Stonavský expres

  • Zpravodajství ze Stonavy od reportéra a kameramana Jiřího Brzósky
  • Pečovatelská služba ELIM v době pandemie
  • Očkování (COVID-19) - obec pomůže seniorům s registrací
  • Zaproszenie na streamowany „Dom otwarty”
  • Danuta Chlupová o książce „Organista z martwej wsi“

Pečovatelská služba ELIM v době pandemie

S kamerou jsme se vydali za vedoucí pečovatelské služby ELIM, která nám přiblížila život obyvatel domu s pečovatelskou službou v době pandemie koronaviru.

Ve dvou budovách stonavského domu s pečovatelskou službou ELIM v 25 bytech žije 27 seniorů. Kromě nich se pečovatelky v obci starají o dalších téměř 20 seniorů v terénu. Rok 2020 byl pro ně všechny velmi zvláštní. Za vše může koronavirová pandemie. Senioři jsou totiž tou nejohroženější skupinou. Vedení stonavské DPS proto muselo přijmout mnoho přísných opatření. Jedním z nich bylo omezení návštěv.

Uršula Byrtusová, vedoucí střediska ELIM Stonava: „I když jsme Dům s pečovatelskou službou, kde mají senioři své byty a mohou k nim docházet rodiny, tak jsme se je snažili ochránit tímto způsobem, aby k nám ty návštěvy nedocházely, abychom zabránili, že by se nám tady dostala nákaza. Takže opravdu jsme dle Ministerstva zdravotnictví ČR a dle doporučení, tam kde bydlí senioři, tak jsme ten zákaz také dali a myslíme si, že to byla velice dobrá cesta, protože to zdraví mezi námi panuje, včetně zaměstnanců.“

Ve Stonavě je už ale dlouholetou tradicí tzv. mezigenerační setkávání. Děti pravidelně navštěvují seniory v DPS, ti jsou zase na oplátku hosty v jejich školských zařízeních. Kvůli přísným hygienickým opatřením to ale loni nebylo možné. Přesto si cestu k sobě našli.

Uršula Byrtusová, vedoucí střediska ELIM Stonava: „Hodně jsme vzpomínali s uživateli, když se setkáváme během poskytovaných služeb nebo na chodbách. Povídáme si, že ten rok nám přinesl to, že nám zavřel ty dveře před těmi dětmi a všemi ostatními, kteří nás tady chodili potěšit jak v předvánočním čase, tak i na jiné akce. Proto jsme hledala cesty a způsoby, jak umožnit seniorům, aby ten kontakt měli, i když by nebyl přímý. Jsem vděčná za to, že máme v naší obci úžasné pedagogy, vynalézavé učitele, kteří vymysleli způsob, jak těm seniorům zprostředkovat radostné vystoupení.“

Například v květnu za pomoci ochotných rodičů vyrobila mateřská škola na Dolanech video, které pak vedoucí místní pečovatelské služby Urszula Byrtusová každému klientovi přehrála.

anketa, stonavští senioři (natočeno květen 2020): „Je to takový nezvyklý dárek. Děti vždycky chodili za námi. Je to velmi pěkné, moc se mi to líbí, potěšilo mě to.“ „Je to moc pěkné, člověka to velice potěší.“

A stonavské seniory potěšili i děti z mateřské školy na Hořanech. Ty v předvánočním čase přišli před budovu DPS za klienty s pásmem vánočních koled.

Vystoupení dětí z MŠ Hořany - koleda: „Štědrej večer nastal, koledy přichystal …“

V předvánočním čase na seniory nezapomněli ani školáci, kteří pro ně v rámci online tvoření připravili dárečky. A to není vše. Vedení stonavské pečovatelské služby rozjelo na konci roku velmi zajímavý projekt.

Uršula Byrtusová, vedoucí střediska ELIM Stonava: „Naši senioři jsou velice skromní. Říkají, my ale máme to zdraví, my jsme šťastni, že v tom období jsme zdraví a my nic nepotřebujeme. Ale přesto, tím, že ty naše obyvatele dobře znám, tak jsme opravdu došli k dárkům, za které byli šťastní. Ano, tohle by si zkusili, tohle by si přáli, ale vůbec nevěřili tomu, že by se jim to mohlo splnit. Tak jsem se rozhodla, že tato přání zveřejníme na internetových stránkách naší služby přes Slezskou diakonii, ale kromě toho máme i hromadná přání.“

Díky tomuto projektu se podařilo zajistit do Domu s pečovatelkou službou projektor s plátnem, který ve společenské místnosti najde bohaté uplatnění.

Uršula Byrtusová, vedoucí střediska ELIM Stonava: „Můžeme si promítat texty písní, můžeme si pouštět stonavské reportáže a různé zajímavosti a pozdravy.“

V projektu chce vedení pečovatelské služby pokračovat i nadále, nejen o Vánocích. Individuální i hromadná přání stonavských seniorů jsou k dispozici na webových stránkách pečovatelské služby ELIM Stonava.

