Fasáda multifunkčního domu bude šedo-bílá
Stavba multifunkčního domu ve Slezské Ostravě nabírá na obrátkách. Počasí stavebníkům přeje a tak už mohl na posledním kontrolním dni starosta Richard Vereš vybrat barvy, které budou na fasádě.
Teplé jarní počasí umožnilo stavebníkům naplno rozjet veškeré práce. Multifunkční dům v Mauglí nově doslova roste před očima. Rýsují se už i čtyři věže, které dotvoří finální vzhled celé budovy a definují její výšku.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Stavba multifunkčního domu pokračuje velmi rychle. Řekl bych, že to zpoždění, které se tam nabralo a bylo způsobeno dalšími betonážemi, se podaří dohánět. A že opravdu ta stavba zrychlila. My jsme si ji dnes samozřejmě celou prošli. Už se nám rýsují i poslední dvě věže. Začne betonování stropu toho velkého společenského sálu."
Petr Michna, stavbyvedoucí: "Postupujeme tak, že máme tu desku, která je za námi, tu hlavní už hotovou. A teď už pokračujeme jen na těch monolitických věžích, ve kterých budou jednotlivé byty, popřípadě ordinace nebo jakékoliv kanceláře. Plán je takový, že bychom do konce května chtěli mít hotovou tu nejvyšší, poslední věž, abychom zase mohli pokračovat v návaznosti na fasády, výplně otvorů, vyzdívky atd."
Bylo už také potřeba vybrat barvy, kterými bude natřena fasáda. I když z vizualizací je jasné, že půjde o kombinaci šedé a bílé. Existuje mnoho odstínů a tím i možností.
Petr Michna, stavbyvedoucí: "Většinou architekt vybere tři až čtyři odstíny, které jsou pro něho favoritní, protože je problém, že na těch malých vzorcích vidíte ty detaily relativně malé, ale udělají se potom fyzicky vzorky v nějakých větších deskách, které si můžete postavit na slunce, do stínu a vidíte jejich kontrast, respektive světlo, stín a tak dále."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Bavili jsme se o konkrétních odstínech těch omítek, které na fasádě budou a věřím, že v následujících dvou až třech měsících opravdu ta stavba dostane úplně jiný ráz, protože se opravdu dozdí všechny ty obvodové stěny a vyrostou ty věže. Začne se objevovat omítka, výplně oken a dalších otvorů. Takže myslím, že půjde vidět ta proměna pouhým okem."
Petr Michna, stavbyvedoucí: "Důležité je to, abychom dostali ten objekt celý do fasády a pod střechu tak, aby už do něj dál nezatékalo. Zmizí vlastně ten věžový jeřáb, který je bohužel situovaný uprostřed té dispozice. Takže vzhledem k tomu, že ty monolity skončí, tak ho můžeme demontovat a objekt jako takový zevně dokončit."
Stavba by měla být dokončena příští rok na jaře. Rozpočet je téměř 300 milionů korun. Díky pronájmu bytů, restaurace a ordinací by si po dokončení měl dům na svůj provoz z velké části vydělat.
---
Do prostor Slezskoostravské galerie se stěhuje ZaZa
Nový název, provozovatel, nová otevírací doba a nová energie - prostory bývalé Slezskoostravské galerie přebírá od obvodu galerie ZaZa. První vernisáž tu uspořádala v minulém týdnu a otevřeno bude mít od úterý do pátku.
Slezskoostravskou galerii dlouhodobě trápila nízká návštěvnost, a to i přesto, že už několik let otevírala pouze o víkendech. Změnit by to měl její nový provozovatel. Do prostor na druhém břehu řeky se z Moravské Ostravy přestěhovala vyhlášená galerie ZaZa, a to po osmi letech.
Radana Zapletalová, majitelka galerie ZaZa: "Myslím si, že ten posun do 300 metrů čtverečních a opravdu galerie, která poskytuje daleko větší možnosti, byl takový postupný vývoj. Jsem tomu velice ráda a očekávám od toho, že budu moci tady v Ostravě dělat výstavy, které třeba budou výjimečné."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Pro nás to na jednu stranu přináší velkou finanční úsporu v hodnotě zhruba půl milionu korun ročně, které ta galerie vlastně stála a které navíc získáme na nájmu. Zároveň tam budeme mít opravdu galerii, která si myslím, že je na velmi vysoké úrovni, která je oceňována jak mezi laickou, tak odbornou veřejností. A zároveň tam budeme mít i, myslím, akčního provozovatele, který tam přitáhne úplně nové lidi a úplně nový typ akcí."
Důkazem, že by změna mohla fungovat, byla už první vernisáž. Ta byla zároveň jubilejní desátou výstavou galerie ZaZa a představila práci dvou autorů s názvem Easy to Swallow.
