Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Stonavský expres

Stonavský expres

  • Zpravodajství ze Stonavy od reportéra a kameramana Jiřího Brzósky
  • Před radnicí je nainstalována nová elektronická úřední deska
  • Motýlci se vydali do Karviné poznávat profese
  • Ve Stonavě se běžel sedmikilometrový Důlní přebor
  • Berušky si v Karviné vyzkoušely curling
  • Świetlica Ostatkowa, czyli powrót do korzeni

Před radnicí je nainstalována nová elektronická úřední deska

Stonava má novou elektronickou úřední desku. Umístěna je před radnicí. Dosud byly písemnosti na úřední desce vyvěšeny před obecním úřadem v tištěné podobě.

V loňském roce proběhla rozsáhlá rekonstrukce obecního úřadu. Budova je zateplena, došlo k výměně oken a nová je i střecha, na které je umístěna fotovoltaika. To ale není vše. Zcela novou moderní podobu dostala také úřední deska.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Pořídili jsme novou elektronickou úřední desku. Ta původní byla na fasádě obecního úřadu. Při rekonstrukci OÚ jsme ji sundali a nahradili touto.“

Myslelo se přitom i na vozíčkáře. Po zmáčknutí tlačítka se obsah elektronické úřední desky posune tak, aby byl lehce dostupný i jim.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Tato deska je víceúčelová. Bude sloužit jako informační kiosek, občané si budou moci vyhledat nějaké informace.“

Tato elektronická úřední deska umožňuje přehrávat i videosoubory. Tuto reportáž si tak můžete přehrát i na tomto multifunkčním zařízení.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Deska umožňuje to, že se občan může podívat do archivu, co se týče fotografií, nebo zpětně shlédnout vysílání TV POLAR.“

Veškeré informace, které může občan získat na elektronické úřední desce jsou zveřejněny také na webových stránkách obce.

---


Berušky si v Karviné vyzkoušely curling

Jedno z témat, které se v únoru probírá ve školce na Hořanech jsou zimní sporty. Berušky proto využily akci Ledová města pořádanou městem Karviná a vyrazily na zimní stadion. Tady si děti mohly vyzkoušet méně známý sport curling. Zkušený trenér jim nejprve vysvětlil pravidla a pak se šlo na věc – dostat kámen na požadovaný cíl. Děti si při hře užily spoustu legrace a pochutnali si i na dobrůtkách, které si z ledové plochy odnesly domů.

---

Motýlci se vydali do Karviné poznávat profese

„Křížem, krážem – povoláním“, v takovémto duchu se uskutečnil výlet dětí z mateřské školy na Dolanech. Do Karviné je nejprve odvezl pan řidič autobusu. Na vlakovém nádraží motýlci poznali práci železničáře, v nedalekém nákupním středisku pak viděli lékárnici i květinářku. Svačinku, kterou si sami vybrali jim zase prodala paní prodavačka. Číšnice jim donesla oběd a sladkým královstvím je nakonec provedla paní cukrářka. Děti si zážitkový den plný profesí náramně užily.

---

Ve Stonavě se běžel sedmikilometrový Důlní přebor

Do Stonavy se sjeli běžci ze širokého okolí. U Dolu ČSM se běžel Stonavský důlní přebor. Jednalo se o pátý závod v rámci zimního běžeckého poháru, který se běží napříč hornickým regionem.

Velmi rušno bylo v sobotu 18. února na parkovičti u Dolu ČSM-Jih. SK Fuga Triathlon Team a Stonava pro venkov tady ve spoupráci s obcí Stonava uspořádali běžecký závod s příznačným názvem Stonavský důlní přebor, který je jedním ze sedmi závodů zimního běžeckého poháru v okrese Karviná.

Lukáš Topiarz, spoluorganizátor závodu, Stonava pro venkov: „SK FUGA organizuje zimní běžecký pohár a my jsme se přidali jako pátý závod.“

Lumír Hlaváč, hlavní organizátor závodu, SK Fuga Triathlon Team: „V tom poháru máme sedm závodů. Začínalo se v prosinci okolo Karvinského moře, pak se běželo v Horní Suché. Další byl v Karviné, v lednu se běželo v Albrechticích a dneska jsme ve Stonavě. Za 14 dnů běžíme v Petřvaldě u Dolu Pokrok a pak máme finálový závod v Českém Těšíně.“

Tři, dva, jedna start ….

Lumír Hlaváč, hlavní organizátor závodu, SK Fuga Triathlon Team: „Ve Stonavě jsme to vybírali tak, aby to bylo mimo hlavní cesty, ať se dá pěkně běžet. Vybrali jsme to tady u šachty, protože Stonava je hornická obec, tak jsme to dali tady k Dolu ČSM.“

Lukáš Topiarz, spoluorganizátor závodu, Stonava pro venkov: „Začíná se u Dolu ČSM-Jih, běží se směrem na Farmu Stonava, směr Albrechtice, kolem železniční tratě na Chotěbuz a vrací se pak zase lesní cestou zpět na start.“

Na trať v délce 7 km vyběhlo 46 běžců, závodilo se v několika kategoriích.

Lumír Hlaváč, hlavní organizátor závodu, SK Fuga Triathlon Team: „Muži, ženy do 40 let, do 50 let a nad 50 let.“

anketa, účastníci běhu: „Trať vůbec neznám, jednou jsem tady byla na orienťáku. Právě proto, že to tady neznám, tak jsem se přišla podívat.“ „Trénink byl v rámci možností pravidelný. Dvakarát, třikrát týdně se proběhnu a pak jdu na závod.“ „v zimě se celkem dobře běhá, mám to ráda, běhám pro radost.“ „Trasa není dlouhá, je to takový tréninkový běh. Uvidíme jaká bude cesta, jaké budou podmínky. Doufám, že nebude pršet.“

Nejrychleji celou trať zvládl Petr Cívela. Do cíle doběhl v čase 23 min. 24 s. V kategorii žen byla nejrychlejší Veronika Hrachovinová. Ta sedmikilometrovou trať zvládla za půl hodiny. Jak nám oba prozradili, jejich hobby je triatlon.

Veronika Hrachovinová, SK FUGA: „Trénuju devětkrát až desetkrát týdně.“

Petr Cívela, Titan Trilife: „Vůbec jsem tady tu trať neznal. Před samotným začátkem jsem si proběhl začátek a konec. Věděl jsem, že to bude částečně v terénu, v lese, bláto, ale nebylo to nic hrozného.“

O tom, že běhat se dá v každém věku nás na stonavském závodě přesvědčil Jaroslav Lýsek, kterému nikdo neřekne jinak než Dědek beskydský.

Jaroslav Lýsek (Dědek beskydský), nejstaší účastník závodu: „Já říkám, že utíkám před smrtí. Mám letos 78 let, takže se ještě snažím ještě ukousnout z toho života co jde.“

Jak nám navíc tento nejstraší účastník stonavského závodu prozradil, v loňském roce startoval na 44 různých závodech.

---

Świetlica Ostatkowa, czyli powrót do korzeni

Członkowie, przyjaciele i sympatycy koła PZKO w Stonawie zakończyli karnawał Świetlicą Ostatkową. Odbyła się zamiast balu reprezentacyjnego, który urządzano do tej pory pod nazwą Stonawskie Ostatki.

Wojciech Feber, prezes PZKO Stonawa: „Przygotowując tę zabawę, zastanawialiśmy się, jak podejść do tego. Czy nawiązać do tych tradycyjnych bali, tak jak było niedawno, czy może wrócić do początków.“

Elżbieta Gałuszka, wodzirej zabawy: „Kiedyś w Stonawie się bawiono tak, że polonez to był Polonez Ogińskiego i potem były ślaskie tance.”

I tak też było w minioną sobotę. W Stonawie wrócono do korzeni, również dlatego, że członkowie koła na dużych balach raczej się nie bawili. Czas spędzali w kuchni na pieczeniu, gotowaniu czy w barze na obsłudze gości.

Kateřina Feber, profesjonalna kucharka: „Tady se dneska připravuje klasický, náš tradiční staropolský bigos.“

Profesjonalistka Katka przygotowalała go z czterech rodzai mięsa z dodatkiem słoniny, suszonych śliwek maczanych w brandy, grzybków, kapusty, wędzonego rosołu i innych pyszności.

Kateřina Feber, profesjonalna kucharka: „Ve čtvrtek jsem to chystala, aby se to pěkně proleželo, protože vlastně ten bigos má být uleželý,“

Bal to przede wszystkim oczywiście taniec i wspólna zabawa.

Wojciech Feber, prezes PZKO Stonawa: „Do tańca gra nam DJ Jirka Wawrzyk i jeszcze będzie chyba jedna niespodzianka.“

Halina Pribula, pianistka: „Główną prowadzącą zabawy będzie pani Elka Gałuszka, która właściwie przygotowała spis tych tańców, przygotowała słowa. Są to tradycyjne tańce, które ja znam od swojego urodzenia, można powiedzieć.“

Elżbieta Gałuszka, wodzirej zabawy: „Tańczyły się tradycyjne i nietradycyjne, np. Poszło dziewczę na ziele, nawet czeską wersję żeśmy zatańczyli Šla Nanyka do zelí, albo Przyszli chłopcy z wojenki, był Mamlas był Szewc była Koza był Godziniorz, była Kapusta.“

Oprócz śląskich tańców pani Elka włączyła do programu również zabawy towarzyskie.

Elżbieta Gałuszka, wodzirej zabawy: „To była Rzepka Juliana Tuwima, bo tam jest najwięcej postaci, więc wydaje się, że jest najciekawsza. I te maski, które były wykorzystane, robiliśmy w Klubie Kobiet. Maski będą potem na wystawie, która odbędzie się dwa tygodnie po Świętach Wielkanocnych.“

Wesołość wywołała nie tylko zorganizowana zabawa, ale równiez nieplanowana niespodzianka.

Hilda Harok, współorganizatorka: „Zamiast cukru do kawy była podana sól, tak niech każdý spróbuje kawę (śmiech z sali) my mu ją wymienimy.“

Elżbieta Gałuszka, wodzirej zabawy: „Są przygotowane już kwiaty, są kotyliony, później jeszcze będzie Podróż dookoła świata, jeszcze będzie losowanie i gwóźdź programu, wiadomo Ostatki.“

Andrzej Bystroń, organizator pochówku basa: „Latoś my to pochowani basa zrobili taki mniejsze. To my se prawili, że aji ta basa będzie tako naszą, mniejszo. Tak my aji tę basę zmniejszyli i są taki huśle teraz właściwie.“

Cała reszta – ksiądz z kropidłem i płaczki były takie jak zawsze

Andrzej Bystroń, organizator pochówku basa: „Godnie trzeba pochować basa, aby w przyszłym roku zaś mógł stanyć a zagrać pieknie na balach.“

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Stonavský expres
22. února 2023, 16:14

Před radnicí je nainstalována nová elektronická úřední deska

Stonava má novou elektronickou úřední desku. Umístěna je před radnicí. Dosud byly písemnosti na úřední desce vyvěšeny před obecním úřadem v tištěné podobě.

V loňském roce proběhla rozsáhlá rekonstrukce obecního úřadu. Budova je zateplena, došlo k výměně oken a nová je i střecha, na které je umístěna fotovoltaika. To ale není vše. Zcela novou moderní podobu dostala také úřední deska.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Pořídili jsme novou elektronickou úřední desku. Ta původní byla na fasádě obecního úřadu. Při rekonstrukci OÚ jsme ji sundali a nahradili touto.“

Myslelo se přitom i na vozíčkáře. Po zmáčknutí tlačítka se obsah elektronické úřední desky posune tak, aby byl lehce dostupný i jim.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Tato deska je víceúčelová. Bude sloužit jako informační kiosek, občané si budou moci vyhledat nějaké informace.“

Tato elektronická úřední deska umožňuje přehrávat i videosoubory. Tuto reportáž si tak můžete přehrát i na tomto multifunkčním zařízení.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Deska umožňuje to, že se občan může podívat do archivu, co se týče fotografií, nebo zpětně shlédnout vysílání TV POLAR.“

Veškeré informace, které může občan získat na elektronické úřední desce jsou zveřejněny také na webových stránkách obce.

---


Berušky si v Karviné vyzkoušely curling

Jedno z témat, které se v únoru probírá ve školce na Hořanech jsou zimní sporty. Berušky proto využily akci Ledová města pořádanou městem Karviná a vyrazily na zimní stadion. Tady si děti mohly vyzkoušet méně známý sport curling. Zkušený trenér jim nejprve vysvětlil pravidla a pak se šlo na věc – dostat kámen na požadovaný cíl. Děti si při hře užily spoustu legrace a pochutnali si i na dobrůtkách, které si z ledové plochy odnesly domů.

