Slezskoostravský miniexpres

Slezská Ostrava otevřela Domov pro seniory Antošovice

Slezská Ostrava otevřela Domov pro seniory Antošovice

Slezská Ostrava má za sebou slavnostní otevření Domova pro seniory v Antošovicích. Ubytování v něm najde 32 seniorů, kteří projdou kritérii přijímacího řízení. Zájem je totiž obrovský. Výstavba domova vyšla na téměř 82 milionů korun.

Moderní a špičkově vybavený Domov pro seniory v Antošovicích už je připravený pro budoucí klienty. Vznikl z budovy bývalé mateřské školy, která byla přes 6 let prázdná.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Podařilo se nám s pomocí ministerstva práce a sociálních věcí i z ministerstva financí získat nakonec dotaci právě na přestavbu antošovické školky, která navíc získala ještě nové patro a přístavbu. A dnes zde tedy je domov pro seniory pro 32 klientů."

Výstavba začala v srpnu roku 2020 a byla poměrně komplikovaná.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Zejména díky tomu, že se nachází velmi blízko řeky Odry a nachází se zde spoustu spodní vody. 3 měsíce se tady pouze čerpala spodní voda, aby bylo vůbec možné odizolovat budovu jako takovou. Zbylá výstavba se pak mírně posunula. Přesto za 3 roky jsme zvládli domov naprojektovat, povolit, získat na něj dotaci, vysoutěžit veřejnou zakázku a celý ho také dostavět."

Náklady na stavbu vyšly na téměř 82 milionů korun. Kromě celkové rekonstrukce vznikla pro zpříjemnění pobytu v zadní části zahrada s odpočinkovou zónou, lavičkami, fontánou, pergolou a jezírkem.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Domov pro seniory bude provozovat příspěvková organizace městského obvodu Sociální služby Slezská Ostrava. Staneme se tak jediným městským obvodem na úrovni města Ostravy, který bude provozovat svůj vlastní domov pro seniory. A městský obvod Slezská Ostrava tak bude schopen, vyjma již provozovaných pečovatelských bytů, pečovatelské služby nebo azylového domu a vstupních bytů schopen nabídnout celou škálu sociálních služeb, které občané potřebují."

Polovina z 32 lůžek bude ve zvláštním režimu pro seniory s Alzeimerovou chorobou a dalšími typy stařeckých demencí. Aktuálně domov posuzuje celkem 72 žádostí o přijetí.

Kateřina Krenželoková, vedoucí DPS Antošovice: "Jednak je to samozřejmě zdravotní stav toho žadatele. Hodnotíme vyjádření lékaře, výši příspěvku na péči. Bodově jsou zvýhodněni občané ze Slezské Ostravy. Dále je to i osamělost žadatele. Pokud má nějaké příbuzné nebo nemá."

Klienti budou přijímáni v průběhu června a starat se o ně bude 21 zaměstnanců.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry