Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Novým primátorem Ostravy je Jan Dohnal z ODS
  • Nový Jičín má představu o podobě sportovní haly
  • Slezská Ostrava likviduje obří černou skládku
  • Letečtí záchranáři nacvičovali záchranu jeřábem
  • Havířov ocenil osobnosti veřejného života
  • Na SŠ Jablunkov vsadili na IT obory a otevřeli moderní učebny

Novým primátorem Ostravy je Jan Dohnal z ODS

Ostrava má nového primátora. Tomáše Macuru nahradil na středečním zastupitelstvu Jan Dohnal, který reprezentuje koalici SPOLU. V radě města nově zasednou také zástupci hnutí Ostravak a Starostů pro Ostravu.

Ve středu ráno těsně před zasedáním zastupitelstva Magistrátu města Ostravy podepsali zástupci jednotlivých politických klubů novou koaliční smlouvu. Dosavadní koalice SPOLU, hnutí ANO a Piráti přibrali Starosty pro Ostravu a hnutí Ostravak. V 55 členném zastupitelstvu mají převahu 37 křesel. Primátorem města byl zvolen Jan Dohnal z ODS, který reprezentuje koalici SPOLU.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Máme programovou shodu a tyhle záležitosti máme v koaliční dohodě. Jsou tam popsány i programové priority. Troufnu si říct, že jsme vytvořili funkční tým, který to město povede správným směrem."

Nejsilnější zastoupení v radě města má i nadále hnutí ANO, které svých 13 zastupitelů přetavilo v 5 křesel z 11. 

Hana Tichánková (ANO), nová náměstkyně primátora: "Navážeme na to, co je připraveno. Nebudeme měnit rozběhnuté procesy. Budeme pokračovat dále a samozřejmě do toho vneseme nějaké své myšlenky." 

Odvolaný primátor Tomáš Macura vyjádřil vděčnost, že mohl 9 let budovat Ostravu a také řekl, že nelituje svého rozhodnutí volit za prezidenta Petra Pavla, které odstartovalo jeho konec v čele města. 

Tomáš Macura (Jdeto!!!), odvolaný primátor: "Líto mi to není v žádném případě. Já jsem hrdý na to, že jsem tady mohl před 4 týdny hlavními dveřmi provést nového prezidenta, který je důstojnou, empatickou a lidskou osobou." 

Uskupení Spolu bude mít v radě města dva zástupce včetně primátora, stejný počet míst připadne hnutí Ostravak, Starostové pro Ostravu a Piráti obsadí po jednom postu.

---

Nový Jičín má představu o podobě sportovní haly

Nový Jičín realizuje historicky první otevřenou architektonickou soutěž. Jejím předmětem je návrh podoby víceúčelové sportovní haly, kterou hodlá postavit v areálu letního stadionu. Své nákresy odevzdalo 23 architektů.

Stavbu víceúčelové sportovní haly plánuje Nový Jičín několik let v areálu letního stadionu, částečně v místě současné tribuny. O tom, jak bude hala vypadat, rozhoduje otevřená architektonická soutěže. Radnice tento postup výběru návrhu zvolila historicky vůbec poprvé.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Architektonická soutěž byla vyhlášena na podzim loňského roku. Do první fáze se přihlásilo 23 návrhů, které byly vyhodnoceny. Do druhé fáze bylo vybráno šest návrhů. Z těchto šesti návrhů odborná porota vybrala tři oceněné.”

Na ocenění, takzvané skicovné, vyčlenila radnice zhruba 2 miliony korun. Architekti na prvních třech místech obdrží 750, 500 a 300 tisíc korun. Vítěze, který dostane příležitost halu projektovat, potvrdí v květnu rada města.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Vstoupíme do jednání s vítězem té soutěže a budeme s ním budeme koncipovat budoucí smlouvu na zhotovení projektové dokumentace. Samozřejmě, jestliže se nedomluvíme na ceně nebo podmínkách té smlouvy, tak nastupuje ten, kdo v soutěži skončil na druhém místě.”

Odborná komise, která návrhy hodnotila, byla složená ze čtyř nezávislých architektů a tří zástupců města. Do té doby, než radnice s vítězem podepíše smluvní dokumentaci, není dle soutěžních podmínek možné zveřejnit podrobnější informace.

---

Slezská Ostrava likviduje obří černou skládku

Obrovská černá skládka, která vznikala pravděpodobně několik let. Taková byla situace na okraji Zárubecké ulice v Ostravě. Nyní obvod přistoupil na její likvidaci. Vyžádala si poměrně náročné nasazení a také těžkou techniku. Úklid takových skládek může obvod vyjít až na statisíce korun, původce je přitom téměř nemožné dohledat.

Obrovská hromada odpadků, kterou musí nabírat velký bagr. Konec slepé Zárubecké ulice na okraji Slezské Ostravy a velká černá skládka, která tady vznikala možná i desítky let.

Daniel Tvrdý, vedoucí oddělení životního prostředí, Slezská Ostrava: "To složení té černé skládky je všeho možného druhu. Ať jsou to nějaké pneumatiky, plasty z aut, ať je to odpad z domácností. Občas se mezi tím vyskytne i nějaká lehce stavební suť, ale převážně opravdu je to komunální odpad a nějaké pneumatiky a další věci, které se tady postupem času nahromadily." - Jak náročná ta likvidace pro vás je? - "Situace je pro nás náročná nebo tato akce. Protože musíme zkoordinovat na malém ploše kontejnery a traktor-bagr, který to nakládá."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Černé skládky jsou pro městský obvod dlouhotrvající problém. Ročně likvidujeme desítky černých skládek na pozemních, které patří městskému obvodu. Jedná se jak o menší skládky, kdy například stavební firmy vyhodí korbu jednoho nákladního auta, ale i o větší skládky, kde se nám vrství více původců odpadu. A tyto skládky často zaberou více dnů na likvidaci a takhle si vyžádají vyšší finanční náklady na tuto likvidaci."

Daniel Tvrdý, vedoucí oddělení životního prostředí, Slezská Ostrava: "Předpokládaný odhad jsme zatím dávali 10 kontejnerů z OZO. Uvidíme, jak to půjde, kolik toho bude, protože vždycky, jak se do toho hrábne, tak to nabude. Takže nějaká odhad a realita může být jinačí. Podílí se na tom teď aktuálně jeden bagr s OZO tady jezdí dvě vozidla, které přivážejí kontejnery, plus následně se tady budou pohybovat dělníci čištění města, kteří postupně budou potom dočišťovat ty okolní plochy, kde se bagr nedostane, aby se to dočistilo."

Na likvidaci černých skládek se podílí kromě obvodu a jeho dělníků, často i technické služby Slezská Ostrava. Protože zejména u větších skládek je potřeba zapojit i další techniku.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Bavíme se až o desítkách tisíc korun na likvidaci každé jednotlivé skládky. A nutná je samozřejmě také likvidace odpadu, kde spolupracuje městský obvod s OZO Ostrava, které na základě objednávky města poskytuje městskému obvodu příslušný počet kontejnerů na velkoobjemový odpad. Problém však nastává zejména u stavební suti a dalších nebezpečných odpadů, u kterých městský obvod musí za ukládání těchto odpadů platit nemalé finanční prostředky. Při likvidaci bezdomoveckého městečka u řeky Ostravice se tak náklady nejenom na likvidaci té skládky, ale právě na uložení odpadu vyšplhaly až k půl milionu korun."

Lidé si často neuvědomují, že pokud budou odhaleni, hrozí jim za založení černé skládky pokuta až 50 tisíc korun. U podnikatelů je to mnohonásobně více. A pokuta může hrozit i majiteli pozemku.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Městský obvod bohužel nemá příliš účinných nástrojů ve své gesci, jak bojovat s černými skládkami, přesto se snažíme ve spolupráci s městskou policií aktivně vyhledávat původce černých skládek, což se nám v řadě případů daří. Následně předáváme tyto původce na Magistrát města Ostravy, který pak může ukládat sankce těmto původcům za tyto černé skládky."

