Stonavský expres

  • Zpravodajství ze Stonavy od reportéra a kameramana Jiřího Brzósky
  • Děti v MŠ prožily zážitkový Den Země s popeláři
  • Biblickou hodinu v DPS obohatil pěvecký sbor z Albrechtic
  • Stonava vybojovala 3 body do tabulky
  • O fotbal je ve Stonavě zájem i mezi děvčaty
  • Zęby już będą dobrze wyczyszczone

Děti v MŠ prožily zážitkový Den Země s popeláři

Děti v mateřské škole na Dolanech prožily velmi zajímavé dopoledne. V rámci Dne země se setkali například s opravdovými popeláři.

Podívejte, na které planetě chcete bydlet? Na nemocné, kde jsou odpadky a špinavo, nebo na té zdravé?

Den země, který připadá na 22. dubna se slaví od roku 1970. Aktivity v tento den jsou zaměřené na propagaci a podporu ochrany životního prostředí. Na tento, pro přírodu významný den nezapomněli ani ty nejmenší děti v mateřské škole na Dolanech. V rámci pestrých aktivit se děti například dozvěděly jak správně třídit odpad.

anketa: „Odpadky nepatří na zem, ale do patří do koše.“

Děti si ve školce zahráli na popeláře a dokonce se s opravdovými popeláři setkali.

anketa: „Líbilo se mi popelářské auto.“ „Já jsem dneska seděla v popelářském autě.“

Děti si popelářský vůz mohli nejen prohlédnout, ale i vyzkoušet, jak funguje.

---

Biblickou hodinu v DPS obohatil pěvecký sbor z Albrechtic

S kamerou jsme se vydali do Domu s pečovatelkou službou ELIM. V rámci biblické hodiny zde vystoupil evangelický pěvecký sbor z Albrechtic.

Velmi příjemné duchovní odpoledne prožili o Velikonocích obyvatelé Domu s pečovatelskou službou ELIM.

Uršula Byrtusová, vedoucí střediska ELIM Stonava: „Jsme velice šťastní za to, že jsme mohli velikonoční období zahájit takovouto krásnou aktivitou v rámci Biblické hodiny. Je to po období, které nebylo veselé (COVID), kdy jsme měli omezené setkávání. Přáli jsme si udělat v rámci Velikonoc výjimečné setkání pro naše obyvatele.“

Biblickou hodinu svým vystoupením zpestřil evangelický pěvecký sbor z Albrechtic.

Rút Przeczková, ženský evangelický pěvecký sbor Albrechtice: „Jsou to vlastně písně, které jsme nacvičili s ženským pěveckým sborem v evangelickém sboru v Albrechticích a vystupujeme během bohoslužeb v okolních městech, třeba jsme byli v Bohumíně nebo v Karviné, anebo v takových zařízeních jako je ELIM tady ve Stonavě.“

Biblické hodiny jsou nejen jakýmsi přídavkem k běžným bohoslužbám, během kterých se účastníci blíže seznamují s biblickými texty, je to i vzájemné setkání.

Lucjan Klimsza, pastor a administrátor stonavské farnosti SCEAV: „Biblická hodina není jen o tom, že tady kněz analyzuje text z Bible, ale zároveň ta biblická hodina plní roli místa pro setkávání, pro rozhovory mezi lidmi. Tyto biblické hodiny, které organizuje evangelická farnost ve Stonavě nejsou uzavřené pouze pro Domov s pečovatelskou služeb, ale jsou otevřené všem lidem.“

Biblické hodiny se v kulturní místnosti stonavské DPS konají každou středu v 17.00 hod.

---

Stonava vybojovala 3 body do tabulky

V sobotu 23.dubna hostili v 19. kole stonavští fotbalisté celek z Dobratic. Oba týmy do zápasu nastupovali se stejným cílem – vyhrát a získat po nepovedeném

Přestože Stonava toto utkání rozehrála aktivně, držela míč a snažila se dostat k soupeřově bráně, hosté se nedali a primárně z dlouhých křižných pásů hrozili za domácí obranu. Tato taktika Dobratic přinesla v 25. minutě kýžený výsledek. Na tabuli se rozvítil stav 0:1. Tato branka Stonavu nakopla a začala být více aktivní. Vyrovnat se podařilo ve 42.minutě Mančařovi. Do šaten tak v poločase oba týmy odcházely za stavu 1:1. Stonava byla velmi aktivní i v druhém poločase. Hosté se ale nevzdávali. Celkový výsledek zápasu rozhodly dvě střely domácího Egriho. První v 87.minutě a druhá pak o tři minuty později. Stonava - Dobratice 3:1.

David Egri, SK Stonava: „Ve druhém poločase to byl bitva o každý míč. Jsem rád, že jsme to zvládli.“

Richard Beneš, trenér SK Stonava: „Zápas ovlivnila asi červená karta sudího pro hostující tým, kdy jsme ten zápas ovládli a vyhráli 3:1.“

---

O fotbal je ve Stonavě zájem i mezi děvčaty

O tom, že ve Stonavě fotbal hrají i děvčata, se můžete přesvědčit v naší další reportáži. S kamerou jsme si nemohli nechat ujít první zápas stonavské přípravky v rámci jarní sezóny.

Ve Stonavě je o fotbal velký zájem. Svědčí o tom i kádr místní přípravky, který 20. dubna zápasem proti Slovanu Havířov zahájil jarní sezónu. O výsledek přitom v tomto zápase vůbec nešlo.

