Stonavský expres

  • Zpravodajství ze Stonavy od reportéra a kameramana Jiřího Brzósky
  • Slavnostní rozloučení předškoláků s mateřskou školou
  • Předškoláci strávili noc v mateřské školce
  • Evangelický sbor si připomněl významnou historickou událost
  • Koncert uczniów i absolwentów z klasy Alicji Pali

Slavnostní rozloučení předškoláků s mateřskou školou

Vedení obce se na konci školního roku pravidelně setkává se stonavskými předškoláky, kterým v září začne další etapa vzdělávání, nastoupí do první třídy. Slavnostní rozloučení s mateřskou školou letos kvůli velkému počtu dětí proběhlo v sále Domu PZKO.

vystoupení

V záři nastoupí do prvních tříd stonavské základní školy téměř tři desítky prvňáčků. Se svou mateřskou školou se za přítomnosti představitelů obce a rodičů rozloučili v sále Domu PZKO.

Tomáš Wawrzyk (ANO), místostarosta Stonavy: „Od září vám začne nové životní období, čekají na vás školní povinnosti. Rodiče vás svěří do péče nové paní učitelky, která vás bude vychovávat a hlavně učit. Pěkné chvíle prožité v mateřské škole vám budou připomínat drobnosti, které vám na rozloučenou s MŠ věnujeme my dospělí.“

vystoupení

anketa, budoucí prvňáčci: „Já se těším do školy na počítání.“ „Já se naučím číst a psát.“ „Já se těším do školy na všechno.“ „Já se nejvíce těším na matematiku, protože je nejlepší.“ „Já už se těším do školy na učení.“

slib předškoláka

Po slavnostním aktu rozloučení s mateřskou školou a kulturním vystoupení dětí z jednotlivých mateřských škol přišlo na řadu pasování. Do role budoucích prvňáčků předškoláky pasoval Hopsalín.

pasování

Veronika Bařáková, učitelka MŠ Hořany: „Přála bych jim, aby jejich kroky byly zábavnou hrou, plnou úspěchů a splněných zážitků.“

Katarzyna Donátová, učitelka MŠ Holkovice: „Do té první třídy bych jim popřála, ať jsou především zdraví, ať chodí celých deset měsíců do školy, ať není zase nějaká pauza a samozřejmě hlavně samé jedničky.“

Ivona Dočkalová, učitelka MŠ Dolany: „Přeju jim, aby se jim dařilo, aby měli skvělé zázemí, tak jako ve školce, aby na nás rádi vzpomínali a třeba se i za námi občas vrátili podívat.“

---

Předškoláci strávili noc v mateřské školce

Výsadou dětí, které v září nastoupí do 1. třídy je možnost strávit v mateřské školce odpoledne a noc plnou dobrodružství.

V závěru školního roku mají děti, které v září nastoupí do 1. třídy, možnost strávit noc v mateřské školce, aby se tak symbolicky se svou mateřinkou rozloučily. Berušky z Hořan, které na tuto akci přišly, si užily spoustu zábavy v indiánském duchu. Vyrobily si čelenky, během indiánské stezky plnily různé úkoly a to včetně střílení z luku.

Na zahradě si pak rozdělaly oheň a opekly párky. Když se setmělo, vyrazily s baterkami na tajnou výpravu. V postýlkách si nakonec poslechly krásnou indiánskou pohádku.

Odpoledne a noc plnou dobrodružství prožily i děti ze třídy Motýlků na Dolanech. Nejprve se malováním na obličej proměnily v pohádková zvířátka, která si díky pěknému počasí užily vodní hry. Společně si vyrobily pohádkové maňásky a pochutnaly si na opékaných párcích. U ohně si dokonce jako správní táborníci i zazpívaly.

V mateřské školce je pak před spinkáním čekal pohádkový kvíz a promítání pohádky ze starého promítače. Všem se nocování ve školce líbilo a dlouho na to budou vzpomínat.

---

Evangelický sbor si připomněl významnou historickou událost

Ve stonavském evangelickém kostele se poslední červnovou neděli konala slavnostní bohoslužba u příležitosti 84. výročí posvěcení základního kamene. Svým vystoupením ji obohatil místní smíšený pěvecký sbor Stonava.