Během dvou dnů se ze Zárubecké ulice odvezlo 13 kontejnerů odpadu. Práce pak přerušilo počasí a bude se v nich opět pokračovat.

---

Letečtí záchranáři nacvičovali záchranu jeřábem

Letecká záchranná služba patří už mnoho let k pilířům celého záchranného systému. Nezastupitelnou roli hraje při nejzávažnějších úrazech nebo v při záchraně v nepřístupném terénu, kdy se k pacientovi spouští lékař na jeřábu. Proto je obzvlášť důležitý dobrý výcvik.

Už více než 30 let zachraňuje v našem regionu životy letecká záchranná služba s volacím znakem Kryštof 5. Vrtulník vzlétá ze základny v Ostravě-Zábřehu a u většiny událostí je do 15 minut. Jeho primární určení je záchrana v těžko přístupném terénu, kde se za pacientem může spustit lékař. To muže být nebezpečné a proto je důležitý výcvik.

David Koudelka, vedoucí lékař Letecké záchranné služby MS kraje: "Dnes provádíme výcvik speciálních činností, což je pro nás vysazení lékaře a transport pacienta palubním jeřábem a druhá věc je vysazení v šikmém terénu, když vrtulník nemůže přistát na nějaké rovné ploše."  

Jedním z míst, kde se využívá záchrana pacientů pomocí palubního jeřábu, je údolí Bílé Opavy v Jeseníkách. Naposledy se tam tam lékař spustil pro ženu, která uklouzla na zledovatělém chodníku v polovině dubna. Při podobných zásazích je nutná asistence horské služby, která se těchto cvičení také účastní.

Jaroslav Komárek, člen Horské služby Jeseníky: "Vnímáme to jako velké plus hlavně pro toho pacienta." 

Jan Petr, člen Horské služby Beskydy: "Mimo ten výcvik tady jde i o kontakt s posádkou a s doktory. Využíváme to dnes a denně při zásazích, které se dějí v horách." 

V loňském roce využili záchranáři palubní jeřáb v 25 případech. Od začátku letošního roku už to byly další tři případy.

David Koudelka, vedoucí lékař Letecké záchranné služby MS kraje: "Ve srovnání s podvěsem, který jsme prováděli za předchozího provozovatele, se nám jeví ten palubní jeřáb jako velice rychlá a elegantní metoda."

Podobná cvičení absolvují zdravotničtí záchranáři a horská služba co tři měsíce a co půl roku probíhají velká součinnostní cvičení, kterých se účastní i další složky IZS. 

---

Havířov ocenil osobnosti veřejného života

V Kulturním domě Leoše Janáčka v Havířově se konalo oceňování osobností a udělení Ceny města za rok 2022. Nejvyšší vyznamenání si odnesla paní Naděžda Buriánová vedoucí zdravotního útvaru Domova seniorů.

Paní Naděžda Buriánová je vedoucí zdravotního úseku v havířovském Domově seniorů ve středisku Luna, kde pracuje již přes 20 let. Za svou obětavou a profesionální práci nyní získala Cenu města za rok 2022.

Naděžda Buriánová, vedoucí zdravotního úseku Domova seniorů Havířov: “Strašně moc si toho vážím. Vůbec jsem to nečekala, že se někdy dožiji takové veliké pocty a mám z toho nesmírnou radost.”

Jaká je paní Buriánová?

anketa, klientka Domova seniorů Havířov: “Příjemná, ochotná. Jsem tady tolik roků a nikdy jsme neměly žádný konflikt.”

V KD. Leoše Janáčka město ocenilo více než tři desítky osobností ve vybraných oblastech společenského života. Ať už v sociální a zdravotní oblasti, kultury, sportu, volnočasových aktivit a vyzdvihlo i trenéry.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Já si myslím, že oceňování osobností je důkazem toho, že máme osobnosti v Havířově, na které můžeme být patřičně hrdi." 

Udělena byla i cena v kategorii Zasloužilý pracovník tělovýchovy a sportu. Tu si odnesl Břetislav Potáč za dlouholetou vysoce úspěšnou trenérskou práci s volejbalovými svěřenci, především s mládeží.

---

Na SŠ Jablunkov vsadili na IT obory a otevřeli moderní učebny

Střední škola v Jablunkově se před několika roky potýkala s velkými existenčními problémy. Vedení se ve spolupráci s krajem podařilo udělat některé změny, které školu zachránily. Místo kuchařů a číšníků dnes vychovávají odborníky v informačních technologiích. Pro ně teď byly otevřeny dvě nové učebny.

“Dámy a pánové, vážení hosté, vítáme vás na otevření centra IT na SŠ Jablunkov. Jsem Avatar, váš nový konferencier.”

Jak jinak by měly být otevřeny nové učebny pro moderní informační obory, než umělou inteligencí. Na Střední škole v Jablunkově na vzdělávání budoucích IT odborníků vsadili.

Roman Szotkowski, ředitel SŠ Jablunkov: “Udělali jsme to proto, protože jsme v tom viděli perspektivu právě pro náš region a pro budoucnost, kdy i menší firmy a střední průmysl bude hrát velkou roli.”

Roman Kulštejn, učitel SŠ Jablunkov: “Hlavní výhodou té naší nové učebny je, že máme nového robota, na kterém se žáci naučí programovat roboty. Ale sám o sobě by ten robot nebyl takovým přínosem. V učebně máme software v počítačích, kde je přesná kopie té robotické buňky a ti žáci jsou schopni si ho naprogramovat všichni každý sám.”

Informační technologie mají podporu i u vedení Moravskoslezského kraje, pod který škola patří.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK: “Je to obor, o který je velký zájem u zaměstnavatelů a je to obor, který pokud se dělá dobře, tak baví mladé lidi. A tady se to všechno spojilo, takže to, co se tady dnes děje, že otevíráme novou velmi kvalitní učebnu pro obory IT, je jenom dobře.”

Nedílnou součástí vzdělávání na Střední škole v Jablunkově je také moderní 3D tisk.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
29. dubna 2023, 14:00

Novým primátorem Ostravy je Jan Dohnal z ODS

Ostrava má nového primátora. Tomáše Macuru nahradil na středečním zastupitelstvu Jan Dohnal, který reprezentuje koalici SPOLU. V radě města nově zasednou také zástupci hnutí Ostravak a Starostů pro Ostravu.

Ve středu ráno těsně před zasedáním zastupitelstva Magistrátu města Ostravy podepsali zástupci jednotlivých politických klubů novou koaliční smlouvu. Dosavadní koalice SPOLU, hnutí ANO a Piráti přibrali Starosty pro Ostravu a hnutí Ostravak. V 55 členném zastupitelstvu mají převahu 37 křesel. Primátorem města byl zvolen Jan Dohnal z ODS, který reprezentuje koalici SPOLU.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Máme programovou shodu a tyhle záležitosti máme v koaliční dohodě. Jsou tam popsány i programové priority. Troufnu si říct, že jsme vytvořili funkční tým, který to město povede správným směrem."

Nejsilnější zastoupení v radě města má i nadále hnutí ANO, které svých 13 zastupitelů přetavilo v 5 křesel z 11. 

Hana Tichánková (ANO), nová náměstkyně primátora: "Navážeme na to, co je připraveno. Nebudeme měnit rozběhnuté procesy. Budeme pokračovat dále a samozřejmě do toho vneseme nějaké své myšlenky." 

Odvolaný primátor Tomáš Macura vyjádřil vděčnost, že mohl 9 let budovat Ostravu a také řekl, že nelituje svého rozhodnutí volit za prezidenta Petra Pavla, které odstartovalo jeho konec v čele města. 

Tomáš Macura (Jdeto!!!), odvolaný primátor: "Líto mi to není v žádném případě. Já jsem hrdý na to, že jsem tady mohl před 4 týdny hlavními dveřmi provést nového prezidenta, který je důstojnou, empatickou a lidskou osobou." 

