Krojovaní horníci se utkali v bowlingu
Stonavský spolek krojovaných horníků zorganizoval bowlingový turnaj. Soupeři jim byli spřátelené hornické spolky z celého Karvinska.
Krojovaní hornící z celého Karvinska se každoročně setkávají při různých příležitostech. Jednou z nich je turnaj v bowlingu. Letos jej uspořádali stonavští.
František Bíba, spoluorganizátor turnaje: „Turnaje se zúčastnily spolky z Barbory, Gabriely, Armády, ze Stonavy a z Františku. Pořádá se to každý rok, je to takový sranda match.“
Miroslav Hladký, SKH při obci Stonava: „Každý spolek má své členy, kteří chtějí ukázat, že v nich taky něco je. Tady jde ale fakt jen o tu zábavu, chceme se bavit a hlavně si popovídat a hrát – každý chce vyhrát.“
Každý tým postavil pětičlenné družstvo. K dispozici byly dvě dráhy.
František Bíba, spoluorganizátor turnaje: „Jsou dvě dráhy, každý hraje nejprve na jedné a pak na druhé. Celkem je deset zápasů.“
A jak to všechno dopadlo? Na pátém místě se umístili krojovaní horníci z Barbory, čtvrtou příčku vybojoval tým z Dolu František. Bronzové medaile a pohár za třetí místo získala Stonava, stříbro putovalo pro krojované horníky z Armády. Vítězství patřilo týmu z Gabriely.
Radim Kravčík, předseda KKH Gabriela: „My trénujeme už půl roku před začátkem turnaje. Teď se to konečně vyplatilo. Myslím si, že je to nový trend a teď bude éra pěti, šesti let. Kdy to nepustíme z ruky.“
Kromě poháru a medailí za první místo, získala Gabriela totiž i putovní pohár.
---
Kaplička pod Hořanami se opět stala terčem vandalů
O uplynulém víkendu neznámý vandal poškodil kapličku pod sídlištěm Hořany. Případem se už zabývá Policie ČR.
V září roku 2018 se kaplička pod sídlištěm Hořany stala terčem vandalů. Neznámý pachatel se tehdy po vytlačení vstupních dveří dostal dovnitř a pomaloval celý interiér. Obec následně nechala kapličku opravit. Bohužel po čtyřech letech je opět zničena.
Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Bohužel se stalo, co se stalo. O víkendu došlo k poškození obecního majetku a to způsobem, že jsou poškozeny všechny skleněné výplně na kapličce.“
Obec, jako majitel objektu proto ihned kontaktovala policii, která tuto událost v současné době šetří.
---
Představitelé obce položili věnce u pamětních míst
Začátek listopadu patří dušičkovým svátkům. Vedení obce proto tradičně položilo věnce u stonavských pietních míst. Vzpomnělo tak nejen na všechny občany české i polské národnosti, kteří položili svůj život v první a druhé světové válce nebo se stali obětmi totalitního režimu, ale také na horníky, kteří zahynuli při výkonu svého povolání.
---
Poslední domácí zápas podzimu stonavští zvládli
Muži SK Stonava mají za sebou poslední domácí zápas podzimní sezóny. Na domácí půdě nastoupili proti hostům z Libhoště.
Podzimní část fotbalové sezóny se blíží ke svému závěru. Muži SK Stonava mají za sebou poslední domácí zápas proti hostující Libhošti. A ten nebyl vůbec jednoduchý. Přestože Stonava do zápasu vstupovala v roli favorita, krátce před zápasem musel trenér řešit složení základní jedenáctky. Během rozcvičky se zranil Hošťák, jediný stonavský brankář. Vyvstala proto otázka, kdo místo něj půjde do brány. Situaci zachránil stoper Michal Ruisl, který se ochotně mezi tři tyče postavil.
Richard Beneš, trenér mužů SK Stonava: „Dneska to bylo zajímavé, oba gólmani zraněni, ale věděl jsem, že Michal Ruisl kdysi chytal. Přijel teď ze zápasu Policie ČR x Vězeňská služba, říkal, že může zaskočit. Dneska splnil všechny naše požadavky na 100%.“
Stonava začal devadesáti minutový zápas velmi aktivně. Kombinací hry po stranách hřiště se postupně dostávala k hranici velkého vápna a zaměstnávala obranný val hostů. První branku, a to v síti hostů, viděli diváci ve 14 minutě, kdy přesně mířenou střelu z penalty proměnil Staško. V druhém poločase pak dvakrát skóroval kapitán mužstva Tomáš Mančař. Stonava si tak drží prvenství v tabulce.
Tomáš Mančař, kapitán SK Stonava: „Věděli jsme, že to bude hodně těžký zápas, že to bude hlavně o bojovnosti. Před zápasem nás ještě potkala nemilá zpráva, že nám nenastoupí gólman. Do brány musel stoper. Myslím si, že jsme to zvládli dobře, že jsme soupeře k ničemu moc nepouštěli. Ve druhém poločase měli nějaké nákopy, věděli jsme co budou hrát. Dali jsme góly a to je důležité.“
Richard Beneš, trenér mužů SK Stonava: „Dneska byl soupeř velmi těžký, protože za tu dobu, co jsem ve Stonavě, tak jsme doma s nimi prohráli 2:1, u nich jsme prohráli 4:1, ale dneska jsme si řekli, že budeme hrát zodpovědně zezadu a kolektivně. Nakonec ten výsledek mluví za vše.“
Poslední zápas sezóny odehraje Stonava v Jablunkově v sobotu 5.listopadu.
Richard Beneš, trenér mužů SK Stonava: „Poslední zápas sezóny je vždy nejtěžší. Spoustu lidí je zraněných, ale myslím si, že to zvládneme. Potom do 6.prosince. budeme trénovat, využijeme welness. Naplno se pak budeme věnovat fotbalu od 10.ledna. Jedeme na soustředění a kluky čeká osm přípravných zápasů.“
Fanoušci se mohou těšit mimo jiné na zápasy proti Havířovu, Karviné, Heřmanicím či Brušperku.
---
Emilia Łukoszowa w Złotej Księdze Zasłużonych PZKO
Kolejnym wydarzeniem z okazji siedemdziesiątej piątej rocznicy powstania Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego były Wpisy do Złotej Księgi Zasłużonych PZKO.
Jest to jedyne odznaczenie związkowe przyznawane za co najmniej trzydzieści lat ofiarnej działalności społecznej. Z całego Zaolzia odznaczonych zostało 118 działaczy.
Helena Legowicz, prezes PZKO: „Nominacje wysyłają miejscowe koła PZKO i od nich właśnie otrzymaliśmy te nominacje. Jesteśmy przekonani o tym, że miejscowe koła wiedzą, kogo nominują, ponieważ znają swoich działaczy, znają ich działalność na rzecz Związku, na rzecz ich koła, więc myślę, że to wyróżnienie dla wszystkich tu obecnych jest w pełni zasłużone.”
Do Złotej Księgi działacze wpisywali się w Trzyńcu, Czeskim Cieszynie oraz w Kawiarni Literackiej Biblioteki Regionalnej w Karwinie. Tu wpisała się Emilia Łukoszowa, kierowniczka Klubu Kobiet Koła PZKO w Stonawie.
Emilia Łukoszowa, kierowniczka Klubu Kobiet PZKO Stonawa: „Ja myślę, że wstąpiłam do PZKO, jak żech skończyła szkołę w Suchej Górnej, bo człowiek mieszkoł w Stonawie i tak do Stonawy do PZKO, no zaczęłam w kółku tanecznym, w zespole Łobuzy, potem na chwileczkę chodziłam do chóru. Dużo nas młodych było w kółku tanecznym, no i w Łobuzach to samo było. Dobrze my się bawili, jeździli my po występach.”
Kierowniczkami tamtych zespołów były panie Stefania Piszczkowa oraz Leokadia Mrózkowa.
Emilia Łukoszowa, kierowniczka Klubu Kobiet PZKO Stonawa: „Potem pan prezes Gałuszka chciał, żebym do zarządu wstąpiła, no i wstąpiłam do zarządu, to było w 1992 roku , no i potem, nie wiem, tak jakoś przyszło, i rejonową, i potem Klub Kobiet.”
Elżbieta Gałuszka, członek zarządu PZKO Stonawa: „Uważam, że jesteśmy w dobrej kondycji, członków mamy stu sześćdziesięciu, przygotowujemy się do tych tradycyjnych imprez. Jesteśmy świeżo po Dożynkach, które się udały, napiekliśmy dużo kołaczy, wszystkie się sprzedały. Kolejną imprezą będzie Wigilijka, jak zawsze szykujemy się do Ostatków. No i taką naszą klubą imprezą będzie wystawa, którą planujemy dwa tygodnie po świętach, o ile wszystko dobrze pójdzie.”
PZKO jest największą organizacją Polaków poza granicami Polski. Zrzesza 12 tysięc osób w 81 miejscowych kołach. Władzom Związkowym PZKO zależy teraz przede wszystkim na pozyskaniu młodych liderów.
Helena Legowicz, prezes PZKO: „My właśnie w tym roku zwrócilśsmy się do mldzieży, żeby zrobili burzę mózgów, żeby zrobili jakaby swój kongres, i porozmawiali o tym, jak wprowadzać nowe działania, żeby po prostu my odchodząc na emeryturę, mogliśmy przekazać pałeczkę. I nie patrzeć na to, myśmy to tak robili, tradycje były inne. Trzeba każdy pomysł, który jest proponowany, spróbować zrealizować, czy on znajdzie swoich odbiorców.”
---