Samuel Kollárik, vystavující malíř: "Stavím se k tématu maskulinity. To je na první pohled znát, ale nějakým způsobem, který doufám není tolik otřelý, nebo jako takovým způsobem frekventovaný. Tvořím tak, že vytvářím spoustu skic a kolikrát ty obrazy pak z těch skic montuji, což znamená, že by to měl být nějaký extrahovaný čas. Těch nápadů v těch plánech by mělo být víc. Občas se to povede víc, občas je to přímočařejší."
Účast na první výstavě byla oproti předchozím několikanásobná. Prostorem byli nadšení umělci i návštěvníci.
Jaroslav Prokop, ředitel umělecké školy AVE ART Ostrava: "Je to pro mě velice povznášející pocit, když vidím krásnou práci, krásná díla v této úžasné galerii, v krásném prostředí."
anketa, návštěvníci vernisáže: "Některá díla mě opravdu zaujala, například dílo, ve kterém byla krásně vyobrazena iluze zlata a obecně prostor je za mě úplně úžasný. Vypadá to jako opravdu nové prostory a myslím si, že výstava je velmi povedená."
anketa, návštěvníci vernisáže: "Velice mě zaujala tato zlatá lebka. Celkově vizuálně mě zaujala i ta kombinace zlaté a černé."
Lukáš Dvorský, vystavující sochař: "Pro mě to je vlastně materiál, který velmi dobře odráží lidskou povahu, celé dějiny se kolem zlata formovaly. Zlato je strašně krvavé, promítají se tam velmi hluboké lidské touhy. Proč třeba tak rád používám bledě růžovou a bledě modrou? No to je to, jak se ty informace a různé věci natírají narůžovo na bledě modro."
Výstava děl Lukáše Dvorského a Samuela Kollárika bude k vidění až do 8. května, nově ale ne o víkendech. Galerie bude v provozu vždy od úterý do pátku.
---
Slezskoostravská rodačka oslavila v domově 101 let
Krásné jubileum oslavila v březnu v Domově pro seniory Kamenec paní Božena Vichrová. Ke 101 letům jí popřála rodina, vedení obvodu i pes-terapeut. Největší radost měla oslavenkyně z čokoládového dortu.
Hned tři klientky Domova pro seniory Kamenec čeká letos další rok přes stovku. Paní Říhošková už v lednu oslavila 103 let a teď v březnu ji následuje paní Božena Vichrová. Společně s rodinou a vedením domova i městského obvodu oslavila krásné sto první narozeniny.
Vladimír Vicher, syn jubilantky: "Je to úžasné, je to prostě 101 let, to je krásný věk a to už někdy před deseti, patnácti lety měla zdravotní problémy, ale je vidět, že se z toho dostala a prostě žije, žije a žije dál."
Čím myslíte, že to je?
Vladimír Vicher, syn jubilantky: "Že má dobré kořeny. Její rodiče taky dost dlouho žili, a tak to prostě asi bude tím."
Karin Fojtíková, vedoucí oddělení, Domov pro seniory Kamenec: "Nemá žádné velké zdravotní problémy. Opravdu byla velice aktivní, chodila na všechny aktivity, které jsme tady měli. I dneska se ráda zúčastní, ráda chodí ven a velice ráda tráví čas se svým synem, který za ní chodí na návštěvu pravidelně. Má ráda sladkosti, takže vždycky od syna dostane nějaké bonbony, nejlépe čokoládové. Dneska dostala krásný dortík, tak z toho měla velikou radost. Z toho má vždycky radost, z toho dortu."
Letos měla paní Božena radost také ze speciálního přání. Pogratuloval jí totiž dokonce terapeutický pes. Paní Vichrová se narodila v Kunčičkách. Značnou část života ale prožila v Moravské Ostravě. Posledních 11 let je klientkou Domova pro seniory Kamenec a do rodné Slezské Ostravy se tak vrátila.
Vladimír Vicher, syn jubilantky: "Prostě byla taková, jaká je. Žila s dědou, jako s tatínkem, po celý život. Starali se o hospodu, měli v Radvanicích a v Petřvaldu hospodu, tak celý život prostě trávili se svými rodiči na té hospodě."
Kateřina Krenželoková (ANO), místostarostka Slezské Ostravy: "Náš městský obvod pořádá pro občany, kteří mají 80 a 85 let, pravidelné setkání dvakrát ročně, kdy jim přejeme společně s vedením městského obvodu. Občané, kteří mají nad 90 let, tak tam docházíme za nimi do jejich domácností, ať už do bytů, domů, anebo pokud jsou v domovech pro seniory, tak do domovů pro seniory. Občanům většinou dáváme dárkový balíček a kytičku a přejeme jim hlavně zdraví. To je asi to nejdůležitější v tom věku. A ještě nějaký ten elán."
Paní Vichrová tak svým úctyhodným věkem není ve Slezské Ostravě výjimkou. Nejstarší občanka obvodu by měla v příštích měsících oslavit dokonce 105 let.
---