Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Slezskoostravský expres

Slezskoostravský expres

  • Zpravodajství ze Slezské Ostravy od redaktora Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Richard Vereš složil slib zastupitele MS kraje
  • Obvod buduje polozapuštěné kontejnery
  • Myslivci se dnes starají hlavně o zvěř a vzdělávání
  • Spisovatelka představila oblíbené knihy pro děti

Richard Vereš složil slib zastupitele MS kraje

Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje začalo tentokrát začalo slavnostním ceremonií. Starosta Slezské Ostravy Richard Vereš totiž nahradil svého stranického kolegu a složil slib zastupitele.

Před zastupitelstvo MS kraje dnes předstoupil starosta Slezské Ostravy Richard Vereš, aby složil slavnostní slib zastupitele. Tím je od 17. prosince loňského roku, kdy nahradil místostarostu Ostravy-Poruby Miroslava Otiska. Ten rezignoval, aby nezastával více funkcí, než je dohodnuto v rámci hnutí ANO. Zůstal tedy místostarostou a zastupitelem Ostravy. Richard Vereš je tedy starostou a zastupitelem kraje.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MS kraje: "Slibuji věrnost České republice. Slibuji na svou čest a svědomí, že svou funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu kraje a jeho občanů a budu se řídit Ústavou a zákony České republiky." 

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Slibuji."

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "V rámci ostravské organizace Hnutí ANO jsme si dali interní závazek, že každý z nás bude zastávat funkce v maximálně dvou zastupitelstvech tak, abychom nekumulovali funkce. Já jsme se tedy jako náhradník stal novým členem zastupitelstva kraje a recipročně jsem následně složil mandát zastupitele města Ostravy tak, abych i já zastával funkci pouze ve dvou zastupitelstvech." 

Richard Vereš je od roku 2014 zastupitelem Slezské Ostravy, od roku 2018 pak starostou tohoto obvodu. Je také členem Kongresu místních a regionálních samospráv Rady Evropy a v roce 2022 byl zvolen  viceprezidentem Rady evropských obcí a regionů. 

---

Obvod buduje polozapuštěné kontejnery

Slezská Ostrava postupně buduje polozapuštěné kontejnery. Aktuálně vznikají na dalších třech místech. Jejich velkou výhodou je, že nabízí mnohem větší kapacitu, a hlavně z nich není nepořádek. V průběhu letošního roku by mělo být v obvodu dohromady 37 samostatných kontejnerů.

Slezska Ostrava začíná pomalu sázet na instalaci polozapuštěných kontejnerů. Od roku 2021 byly postupně instalovány na čtyřech místech.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Na radnici jsme pravidelně přijímali spousty stížností občanů na stav kontejnerových stanovišť. Zejména na větších sídlištích. Souvisí to jednak s tím, že tyto kontejnery často rabují různí nepřizpůsobiví občané, kteří z nich následně vyhazují odpadky. A ty znečišťují veřejný prostor. Ale samozřejmě kontejnery jako takové hygienicky nepůsobí úplně dobře. Protože jednak zapáchají, někdy z nich vytékají různé látky. A samozřejmě nepůsobí ani dobře esteticky v rámci veřejného prostoru. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli instalovat v rámci městského obvodu polozapuštěné i zapuštěné kontejnery."

V průběhu letošního roku probíhá instalace na dalších třech místech a obvod tak bude mít 7 stanovišť.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "A to na Podolí, na Kamenci, na Nové osadě a také na Zámostní. Tyto kontejnerové stání rozšiřujeme postupně. A to v závislosti na finančních prostředcích, kde vybudování jednoho takového kontejneru, související se složitou betonáží a zakládáním tohoto kontejneru, vyjde na necelých 300 tisíc korun. A samozřejmě nás omezuje také možnost vývozu těchto kontejnerů, kdy společnost OZO Ostrava, která zajišťuje vývoz polozapuštěných i zapuštěných kontejnerů, musí na tento vývoz využívat speciální vozidla, kterých zatím také není mnoho, a proto se postupně doplňují."

