Stáhnout video

Stonavský expres

  • Zpravodajství ze Stonavy od reportéra a kameramana Jiřího Brzósky
  • Prvňáčci poprvé zasedli do školních lavic
  • O koláče byl velký zájem i bez dožínkového programu
  • Rok szkolny rozpoczęty

Prvňáčci poprvé zasedli do školních lavic

Po dvouměsíčních prázdninách začal nový školní rok. Jeho slavnostní zahájení ale letos proběhlo jinak než je ve Stonavě zvykem. Společné setkání v tělocvičně se kvůli pandemii koronaviru nekonalo. Školáci zahájili výuku ve svých třídách. Platilo to i pro prvňáčky, kteří byli v tento den, za přítomnosti rodičů, slavnostně pasováni na žáky stonavské základní školy.

V úterý 1. září začal nový školní rok. Zcela jistě se na něj těšili ti nejmenší, žáci první třídy. Jejich slavnostní nástup a pasování na školáka letos neproběhlo v tělocvičně základní školy na Dolanech, jak je v obci zvykem, ale v jejich třídě.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Je to zcela výjimečné. Podle manuálu školství je doporučení, aby byl omezen vstup zákonných zástupců do školních zařízení, takže z toho důvodu jsme přistoupili k náhradnímu řešení. Nemůžeme přece ochudit prvňáčky o jejich první výjimečný den ve škole a hlavně jejich rodiče, aby tomu byli také přítomni. Proto zahájení ve třídě.“

Prvňáčci se letos učí ve škole na Holkovicích, hořanská základka prochází velkou rekonstrukcí.

anketa, prvňáčci: „Já jsem se těšila na učení.“ „Já se těším jak se naučím číst.“ „Já se těším, jak se naučím psát a počítat.“ „Ve škole je to lepší než ve školce.“ „Já se těším na psaní.“ „Já se těším jak se tady budeme učit.“ „Já se těším na domácí úkoly.“

Hana Hanzalová, učitelka 1. třídy: „Učit se začneme zítra, bude normální výuka. Budou to vyučovací hodiny. Začneme se učit režim ve škole, co budeme dělat po vstupu do školy, kde jsou jaké místnosti, projdeme si školu, naučíme se sedět v lavici, přichystat si věci z aktovky, sbalit je do aktovky, začít trošku poslouchat paní učitelku, jaké dává dětem pokyny, jak mají reagovat, prostě základy. Do toho všeho ale brzo vstoupí učení.“

Do první třídy stonavské základní školy letos nastoupilo 15 prvňáčku.

---

O koláče byl velký zájem i bez dožínkového programu

Konec prázdnin patří ve Stonavě tradičně Dožínkám. Kvůli koronavirové pandemii byl letošní kulturní program zrušen. Zůstaly jen dožínkové koláče, které napekli dobrovolníci z řad členů místní organizace PZKO. Zájem o ně byl velký, během chvilky byly zcela vyprodány.

Poslední prázdninová neděle patří ve Stonavě tradičně dožínkám. Připraven je na tento den vždy bohatý kulturní program a na své si přijdou i gurmáni. Letos tomu bylo jinak. Kvůli pandemii koronaviru musel být kulturní program zrušen. O dožínkové koláče ale lidé nepřišli. Členové místní skupiny PZKO se do jejich pečení pustili v sobotu 29. srpna v pekárně v Dolních Domaslavicích.

Vojtěch Feber, přededa MK PZKO: „Řekli jsme si, že přece jenom asi bude zájem o ty koláče, protože nebyly ani radovánky a obecně, vždycky se na Dožínky koláče prodali. Proto jsme si řekli, že lidem zpříjemníme tuto situaci alespoň tak, že jim napečeme koláče.“

Pod dohledem zkušeného pekaře Miroslava Adámka se do pečení 4500 koláčů pustilo 25 členů PZKO.

Miroslav Adámek, pekař: „Za ty roky to mají natrénované, takže jim to jde docela hezky.“

Emílie Lukoszová, předsedkyně Klubu žen při MK PZKO: „Nakoupili jsme 50kg tvarohu 14kg máku. Včera jsme měli takovou přípravu, dělali jsme posypku. První se rozbíjela vajíčka, potom se dělal tvaroh, mák, ořechy, jablka a potom ještě krém do těsta. Dneska o půl šesté jsme měli sraz u PZKO. Všechno jsme naložili jsme a jeli tady.“

Helena Fröhlichová, kuchařka: „Pracují podle toho, na co se kdo cítí. Někteří balí koláče, někteří dělají nádivku do těch koláčů, chlapi zase dávají plechy do regálu.“

Bohdan Prymus, místopředseda MK PZKO Stonava: „My jsme tady kluci pro všechno. Co je prostě potřeba udělat, ta nejtěžší práce je pro nás. Začalo to tím, že jsme museli dát papír do těch lodní a teď prostě čistíme plechy. Děláme tu nejšpinavější práci, ale pak to bude to sladké, protože jako první ochutníme koláče.“

A dožínkové koláče mohla ochutnat i široká veřejnost. V prodeji byly v neděli 30. Srpna od 13 hodin ve stonavském sále Domu PZKO. Zájem o ně byl velký.

