Stonavský expres

  • Zpravodajství ze Stonavy od reportéra a kameramana Jiřího Brzósky
  • Myslivci uctili svého patrona sv. Huberta
  • Děti v mateřské školce kouzlily se zvířátky
  • Stonava zakončila podzim s lídrem tabulky
  • O szkolnym projekcie na zajęciach jumping fitness

Myslivci uctili svého patrona sv. Huberta

Stonavští myslivci uctili svého patrona sv. Huberta. Za přítomnosti trubačů byla v kostele svatého Petra z Alkantary v Karviné-Dolech sloužena mše svatá. Po ní bylo pro všechny přítomné připraveno pohoštění.

Je sobota 6. listopadu dopoledne. Za zvuků lesních rohů se před kostelem sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech scházejí myslivci, aby během slavností bohoslužby uctili svého patrona sv. Huberta a vyprosili si Boží požehnání pro svůj bohulibý koníček. Hubertova slavnost, kterou tradičně pořádá Myslivecké sdružení Stonávka, musela být v loňském roce kvůli aktuálním opatřením zrušena. O to víc se proto všichni těšili, že se letos akce koná.

Vojtěch Feber, předseda MS Stonávka: „Jsme rádi, že po roční přestávce se nám podařilo opět uspořádat slavnost sv. Huberta. Vypadá to, že na poslední chvíli, protože uvidíme co bude. Pochopitelně nás těší, že můžeme pokračovat v tradicích.“

Během slavnostní bohoslužby zazněla Hubertská mše Es dur Petra Vacka a Josefa Selementa.

Pavel Kozel, sólista: „Tato mše byla složena k poctě sv. Huberta, má několik liturgických částí. Na úvod samozřejmě Kyrie, Gloria a všechny další části, které při liturgii zazní.“

Slavnostní bohoslužby v karvinském šikmém kostele se kromě stonavských myslivců zúčastnili i nimrodi z okolních spolků, zástupci světského řádu Černých myslivců pobeskydských a nechyběli ani jejich přátelé. Mezi nimi například hejtman MS kraje.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Já si myslím, že se lidé musí potkávat, musí sdílet své radosti, své strasti a mají samozřejmě společné zájmy. Myslím si, že spolky jsou tím nástrojem, jak ty lidi sdružovat. Jsem rád, že můžeme naší spolkovou činnost podpořit a jsem rád, když potom přijde taková akce a vidíte, jak ti lidé jsou za to vděční a jsou rádi.“

Podle hejtmana je veškerá spolková činnost v kraji velmi důležitá a prospěšná. Myslivce nevyjímaje.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Myslivci jsou ti, kteří se starají o tu přírodu, a to si myslím, že je někdy zanedbáváme. Neztotožňoval bych myslivost s tím, že potom někdy něco uloví, je to přesně naopak. Jsou to lidé, kteří se starají o lesy, starají se o zvěř, která tam žije, takže já si myslím, že si zaslouží velký respekt.“

Stonavští myslivci se o zvěř starají na ploše o rozloze zhruba 1000 hektarů a to nejen v katastru obce Stonava, ale i Horní Suché a Karviné 2-Doly. Po bohoslužbě bylo pro všechny hosty Hubertovy slavnosti připraveno občerstvení.

---

Děti v mateřské školce kouzlily se zvířátky

Děti v mateřské škole na Hořanech prožily kouzelné dopoledne se zvířátky. Ručně vyrobené medvídky navíc uložily k zimnímu spánku.

Podzim patří k nejbarevnějším ročním obdobím. Příroda se pomalu ubírá k zimnímu spánku. Ví to i děti z mateřské školy na Hořanech, které prožily v prostorách své školky zajímavé dopoledne s kouzelníkem Alešem. Na pomoc si ke kouzlení přizvali i několik zvířátek.

Aleš Krejčí, kouzelník: „Kouzlili jsme se spousty zvířátek. Začali jsme opičkou, čarovali jsme s pejskem, s mývalem, s červíkem, spoustu těch zvířátek jsme dali spát na zimu. Na závěr jsme čarovali se světluškami, které děti přinesly do školky a pak jsme je poslali zpátky do kouzelného lesa.“

anketa, děti z MŠ Stonava-Hořany: „Já jsem kouzlil s kouzelným červíkem. Přelézal mi přes ruku.“ „Já jsem dneska kouzlila s kouzelným šátkem.“ „Já jsme kouzlil s míčky.“ „Ta byl pejsek, který spapal šátky. Byla to velká legrace.“

Kouzlení se zvířátky byla jedna z doprovodných akcí celotýdenního tématu Kamarádi z lesa, během kterého se děti loučily se zvířátky, které se pomalu ubírají k zimnímu spánku.

Alena Drozdíková, učitelka MŠ Stonava-Hořany: „Dneska jsme se především rozloučili s medvíky, které si děti vyrobily z papírových talířků. Uspali jsme je krásnou ukolébavkou.“

anketa, děti z MŠ Stonava-Hořany: „My jsme je dali do lesa a zazpívali jsme jim písničku.“

---

Stonava zakončila podzim s lídrem tabulky

Stonavští fotbalisté ukončili podzimní část sezóny. Na domácím hřišti nastoupili proti týmu z Řepiště.

Poslední zápas podzimní části sezóny ukončili muži SK Stonava zápasem na domácí půdě. Soupeřem jim byl lídr tabulky Řepiště. Od první minuty se zápas odvíjel ve slušném tempu. Jedinou branku, která padla až tři minuty před koncem zápasu, skončila v síti domácích.

Tomáš Mančař, kapitán SK Stonava: „Špatně se to hodnotí. Celý zápas poctivě bráníme, nepouštíme soupeře do šancí a sami ty šance máme. Těch šancí bylo dost na to, abychom vedli 1:0, 2:0 úplně v pohodě a ten zápas by se vyvíjel úplně jinak. Pak z nějaké ošemetné šance, možná byl ofsajd, možná nebyl, nevím, dostaneme takový gól po standartce. Je to strašně těžké. Není to první a doufám, že to by poslední zápas, který jsme takto zbytečně ztratili. Byli jsme dobří na míči, dokázali jsme bránit, měli jsme šance, nedali jsme góly a prohráli jsme zápas.“

Zimní přípravu na novou sezónu začínají muži SK Stonava 11. ledna. Po zimním soustředění v Horní Lomné je čeká několik přípravných utkání. Odehrají se od 4.2.2022 do 4.3.2022 na fotbalovém hřišti v Horní Suché vždy v pátek v 18.30 hod. Soupeřem jim bude Pustá Polom, Heřmanice, Věřňovice, Stará Bělá a Horní Suchá.

---

O szkolnym projekcie na zajęciach jumping fitness

W czasie otwarcia roku szkolnego 2021-22 kierowniczka Polskiej Szkoły Podstawowej w Stonawie zapowiedziała rozpoczęcie realizacji nowego projektu z udziałem szkoły i rodziców. Wówczas jeszcze nie zdradzała szczegółów, ponieważ czekała na zgodę partnerów.

Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Oni się wszyscy zgodzili i dzisiaj spotykamy się na drugim takim spotkaniu. Spotkania będą się odbywać co miesiąc, pierwsze spotkanie dotyczyło ekologii, a dzisiaj będzie jumping.”

Monika Nalewajka, ternerka jumping fitness: „Przygłosiłam się sama do tego programu, żeby dzieci zaprosić i żeby pokazać, co się umie, tak (śmiech).”

Temat projektu został podyktowany chęcia zacieśnienia współpracy rodziców i szkoły, ale także wymaganiami stawianymi szkołom w obecnej niepewnej sytuacji epidemiologicznej.

Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Żyjemy w czasach pandemii, nie możemy specjalnie zapraszać osób obcych do naszej szkoły. Bardzo nam zależy na tym, żeby dzieci wiedziały, czym się interesują rodzice, jak wygląda ich praca, jakie jest ich hobby.”

I właśnie jumping fitness to hobby mamy Marka.

Marek Nalewajka, uczeń PSP: „Moja mama się zajmuje jumpingiem i ją to bawi. (A czy już kiedyś byłeś z mamą na takim treningu?) Tak. (I co ci się w tym najbardziej podoba?) Jak tak skacze... na ostro.”

Monika Nalewajka, trenerka jumping fitness: „Chyba cztery lata temu zaczęłam chodzić do fitness na trampolinki. I bardzo mi się to spodobało. Z mężem sobie tak pomyśleliśmy, że tu w Stonawie nic takiego nie ma, no to że zrobię sobie kurs, no i jestem tu, tak sobie tutaj ćwiczę z dziewczynami i fajnie, że dzisiaj również dziećmi.”

Po pomyślnym zaliczeniu kursu pani Monika uzyskała certyfikat ministerstwa szkolnictwa, młodzieży i wychowania fizycznego upoważniający ją do prowadzenia zajęć jumping fitness.

ankieta, uczestnicy projektu PSP Stonawa: „Dla mnie to nie było za bardzo męczące i wszystkie się mi podobały piosenki.” „Niespodzianka to była dla mnie.” „Można to wytrzymać.”

Można wytrzymać, bo nagrodą jest np. spalenie ośmiuset kalorii w ciągu jednej godziny skakania. Warto też jednak dodać, że ten edukacyjno-wychowawczy szkolny projekt może przynieść dzieciom wiele różnych korzyści.

Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Mamy już pewne plany, musimy jeszcze dokładnie ustalić te terminy, musimy ustalić tematy, na pewno będzie spotkanie listopadowe o starości, będzie spotkanie z lekarzem, będzie spotkanie teatralne, myślę, że jest się na co cieszyć.”

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat