Kriminalita v MS kraji loni poklesla o 9 procent
Dnes máme dobrou zprávu od policie. Kriminalita v loňském roce v našem kraji poklesla o 9 procent. Pokles zaznamenala celá Česká republika. Výrazně, téměř o polovinu, ubylo také vražd.
V roce 2021 se v MS kraji stalo 17 865 trestných činů, což je o asi 1800 méně, než o rok dříve. Jde o meziroční pokles 9 procent. Objasněnost trestných činů je asi 64 procenta. Hlavních důvodů poklesu kriminality, a to v celé naší zemi, je několik. Souvisí s pandemií, ale také se zlepšuje práce policistů.
Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Hlavní důvody poklesu kriminality jsou z dlouhodobého pohledu opatření proti pandemii covidu-19 a s tím související snížení mobility osob a omezení veřejných či veřejnosti přístupných aktivit nebo například novelizace trestního zákoníku, kdy došlo ke změně dolní hranice výše škody při kvalifikaci trestného činu na 10 000 Kč."
Stíháno bylo celkem téměř 9 tisíc osob, z nichž bylo 4 475 recidivistů. Policisté nejčastěji vyjíždějí ke vloupačkám do různých objektů
Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Nejčastějším trestným činem v Moravskoslezském kraji za loňský rok byly krádeže vloupáním do ostatních objektů, jde o kůlny, stodoly a garáže, které nejsou součástí nemovitosti. Následuje maření výkonu úředního rozhodnutí a krádeže prosté v obchodech. Největší skladbu trestných činů zaujímá stále obecná kriminalita s 78,9 %. Ta se skládá z majetkové, ostatní, násilné a mravnostní. Následuje zbývající kriminalita se 14,9 % a hospodářská kriminalita s 6,3 %."
Vražd bylo loni pouze 7. Tři jsou vyšetřovány jako pokusy. Nejčastějším motivem byla žárlivost a osobní vztahy. Všechny jsou objasněny. Krajské ředitelství policie je v celorepublikovém srovnání druhé nejzatíženější. Ostrava opět předběhla v kriminalitě hned 6 krajů.
---
Stavba obchvatu Havířova bude rozdělena na dvě části
Po nějaké době se začalo opět mluvit o výstavbě obchvatu Havířova. Centrální komise ministerstva dopravy schválila, že se projekt rozdělí na dvě části. Což podle vedení radnice nemá vliv na celkový průběh.
Ministerstvo dopravy oznámilo, že centrální komise schválila stavbu obchvatu Havířova. Radnice o krocích ví a jedná se dle jejích informací o kontinuální pokračování. Komise rozhodla jen o dílčích změnách.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Takže teď je ten projekt momentálně rozdělený podle našich informací na dvě fáze, nicméně nemá to vliv na ten celkový průběh. Takže já za sebe si myslím, že v té projektové části to bude trvat ještě možná rok a potom ještě rok, nebo dva rozhodování o koordinovaném stanovisku na vliv na životní prostředí."
První úsek řeší část od odbočky na Šumbark po Prostřední Suchou a druhý po Třanovice, kdy se v Těrlicku počítá s vybudováním tunelu. S podobou obchvatu dlouhodobě nesouhlasí část obyvatel Životic. Výhrady má i obec Horní Suchá, která nechce přes své území čtyřproudou silnici.
Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: “Je to taková likvidace zeleného pruhu mezi Horní Suchou a Prostřední Suchou. Budeme postupně pokračovat a hledat argumenty a minimálně ten čtyřpruh bychom nějak napadli. Vnímáme, že nějaký obchvat by ten Havířov mít měl. Rozhodně by to mělo zůstat obchvatem a ne součástí nějaké dálnice Vrbice, Třanovice atd."
S napojením dálnice na obchvat v Havířově už ale projekt nepočítá.
