Starý typ babyboxu byl vyměněn za nový, modernější
Schránka babyboxu, který v Karviné sloužil 11 let, byla ve čtvrtek vyměněna za nový, modernější typ. Má automatické otevírání a zavírání, je vybavena klimatizací, a mnohonásobně jištěnou signalizací.
Přesně před 11 lety byl na budovu Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji umístěna schránka babyboxu. Šlo v pořadí 38. babybox ze současných 80 na území České republiky. A protože doba pokročila, rozhodl se zakladatel babyboxů Ludvík Hess, postupně staré typy vyměnit za nové.
Ludvík Hess, zakladatel babyboxů, předseda Nadačního fondu pro odložené děti STATIM: “Tak, jako vyměňujeme stará auta a televize, tak já vyměňuji babyboxy. Z původních bedýnek jsme jich 36 vyměnil, tohle je 37, kterou jsem vyměnil."
Babybox nové generace je plně klimatizován, teplota uvnitř má po celý rok 28 stupňů. Má automatická dvířka a je celý z nerezu.
Radek Jetelin, zástupce výrobce: "Maminka přijde k boxu, zmáčkne zelené tlačítko, dvířka se automaticky otevřou, po vložení dítěte se sami zavřou."
O dítěti v babyboxů se ihned dozví nejen nemocnice, ale i pan Hess.
I když nemocnice dostala babybox darem, zakladatel babyboxů Ludvík Hess hledá potencionální regionální dárce, kteří by pomohli výrobu a instalaci finančně pokrýt. Za šestnáct let existence babyboxů pomohly bedýnky 222 děťátkům, z toho osmi letos. V Karviné zachránil život třem dětem.
---
Školy se připravují na testování žáků
Z havířovského magistrátu začala distribuce testů do základních škol. Ředitelé ještě nevědí, kolik rodičů odmítne testování, nebo kolik žáků zůstane doma. Předpokládají ale, že to budou jednotky.
Kolik je dětí ve školách, tolik testů ředitelé dostanou na první tři testování. Havířov, jakožto obec s rozšířenou působností, dostal prostřednictvím hasičů z kraje téměř 34 tisíc testů. Ty si nyní vyzvedávají zástupci škol.
Rodiče mohou testování svých dětí odmítnout. V takovém případě musí žák jíst v jídelně odděleně, měl by mít zvláštní toalety a nosit i ve třídě ochranu dýchacích cest.
Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Bude to zvláštní situace v těch třídách, protože ty děti budou nějakým způsobem označeny a je to vždy špatně, když se někdo vymyká tomu běžnému nastavení. A děti, pokud budou muset celé vyučování sedět v roušce, nebo respirátoru, tak to nebude dobře. Záleží, jak se k tomu rodiče postaví."
Ředitelé se skutečný stav dozvědí až 1. září. Myslí si, že výhrady bude mít malé procento rodičů.
Svatopluk Novák, ředitel ZŠ Na Nábřeží: "Předpokládám, že v jednotkách nějaké takové děti budou podle zkušeností, které jsme měli z konce minulého školního roku, ale bude jich opravdu málo. Já si myslím, že nějaké větší problémy by v kolektivu nastat neměly. Samozřejmě učitelé i zaměstnanci budou poučeni, že mají hlídat nějaké případné projevy něčeho špatného.”
Testování se nebude týkat dětí starších dvanácti let, které mají ukončené očkování.
---
Ideální počet dárců krve? FNO potřebuje sto denně
Ostravská fakultní nemocnice v postcovidové době jako jediná v Česku zatím nemusela zrušit žádnou plánovanou operaci. Je to díky dárcovství, které má v MS kraji tradici už od dob hutnictví železa a dobývání uhlí, kde bylo vysoké riziko úrazovosti. Zásoby krve ale v letních měsících, které jsou kritické, rychle mizí.
Nejméně sto lidí denně. Takový počet dárců krve by v současné době potřebovala ostravská fakultní nemocnice, aby měla dostatečné zásoby a zvládla jak plánované operace, tak ty akutní jako jsou například operace zraněných po nehodách a úrazech.
Naděžda Kalužová, marketing, Krevní centrum FN Ostrava: “Covid zastavil operace celý rok pomalu. Teď se vlastně začalo operovat někdy duben, květen a od té doby musíme neustále řešit zásobu krví. Protože jeden jediný úraz nám může opravdu změnit množství krve v lednici.”
Ostravská fakultní nemocnice navíc poskytuje krev i ostatním nemocnicím. Je totiž jedno z krizových center transfuzní služby.
Zuzana Čermáková, náměstkyně ředitele FN Ostrava: “V okamžiku, kdy potřebují regionální nemocnice, nebo nemocnice v ČR, tak jsme schopni a ochotni tu krev poskytnout. Nicméně v současné době ta situace je limitní s těmi zásobami krve, takže musíme opravdu vážit každý transfuzní přípravek, který expedujeme.”
Anketa: prvodárci: “Jdu dneska úplně poprvé na darování krve. Jsem hodně natěšený. Přivedla mě vlastně mamka. Už je to taková tradice, ona to zavedla, takže se těším a doufám, že to všechno dobře dopadne.”
“Poprvé, trochu jsem nervózní, ale doufám, že to bude dobré. (((Dopředu jsem se nebála, to až teď tady.”
Aktuálně chodí darovat krev 300 až 500 lidí týdně. Nejčastěji ve čtvrtky a pátky. Veškeré podrobnosti k dárcovství najdete na webu Krevního centra ostravské fakultní nemocnice.
---
Tramvajová trať na Hlučínské bude tišší a bezpečnější
Ostravský dopravní podnik pokračuje v modernizaci tramvajových tratí po celém městě. V příštím týdnu začne kompletní výměna tramvajové trati na Hlučínské ulici. Moderní technologie umožní tramvajím výrazně tišší jízdu.
Před nedávnem jsme vás informovali o dokončení modernizace tratě v Jižní části Ostravy a od 1. září začne další výměna kolejí na opačném konci města v Přívoze. Půjde o kompletní výměnu tratě na Hlučínské ulici v úseku od Sadu Boženy Němcové po křižovatku s ulicí Palackého.
Daniel Morys, generální ředitel Dopravního podniku Ostrava: "Moderní městská hromadná doprava nejsou jen nové moderní vozy, ale jsou to i moderní tratě a rád bych zdůraznil, že nejde o opravu, ale o modernizaci."
Tramvajová trať bude po modernizaci znatelně tišší a také trvanlivější, takže se nebude muset tak často opravovat.
Martin Chovanec, technický ředitel DPO: "Ta nová modernizovaná konstrukce je vlastně kontinuální betonová deska, na které je ta kolejnice upevněna a zalita do betonu."
Součástí modernizace bude i sdružená zastávka, takže lidé už při přestupu z tramvaje na autobus nebudou muset nikam přecházet.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostrava: "Celý projekt vyjde na zhruba 110 milionů korun a z toho ta stavba, která jde za statutárním městem Ostrava je nějakých 45 milionů korun a z té částky je asi 18 milionů hrazeno z dotací."
Modernizace celého úseku potrvá do prosince. V tomto období bude tramvajová doprava přerušena a změny se dotknou i autobusů. Osobní doprava bude po celou dobu stavby odkloněna.
---
Senior taxi nově v městských částech Opavy
Od loňského září mohou starší či hendikepovaní občané Opavy využívat Senior taxi. Za zvýhodněnou cenu je automobil dopraví k lékaři či na úřad. Teď se tato služba rozšíří také do osmi městských částí.
Auto určené pro přepravu seniorů a hendikepovaných vyjelo poprvé do ulic Opavy vloni 1. září. Za rok provozu přepravilo po městě 1 700 cestujících.
Lada Dobrovolná, mluvčí, Magistrát Opava: „Senior taxi mohou využívat klienti nad 70 let a držitelé průkazu ZTP. A to k cestám k lékaři, na rehabilitaci, na úřad, do knihovny a podobně.“
Služba je určená těm, kteří mají problém zvládnout pohyb po městě sami. Řidič je vyzvedne u domu a dopraví kde je potřeba. Jednotlivé jízdy si musí klieti objednat předem telefonicky.
klientka Senior taxi Opava: „Službu využívám každý den, je to velká pomoc.“
Od letošního září mohou službu, kterou dotuje radnice, využít také obyvatelé osmi městských částí. Individuální přeprava jim v mnohém ulehčí život.
René Holuša (OMČO), starosta městské části Vlaštovičky: „Nemáme tady lékaře, nemáme tady obchod, nefungují tady služby.“
Miroslav Kořistka (OMČO), starosta městské části Vávrovice: „Nemá vždy každý senior možnost jet autobusem. Nebo vždy není k ruce rodinný příslušník, aby pomohl.“
„Zájemci o službu se musí nejprve zaregistrovat. Protože automobil provozuje dopravní podnik, je to nutné udělat v předprodeji jízdenek na městskou dopravu.
Zatímco jízda po Opavě přijde na 30 korun, cestující z městských částí zaplatí 50 Kč. Auto je k dispozici v pracovní dny od 6 do 16 hodin. Senior taxi mohou klienti využít 4x do měsíce.
SENIOR TAXI Opava, tel. 602 533 915
* cena za 1 jízdu: 30,- Kč (Opava)
50,- Kč (MČ: Komárov, Milostovice, Malé Hoštice, Podvihov, Suché Lazce, Vlaštovičky, Vávrovice, Zlatníky)
* provoz služby: pracovní dny 6,00 – 16,00 hod.
* max. 4x za měsíc pro jednoho uživatele
---
Muzeum NJ uchovává, co nosili Zátopkovi na hlavě
Sportovní legenda manželů Zátopkových ožila v novém filmu, který slaví úspěch na karlovarském festivalu. Vzpomínku na olympioniky ovšem uchovává také Muzeum Novojičínska. Jedná se samozřejmě o klobouky.
Muzeum Novojičínska uchovává mnoho unikátních klobouků a čepic, které patřily osobnostem ze světa umění, vědy nebo politiky. Jsou mezi nimi také pokrývky hlavy, které nosil slavný sportovní manželský pár - Dana a Emil Zátopkovi. Jejich legenda v těchto dnech ožila díky premiéře filmu Zátopek. Připomenout si ji ale můžeme právě i návštěvou muzea.
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Novojičínské muzeum má ve svých sbírkách několik exponátů, které nám v roce 2009 osobně věnovala Dana Zátopková. Tehdy Muzeum Novojičínska dělalo výstavu Klobouk dolů, která byla ve Valdštejnském paláci, kde jsme prezentovali unikátní klobouky slavných osobností ve spolupráci s Národním muzeem a Vojenským historickým ústavem.”
Ve Valdštejnském paláci tehdy při setkání s Danou Zátopkovou nechyběla ani TV Polar.
Muzeum dnes uchovává například manšestrový klobouk, který Emil Zátopek nosil, když na zahradě své vily sekal trávu.
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Tato čepice pochází z majetku Emila Zátopka, je s odznakem z tradiční soutěže Běh Emila Zátopka, který se každoročně koná.”
Dva klobouky, které patřily sportovní dvojici, v současné době zapůjčilo muzeum na výstavu Dámy a pánové, držte si klobouky, která je ve Šluknovském zámku.
---