Uskupení Spolu bude mít v radě města dva zástupce včetně primátora, stejný počet míst připadne hnutí Ostravak, Starostové pro Ostravu a Piráti obsadí po jednom postu.

---

Nový Jičín má představu o podobě sportovní haly

Nový Jičín realizuje historicky první otevřenou architektonickou soutěž. Jejím předmětem je návrh podoby víceúčelové sportovní haly, kterou hodlá postavit v areálu letního stadionu. Své nákresy odevzdalo 23 architektů.

Stavbu víceúčelové sportovní haly plánuje Nový Jičín několik let v areálu letního stadionu, částečně v místě současné tribuny. O tom, jak bude hala vypadat, rozhoduje otevřená architektonická soutěže. Radnice tento postup výběru návrhu zvolila historicky vůbec poprvé.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Architektonická soutěž byla vyhlášena na podzim loňského roku. Do první fáze se přihlásilo 23 návrhů, které byly vyhodnoceny. Do druhé fáze bylo vybráno šest návrhů. Z těchto šesti návrhů odborná porota vybrala tři oceněné.”

Na ocenění, takzvané skicovné, vyčlenila radnice zhruba 2 miliony korun. Architekti na prvních třech místech obdrží 750, 500 a 300 tisíc korun. Vítěze, který dostane příležitost halu projektovat, potvrdí v květnu rada města.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Vstoupíme do jednání s vítězem té soutěže a budeme s ním budeme koncipovat budoucí smlouvu na zhotovení projektové dokumentace. Samozřejmě, jestliže se nedomluvíme na ceně nebo podmínkách té smlouvy, tak nastupuje ten, kdo v soutěži skončil na druhém místě.”

Odborná komise, která návrhy hodnotila, byla složená ze čtyř nezávislých architektů a tří zástupců města. Do té doby, než radnice s vítězem podepíše smluvní dokumentaci, není dle soutěžních podmínek možné zveřejnit podrobnější informace.

---

Slezská Ostrava likviduje obří černou skládku

Obrovská černá skládka, která vznikala pravděpodobně několik let. Taková byla situace na okraji Zárubecké ulice v Ostravě. Nyní obvod přistoupil na její likvidaci. Vyžádala si poměrně náročné nasazení a také těžkou techniku. Úklid takových skládek může obvod vyjít až na statisíce korun, původce je přitom téměř nemožné dohledat.

Obrovská hromada odpadků, kterou musí nabírat velký bagr. Konec slepé Zárubecké ulice na okraji Slezské Ostravy a velká černá skládka, která tady vznikala možná i desítky let.

Daniel Tvrdý, vedoucí oddělení životního prostředí, Slezská Ostrava: "To složení té černé skládky je všeho možného druhu. Ať jsou to nějaké pneumatiky, plasty z aut, ať je to odpad z domácností. Občas se mezi tím vyskytne i nějaká lehce stavební suť, ale převážně opravdu je to komunální odpad a nějaké pneumatiky a další věci, které se tady postupem času nahromadily." - Jak náročná ta likvidace pro vás je? - "Situace je pro nás náročná nebo tato akce. Protože musíme zkoordinovat na malém ploše kontejnery a traktor-bagr, který to nakládá."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Černé skládky jsou pro městský obvod dlouhotrvající problém. Ročně likvidujeme desítky černých skládek na pozemních, které patří městskému obvodu. Jedná se jak o menší skládky, kdy například stavební firmy vyhodí korbu jednoho nákladního auta, ale i o větší skládky, kde se nám vrství více původců odpadu. A tyto skládky často zaberou více dnů na likvidaci a takhle si vyžádají vyšší finanční náklady na tuto likvidaci."

Daniel Tvrdý, vedoucí oddělení životního prostředí, Slezská Ostrava: "Předpokládaný odhad jsme zatím dávali 10 kontejnerů z OZO. Uvidíme, jak to půjde, kolik toho bude, protože vždycky, jak se do toho hrábne, tak to nabude. Takže nějaká odhad a realita může být jinačí. Podílí se na tom teď aktuálně jeden bagr s OZO tady jezdí dvě vozidla, které přivážejí kontejnery, plus následně se tady budou pohybovat dělníci čištění města, kteří postupně budou potom dočišťovat ty okolní plochy, kde se bagr nedostane, aby se to dočistilo."

Na likvidaci černých skládek se podílí kromě obvodu a jeho dělníků, často i technické služby Slezská Ostrava. Protože zejména u větších skládek je potřeba zapojit i další techniku.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Bavíme se až o desítkách tisíc korun na likvidaci každé jednotlivé skládky. A nutná je samozřejmě také likvidace odpadu, kde spolupracuje městský obvod s OZO Ostrava, které na základě objednávky města poskytuje městskému obvodu příslušný počet kontejnerů na velkoobjemový odpad. Problém však nastává zejména u stavební suti a dalších nebezpečných odpadů, u kterých městský obvod musí za ukládání těchto odpadů platit nemalé finanční prostředky. Při likvidaci bezdomoveckého městečka u řeky Ostravice se tak náklady nejenom na likvidaci té skládky, ale právě na uložení odpadu vyšplhaly až k půl milionu korun."

Lidé si často neuvědomují, že pokud budou odhaleni, hrozí jim za založení černé skládky pokuta až 50 tisíc korun. U podnikatelů je to mnohonásobně více. A pokuta může hrozit i majiteli pozemku.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Městský obvod bohužel nemá příliš účinných nástrojů ve své gesci, jak bojovat s černými skládkami, přesto se snažíme ve spolupráci s městskou policií aktivně vyhledávat původce černých skládek, což se nám v řadě případů daří. Následně předáváme tyto původce na Magistrát města Ostravy, který pak může ukládat sankce těmto původcům za tyto černé skládky."

Během dvou dnů se ze Zárubecké ulice odvezlo 13 kontejnerů odpadu. Práce pak přerušilo počasí a bude se v nich opět pokračovat.

---

Letečtí záchranáři nacvičovali záchranu jeřábem

Letecká záchranná služba patří už mnoho let k pilířům celého záchranného systému. Nezastupitelnou roli hraje při nejzávažnějších úrazech nebo v při záchraně v nepřístupném terénu, kdy se k pacientovi spouští lékař na jeřábu. Proto je obzvlášť důležitý dobrý výcvik.

Už více než 30 let zachraňuje v našem regionu životy letecká záchranná služba s volacím znakem Kryštof 5. Vrtulník vzlétá ze základny v Ostravě-Zábřehu a u většiny událostí je do 15 minut. Jeho primární určení je záchrana v těžko přístupném terénu, kde se za pacientem může spustit lékař. To muže být nebezpečné a proto je důležitý výcvik.

David Koudelka, vedoucí lékař Letecké záchranné služby MS kraje: "Dnes provádíme výcvik speciálních činností, což je pro nás vysazení lékaře a transport pacienta palubním jeřábem a druhá věc je vysazení v šikmém terénu, když vrtulník nemůže přistát na nějaké rovné ploše."  

Jedním z míst, kde se využívá záchrana pacientů pomocí palubního jeřábu, je údolí Bílé Opavy v Jeseníkách. Naposledy se tam tam lékař spustil pro ženu, která uklouzla na zledovatělém chodníku v polovině dubna. Při podobných zásazích je nutná asistence horské služby, která se těchto cvičení také účastní.

Jaroslav Komárek, člen Horské služby Jeseníky: "Vnímáme to jako velké plus hlavně pro toho pacienta." 

Jan Petr, člen Horské služby Beskydy: "Mimo ten výcvik tady jde i o kontakt s posádkou a s doktory. Využíváme to dnes a denně při zásazích, které se dějí v horách." 

V loňském roce využili záchranáři palubní jeřáb v 25 případech. Od začátku letošního roku už to byly další tři případy.