---
Obrovská černá skládka během dvou dnů zmizela
Vedení ostravského magistrátu došla trpělivost a rozhodlo, že zlikviduje na vlastní náklady obrovskou černou skládku, která už mnoho let hyzdí Přívoz. Majitelé pozemků se na úklidu lokality odmítli podílet.
Černá skládka mezi ulicemi Úprkova a Rovná v Přívoze existuje už mnoho let. Podle obyvatel bylo na místě ještě před 10 lety asi 60 garáží, které místní rozebírali a vykrádali, až se všechny postupně zřítily. Na hromadu suti a odpadu ještě začali nepořádek ukládat i místní lidé a dokonce nebyly výjimkou ani náklaďáky, které se zde zbavili stavební suti.
místní obyvatel: "V noci tady jezdily auta, sklopily tu binec, třeba plastová okna ze stavby."
Město několikrát vyzvalo majitele pozemků, aby skládku zlikvidovali. Odmítli, že nejsou původci a nic uklízet nebudou. Proto rozhodli radní, že skládku zlikviduje Ostrava, prostřednictvím své společnosti městské lesy.
Martin Mati, vedoucí Střediska údržby zeleně Ostravských městských lesů: "Začali jsme včera, poslali jsme tady větší množství bagrů, odvozních souprav, náklaďáků a musíme všechno odvézt relativně blízko do Hrušova."
Odhadem bylo na skládce asi 700 tun odpadu, které náklaďáky během dvou dnů převezly na skládku společnosti OZO do Hrušova. Práce a skládkovné vyjdou město na dva a půl milionu korun. Místní obyvatelé si po letech stížností konečně oddechnou.
anketa: místní obyvatelé: "Chvála pánu bohu, byly tady potkani velcí jako krávy."
"Bylo to hnusné, jsme rádi, že jsme se toho zbavili."
Úředníci doufají, že likvidace skládky bude inspirovat i místní obyvatele, aby udržovali pořádek i v okolí svých domů.
---
Vilku po školní družině získalo Krevní centrum
Vilku po bývalé školní družině ve Frýdku-Místku získalo v licitaci Krevní centrum. Budovu chce opravit a využít jako skladové prostory. Licitace byla přitom napjatá až do poslední chvíle a konečná cena více než dvojnásobně převýšila nejnižší nabídkovou hodnotu stanovenou znalcem.
Téměř 85 let starou vilku využívaly ještě nedávno děti ze Základní školy Petra Bezruče jako družinu.
Dagmar Horinová, technik oddělní správy budov: "Původně v plánech, které jsme dohledali, je z roku 1937. Jedná se o zděný objekt, vybavení zůstalo bohužel původní, jak se to kdysi postavilo. Je to suterén, první patro, podkroví. Bohužel všechno je v původním stavu a už to absolutně nevyhovuje provozu školní družiny."
Děti se přestěhovaly do lepších prostor a město rozhodlo, že budovu se zastavěnou plochou a nádvořím o výměře 143 m a tři pozemky o celkové rozloze 1 684 m prodá v licitaci.
Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Tam skutečně podle nejlepšího vědomí a svědomí jsme nenašli vhodné využití pro tu budovu pro samotné město. A to byl ten hlavní důvod, proč jsme se ji rozhodli v rámci licitace prodat."
Na licitaci přišlo 8 zájemců a vítěz nakonec podal nejvyšší nabídku 5 910 000 korun. Byl jím ředitel Krevního centra, které akutně potřebuje rozšířit své současné skladovací prostory.
Boris Bubeník, ředitel Krevního centra Frýdek-Místek: "Bohužel budova je malá, i když má 4 podlaží. A když nám navezou kamion vaků na krev nebo kamion vaků nebo karton balící, tak už to nemáme kde skládat. Přece jenom při těch 150 zaměstnancích chybí denní místnosti, chybí skladové prostory. Takže je to vozíčkem přes lávku, je to velice blízko, takže to využijeme tímto směrem."
Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Jsem rád, že nakonec byla cena dosažením licitací více než dvakrát vyšší, oproti tomu nejnižšímu podání, na kterém jsme začínali. A já samozřejmě nejen věřím, ale jsem přesvědčen, že město ty finanční prostředky využije pro své investiční akce a samozřejmě pro další věci, které jsou na městě nutné. Tak, aby byly zajištěny veřejné služby."
Kupní smlouvu s vylicitovanou částkou musí ještě schválit zastupitelstvo města.
---
Včely v zimě nespí, v pohotovosti jsou i včelaři
Zdálo by se, že zima je obdobím, kdy se včelaři o své úly nemusí vůbec starat. Nicméně právě leden je měsícem, kdy nastal čas pro kontrolu broučků varroa v úlech. Včelaří sbírají takzvanou měl, kterou posílají k přezkoumání na státní veterinární správu.
Včely v zimě v úlech nespí, jak by se navenek mohlo zdát, seskupí se a energii potřebnou pro tvorbu tepla čerpají z medových zásob. Postupně odvíčkovávají buňky a při tom padá na podložku na dně úlu takzvaná měl. A to je důvod, proč neodpočívají ani včelaři. Tuto měl sbírají a kontrolují, jak úspěšné bylo podzimní léčení včel proti varroáze.
Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “To se dělá z toho důvodu, aby se dokázalo kontrolovat množství broučků varroy obsažené ve měli. Z těch podložek se právě ta měl sbírá a dává se na veterinu na vyšetření.”
Státní veterinárně správě musí včelaři vzorky odevzdat do 15. února. Dobrý výsledek znamená, že by výskyt neměl být vyšší než tři broučci na jedno včelstvo.
Odběr měli teď provedl také Jiří Schindler, který se stará o novojičínské městské včely, výsledek vyšetření bude znát zhruba za měsíc.
Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ: “Pokud by ten výskyt kleštíka včelího byl vyšší než ty tři na jedno včelstvo, tak se musí v dubnu provést léčení přímo plodu, čili včelstvo se musí otevřít a přímo ten plod se musí natřít tím ochranným prostředkem.”
Toto ošetření je možné provést do 15. dubna, kdy může být naposledy použito léčivo, které by nemělo být obsaženo v medu.
---
Ostrava ocenila seniory roku 2021
Ostrava každý rok oceňuje seniory, kteří něco dělají něco navíc i pro ostatní. V rámci ankety Senior roku 2021 byly oceněny hned dvě osobnosti a také jeden klub seniorů.
Jistě každému udělá radost, když si někdo všimne jeho práce a obzvlášť to platí, pokud je to práce bez honoráře a pro druhé. To bylo jedním z důvodů proč před 15 lety vznikla v Ostravě anketa Senior roku a tato tradice trvá až dodnes. Za rok 2021 byly oceněny osobnosti dvě. Tou první je Hedvika Juřinová, která se už mnoho angažuje v boji proti rakovině.
Hedvika Juřinová, vítězka ankety Senior roku 2021: "Pořádáme různé výlety, navštěvujeme muzea, snažíme se, aby ti lidé spolu hovořili a neseděli doma."
Oceněn byl také Josef Juřeník, který dělá všechno proto, aby i senioři sportovali. Pořádá pro ně výšlapy a dokonce pořádá závody v orientačním běhu.
Josef Juřeník, vítěz ankety Senior roku 2021: "Já si to ocenění považuji a je to pro mě další motivace a vzpruha pro ty naše seniory něco dělat."
Nejlepším klubem seniorů se stala organizace číslo 15 Kreativ. Zruční senioři vyrábějí například chobotničky pro předčasně narozené děti, ponožky pro důchodce nebo v minulosti šily i roušky.
Dáša Polanská, vedoucí ZO 15 Kreativ: "My se tak bavíme. Posedíme dvě hodinky, zasmějeme se a jsme rádi, že se jednou za týden vidíme."
Anketa je vyhlašovaná na podzim a nominováni mohou být Ostravané starší 65 let, kteří dělají něco i pro druhé.
---