Vojtěch Feber, přededa MK PZKO: „Byť uplynula teprve hodina a půl od chvíle kdy jsme je začali prodávat, tak už máme skoro vyprodáno.

anketa, návštěvníci akce: „Vynikající, skoro lepší než doma.“ „Jsou výborné a protože mám ráda makové, tak makové jsou nejlepší.“ „Jsou výborné, jako vždycky.“ „Ty domácí ze Stonavy jsou nejlepší.“ „Mě na to přilákala sestra. Přijeli jsme z Karviné. Ochutnám je poprvé, určitě nám budou chutnat.“

Vojtěch Feber, přededa MK PZKO: „Věříme, že příští rok už nebude takové šílenství, jako je letos kolem koronaviru a budou moct proběhnout Dožínky klasickým, běžným způsobem tak, jak si ho pamatujeme. Letos alespoň tady si můžeme zavzpomínat, jak to vypadalo na Dožínkách v uplynulých letech.“

---

Rok szkolny rozpoczęty

Już po raz stu dwudziesty powitali nowy rok szkolny uczniowie polskiej szkoły w budynku w Stonawie na Hołkowicach. W tym roku bowiem mija stu dwudziesta rocznica jego wybudowania i otwarcia w nim szkoły.

Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „W tym roku było troszkę inaczej, ponieważ nie zapraszaliśmy gości. Zaprosiliśmy tylko rodziców klasy pierwszej, ale uroczyście na pewno było, bo chcieliśmy, żeby ten dzień był fajny dla klasy pierwszej, tak jak co roku.”

Dla Emy i Marka był to rzeczywiście dzień niezwykły. Po raz pierwszy usiedli w szkolnej ławce, otrzymali mnóstwo prezentów i zostali pasowani na pierwszoklasistę.

Marku, uroczyście pasuję cię na ucznia PSP w Stonawie-Hołkowicach. Dziękuję.

Marek Tyrlik, ojciec ucznia: „My jesteśmy z Olbrachcic, o szkole wiemy długo, bo ma bardzo dobre opinie i sympatyczne grono pedagogiczne.”

Marek Tyrlik, pierwszoklasista: „Ja się bardzo cieszyłem do szkoły w Stonawie.”

Emeczko, uroczyście pasuję cię na ucznia PSP w Stonawie-Hołkowicach. Dziękuję.

Beata Jastrzębska, mama uczennicy: „Ema już uczęszczała tutaj do przedszkola i byliśmy zadowoleni. Najbardziej nam się podoba tutaj ta atmosfera rodzinna, że po prostu dzieci jest mało, panie nauczycielki są uśmiechnięte, a przede wszystkim Ema cieszyła się na swoich starszch kolegów i koleżanki, bowiem już znała ich z przedszkola.

Ema Jastrzębska, uczennica: „Tu są bardzo nowe rzeczy i więcej się dowiem, bo jak chodziłam do przedszkola, to tam się bawi, a tu się uczy.”

Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Dzieci zostały obdarowane, w tym roku dostały pełno wyposażone piękne tornistry, tornistry są przepełnione prawie, można powiedzieć, a jak było widać, bardzo się z tego ucieszyły.”

Taki prezent w ramach pomocy Polonii i Polakom za granicą przekazała wszystkim polskim pierwszakom Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. W gronie darczyńców znalazła się też Macierz Szkolna, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie, Fundusz Rozwoju Zaolzia i inne organizacje.

Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Dzieci przede wszystkim czeka nauka, myślimy, że to jest to, dlaczego dzieci przychodzą do szkoły. O ile nam się uda, chcielibyśmy właśnie 120. rocznicę szkoły jednak w jakiś sposób zaznaczyć. A jak to się stanie, pokaże czas.”

Uroczystość zakończyła się tradycyjnie ulubioną szkolną piosenką pana wójta, co roku śpiewaną na otwarcie roku szkolngo. Tym razem pan wójt wysłuchał jej przez telefon.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry