Slezská Ostrava podruhé získala Cenu hejtmana
Patnáctý ročník Ceny hejtmana Moravskoslezského kraje za společenskou odpovědnost opět ocenil firmy, organizace a obce za jejich zodpovědné chování k životnímu prostředí, společnosti i vlastním zaměstnancům. Mezi pět oceněných patřil už podruhé taky městský obvod Slezská Ostrava.
Cenu hejtmana kraje za společenskou odpovědnost si Slezská Ostrava poprvé vysloužila za rok 2020. V letošním roce k ní přibyla další, když městský obvod podruhé zvítězil v kategorii Obce s rozšířenou působností.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Cenu hejtmana kraje za společenskou odpovědnost získal městský obvod zejména za to, jak zapojuje občany a místní komunity do fungování úřadu, ale i do plánování různých investičních akcí, úprav veřejných prostranství a podobně, ale zároveň i za to, jak se chová ke svým zaměstnancům úřad jako takový, jaký máme systém benefitů a jaké třeba zaměstnancům umožňujeme aktivity včetně například dobrovolnictví.“
Skrze Slezskoostravské noviny a sociální sítě udržuje radnice stálý kontakt se svými občany. Každý rok zároveň v jednotlivých částech obvodu pořádá veřejná setkání a občanům umožňuje také participovat na různých projektech.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „V poslední době jsme takto realizovali třeba dětské hřiště na Kamenci, kde si sami obyvatelé sídliště rozhodli, jak má jeho nová podoba vypadat. Pokud jde o práci na úřadě a o to, co nabízíme zaměstnancům, tak v letošním roce přibyla například jedna novinka, a to byla akce Čtyřnohý kolega, kdy si po celý první zářiový týden mohli zaměstnanci úřadu vzít s sebou do práce své čtyřnohé mazlíčky.“
Úřad obvodu je navíc držitelem certifikátu Silné pracoviště, který získal za dlouhodobé zlepšování pracovního prostředí. Obdržení Ceny hejtmana je pak pro Slezskou Ostravu inspirací k dalšímu rozvoji v sociální, environmentální i ekonomické oblasti.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Pro městský obvod je určitě velmi motivační, že jsme tuto cenu získali, a to již podruhé. Proto nás to určitě vede k tomu, že budeme vymýšlet další novinky, jak nejen zatáhnout občany do dění v obvodu, ale abychom vylepšovali taky podmínky pro zaměstnance úřadu.“
Cílem Ceny hejtmana za společenskou odpovědnost je mimo jiné upozornit na to, jak je důležité nebýt lhostejný ke svému okolí.
Josef Bělica (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Podle mého názoru je to důležité prostě proto, abychom si dokázali připomenout, že jsou mezi námi lidé, kteří nemyslí jenom na sebe a kteří nad rámec toho, co dělají ve své práci, dělají i něco pro své okolí a dělají to nad rámec toho, co by dělat museli, a to je úžasné.“
Ocenění předává hejtman každým rokem a Slezská Ostrava tak může o cenu usilovat i v příštích letech.
---
Ve Slezské zasáhly povodně hlavně Antošovice a Koblov
Povodně v důsledku vydatných dešťů se nevyhnuly ani Slezské Ostravě. Nejvíce postiženými částmi byly Antošovice a Koblov, které zaplavila sousedící řeka Odra. Městský obvod se ale potýkal i s dalšími problémy, souvisejícími s intenzivními srážkami.
Záplavy začaly ve Slezské Ostravě pozvolna. První problémy byly čistě lokálního charakteru a jednalo se převážně o zatápění sklepů. Větší nebezpečí přinesl do severních částí obvodu pověstný pátek 13. až v noci na sobotu.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Protichůdně k předpovědím jak meteorologů, tak povodí Odry, došlo k poměrně výraznému a rychlému nárůstu hladiny řeky Odry, a to dokonce tak, že překročila hráz, která se nachází mezi Koblovem a Antošovicemi. Hasiči museli také opustit vysokokapacitní čerpadlo, které v tomto místě mají, a v 8 hodin v sobotu ráno jsem tak nařídil evakuaci lokality Koblova v ulicích Na Tabulkách, Lucinková a části ulice Antošovická.“
Přestože v neděli intenzivní deště ustaly a objevila se modrá obloha, pokračovalo se s evakuací i v okolí Žabníku. Koblovští dobrovolní hasiči tu navíc začali společně s dobrovolníky budovat i dočasnou protipovodňovou hráz. Hladinu Odry totiž mohla zvednout řeka Opava, posílená jesenickými dešti.
Pavel Kopiš, velitel jednotky SDH Koblov: „Čekáme de facto na nějakou kulminaci řeky Odry, kdy by se hladina údajně ještě měla zvýšit. Samozřejmě se všechno odvíjí od toho, jaká bude situace na soutoku. Měli bychom to tady zvýšit ještě o dalšího půl metru, což by nám mělo stačit na zabránění případného zaplavení oblasti Žabníku, kde je zhruba nějakých padesát nemovitostí, které bychom měli ušetřit škod.“
Provizorní hráz na Žabníku naštěstí vydržela i noc z neděle na pondělí a hladina řeky postupně začala klesat. Několik desítek nemovitostí právě v oblasti Koblova a Antošovic přesto zůstalo pod vodou.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Lidé mají škody jak na svých nemovitostech, tak samozřejmě na majetku, který mají na svých zahradách, ale třeba i ve sklepích nebo v přízemích svých rodinných domků. Zároveň ale máme spoustu škod, které napáchal déšť samotný, to znamená nejen povodně, ale opravdu srážky jako takové. Došlo samozřejmě i k zatečení do spousty objektů, vytopení sklepů. My dnes máme poškozené i některé budovy, jako třeba budovu Základní školy Bohumínská, kde byla vytopena celá školní kuchyně. V havarijním stavu je dnes strop školní družiny, takže jsme dočasně pozastavili provoz v této části budovy tak, aby se na někoho strop nezřítil.“
Rekonstrukcí a obnovou zaplaveného území se bude zabývat krizový štáb, který zasedl ve Slezské Ostravě hned po povodních. Městský obvod zároveň zorganizoval taky sbírku pro materiální pomoc nebo dobrovolnické práce. Více informací, jak pomoci, naleznou zájemci přímo na webových stránkách nebo sociálních sítích obvodu.
---
Po letní přestávce se na radnici vrátila hudba
Milovníci hudby zaplnili po letní přestávce opět obřadní síň Slezskoostravské radnice, aby si vychutnali další vystoupení z letošního Cyklu komorních koncertů. V kombinaci zpěvu a klavíru si tentokrát poslechli hlavně slavné skladby Antonína Dvořáka, čekal je ale i Smetana nebo Janáček.
Dvořák, Janáček, Smetana, Suk, nebo Novák. Díla všech těchto hudebních velikánů si mohli užít posluchači na komorním koncertu, oslavujícím Rok české hudby, který připadl právě na letošek. Za klavír tentokrát usedla Linda Juránková a zpěvu se ujala sólistka Národního divadla Jana Sibera.
Ilona Kučerová, dramaturg Cyklu komorních koncertů 2024: „Konzultovali jsme pouze české autory, protože jsem chtěla ještě stále dodržet oslavy Roku české hudby, jak jej většina kulturních institucí v letošním roce, a paní Sibera už si repertoár vybrala sama. Myslím, že jej zvolila pěkně. V první polovině byl v uvozovkách ten lehčí žánr, který není lehčí technicky, ale jsou to písně. V druhé polovině budou ukázky z oper. Budou to, řekla bych, nejznámější a nejkrásnější árie z českých oper. Myslím, že většina publika je bude znát.“
Jan Sibera, vystupující pěvkyně: „Tento koncert mi nabídla paní dramaturgyně Ilona Kučerová, když slyšela můj rozhovor v Českém rozhlase, kde jsem si tak trochu posteskla, že jsme ještě nikdy neměla příležitost zpívat Milostné písně Antonína Dvořáka. Ona byla tak strašně aktivní, že mě hned v divadle tady v Ostravě oslovila a řekla: „Tak si přijďte premiéru udělat k nám.“
Sál ale rozezněly taky árie z Rusalky, Prodané nevěsty nebo Její pastorkyně, stejně jako skladby Vítězslava Nováka a Josefa Suka.
Linda Juránková, vystupující klavíristka: „Repertoár máme opravdu perfektně připravený, a i ty klavírní skladby, které ode mě uslyšíte, mám všechny moc ráda a mám je v repertoáru dlouho, tak věřím, že se vám budou líbit.“
Soprán Jany Sibery i klavírní umění Lindy Juránkové si vysloužily uznání a posluchačům se zvolený repertoár líbil.
anketa, posluchači: „No zatím všechno a chodím tady vcelku často. Nepravidelně, ale velice často.“
anketa, posluchači: „Jsem tady, protože mám ráda klavírní hudbu, hlavně Dvořáka.
anketa, posluchači: „My tady na ty koncerty občas chodíváme, tak jsme si takovou hvězdu nenechali ujít.“
Koncerty jsou oblíbeným kulturním zážitkem a na Slezskoostravské radnici se konají po celý rok.
---