Kriminalita v MS kraji loni poklesla o 9 procent
Dnes máme dobrou zprávu od policie. Kriminalita v loňském roce v našem kraji poklesla o 9 procent. Pokles zaznamenala celá Česká republika. Výrazně, téměř o polovinu, ubylo také vražd.
V roce 2021 se v MS kraji stalo 17 865 trestných činů, což je o asi 1800 méně, než o rok dříve. Jde o meziroční pokles 9 procent. Objasněnost trestných činů je asi 64 procenta. Hlavních důvodů poklesu kriminality, a to v celé naší zemi, je několik. Souvisí s pandemií, ale také se zlepšuje práce policistů.
Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Hlavní důvody poklesu kriminality jsou z dlouhodobého pohledu opatření proti pandemii covidu-19 a s tím související snížení mobility osob a omezení veřejných či veřejnosti přístupných aktivit nebo například novelizace trestního zákoníku, kdy došlo ke změně dolní hranice výše škody při kvalifikaci trestného činu na 10 000 Kč."
Stíháno bylo celkem téměř 9 tisíc osob, z nichž bylo 4 475 recidivistů. Policisté nejčastěji vyjíždějí ke vloupačkám do různých objektů
Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Nejčastějším trestným činem v Moravskoslezském kraji za loňský rok byly krádeže vloupáním do ostatních objektů, jde o kůlny, stodoly a garáže, které nejsou součástí nemovitosti. Následuje maření výkonu úředního rozhodnutí a krádeže prosté v obchodech. Největší skladbu trestných činů zaujímá stále obecná kriminalita s 78,9 %. Ta se skládá z majetkové, ostatní, násilné a mravnostní. Následuje zbývající kriminalita se 14,9 % a hospodářská kriminalita s 6,3 %."
Vražd bylo loni pouze 7. Tři jsou vyšetřovány jako pokusy. Nejčastějším motivem byla žárlivost a osobní vztahy. Všechny jsou objasněny. Krajské ředitelství policie je v celorepublikovém srovnání druhé nejzatíženější. Ostrava opět předběhla v kriminalitě hned 6 krajů.
---
V Havířově opět řádí pytlák, usmrtil zdatného srnce
Havířovští myslivci opět bojují s pytlákem. Na stejném místě jako v loňském roce naši o víkendu ostatky mrtvého čtyřletého srnce. Případem se už zabývá policie. Myslivci žádají pomoc i od veřejnosti.
Smutný pohled se naskytl v neděli ráno myslivcům z Havířova. V lese za obchodním domem Globus v Prostřední-Suché lovecký pes při obhlídce revíru našel ukryté ostatky zdatného srnce. Není to poprvé. V loňském roce téměř na stejném místě byla takto pytlákem odlovena dvě zvířata.
Daniel Varga, hospodář Mysliveckého sdružení Havířov: "Ohledně dalšího uloveného kusu, tento rok vlastně první, tak si myslím, že to asi nebude moc normální člověk, když zdevastuje takto chovný kus, ořeže končetiny. Zase, kdo ví, jestli ten kus už byl mrtvý a je to smutné. Minulý rok to byla srna dva dny před kladením, před porodem, srnec chovný a teď nám začal zase pytlačit.”
Pokaždé se to stane v této lokalitě. Myslíte, že je to někdo místní?
Daniel Varga, hospodář, Mysliveckého sdružení Havířov: "Máme podezření, že to je někdo z této lokality. Každopádně chodí s baťohem. Když pytlačí, uřeže končetiny, které si dá do batohu.”
Zlatuše Viačková, mluvčí PČR Karviná: “Policie zahájila úkony v trestního přečinu pytláctví. Během následujících dnů prověří všechny získané poznatky, zajištěné stopy se budou analyzovat. V případě dopadení a usvědčení pachateli hrozí odnětí svobody na dvě léta.”
Pokud veřejnost uslyší střelbu v lese nebo u lesa, může kontaktovat myslivecký spolek a také policii lince 158.
---
Začala přeměna bývalé textilní školy na sídlo strážníků
Začala rekonstrukce budovy bývalé textilní školy v Těšínské ulici ve Frýdku-Místku. Jde o první z proměn lokality na novou městskou čtvrť. Rekonstrukce vyjde na 62 milionů korun a hotová by měla být do patnácti měsíců. Poté se do ní přestěhují strážníci městské policie a přestupkové oddělní magistrátu.
Dvoupodlažní budova s podkrovím sloužila v minulosti jako textilní učiliště, nyní už je roky prázdná. Frýdek-Místek z ní udělá nové sídlo městské policie.
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "My jsme to koncipovali záměrně do těchto míst, protože zde je blízko dopravní uzel. A pro zvýšení bezpečnosti při koncentraci občanů a všech návštěvníků, jsme právě proto zvolili toto místo. Náklad by měl být 62 milionů korun."
Pavel Hrtús, stavební technik investičního odboru: "Doba stavby je odhadována přibližně na 15 měsíců dle smlouvy o dílo. Bude provedená kompletní komplexní rekonstrukce celého objektu, včetně nové nosné konstrukce střechy. Bude provedeno podřezání základů, to znamená nová dodatečná hydroizolace."
Touto rekonstrukcí se začíná psát nová kapitola dějin města. Bývalý průmyslový areál textilní výroby se totiž přemění na novou městskou čtvrť.
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Mělo by to být zahájením pro další práce i soukromého investora, který by tady měl vystavět nové byty, nové kanceláře, nové služby a nové obchody. Celá tato akce by měla trvat dva až tři roky a my tímto zahajujeme naši vstupní investici a rekonstrukci bývalého textilního učiliště na nové sídlo městské policie."
Pavel Hrtús, stavební technik investičního odboru: "V sídle budovy bude dole v přízemí kontaktní centrum městské policie a zaměstnanci magistrátu z přestupkového oddělní a v patře budovy bude sídlit zázemí pro městskou policii."
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "V prvním patře by mělo být veškeré zázemí pro městskou policii. To znamená dispečink, sprchy, výukové prostory, kanceláře a tak dále."
Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "Současné prostory městské policie jsou již nevyhovující. Počet strážníků nemůžeme zvyšovat na schválený počet, protože prostory v šatnách, sociálních místností a společných prostor jsou malé pro tolik lidí. My jsme tady v této budově od roku 1992. Velký problém je tady, že budova není bezbariérová, takže lidé, kteří tady přijdou něco vyřizovat nebo se na něco zeptat, musí šlapat, případně i s berlemi do prvního poschodí. To bude v nové budově odbouráno, protože tam bude nějaká vrátnice, kde bude sedět strážník a tyto věci vyřeší. Prakticky se na to těšíme už a doufejme, že to příští rok bude."
Společnost Slezan Holding už také dokončila demolici okolních nepotřebných budov. A postupně se s městem připravuje na přeměnu celé lokality. Některé historické budovy budou ale zachovány.
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "V rámci memoranda zůstanou zachovány, jako naproti další objekty. Jsou součástí té historie a chtěli jsme je zachovat pro příští generace. Ty jsou chráněny proti úpravám, ale samozřejmě budou využity taky, tak jak jsem říkal, pro různé činnosti a budou součástí té nové městské čtvrti."
Město chce do svých objektů v nové čtvrti investovat přibližně 80 milionů. Na nové sídlo městské policie se navíc podařila získat dotace 31 milionů korun.
---
K Technotrasám v MSK se připojil i okruh v továrně Hyundai
V Moravskoslezském kraji je několik takzvaných Technotras, které jsou velkým lákadlem pro turisty. Se zájmem je však navštěvují i místní obyvatelé, kteří si připomínají historii regionu. Nově jsou zařazovány i současné provozy. Nová technotrasa provází výrobnou automobilů Hyundai v Nošovicích.
Veřejnost si moderní továrnu automobilů v Nošovicích může prohlížet na takzvaném Návštěvnickém okruhu. Právě ten byl nově zařazen do projektu Moravskoslezského kraje Technotrasa.
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Přicházejí s úplně jinou koncepcí Technotrasy a je to ta moderní technologie, která bude oproti té historii vlastně ukazovat tu budoucnost, která nás čeká.”
Petr Michník, mluvčí Hyundai Motor: “Tady uvidí naprosto moderní technologie, nejmodernější výrobu automobilů a myslíme si, že je to krásné propojení vlastně těch ostatních části Technotrasy s naší automobilkou.”
Projekt Technotrasa se postupně rozrůstá o další zajímavosti a lidé to vítají.
Petr Koudela, jednatel Moravian-Silesian Tourism: “Technotrasa se může v roce 2022 pyšnit nástupem nových partnerů. Jedním z nich je CETRAT v Příboře. Dále jsme se rozšířili o Stezku břidlice v Zálužné Rábovou štolou, Muzeum nákladních automobilů Tatra a dneska tady v Hyundai, kde oni se svou návštěvnickou trasou pro veřejnost a turisty vstupují do tohoto produktu.”
Informace o jednotlivých Technotrasách jsou na webových stránkách projektu. Na některé prohlídky je nutné se předem rezervovat.
---
Horní Suchá koupila pro domkaře nádoby na třídění odpadu
Horní Suchá investovala více než jeden a půl milionu korun a zakoupila pro všechny své domkaře nádoby na třídění odpadu. Lidé to vítají, protože už se kolem branek nebudou válet plastové pytle.
Každá obec se snaží, aby domácnosti třídily odpad. V Horní Suché ještě v minulém roce lidé z rodinných domů dávali před branky pytle. Nyní si mohou zdarma vyzvednout tři nádoby.
Marian Pilch, radní: “Je to naše přání, aby více třídili odpad, protože, přiznám se, když se procházím po obci, tak jde vidět, že některé nádoby na směsný komunální odpad obsahují to, co by mohlo být v těchto nádobách, takže některé by to mohlo přimět. Nakoupili jsme 1 100 kusů z každého druhu, to znamená 3 300 nádob a jsou určeny pro obyvatele v rodinných domech. Pro obyvatele v bytových domech jsme zatím nějakou zásadní změnu neudělali, ale nevylučuje se to v budoucím období.”
Nádoby mají stejnou barvu a to z praktických důvodů.
Marian Pilch, radní: “Je možné zaměňovat ta víka, čili, když se někomu nádoba poškodí a my bychom neměli nádobu té barvy, kterou on potřebuje, tak vyměníme jen víko.”
Majitelé rodinných domů změnu vítají.
Jan Sliacky, domkař: “Je to lepší, protože ty pytle se trhaly, nedrželo to, byly takové křehké. To se naplnilo jednou, dvakrát a muselo se to vyměňovat, ty pytle. A ty popelnice mají fakt něco do sebe. Odpad třídíme, samozřejmě.”
Nádoby si mohou lidé vyzvedávat v areálu údržby. Starším občanům budou po dohodě s radnicí dovezeny. Obec rovněž doporučuje, aby nádoby měli lidé ve své zahradě a před branky je dávali vždy jen v den svozu odpadu.
---
Pro jeden exponát je v Návštěvnickém centru speciální box
Novojičínské Návštěvnické centrum má speciální vitrínu, ve které každý rok vystavuje ve spolupráci s Muzeem Novojičínska jiný exponát. Letos je to historická přilba městského strážníka. Současná městská policie totiž slaví 30 let existence.
Klobouková expozice Návštěvnického centra v Novém Jičíně obsahuje několik stovek různých pokrývek hlavy, které si návštěvníci mohou i vyzkoušet. V její zadní části se ovšem nachází speciální box, ve kterém je ale exponát uzavřen a jednou za rok se mění za nový. Jedná se vždy o pokrývku hlavy, která je něčím výjimečná nebo významná historicky.
Karolína Kyšková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “V tomto koutku expozice se nachází prachotěsná vitrína, ve které se každý rok mění exponát, který vždy máme zapůjčený z Muzea Novojičínska. Minulý rok to byl například klobouk, který byl používaný v televizním pořadu Šest ran do klobouku. Pro tento rok je to přilba strážníka městské policie.”
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Používali ji městští strážníci, kteří mají své kořeny už v roce 1848, kdy začala vznikat takzvaná Národní garda, a posléze vznikla obecní policie. Až do roku 1926 se rozdělovaly dvě složky, jedna byla obecní policie a druhá bylo státní četnictvo.”
Vystavená přilba ovšem symbolizuje nejen dávnou historii, ale i jedno výročí z moderních dějin. Současná městská policie byla zřízena v roce 1992, letos tedy dohlíží na pořádek ve městě rovných 30 let.
---