Uršula Byrtusová, vedoucí střediska ELIM Stonava: „Ti dárci mi napíšou email nebo zavolají a sdělí mi, co by chtěli zakoupit, co si vybrali s těch darů. Spolu se pak domluvíme na osobní návštěvě, na tom, jak to bude celé probíhat. Tím, že nemůže proběhnout osobní setkání s tím uživatelem i v rámci anonymity, ale i bezpečnosti během covidu, tak to setkání probíhá se mnou. Jsem ráda, že mohu dárce osobně poznat a mohu s ním navázat kontakt. Stává se vlastně takovým našim andělem, který splní přání našemu seniorovi.“

---

Očkování (COVID-19) - obec pomůže seniorům s registrací

Důležitá informace pro všechny občany starší 80 let. Ti se mohou od 15. ledna registrovat k očkování proti onemocnění COVID-19. Registrace probíhá přes internet. Pokud senior nemá možnost využít při registraci pomoc rodiny nebo někoho blízkého, může o pomoc požádat paní Kupkovou na stonavském obecním úřadě a to od pondělí do pátku v době od 8.00 do 15.00 hodin. Výjimku v registraci mají imobilní občané starší 80 let. Ti mohou kontaktovat svého praktického lékaře, který se s nimi individuálně domluví, jak pro ně očkování zajistit.

---

Zaproszenie na streamowany „Dom otwarty”

Scena Polska Teatru Cieszyńskiego zaprasza na premierę komedii Michała Bałuckiego „Dom otwarty”. Z powodu pandemii jednak nie do Teatru a przed ekrany komputerów czy podłączonych do nich telewizorów. Streamowany spektakl o tym, jak w domu głównych bohaterów przygotowywany jest bal, będzie można obejrzeć on-line w tradycyjnym dla premier Sceny Polskiej sobotnim terminie, czyli 30 stycznia, początek o godzinie 17,30.

---

Danuta Chlupová o książce „Organista z martwej wsi“

„Ostatnie domy, które stały jeszcze w Dworach, były już tylko pustymi skorupami bez życia. Większość rodzin się wyprowadziła, ostatnie się pakowały. Niedługo spycharki miały zrównać wszystko z ziemią. W ˛Dworach pozostanie już tylko cmentarz i stojąca za wsią kopalnia, która mieszkańcom dawała pracę i która wszystko im zabrała.” To był fragment trzeciej powieści Danuty Chlup. Większa część jej akcji rozgrywa się na Zaolziu w fikcyjnych Dworach, których los przypomina losy rzeczywistych wsi i miast w Zagłębiu Karwińskim.

Danuta Chlup, autorka: „Akcja toczy się w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku, przede wszystkim właśnie tutaj w regionie karwińskim, gdzie znajdowało się dużo miejscowości, które ucierpiały wskutek wydbycie węgla. Zostały zniszczone, częściowo lub całkowicie, i właśnie Łąki, w których stoimy, należą do jednych z tych wsi. Za sobą mam właśnie kościół, który od lat jest nieczynny, jest tam tablica, że nie wolno do niego wchodzić, ponieważ jest w bardzo złym stanie technicznym. Takich miejscowości tutaj w okolicy Karwiny jest oczywiscie więcej, nie tylko Łąki, ale jest Stonawa, Łazy, Dąbrowa, Orłowa i inne miejscowości. I one wszystkie były dla mnie taką inspiracją albo pierwowzorem do stworzenia moje fikcyjnej miejscowości Dwory, która pojawia się w mojej powieści ‘Organista z martwej wsi’.”

Bohaterowie tej powieści to nie są czarne lub białe charaktery, lecz postacie z krwi i kości ze swoimi słabościami i wątpliwościami, przedstawione na tle komunistycznych wynaturzeń.

Danuta Chlup, autorka: „Tak, ustrój komunistyczny odgrywał tu dość ważną rolę, ponieważ właśnie mój bohater pewnie nie zostałby skazany na tak długie więzienie, gdyby nie to, że jego czyn został potraktowany jako przestępstwo przeciwko ustrojowi, choć tak naprawdę wcale tak nie było.”

Nie zdradzimy oczywiście treści książki. Przy okazji powiemy natomiast, nad czym autorka obecnie pracuje.

Danuta Chlup, autorka: „Przygotowuję, ale nie tylko ja, wydanie moje pierwszej powieści ‘Blizna’ w języku czeskim. Prowadzę rozmowy, albo w zasadzie już są pewne ustalenia z pewnym dosyć znanym czeskim wydawnictwem w Pradze, na razie nie mogę zdradzić, o które wydawnictwo chodzi, czyli pracuję nad tłumaczenie ‘Blizny’ na język czeski.”

Danuta Chlup jest laureatką głównej nagrody „Literacki Debiut Roku 2017”. Nagrodę otrzymała właśnie za powieść „Blizna”.

---Mohlo by Vás také zajímat