Stonavští zahrádkáři smažili opět po roce vaječinu
Jeden ze zvyků, který patří k závěru jara, se zachovává především na venkově. Je to smažení vaječiny. Ve Stonavě ji mimo jiné, tradičně připravili pro širokou veřejnost místní zahrádkáři.
Opět po roce stonavští zahrádkáři ve své klubovně na Stavech uspořádali svou tradiční akci, smažení vaječiny. Zájem veřejnosti je rok od roku větší. Letos měli organizátoři na vaječinu připraveno 260 domácích vajíček.
Anděla Štulová, místopředsedkyně MO ČZS Stonava: „Jednu dávku děláme ze třiceti vajíček. Chceme, aby lidé postupně, tak jak chodí, ji měli čerstvou.“
anketa, návštěvníci akce: „Chutná mi.“ „Byla vynikající, už jsme tady byli i na bramboráky, máte to tady super.“ „Je ještě lepší než doma.“
Kromě vaječiny připravili zahrádkáři pro své hosty i něco sladkého a mysleli i na ty, kdo vajíčka nejí.
Anděla Štulová, místopředsedkyně MO ČZS Stonava: „Máme nějaké koláče napečené, každá členka výboru napekla jeden pekáč. Samozřejmě, že vaječina nesmí chybět a pro ty, kteří nejí vajíčka, tak máme tlačenku s cibulí.“
Kromě vaječiny mají stonavští zahrádkáři ve svém letošním plánu i další akce, určené široké veřejnosti.
Anděla Štulová, místopředsedkyně MO ČZS Stonava: „V šestém měsíci bude vítání léta, to je taky taková tradice, potom bude výstava, smažení bramboráků, členská schůze a nakonec rozsvícení stromečku. Mají se všichni na co těšit.“
---
Na vaječině si pochutnali také členové SPCCH Stonava
Vaječina se ale také smažila na hřišti sportovního klubu Stonava. Tady si na ni přišli pochutnat členové Svazu postižených civilizačními chorobami.
Vůně smažené vaječiny se v pátek 27. května linula hřištěm SK Stonava. Kvůli nepřízni počasí si na ni členové místní organizace Svazu postižených civilizačními chorobami ve Stonavě pochutnali ve zdejší klubovně.
G
izela Al Tukmachi, předsedkyně SPCCh Stonava: „Počasí nám sice dneska nevyšlo, abychom seděli venku pod pergolou, ale vaječina je usmažená. Doufám, že všem chutnalo.“
Svaz postižených civilizačními chorobami nepořádá jen akce pro své členy, ale také pro širokou veřejnost. Jedna z nich se uskuteční už tento měsíc.
Gizela Al Tukmachi, předsedkyně SPCCh Stonava: „22. června bude přednáška Senior bez nehod. Měli jsme ji sice už před pěti lety, ale všichni stárneme, takže si myslím, že není špatné, aby se to zopakovalo."
V plánu je také beseda s lékařem. Přesný termín ale ještě není stanoven.
---
Vlastníci budov mohou žádat o dotaci
Až do konce června mohou vlastníci budov v katastrálním území obce Stonava žádat na místní radnici o dotaci v rámci vyhlášeného Programu k poskytnutí dotace vlastníkům budov v obci Stonava na rok 2022. Týká se to ale jen fyzických osob, které podaly a uhradily daň z nemovitosti, mají trvalý pobyt v obci Stonava, případně je v jejich předmětné nemovitosti přihlášen k trvalému pobytu alespoň jeden občan. V případě, že poplatník platí daň ve dvou splátkách, nebo provozuje zemědělskou činnost, může o dotaci zažádat až do 30. listopadu. Celé znění tohoto dotačního programu včetně žádosti naleznete
---
Rocková party U Čápa
V hospůdce U čápa se v pátek 27.května uskutečnila rocková zábava. K tanci i poslechu hrála kapela Spectrum. Jak sami vidíte, ve Stonavě to po dvouleté covidové pauze opět žije.
Anna Tamášová, organizátorka akce: „Dva roky jsme měli pauzu, takže všichni jsou hladoví po akcích. Snažíme se co nejvíc, chceme zachovat kulturu tady ve Stonavě, aby to tady žilo.“
---
Stonavské fotbalové kádry si připsaly další tři body
Stonavští žáci Sportovního klubu Stonava mají za sebou poslední domácí zápas sezóny. Přestože je čeká ještě zápas s Gascontrolem Havířov, prvenství v tabulce už mají jisté. Svůj předposlední domácí zápas zvládli i muži SK Stonava. Zápas proti Jistebníku byl o to těžší, že na hřišti chyběli dva důležití stonavští hráči. V předchozím zápase v Bystřici totiž dostali červenou stopku.
Je to stoprocentní. Žáci SK Stonava mají jisté prvenství v tabulce. V předposledním kole hostili Lokomotivu Petrovice. Výhrou 8:0 si připsali další tři body a před dvojkou v tabulce Dětmarovicemi mají náskok 8 bodů.
