Prázdniny ve Stonavě začaly velkou pirátskou akcí
Park u Domu PZKO se první prázdninovou neděli proměnil v jedno velké pirátské doupě. Místní skupina polského kulturně osvětového svazu ve spolupráci s provozovatelem stonavského Domu PZKO a přilehlého parku, tady připravila pestrý program pro rodiny s dětmi.
Vojtěch Feber, předseda Místní organizace Polského kulturně-osvětového svazu: „Chtěli jsme se vrátit k tradici pořádání dětského dne a jsme rádi, že nový provozovatel Domu PZKO přišel s nápadem, abychom to uspořádali společně. Z toho vznikl právě tento Pirátský den.“
David Totek, spoluorganizátor akce: „Pro děti máme připraveno několik soutěží (skákaní v pytli, hledání ryb, jejich poznávání v moři a golf soutěž pro celou rodinu).
A to vše v pirátské stylu. Na své si tady přišel opravdu každý, hlavně děti.
anketa, účastníci akce: „Já teď hraju pirátský minigolf.“ „Já jsem tady dneska skákal v pytli.“ „Moc se mi to líbí a dělali jsme tady různé soutěže.“ „Soutěžila jsem, měla jsem i malování na obličej.“ „Já jsem tady dneska poznával rybičky v moři.“ „Dělal jsem různé úkoly a dostanu za to odměnu.“
Sladká odměna z pirátské truhlice čekala opravdu na každého.
---
Stonavské děti ví, jak se bezpečně chovat o prázdninách
1. července začaly dětem dvouměsíční prázdniny. Trávit je budou různým. Důležité ovšem je, aby se vždy chovaly bezpečně a předešly zbytečným úrazům. V závěru školního roku si to děti z mateřské i základní školy připomněly v rámci akce Prázdniny bez úrazu.
Dvouměsíční prázdniny jsou obdobím, ve kterém zdravotníci každoročně evidují nárůst dětských úrazů. Velmi častá jsou zranění vzniklá v souvislosti s volnočasovými sportovními aktivitami, pády z výšky, či dopravní nehodami. V závěru školního roku na parkovišti u Domu PZKO preventivní akce Prázdniny bez úrazů. Určena byla jak předškolákům, tak i žákům prvního a druhého stupně.
Pavel Balicki, DI PČR Karviná: „My se zaměřujeme především na prevenci. Říkáme jim, jak se mají chovat na silnici bezpečně. Snažíme se jim vštípit takové ty základy. Těm malým dětem ve školkách, kam chodíme i běžně na různé besedy, se snažíme o takovéto bezpečné chování a u těm starším, kteří jsou cyklisty, chodci se snažíme předat ty základy toho správného chování na komunikacích.“
Když spadnete a ztřískáte se, tak vás to bude co? Bolet.
Na stanovišti zdravotníků se děti seznámily se základy poskytování první pomoci.
Petr Skopal, OS ČČK Karviná: „My jako ČČK jsme jim chtěli ukázat základní prvky zdravovědy, základní prvky první pomoci. Blíží se prázdniny, takž jsme chtěli dětem říct, jak se mají chovat. Pokud se dostanou do situace, ve které by musely někomu pomoc a nezvládly to sami, že stačí zavolat na linku tísňového volání 155, kde operátorovi vysvětlí, jaká situace nastala, operátor je navede, aby poskytli základní první pomoc, zůstali u pacienta nebo zraněného na místě a vyčkali do příjezdu záchranné služby.“
Když se něco stane a budete muset zavolat nějakou pomoc. Jaké číslo zavoláte? 155.
Důležitou roli v rámci této preventivní akce sehráli i hasiči.
Jiří Špetík, HZS MSK, stanice Karviná: „Hlavně na ně apelujeme, jak se mají chovat v přírodě. Aby nepřeceňovaly své síly, aby věděly co udělat a měly to pevně v rukou. U plavání ať nepřeceňují síly a neskáčou rozpálení do vody.“
Hasiči dětem připomněli také důležité zásady, na co vše musí myslet během táboření.
Jiří Špetík, HZS MSK, stanice Karviná: „Především je nutno vybrat si bezpečné vyhrazené tábořiště. Pokud tábořiště není, tak si ho vytvořit. Udělat si bezpečný oheň, pěkně si ho ohradit a mít u sebe nějaké hasivo, např. PET láhev s vodou.“
Pozor na sucho, protože když bude okolo suchá tráva, protože to rychle chytne a než mrknete, tak se to rozjede 100 m daleko.“
anketa, stonavské děti: „Ukazovali nám tady policisty, sanitku a hasiče.“ „Když budeme jezdit na kole, tak musíme mít přilbu.“ „Důležité je, chovat se všude opatrně.“
A to platí nejen pro děti. Velmi obezřetní by měli být i řidiči, zvláště pak v obytných zónách, kterých je ve Stonavě hned několik.
---
Stonavská pouť se blíží, její program bude opět bohatý
Jednou z nejvýznamnějších událostí kulturního dění v obci je bezesporu dvoudenní Stonavská pouť. Po dvouleté covidové pauze se ta letošní se uskuteční ve dnech 23. a 24. července.
Tradičně bude zahájena sobotním slavnostním výstřelem z děla před obecním úřadem a v 18.00 hod. O půl sedmé večer pak proběhne soutěž v kosení trávy klasickou kosou. V sobotu si ale přijdou na své i příznivci sportu. V místní sportovní hale se odehraje od 9.00 hod. další ročník florbalového turnaje Bernard cup.
Nedělní kulturní program zahájí ve 14.00 hod. v parku u Domu PZKO hornická kapela. V 16.30 hod. se můžete těšit na vystoupení revivalu Petra Muka a v 19.00 hod. pak na koncert Olgy Lounové.
Celkovou atmosféru poutě jistě obohatí množství stánků a hlavně lunapark U Černého korzára, který neodmyslitelně ke stonavské pouti patří. V římskokatolickém kostele svaté Máří Magdalény budou slouženy mše svaté a to jak v českém, tak i v polském jazyce. Závěr letošní Stonavské poutě bude patřit nedělnímu tradičnímu ohňostroji. Nad Stonavou se rozzáří ve 22.00 hod.
---
Dolański Gróm po raz dwunasty
Dwunasty Dolański Gróm przeszedł do historii. Znów udowodnił, że jest imprezą bardzo popularną wśród amatorów dobrej muzyki i dobrej zabawy. To zasługa prawie stuosobowej grupy wolontariuszy z karwińskiego koła PZKO.
Marek Matuszynski, organizator: „Muzyka zawsze jest dobra, kuchnia zawsze jest dobra. Ugotować nie wiem ile tam set porcji bigosu, przygotować kiełbaski, przygotować mięso na grilla, to jest naprawdę sporo roboty. A ten główny sztab organizacyjny ten w zasadzie zaczyna działac drugi dzień po tym, co zakończymy Dolański Gróm, to już szykujemy ten kolejny, no żeby załapać się z dobrymi zespołami na nasz termin.”
I tym razem organizatorzy trafili w gusta publiczności.
Bogdan Zemene, organizator: „Słucham z różnych źródeł, radio internet, no tam szukam ciekawych brzmień, ciekawych zespołów.”
Program rozpoczął zespół Kambo. To był jego w ogóle pierwszy publiczny występ.
Igor Seider, zespół Kambo: „Na pewno jest w tym hip hop, no bo ja czuję, że to jest mój podstawowy środek wyrazu, chociaz zdarza mi sie też śpiewać, są mocne rify. Ale też znajduje się miejsce na elektronikę, bo też bardzo jaramy się takimi brzmieniami. Więc staramy się to łączyć w takiej jakiejś fajnej proporcji, robić coś swojego, autorskiego.”
Również zespół Stan Bukowski potrafił rozruszać karwińską publiczność.
Robert Ostoja-Lniski, zespół Stan Bukowski: „Mimo tego, że jesteśmy zaczepienie w tych czasach retro, to chcemy dać trochę świeżości, trochę nowości, trochę takiej energii z XXI wieku właśnie.”
Stan Bukowski, lider zespołu: „Jest to mieszanka tego, co już kiedyś słyszeliśmy, zwłaszcza kiedy chodzi o muzykę rockową, i tego, co chcielibyśmy dać nowego od siebie.”
Polską gwiazdą wieczoru była IRA, której koncerty od trzydziestu pięciu lat cieszą się wciąż niesłabnącym powodzeniem.
Artur Gadowski, zespół IRA: „Wybieramy te najlepsze piosenki, naszym zdaniem, te, które nam się fajnie gra, i te, o których wiemy, że chce słuchać publiczność i razem z nami oczywiście śpiewać i bawić się na koncercie, i dlatego koncert wygląda, tak jak wygląda (śmiech).”
ankieta, goście Grómu: „IRA to jest po prostu moja sercówka.” „Co mnie sprowadzilo? No, zainteresowanie muzyką polską.” „Super atmosfera, super koledzy.” „Mają tu trzeba dobre jodlo, muszym rzyc, muzyka też dobro.” „Hlavně Habera, hlavně dobré pití a dobrá zábava.“
Ażeby ta dobra zabawa mogła trwać jeszcze długie lata, organizatorzy włączają do przygotowania festiwalu także młode pokolenie.
Patrik Koch, organizator: „Jest to przywożeni i odwożeni tego, co jest potrzeba i no i ta ´strefa plażowa´.”
Program zakończył Paľo Habera i jego zespołu Team. Dolański Gróm był jednym z zaledwie dwu tegorocznych koncertów tego popularnego zespołu.
---