Kompletní realizace všech 37 samostatných kontejnerů, včetně těch instalovaných, byla vyčíslena na 10,7 milionu korun.

---

Myslivci se dnes starají hlavně o zvěř a vzdělávání

Starost o zvěř a vzdělávání dětí i veřejnosti. To je v dnešní době hlavní náplní mysliveckých spolků. V rámci Slezské Ostravy se hony a odstřel zvěře pořádají už jen symbolicky. Spíše pouze z nutnosti a ochrany. Myslivci mají také na starost pořádání některých kulturních akcí.

I v rámci Slezské Ostravy působí myslivci. Oficiálně se vznik jejich spolku datuje od roku 1945, jako lidová myslivost.

Jiří Lizák, předseda Mysliveckého spolku Ostrava-Heřmanice: "Zakládajícím členem byl můj děda. Já pokračuji v té tradici. Náplň té myslivosti není, jak si někdo myslí, že chodíme jenom s flintou a lovíme zvěř. Já bych řekl, že to je ani ne jedno procento z té celkové činnosti. Ale hlavní, co je stěžejní, tak starat se o tu zvěř, aby tady vůbec byla. Aby ty generace po nás vůbec věděly, jak vypadá bažant, zajíc, to jsou dominantní druhy, které tady jsou. Samozřejmě liška, ta je přemnožená, která nám tady dělá velké populační škody na té drobné zvěři."

Velké hony už se na Slezské nedělají, dvakrát ročně se pořádají pouze symbolická setkání v podobě obchůzek po honitbách.

Jiří Lizák, předseda Mysliveckého spolku Ostrava-Heřmanice: "Víceméně se snažíme tu zvěř chránit. A to tak, že vytváříme jim životní podmínky. To znamená, různé biotopy upravujeme, jak remízky, přikrmování v zimě, což je důležité. Z další zvěře, která se tady nachází a je možnost, aby lidé viděli, tak je srnčí zvěř. Objevil se nám tady i divočák a samozřejmě kachna divoká."

Myslivci se dále věnují hlavně vzdělávání dětí v mateřinkách.

Jiří Lizák, předseda Mysliveckého spolku Ostrava-Heřmanice: "Kde jim ukazujeme takovou výukou, jaká zvířátka tady jsou. Samozřejmě i rostliny. A takovou formou se je snažíme vtáhnout do té přírody. Aby věděly, jak se mají hlavně chovat. Hlavně v tom předjaří, kdy budou mít mladé hlavně srnčata, zajíci, bažanti. Nesahat na ně, nechat je v klidu, protože když na to srnčátko sáhnete, byť v dobré víře pohladíte, starší srna už ho nepřijme a ono umře hlady."

A v neposlední řadě je to pořádání akcí v podobě mysliveckých plesů, heřmanických dožínek a letos budou zdejší myslivci připravovat i akci pálení čarodějnic.

Jiří Lizák, předseda Mysliveckého spolku Ostrava-Heřmanice: "Velkou část těch financí na tu naši činnost si vytváříme z těch našich společenských akcí. Část je z našich osobních vkladů, kdy samozřejmě každé členství něco stojí. Takže dokládáme i naše finance. Ale samozřejmě bych chtěl poděkovat i vedení Slezské Ostravy. A hlavně panu starostovi Richardu Verešovi, protože je naším podporovatelem. Ale já myslím, že nejenom našeho spolku, ale všech spolků na území Slezské Ostravy."

Myslivecký spolek působící v rámci Slezské Ostravy má 12 členů a ročně hospodaří s částkou do 100 tisíc korun.

---

Spisovatelka představila oblíbené knihy pro děti

Slezskoostravská galerie pořádá pravidelně řadu zajímavých akcí. Kromě výstav i různé besedy. Jednou z nich bylo setkání se spisovatelkou Zuzanou Pospíšilovou. Ta představila tvorbu pro děti, o kterou je velký zájem nejenom mezi malými čtenáři, ale například i mezi pedagogy. Pomáhá totiž vzdělávat.

Zuzana Pospíšilová je jednou z nejaktivnějších autorek, která píše pro děti. Za zhruba 20 let vytvořila, včetně leporel, přes 270 knih. Aktuálně přijela představit svou tvorbu i na Slezskou Ostravu.

Zuzana Pospíšilová, spisovatelka: "Přivezla jsem knižní miminko, knížku, která se narodila nedávno. Je to kniha Kouzelná třída slaví Den dětí. Takže tu dětem také lehce přestavím. A neustále pracuji na dalších nových knihách. Ale o tom dětem zatím prozrazovat nebudu. Kouzelná třída slaví Den dětí je knížka ze série Kouzelná třída. Je to už asi desátý nebo jedenáctý díl. Tato série má mezi dětmi velikánský úspěch, takže mě nakladatelství žádají o další a další díly. Takže jak už název napovídá, odehrává děj v době, kdy se slaví Den dětí. A protože paní učitelka v Kouzelné třídě není obyčejná paní učitelka, ale kouzelná víla, tak je i ten den kouzelný."

Anketa: Proč jste sem dneska přišli? – "Abychom zjistili, jak se jmenuje ta paní a jak vypadá, kterou čteme, že? Vždycky před spaním, pohádku od paní Pospíšilové. Tak jsme se přišli podívat, jaké ještě napsala knížky, že? A jaké můžeme ještě dále číst."

V tvorbě autorky mají převahu pohádky, ale věnuje se také poezii a výukovým textům.

Zuzana Pospíšilová, spisovatelka: "Já se snažím mít ve svých knížkách i něco didaktického. Něco, co má ten přesah. A děti vychovává a vzdělává i nenápadným způsobem. Tak i to je možná důvod, proč jsou mé knížky oblíbené. Nejenom mezi rodiči, ale také mezi učitelkami. Těší mě, když opakovaně mívám zpětnou vazbu, že třeba v knihovně po mé besedě se roztrhne pytel se zájemci o mé knížky. A že děti se na mých knížkách rozečtou a začnou číst. I když je předtím knížky nebavily."

Spisovatelka jezdí po besedách napříč celou Českou republikou a pro děti si připravuje také hry s písmenky a se slovíčky, i různé hádanky.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Slezskoostravský expres
14. března 2023, 16:30

Richard Vereš složil slib zastupitele MS kraje

Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje začalo tentokrát začalo slavnostním ceremonií. Starosta Slezské Ostravy Richard Vereš totiž nahradil svého stranického kolegu a složil slib zastupitele.

Před zastupitelstvo MS kraje dnes předstoupil starosta Slezské Ostravy Richard Vereš, aby složil slavnostní slib zastupitele. Tím je od 17. prosince loňského roku, kdy nahradil místostarostu Ostravy-Poruby Miroslava Otiska. Ten rezignoval, aby nezastával více funkcí, než je dohodnuto v rámci hnutí ANO. Zůstal tedy místostarostou a zastupitelem Ostravy. Richard Vereš je tedy starostou a zastupitelem kraje.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MS kraje: "Slibuji věrnost České republice. Slibuji na svou čest a svědomí, že svou funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu kraje a jeho občanů a budu se řídit Ústavou a zákony České republiky." 

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Slibuji."

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "V rámci ostravské organizace Hnutí ANO jsme si dali interní závazek, že každý z nás bude zastávat funkce v maximálně dvou zastupitelstvech tak, abychom nekumulovali funkce. Já jsme se tedy jako náhradník stal novým členem zastupitelstva kraje a recipročně jsem následně složil mandát zastupitele města Ostravy tak, abych i já zastával funkci pouze ve dvou zastupitelstvech." 

Richard Vereš je od roku 2014 zastupitelem Slezské Ostravy, od roku 2018 pak starostou tohoto obvodu. Je také členem Kongresu místních a regionálních samospráv Rady Evropy a v roce 2022 byl zvolen  viceprezidentem Rady evropských obcí a regionů. 

---

Obvod buduje polozapuštěné kontejnery

Slezská Ostrava postupně buduje polozapuštěné kontejnery. Aktuálně vznikají na dalších třech místech. Jejich velkou výhodou je, že nabízí mnohem větší kapacitu, a hlavně z nich není nepořádek. V průběhu letošního roku by mělo být v obvodu dohromady 37 samostatných kontejnerů.

Slezska Ostrava začíná pomalu sázet na instalaci polozapuštěných kontejnerů. Od roku 2021 byly postupně instalovány na čtyřech místech.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Na radnici jsme pravidelně přijímali spousty stížností občanů na stav kontejnerových stanovišť. Zejména na větších sídlištích. Souvisí to jednak s tím, že tyto kontejnery často rabují různí nepřizpůsobiví občané, kteří z nich následně vyhazují odpadky. A ty znečišťují veřejný prostor. Ale samozřejmě kontejnery jako takové hygienicky nepůsobí úplně dobře. Protože jednak zapáchají, někdy z nich vytékají různé látky. A samozřejmě nepůsobí ani dobře esteticky v rámci veřejného prostoru. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli instalovat v rámci městského obvodu polozapuštěné i zapuštěné kontejnery."

V průběhu letošního roku probíhá instalace na dalších třech místech a obvod tak bude mít 7 stanovišť.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "A to na Podolí, na Kamenci, na Nové osadě a také na Zámostní. Tyto kontejnerové stání rozšiřujeme postupně. A to v závislosti na finančních prostředcích, kde vybudování jednoho takového kontejneru, související se složitou betonáží a zakládáním tohoto kontejneru, vyjde na necelých 300 tisíc korun. A samozřejmě nás omezuje také možnost vývozu těchto kontejnerů, kdy společnost OZO Ostrava, která zajišťuje vývoz polozapuštěných i zapuštěných kontejnerů, musí na tento vývoz využívat speciální vozidla, kterých zatím také není mnoho, a proto se postupně doplňují."

Kompletní realizace všech 37 samostatných kontejnerů, včetně těch instalovaných, byla vyčíslena na 10,7 milionu korun.

---

Myslivci se dnes starají hlavně o zvěř a vzdělávání

Starost o zvěř a vzdělávání dětí i veřejnosti. To je v dnešní době hlavní náplní mysliveckých spolků. V rámci Slezské Ostravy se hony a odstřel zvěře pořádají už jen symbolicky. Spíše pouze z nutnosti a ochrany. Myslivci mají také na starost pořádání některých kulturních akcí.

I v rámci Slezské Ostravy působí myslivci. Oficiálně se vznik jejich spolku datuje od roku 1945, jako lidová myslivost.

Jiří Lizák, předseda Mysliveckého spolku Ostrava-Heřmanice: "Zakládajícím členem byl můj děda. Já pokračuji v té tradici. Náplň té myslivosti není, jak si někdo myslí, že chodíme jenom s flintou a lovíme zvěř. Já bych řekl, že to je ani ne jedno procento z té celkové činnosti. Ale hlavní, co je stěžejní, tak starat se o tu zvěř, aby tady vůbec byla. Aby ty generace po nás vůbec věděly, jak vypadá bažant, zajíc, to jsou dominantní druhy, které tady jsou. Samozřejmě liška, ta je přemnožená, která nám tady dělá velké populační škody na té drobné zvěři."

Velké hony už se na Slezské nedělají, dvakrát ročně se pořádají pouze symbolická setkání v podobě obchůzek po honitbách.

Jiří Lizák, předseda Mysliveckého spolku Ostrava-Heřmanice: "Víceméně se snažíme tu zvěř chránit. A to tak, že vytváříme jim životní podmínky. To znamená, různé biotopy upravujeme, jak remízky, přikrmování v zimě, což je důležité. Z další zvěře, která se tady nachází a je možnost, aby lidé viděli, tak je srnčí zvěř. Objevil se nám tady i divočák a samozřejmě kachna divoká."

Myslivci se dále věnují hlavně vzdělávání dětí v mateřinkách.

Jiří Lizák, předseda Mysliveckého spolku Ostrava-Heřmanice: "Kde jim ukazujeme takovou výukou, jaká zvířátka tady jsou. Samozřejmě i rostliny. A takovou formou se je snažíme vtáhnout do té přírody. Aby věděly, jak se mají hlavně chovat. Hlavně v tom předjaří, kdy budou mít mladé hlavně srnčata, zajíci, bažanti. Nesahat na ně, nechat je v klidu, protože když na to srnčátko sáhnete, byť v dobré víře pohladíte, starší srna už ho nepřijme a ono umře hlady."

A v neposlední řadě je to pořádání akcí v podobě mysliveckých plesů, heřmanických dožínek a letos budou zdejší myslivci připravovat i akci pálení čarodějnic.

Jiří Lizák, předseda Mysliveckého spolku Ostrava-Heřmanice: "Velkou část těch financí na tu naši činnost si vytváříme z těch našich společenských akcí. Část je z našich osobních vkladů, kdy samozřejmě každé členství něco stojí. Takže dokládáme i naše finance. Ale samozřejmě bych chtěl poděkovat i vedení Slezské Ostravy. A hlavně panu starostovi Richardu Verešovi, protože je naším podporovatelem. Ale já myslím, že nejenom našeho spolku, ale všech spolků na území Slezské Ostravy."

Myslivecký spolek působící v rámci Slezské Ostravy má 12 členů a ročně hospodaří s částkou do 100 tisíc korun.

---

Spisovatelka představila oblíbené knihy pro děti

Slezskoostravská galerie pořádá pravidelně řadu zajímavých akcí. Kromě výstav i různé besedy. Jednou z nich bylo setkání se spisovatelkou Zuzanou Pospíšilovou. Ta představila tvorbu pro děti, o kterou je velký zájem nejenom mezi malými čtenáři, ale například i mezi pedagogy. Pomáhá totiž vzdělávat.

Zuzana Pospíšilová je jednou z nejaktivnějších autorek, která píše pro děti. Za zhruba 20 let vytvořila, včetně leporel, přes 270 knih. Aktuálně přijela představit svou tvorbu i na Slezskou Ostravu.

Zuzana Pospíšilová, spisovatelka: "Přivezla jsem knižní miminko, knížku, která se narodila nedávno. Je to kniha Kouzelná třída slaví Den dětí. Takže tu dětem také lehce přestavím. A neustále pracuji na dalších nových knihách. Ale o tom dětem zatím prozrazovat nebudu. Kouzelná třída slaví Den dětí je knížka ze série Kouzelná třída. Je to už asi desátý nebo jedenáctý díl. Tato série má mezi dětmi velikánský úspěch, takže mě nakladatelství žádají o další a další díly. Takže jak už název napovídá, odehrává děj v době, kdy se slaví Den dětí. A protože paní učitelka v Kouzelné třídě není obyčejná paní učitelka, ale kouzelná víla, tak je i ten den kouzelný."

Anketa: Proč jste sem dneska přišli? – "Abychom zjistili, jak se jmenuje ta paní a jak vypadá, kterou čteme, že? Vždycky před spaním, pohádku od paní Pospíšilové. Tak jsme se přišli podívat, jaké ještě napsala knížky, že? A jaké můžeme ještě dále číst."

V tvorbě autorky mají převahu pohádky, ale věnuje se také poezii a výukovým textům.

Zuzana Pospíšilová, spisovatelka: "Já se snažím mít ve svých knížkách i něco didaktického. Něco, co má ten přesah. A děti vychovává a vzdělává i nenápadným způsobem. Tak i to je možná důvod, proč jsou mé knížky oblíbené. Nejenom mezi rodiči, ale také mezi učitelkami. Těší mě, když opakovaně mívám zpětnou vazbu, že třeba v knihovně po mé besedě se roztrhne pytel se zájemci o mé knížky. A že děti se na mých knížkách rozečtou a začnou číst. I když je předtím knížky nebavily."

Spisovatelka jezdí po besedách napříč celou Českou republikou a pro děti si připravuje také hry s písmenky a se slovíčky, i různé hádanky.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/slezskoostravsky-expres/slezskoostravsky-expres-14-03-2023-16-33