Lukáš Hojdyš, trenér fotbalové přípravky SK Stonava: „Jde o to, aby si děti zahrály, naučily se nějaké ty fotbalové pravidla do budoucna. To je podle mě práce přípravek. Nejde o to kdo vyhraje, kdo prohraje, kolik padne gólů, ale aby to děti bavilo a aby to dávalo smysl pro ně do budoucna.“

anketa, fotbalisté přípravky SK Stonava: „My trénujeme dvakrát týdně, pondělí a středa.“ „Trénujeme fotbal, kličky a střely.“ „Mě baví kopat do míče a dávat góly. Baví mě běhat a prostě mě baví hrát.“ „Učíme se nějaké kličky a hrajeme i nějaké hry.“ „Brankáře jsem popravdě dělat ani nechtěl, jenom jsem si to chtěl vyzkoušet. Pak se ukázalo, že jsem nejlepší brankář, tak jsem nastoupil do té brány. Rád skáču do těch boků a nebojím se míče. Ostatní se třeba toho míče bojí.“

Členy stonavského kádru fotbalové přípravky jsou i děvčata.

Lukáš Hojdyš, trenér fotbalové přípravky SK Stonava: „Co takhle hrajeme s kluby v okolí, tak jsme asi jediný manšaft, který má tři, čtyři, někdy i pět holek, které se sejdou.“

anketa, fotbalistky přípravky SK Stonava: „Brácha hrál fotbal, tak jsem se taky chtěla přidat.“ „Fotbal mě baví. Je na něm sranda, je tu hodně kamarádů.“ „Fotbal je dobrý sport, je to prostě dobré.“ „Ti co chodí na fotbal, tak je to všechny podle mě baví, protože je to fakt super sport.“

A navíc, stonavská přípravka je novým zájemcům otevřená. Na místním fotbalovém hřišti jsou malí fotbalisté vždy v pondělí a ve středu odpoledne.

Lukáš Hojdyš, trenér fotbalové přípravky SK Stonava: „Jsme otevřeni všem, jak holkám, tak klukům. Kdo přijde, zkusí, buď ho to bude bavit a bude tady s námi, nebo ho to nebude bavit a skončí. Přijímáme každého a je to na něm, jestli tady chce s námi hrát nebo ne.“

---

Zęby już będą dobrze wyczyszczone

W polskiej szkole odbyła się kolejna odsłona wspólnego projektu dzieci oraz ich rodziców. Tym razem z zaproszenia skorzystał lekarz stomatolog Jan Piskorz, ojciec Anetki i Filipa. Tematem była higiena jamy ustnej, a zaczęło się od teorii.

Tu narysujemy jeszcze tę bakterię....

Przede wszystkim chłopcy prześcigali się w chęci narysowania wszystkich czterech rodzajów zębów – siekaczy, kłów, zębów trzonowych i przedtrzonowych.

Jan Piskorz, lekarz stomatolog: „Tak było trzeba, żeby znali te podstawy, dlaczego właściwie te ząbki trzeba czyścić, czyli i ta teoria na tym początek musiała jakaś być.”

Mowa też była o liczbie zębów...

Anetka, klasa I: „Dwadzieścia mają dzieci a dorośli mają... trzydzieści.”

A najczęściej trzydzieści dwa. Było też pytanie, z czego ząb się składa. I tu błysknęli wiedzą piątacy.

Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „W piątej klasie na „Człowieku i jego świat” dzieci uczą się o człowieku, o budowie człowieka, a między innymi rozmawiamy również o zębach, o rodzajach zębów, także piątacy powinni być zorientowani.”

Najbardziej zabawna była część praktyczna, po której większość uśmiechów stała się fioletowa.

Jan Piskorz, lekarz stomatolog: „Chyba widać, żeśmy pokolorowali ząbki, dopadło to w miarę możliwości dobrze. Pokazałem, jak czyścić, myślę, że to dzieciom cosi pomoże, że będą wiedzieć, jak już teraz dobrze pucować ty ząbki.”

Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Okazało się, że jak dzieci faktycznie usłyszały, co zrobić, żeby zęby były dobrze wyszczotkowane, to przy próbie tabletkowej, którą pan doktór przeprowadził, to te, które były wyszczotkowane, były wyszczotkowane dobrze.”

Filip, klasa V: „U nas w domu mnie tata nie musi zmuszać, bo lubię czyszczenie zębów. Jak wypadła dzisiaj twoje próba fioletowa, jak myślisz? Myślę, że dzisiaj to było dobre u mnie, bo nie miałem za dużo fioletowych miejsc.”

Dzieci usłyszały też, jak bogaty jest wybór akcesoriów do higieny jamy ustnej, od szczoteczek przez pasty do innych pomocy higienicznych.

Noemi, klasa III: „To jest elektryczna szczoteczka, że nie musisz robić z nią takie te kółka.”

I na koniec pytanie, jak często myć i ja długo ma trwać proces czyszczenia zębów.

Jan Piskorz, lekarz stomatolog: „To zależy, jak są ty ząbki zabrudzone, tak długo aż bydom czyste tam nie idzie powiedzieć, jeśli dwie minuty, trzy minuty, pięć minut, każdemu to może trwać różnie długo.”

I raczej czyścić zęby dwa razy dokładnie, niż trzy razy byle jak - powiedział pan doktor.

---Mohlo by Vás také zajímat