David Koudelka, vedoucí lékař Letecké záchranné služby MS kraje: "Ve srovnání s podvěsem, který jsme prováděli za předchozího provozovatele, se nám jeví ten palubní jeřáb jako velice rychlá a elegantní metoda."

Podobná cvičení absolvují zdravotničtí záchranáři a horská služba co tři měsíce a co půl roku probíhají velká součinnostní cvičení, kterých se účastní i další složky IZS. 

---

Havířov ocenil osobnosti veřejného života

V Kulturním domě Leoše Janáčka v Havířově se konalo oceňování osobností a udělení Ceny města za rok 2022. Nejvyšší vyznamenání si odnesla paní Naděžda Buriánová vedoucí zdravotního útvaru Domova seniorů.

Paní Naděžda Buriánová je vedoucí zdravotního úseku v havířovském Domově seniorů ve středisku Luna, kde pracuje již přes 20 let. Za svou obětavou a profesionální práci nyní získala Cenu města za rok 2022.

Naděžda Buriánová, vedoucí zdravotního úseku Domova seniorů Havířov: “Strašně moc si toho vážím. Vůbec jsem to nečekala, že se někdy dožiji takové veliké pocty a mám z toho nesmírnou radost.”

Jaká je paní Buriánová?

anketa, klientka Domova seniorů Havířov: “Příjemná, ochotná. Jsem tady tolik roků a nikdy jsme neměly žádný konflikt.”

V KD. Leoše Janáčka město ocenilo více než tři desítky osobností ve vybraných oblastech společenského života. Ať už v sociální a zdravotní oblasti, kultury, sportu, volnočasových aktivit a vyzdvihlo i trenéry.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Já si myslím, že oceňování osobností je důkazem toho, že máme osobnosti v Havířově, na které můžeme být patřičně hrdi." 

Udělena byla i cena v kategorii Zasloužilý pracovník tělovýchovy a sportu. Tu si odnesl Břetislav Potáč za dlouholetou vysoce úspěšnou trenérskou práci s volejbalovými svěřenci, především s mládeží.

---

Na SŠ Jablunkov vsadili na IT obory a otevřeli moderní učebny

Střední škola v Jablunkově se před několika roky potýkala s velkými existenčními problémy. Vedení se ve spolupráci s krajem podařilo udělat některé změny, které školu zachránily. Místo kuchařů a číšníků dnes vychovávají odborníky v informačních technologiích. Pro ně teď byly otevřeny dvě nové učebny.

“Dámy a pánové, vážení hosté, vítáme vás na otevření centra IT na SŠ Jablunkov. Jsem Avatar, váš nový konferencier.”

Jak jinak by měly být otevřeny nové učebny pro moderní informační obory, než umělou inteligencí. Na Střední škole v Jablunkově na vzdělávání budoucích IT odborníků vsadili.

Roman Szotkowski, ředitel SŠ Jablunkov: “Udělali jsme to proto, protože jsme v tom viděli perspektivu právě pro náš region a pro budoucnost, kdy i menší firmy a střední průmysl bude hrát velkou roli.”

Roman Kulštejn, učitel SŠ Jablunkov: “Hlavní výhodou té naší nové učebny je, že máme nového robota, na kterém se žáci naučí programovat roboty. Ale sám o sobě by ten robot nebyl takovým přínosem. V učebně máme software v počítačích, kde je přesná kopie té robotické buňky a ti žáci jsou schopni si ho naprogramovat všichni každý sám.”

Informační technologie mají podporu i u vedení Moravskoslezského kraje, pod který škola patří.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK: “Je to obor, o který je velký zájem u zaměstnavatelů a je to obor, který pokud se dělá dobře, tak baví mladé lidi. A tady se to všechno spojilo, takže to, co se tady dnes děje, že otevíráme novou velmi kvalitní učebnu pro obory IT, je jenom dobře.”

Nedílnou součástí vzdělávání na Střední škole v Jablunkově je také moderní 3D tisk.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-29-04-2023-14-00