---

Motýlci se vydali do Karviné poznávat profese

„Křížem, krážem – povoláním“, v takovémto duchu se uskutečnil výlet dětí z mateřské školy na Dolanech. Do Karviné je nejprve odvezl pan řidič autobusu. Na vlakovém nádraží motýlci poznali práci železničáře, v nedalekém nákupním středisku pak viděli lékárnici i květinářku. Svačinku, kterou si sami vybrali jim zase prodala paní prodavačka. Číšnice jim donesla oběd a sladkým královstvím je nakonec provedla paní cukrářka. Děti si zážitkový den plný profesí náramně užily.

---

Ve Stonavě se běžel sedmikilometrový Důlní přebor

Do Stonavy se sjeli běžci ze širokého okolí. U Dolu ČSM se běžel Stonavský důlní přebor. Jednalo se o pátý závod v rámci zimního běžeckého poháru, který se běží napříč hornickým regionem.

Velmi rušno bylo v sobotu 18. února na parkovičti u Dolu ČSM-Jih. SK Fuga Triathlon Team a Stonava pro venkov tady ve spoupráci s obcí Stonava uspořádali běžecký závod s příznačným názvem Stonavský důlní přebor, který je jedním ze sedmi závodů zimního běžeckého poháru v okrese Karviná.

Lukáš Topiarz, spoluorganizátor závodu, Stonava pro venkov: „SK FUGA organizuje zimní běžecký pohár a my jsme se přidali jako pátý závod.“

Lumír Hlaváč, hlavní organizátor závodu, SK Fuga Triathlon Team: „V tom poháru máme sedm závodů. Začínalo se v prosinci okolo Karvinského moře, pak se běželo v Horní Suché. Další byl v Karviné, v lednu se běželo v Albrechticích a dneska jsme ve Stonavě. Za 14 dnů běžíme v Petřvaldě u Dolu Pokrok a pak máme finálový závod v Českém Těšíně.“

Tři, dva, jedna start ….

Lumír Hlaváč, hlavní organizátor závodu, SK Fuga Triathlon Team: „Ve Stonavě jsme to vybírali tak, aby to bylo mimo hlavní cesty, ať se dá pěkně běžet. Vybrali jsme to tady u šachty, protože Stonava je hornická obec, tak jsme to dali tady k Dolu ČSM.“

Lukáš Topiarz, spoluorganizátor závodu, Stonava pro venkov: „Začíná se u Dolu ČSM-Jih, běží se směrem na Farmu Stonava, směr Albrechtice, kolem železniční tratě na Chotěbuz a vrací se pak zase lesní cestou zpět na start.“

Na trať v délce 7 km vyběhlo 46 běžců, závodilo se v několika kategoriích.

Lumír Hlaváč, hlavní organizátor závodu, SK Fuga Triathlon Team: „Muži, ženy do 40 let, do 50 let a nad 50 let.“

anketa, účastníci běhu: „Trať vůbec neznám, jednou jsem tady byla na orienťáku. Právě proto, že to tady neznám, tak jsem se přišla podívat.“ „Trénink byl v rámci možností pravidelný. Dvakarát, třikrát týdně se proběhnu a pak jdu na závod.“ „v zimě se celkem dobře běhá, mám to ráda, běhám pro radost.“ „Trasa není dlouhá, je to takový tréninkový běh. Uvidíme jaká bude cesta, jaké budou podmínky. Doufám, že nebude pršet.“

Nejrychleji celou trať zvládl Petr Cívela. Do cíle doběhl v čase 23 min. 24 s. V kategorii žen byla nejrychlejší Veronika Hrachovinová. Ta sedmikilometrovou trať zvládla za půl hodiny. Jak nám oba prozradili, jejich hobby je triatlon.

Veronika Hrachovinová, SK FUGA: „Trénuju devětkrát až desetkrát týdně.“

Petr Cívela, Titan Trilife: „Vůbec jsem tady tu trať neznal. Před samotným začátkem jsem si proběhl začátek a konec. Věděl jsem, že to bude částečně v terénu, v lese, bláto, ale nebylo to nic hrozného.“

O tom, že běhat se dá v každém věku nás na stonavském závodě přesvědčil Jaroslav Lýsek, kterému nikdo neřekne jinak než Dědek beskydský.

Jaroslav Lýsek (Dědek beskydský), nejstaší účastník závodu: „Já říkám, že utíkám před smrtí. Mám letos 78 let, takže se ještě snažím ještě ukousnout z toho života co jde.“

Jak nám navíc tento nejstraší účastník stonavského závodu prozradil, v loňském roce startoval na 44 různých závodech.

---

Świetlica Ostatkowa, czyli powrót do korzeni

Członkowie, przyjaciele i sympatycy koła PZKO w Stonawie zakończyli karnawał Świetlicą Ostatkową. Odbyła się zamiast balu reprezentacyjnego, który urządzano do tej pory pod nazwą Stonawskie Ostatki.

Wojciech Feber, prezes PZKO Stonawa: „Przygotowując tę zabawę, zastanawialiśmy się, jak podejść do tego. Czy nawiązać do tych tradycyjnych bali, tak jak było niedawno, czy może wrócić do początków.“

Elżbieta Gałuszka, wodzirej zabawy: „Kiedyś w Stonawie się bawiono tak, że polonez to był Polonez Ogińskiego i potem były ślaskie tance.”

I tak też było w minioną sobotę. W Stonawie wrócono do korzeni, również dlatego, że członkowie koła na dużych balach raczej się nie bawili. Czas spędzali w kuchni na pieczeniu, gotowaniu czy w barze na obsłudze gości.

Kateřina Feber, profesjonalna kucharka: „Tady se dneska připravuje klasický, náš tradiční staropolský bigos.“

Profesjonalistka Katka przygotowalała go z czterech rodzai mięsa z dodatkiem słoniny, suszonych śliwek maczanych w brandy, grzybków, kapusty, wędzonego rosołu i innych pyszności.

Kateřina Feber, profesjonalna kucharka: „Ve čtvrtek jsem to chystala, aby se to pěkně proleželo, protože vlastně ten bigos má být uleželý,“

Bal to przede wszystkim oczywiście taniec i wspólna zabawa.

Wojciech Feber, prezes PZKO Stonawa: „Do tańca gra nam DJ Jirka Wawrzyk i jeszcze będzie chyba jedna niespodzianka.“

Halina Pribula, pianistka: „Główną prowadzącą zabawy będzie pani Elka Gałuszka, która właściwie przygotowała spis tych tańców, przygotowała słowa. Są to tradycyjne tańce, które ja znam od swojego urodzenia, można powiedzieć.“

Elżbieta Gałuszka, wodzirej zabawy: „Tańczyły się tradycyjne i nietradycyjne, np. Poszło dziewczę na ziele, nawet czeską wersję żeśmy zatańczyli Šla Nanyka do zelí, albo Przyszli chłopcy z wojenki, był Mamlas był Szewc była Koza był Godziniorz, była Kapusta.“

Oprócz śląskich tańców pani Elka włączyła do programu również zabawy towarzyskie.

Elżbieta Gałuszka, wodzirej zabawy: „To była Rzepka Juliana Tuwima, bo tam jest najwięcej postaci, więc wydaje się, że jest najciekawsza. I te maski, które były wykorzystane, robiliśmy w Klubie Kobiet. Maski będą potem na wystawie, która odbędzie się dwa tygodnie po Świętach Wielkanocnych.“

Wesołość wywołała nie tylko zorganizowana zabawa, ale równiez nieplanowana niespodzianka.

Hilda Harok, współorganizatorka: „Zamiast cukru do kawy była podana sól, tak niech każdý spróbuje kawę (śmiech z sali) my mu ją wymienimy.“

Elżbieta Gałuszka, wodzirej zabawy: „Są przygotowane już kwiaty, są kotyliony, później jeszcze będzie Podróż dookoła świata, jeszcze będzie losowanie i gwóźdź programu, wiadomo Ostatki.“

Andrzej Bystroń, organizator pochówku basa: „Latoś my to pochowani basa zrobili taki mniejsze. To my se prawili, że aji ta basa będzie tako naszą, mniejszo. Tak my aji tę basę zmniejszyli i są taki huśle teraz właściwie.“

Cała reszta – ksiądz z kropidłem i płaczki były takie jak zawsze

Andrzej Bystroń, organizator pochówku basa: „Godnie trzeba pochować basa, aby w przyszłym roku zaś mógł stanyć a zagrać pieknie na balach.“

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/stonavsky-expres/stonavsky-expres-22-02-2023-16-14