Ivo Zwias, trenér žáků SK Stonava: „Jistota už byla v Dětmarovicích, kde jsme po těžkém zápase vyhráli 2:0. Dneska už to byla, jak se říká, třešnička na dortu, vítězství 8:0. Kluci už hráli pro radost, a aby divákům něco ukázali, že taky něco umí. Jsem spokojen.“
V sobotu 28. května si na své přišli i fanoušci kádru mužů SK Stonava. Ten nastoupil po nevydařeném utkání v Bystřici 6:1, proti Jistebníku. Do utkání vstoupila Stonava velmi aktivně a už v šesté minutě vedla 1:0. Další tři přesně mířené střely pak v síti hostů skončily v druhé půli. Hosté skórovali jen dvakrát. Konečný výsledek 4:2 a tři cenné body pro Stonavu.
Richard Beneš, trenér mužů SK Stonava: „Dneska to bylo velmi těžké, protože za poslední zápas jsme měli dva vyloučené hráče, tzn. dvě červené karty, u kterých si nejsme dobře vědomi, že by měly být. Je to škoda. Tím pádem ti hráči nemohli dneska nastoupit, mají trest, takže dneska jsme hráli úplně v okleštěné sestavě, dokonce musel brankář nastoupit do útoku. Ten zápas byl pro nás strašně těžký, ale jsem rád, že jsme to dneska zvládli.“
Poslední domácí zápas sehraje Stonava v sobotu 11. června. Soupeřem ji bude Vratimov. O týden později se pak bude ve Stonavě slavit. SK Stonava má 90 let.
---
Lekcję o Indiach i Peru prowadzili Hana i Marian Szczepańscy
Marian Szczepański jest członkiem grupy turystycznej ´Gorole´ z Karwiny, która od dwudziestu lat organizuje wyprawy w różne strony świata. W ramach wspólnego z rodzicami szkolnego projektu przybliżył uczniom polskiej szkoły Peru i jego góry Cordillera Blanka oraz Indie i Himalaje.
Marian Szczepański, tata, podróżnik: „Były to nasze dwie najbardziej egzotyczne ekspedycje.“
Siedem lat temu Gorole wyprawili się do Himalajów.
Marian Szczepański, tata, podróżnik: „Sześciotysięcznik Stok Kangi udało sie zdobyć, ale ciekawym na całej sprawie było to, że zdobyliśmy go wszyscy, wszyscy ´Gorole´, wszystkich sześciu ludzi tam było na szczycie.“
W dwa lata później ´Gorole´ wyjechali na trzy tygodnie do Peru.
Marian Szczepański, tata, podróżnik: „Znowu w pełnym składzie, byliśmy w sześciu, a najciekawszym był też chyba ten szczyt, który udało nam się zdobyć. Bardzośmy się też cieszyli architekturą Inków.“
Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Są to kraje, o których my nie mówimy w szkole, nie są w programach nauczania, tym bardziej mnie to ucieszyło, że dzieci znowu poszerzyły swoją wiedzę.“
Wielkie zainteresowanie dzieci wzbudził duży czerwony plecak. To nieodłączny towarzysz każdej ekspedycji pana Mariana. Więc wszyscy bez względu na płeć, wzrost czy wagę chcieli chociaż na chwilę poczuć się jak prawdziwi podróżnicy.
Ania, klasa IV: „Tata się pakuje do plecaka. Musi mieć śpiwór, karimatkę, namiot, jedzenie w proszku, picie, i razem to waży 25 kg.”
Kubuś, klasa V: „Tata musi też mieć ze sobą czakan i raki, i musi mieć dużo jedzenia, i musi mieć głównie odwagę.“
Marian Szczepański, tata, podróżnik: „Wszystko co potrzebne jest do przeżycia. Jest tego mało, ale jest to ciężkie.“
Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Z tym, że nasz plecak ważył tylko pięć kilogramów, to staraliśmy się tym silniejszym pokazać, ile to tych 25 kg jest, kiedy nosi się je na plecach.“
Basia, klasa I: „Ja tam byłam dlatego, aby to było cieżkie, takie jak tatuś nosi ten plecak.“
Jak przystało na lekcję pokazową z prawdziwego zdarzenia, po wykładzie nastąpił sprawdzian.
Hana Szczepańska, mama: „Děti viděly různé věci, některé patřily k Indii, některé viděly při promítaní v Peru. A na konci měly roztřídit všechny věci, které viděly, jestli patří k Indii nebo k Peru, kde se s tím můžeme setkat, zvířata, která viděly, lama, kam patří, jestli k Peru nebo k Indii.“
Emma, klasa II: „Ja mam na sobie ponczo z Peru.“
Kubuś, klasa V: „Ja myślę, że to było super.“
Z taką oceną lekcji pokazowej państwa Hany i Mariana Szczepańskich zgodzili wszyscy.
---