Hasiči obohatili smažení vaječiny sportovním zápolením
U požární zbrojnice na Novém Světě bylo v sobotu 27. května velmi rušno. Stonavští dobrovolní hasiči uspořádali pro své přátele turnaj ve stolním tenise. Ten završili společným smažením vaječiny.
Stonavští dobrovolní hasiči opět po roce uspořádali ve své zbrojnici na Novém Světě turnaj v ping-pongu. Letos se setkal s velkým ohlasem. Tradičně přijeli i kolegové hasiči z Polska.
Patryk Sztefka, starosta dobrovolných hasičů, Kaczyce (Polsko): „Když spolu spolupracujeme, museli jsme přijet. Loni se mi podařilo vyhrát. Doufám, že ten úspěch zopakuji, přestože jsou letos závodníci dost kvalitní a je jich hodně.“
Jaroslav Homolka, organizátor turnaje, SDH Stonava: „Je nás tady hodně dneska, takže muselo být losování do skupin. Chlapi budou hrát dvě skupiny po sedmi lidech. Byli určeni dva kapitáni, kteří si vybírali podle čísel. První čtyři z každé skupiny postoupí a udělá se klasický pavouk.“
V kategorii žen to bylo jednodušší.
Jaroslav Homolka, organizátor turnaje, SDH Stonava: „Ženy budou hrát spolu, jsou zatím tři. Ať si pěkně zahrajou, můžou si hrát dlouhé sety.“
Příprava na turnaj byla různá, někteří trénovali i během samotného turnaje.
Miroslav Hladký, účastník turnaje, SDH Stonava: „Každý jak na to má. Nemám možnosti, tak se musím roztrénovat tímto způsobem.“
Na turnaj a vůbec do Stonavy poprvé přijeli hasiči z Krkonoš, konkrétně z SDH Rudnik-Javorník. Stonavští hasiči s nimi navázali velmi úzkou spolupráci. Stonava totiž před nedávnem díky dotaci získala nové kvalitní vybavení, to původní se rozhodla darovat.
Antonín Kodenko, starosta SDH Stonava: „Jsou tu moji kamarádi z Krkonoš, kteří od nás dostali nepoužité věci, které my už máme nové, tak jsme jim je darovali, samozřejmě se souhlasem obce. Dostali obleky, hasičské přilby, boty.“
Michal Linhart, starosta SDH Rudník-Javorník: „Je to pro nás přínos. Postupně získáváme toto vybavení. Momentálně to sice ještě nevyužijeme, nemáme výjezdovou jednotku, ale myslím si, že v budoucnu se určitě hodit budou a využijeme to.“
Pro své hasičské kolegy připravili stonavští velmi bohatý program a to včetně smažení vaječiny.
Josef Brniak, člen SDH Stonava: „Děláme to na špeku. Cibulka, špek, olej. Pak se do toho dají vajíčka, anglická slanina a každý sám si to pak posype pažitkou. K tomu pivečko, vínečko, kdo co má rád.“
Antonín Kodenko, starosta SDH Stonava: „Udělali jsme jim výlet do Polska. Prohlédli si síň tradic v Kaczycích, navštívili šikmý kostela a zítra pojedou do hornického muzea.“
Velmi pozitivně zhodnotil návštěvu Stonavy starosta krkonošské obce Rudník, který zaslouženě získal prvenství v pingpongovém turnaji.
Pavel Steklý (SPOT30), starosta obce Rudník: „Jsme strašně mile překvapeni, jak jsme byli přivítáni a jakého se nám dostalo přijetí. Budeme mít co dělat, abychom to dokázali stonavským vrátit.“
Vítězství v kategorii žen vybojovala domácí Monika Kodenková.
---
Vaječina se ve Stonavě smažila i v pizzerii
Vaječina se v sobotu 27. května nesmažila jen u hasičů. Chutný pokrm z čertsvých vajíček se na ohni připravoval i u Čápa v pizzerii Tamarín.
Martin Kurz, kuchař, pizzerie Tamarín: „Jiná je v tom, že používáme domácí špek, domácí vajíčka, kupný chleba, ten bohužel nepečem. Máme tam pažitku a navíc dáváme posypku - domácí škvarky.“
Smažení vaječiny je tradiční obyčej, který se provádí během křesťanského svátku Letnic, připomínajícího seslání Ducha svatého. Tento svátek připadá na 50. den po Velikonocích. Tradiční zvyk smažení vaječiny je nejvíce rozšířen na severní Moravě a pravděpodobně má své kořeny na Valašsku. Je to krásná tradice, která spojuje lidi a přináší radost a společenskou atmosféru během svátečního období.
---
Vystoupení žáků ZUŠ obohatilo absolventský koncert
Ve velkém sále Domu PZKO se proplétaly různorodé hudební žánry v podání žáků stonavské pobočky Základní umělecké školy Bedřicha Smetany v Karviné. Během koncertu žáků stonavské ZUŠ, který vyvrcholil vystoupením dvou stonavských absolventů, zazněly skladby pro housle, flétnu i klavír.
Svou sedmiletou výuku hry na housle a flétnu letos završili svým absolventským koncertem Adam Jelena ze třídy pana učitele Bronislava Jeleňe a Jakub Jachymčák ze třídy paní učitelky Alice Palové. Tento absolventský koncert byl obohacen vystoupením žáků stonavské pobočky Základní umělecké školy Bedřicha Smetany v Karviné.
Alice Palová, učitelka ZUŠ Stonava: „Byl to třídní koncert, vystupovalo asi 23 žáků, od těch nejmenších, aby i oni a jejich rodiče viděli, jak mohou hrát absolventi. Co to obnáší, když je absolventský koncert.“
Postupně se mladí umělci představili veřejnosti ve hře na klavír, housle a flétnu a to nejen v sólových skladbách.
Alice Palová, učitelka ZUŠ Stonava: „Mám ráda komorní hry. Když mám možnost, využívám všechny možné kombinace, housle, flétny, klavír a do toho doprovody, aby to bylo pestré, zajímavé, aby se to líbilo. Ty děti to více baví. Učím je to od první třídy, že když hrají společně čtyřručně, nebo třeba kamarádky hrají šestiručně, když sestra doprovází bratra nebo opačně, nebo kamarádi chtějí hrát spolu nějaké pohádky, tak si myslím, že je to přínosem jak pro děti, tak i pro rodiče. Jsou to líbivé skladby a všichni z toho mají velkou radost.“
Absolventům stonavské ZUŠ Adamu Jelenovi i Jakubu Jachymčákovi bude věnovat prostor v našem vysílání v příštích vydáních stonavského expresu.
---
Festiwal PZKO 2023 powrócił nad Olzę
Po pięćdziesięciu latach Festiwal PZKO, święto największej organizacji skupiającej Polaków poza granicami kraju, powrócił nad Olzę, do Parku Sikory w Czeskim Cieszynie. Wcześniej odbywał się na przemian w Trzyńcu i Karwinie.
Program rozpoczął się śpiewem w wykonaniu połączonych chórów wśród nich również chóru PZKO Stonawa.
Aleksandra Zeman, dyrygent połączonych chórów: „Było to ogromne przedsięwzięcie i długie przygotowania, które zaczęły się od pracy w zespołach. Byliśmy umówieni na dwie dłuższe próby w auli, również mogliśmy zorganizować nagranie, by nasz program mógł wybrzmieć jak najlepiej.“
W kolejnym bloku przedstawiły się najlepsze zaolziańskiej zespoły folklorystyczne.
Izabella Wołłejko-Chwastowicz, konsul generalna RP w Ostrawie: „Dla mnie to jest niesamowita duma z tego, że mogę być tutaj teraz z Polakami żyjącymi w Republice Czeskiej, to jest festiwal polskości.”
Andrzej Feber, senator Parlamentu RC: „Festiwal to długoletnia tradycja, z tym że byłem przyzwyczajony zawsze do pochodów w mieście, w którym odbywał się festiwal. Czasy się mienią, ale jest bardzo przyjemnie, stoisk pełno, program piękny.”
Helena Legowicz, prezes PZKO: „Publiczność dopisuje, nasze zespoły nie zawiodły, chociaż nie wszyscy zmieścili się w naszym programie, ale niestety program trwa tylko sześć czy siedem godzin, więc wszystkiego zmieścić się nie da.”
Zmieścili się natomiast stonawscy wokaliści, Przemysław Orszulik oraz stonawska kapela Ampli Fire.
Łukasz Orszulik, wolalista Ampli Fire: „Wybieraliśmy repertuar typowy dla nas, także mam nadzieję, że dotrzemy do publiczności.”
Ankieta: goście Festitwalu: „Bardzo ładnie, pogoda wyszła, wszystko fajno. Bardzo mi się podoba, teraz byli gimnaści, czyli wiwat gimnastom wędryńskim.”
Niejednemu te żywe piramidy wywoływały kołatanie serca, ale w przerwach między występami można było pokszepić ciało w kioskach.
Ankieta: goście Festiwalu: „Czy już pani coś zjadła? Oczywiscie. A co dobrego tu mają? No gulasz ze sarnioka.” „Pogoda sprzyja, dużo uczestników, bardzo fajnie. Kupiła sobie pani coś? Placek na blasze ze szpyrkami.”
Helena Legowicz, prezes PZKO: „To święto odbywa się co cztery lata. Festiwal PZKO ma dać możliwość spotkania się, no i przede wszystkim zamanifestowania tego, że ta ziemia to nasza ziemia rodzinna, naszych przodków Polaków, którzy mieszkają w RC, ale nadal mają swój związek z Macierzą i czują się Polakami.”
---