7. července 1938 byl posvěcen základní kámen evangelického kostela ve Stonavě. Tato sakrální stavba doslova vyrostla před očima, místní evangelíci se zde začali scházet za necelé čtyři měsíce. Kostel byl vysvěcen 1. listopadu 1938. Událost posvěcení základního kamene si připomněli věřící poslední červnovou neděli během slavnostní bohoslužby za účasti faráře z haviřovsko-těšínského seniorátu Ondřeje Prokopa a emeritního faráře Romana Dordy. Slavnost svým vystoupením obohatil místní smíšený pěvecký sbor Stonava.

ukázka vystoupení pěveckého sboru

Lucjan Klimsza, pastor a administrátor stonavské farnosti SCEAV: „Pro nás to je nejen památkou na to, že jsme vybudovali nějaký z řady kostelů. Je to především památka toho, že v těch opravdu těžkých časech se lidé znovu semkli a postavili symbol pokoje, naděje a víry.“

Po bohoslužbě pokračovala slavnost společným setkáním u kávy a dalšího bohatého občerstvení.

Lucjan Klimsza, pastor a administrátor stonavské farnosti SCEAV: „Myslím, že teď po té době, kdy byla pandemie a lidé byli separováni od sebe, je velice důležité lidi právě více sbližovat. Zároveň v době, kdy je válka, znovu lidem dát tu naději toho, že člověk nemusí být člověku nepřítelem. Můžeme žít v pokoji, míru a navzájem se podporovat.“

---

Koncert uczniów i absolwentów z klasy Alicji Pali

W wielkim stylu odbył się pierwszy stonawski koncert absolwentów i uczniów z klasy Alicji Pali, wcześniej nauczycielki szkoły muzycznej w Orłowej. Pani Alicja w tym roku szkolnym przeszła do stonawskiej filii karwińskiej szkoły muzycznej i uczy tu gry na kilku instrumentach muzycznych.

Alicja Pala, nauczycielka muzyki: Bardzo się cieszę, że zaczęłam pracę w Stonawie, gdzie mieszkam od urodzenia, taki powrót do korzeni. Mam tutaj świetnych uczniów, świetnych rodziców, fajnych kolegów a przede wszystkim super dyrektora. A najważniejsze chyba, że mam pracę, którą bardzo lubię.

Koncert prowadził Zbigniew Kalina, laurat nagrody Thalii dla młodego aktora dramatycznego w 2008 roku a dwa lata później Czeskiej Nagrody Teatralnej dla najlepszego aktora męskiego.

Zbigniew Kalina, aktor: Jestem absolwentem pani nauczycielki Alicji Pali i jeśli tak mogę powiedzieć już teraz długoletnim jej przyjacielem. Wspomnienia mam tylko te najlepsze, bo wszystkie lekcje, które Ala prowadziła, były bardzo wesołe i ta atmosfera, która panowała podczas tych lekcji, była nie w relacji może nauczyciel uczeń, ale kolega- kolega.

Koncert poświęcony był pamięci Aliny Wolnej, długoletniej kierowniczki filii stonawskiej szkoły muzycznej, prywatnie mamy pani Alicji. Pochodziła ze znanej muzykalnej rodziny Dziadurów z Karwiny. Pozostawiła po sobie trwały ślad w pamięci uczniów i społeczeństwa Stonawy.

Zbigniew Kalina, aktor: Ala zaproponowała mi to, żebym poprowadził jej koncert szkolny i absolwencki, który był zadedykowany mamie Ali, pani nauczycielce Alinie Wolnej, którą ja kiedyś też bardzo dobrze poznałem.

W klasie Alicji Pali lekcje gry na instrumentach muzycznych pobiera również kilkoro uczniów i absolwentów szkoły podstawowej w Stonawie.

Dla Rysia, Anetki i najmłodszej w tym gronie, Dominiki był to pierwszy występ publiczny i od razu przed wypełnioną salą Domu PZKO.

Podczas koncertu zabrzmiały utwory zarówno klasyków jak też i melodie filmowe, blusowe czy lżejszy repertuar dla młodzieży.

Koncert absolwentów i uczniów z klasy Alicji Pali poświęcony pamięci Aliny Wolnej zakończył się rautem dla obecnych i byłych uczniów, ich rodziców i absolwentów obydwu pań nauczycielek.

---Mohlo by Vás také zajímat