Pořad: Studuj u nás
09. dubna 2025, 17:28
Dobrý den, jsem rád, že jste si udělali čas na školní magazín TV Polar Studuj u nás. Navštívíme Francouzský festival v Českém Těšíně, představíme vám akci Kariéra v Bruntále a nakonec uvidíte velmi zajímavý koncert v Opavě.
Francouzský festival na Gymnáziu Č. Těšín
Gymnázium Josefa Božka v Českém Těšíně pořádá během každého školního roku zhruba 8 akcí regionálního charakteru. Absolutně největší z nich je Francouzský festival.
Tomáš Hudec, ředitel Gymnázia J. Božka Č. Těšín: „Jsou tady školy z celé republiky a ze Slovenska. Přínos pro školu je vynikající, protože si ověří naši studenti a vůbec studenti francouzštiny i z jiných škol, jak jsou na tom, jak je francouzština používána, jak je populární. Je to pátý nejrozšířenější jazyk na světě, takže podpora francouzštiny podle mě je velmi dobrá zvlášť na gymnáziu.“
Gymnázium výrazně podporuje výuku francouzštiny, jako druhého cizího jazyka na škole.
Andrea Šteflová, hlavní organizátorka akce: „Chceme trošičku narušit takovou tu rutinu školních lavic a chceme, aby ty děti prožívaly francouzštinu přes své emoce a pocity a umění a vůbec se nehodnotily co do nějakých výkonů, čísel a performancí. Dnešní festival je desátý v pořadí, takže desáté narozeniny byly úžasnou příležitostí, jak zapojit celou školu. Celé první patro, které vidíte za mnou, je přetvořeno na Champs-Élysées, včetně nad vstupem do sálu, kde budou vystoupení, máme krásný vítězný oblouk. Galerie, která vzešla z řad výtvarníků naší školy, galerie, která představuje frankofonní osobnosti v celé kráse, zároveň galerie, která představuje francouzskou gastronomii v podobě keramických výrobků a vzadu pro pobavení mohou účastnici využít fotokoutek s francouzskými dekoracemi. Zaplnila se do toho opravdu celá škola.“
Studenti z Českého Těšína si francouzský festival užili, každý měl přidělenu nějakou roli.
anketa: studenti
„Jsem natěšena, miluju francouzštinu a festival je něco úplně neskutečného. Vlastně skoro jediná akce po celé České republice, která se koná, co se týče Francie a francouzštiny. Je to úžasné.“
„Společně tady se slečnou máme vystoupení, ve kterém hraji básníka, ona hraje múzu a vedeme spolu takový, řekněme, dialog.“
A k ochutnání na Francouzském festivalu byly i pravé pařížské palačinky.
Francois Bouillet, šéfkuchař: „Každý rok to je úplně skvělý, super motivace, motivační program, každý se může se zúčastnit. Každý dostane něco, to se mi taky líbí, že to není soutěž. Každý ví, že přijdou, nebudou hodnoceni. Děláme palačinky, děcka dostanou jídlo, palačinky, super zábava, super věci, plakáty. Je to pěkný den.“
I Francouzský festival přispívá k tomu, že je o francouzštinu na těšínském gymnáziu velký zájem.
KARIÉRA v srdci MORAVSKOSLEZSKA na SOŠ Bruntál
Střední průmyslová škola a Obchodní akademie v Bruntále založila novou tradici. Pořádala první ročník akce s názvem Kariéra v srdci Moravskoslezska, která přinesla mnoho zajímavých nápadů a zlepšováků.
KARIÉRA V SRDCI MORAVSKOSLEZSKA byla určená nejen pro setkání výchovných a kariérových poradců, ale také zástupců bruntálských i mimobruntálských škol a zaměstnavatelů.
Michal Durec, ředitel SOŠ Bruntál: „Jde nám o to, aby žáci základních škol zůstávali v Bruntále a zároveň jsme vyplňovali tu mezero na trhu práce. Aby zůstávali i v našich firmách, které s námi spolupracují. Recept na to asi úplně nemáme, nicméně se snažíme díky jak školám, tak i určitě firmám říct, sdělit těm žákům a jejich zákonným zástupcům, že v Bruntále je fajn život, že mají možnost získat tady kvalitní vzdělání a zároveň potom i kvalitní práci.“
Tomáš Pavelka, ředitel Gymnázia Bruntál: „Za Gymnázium Bruntál my vždycky jdeme tou oklikou, že se ty děti nevracejí nebo nejdou na trh práce v Bruntále hned, ale jdou na vysokou školu do jiného většího města a často se potom nevracejí sem. Když jsou dobří, tak mají širší možnosti uplatnění v celé republice nebo i v zahraničí, ale samozřejmě vždycky jsme rádi, když se vracejí k nám a proto v rámci této kampaně chceme, aby si taky uchovali takovou pozitivní vzpomínku na ten region.“
Jan Meca, ředitel SPŠ - OA Bruntál: „Já jsem moc rád, že jsme se mohli s kariérními a výchovnými poradci setkat. Bylo fajn, že v panelové diskuzi se také zapojili do diskuze a bylo krásné sledovat, jak se propojuje myšlení, potřeby firem, trhu práce a kariérových poradců a škol. Takže já doufám, že bude prostor pro to to pořádat opakovaně a bude to mít dlouhodobý přínos pro nás po všechny. My akorát musíme najít něco jako proveditelnou aplikaci pro náš region a my už jsme si v rámci spolupráce vyzkoušeli spoustu věcí, které fungují. A teď jde o to, abychom to efektivně rozšířili a zapojili do toho více základní školy. V tom já spatřuji tu příležitost.“
Setkání s řediteli, učiteli i kariérními poradci by mělo být přínosem pro celé Bruntálsko.
Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Dnešní akci vedou a organizují ředitelé našich středních škol, za což bych jim chtěl poděkovat, protože se nad rámec svých běžných pracovních povinností domluvili, že připraví tuto konferenci. Za mě je ta konference velmi důležitá, protože může efektivně propojit jak zástupce firem, tak zástupce středních i základních škol.“
Muziádu zahájil koncert pedagogů ZUŠ MSK
V Opavě odstartoval už 12. ročník Muziády. A to výjimečným Koncertem pedagogů základních uměleckých škol Moravskoslezského kraje, který proběhl v krásných prostorách Minoritského kláštera.
Festival Múziáda se koná už od roku 2010. Na úvodním koncertu v Minoritském klášteře v Opavě vystoupili učitelé z 15 základních uměleckých škol z celého Moravskoslezského kraje.
Lukáš Poledna, ředitel ZUŠ Opava: “Dnešní koncert je v pořadí 12., organizuje ho celkově Sdružení ZUŠ Múza, sdružuje teda ZUŠ v MSK a podruhé v řadě za sebou jsme se ujali organizace tohoto koncertu my v Opavě, ZUŠ v Opavě.”
Na koncertě zazněla široká škála hudebních děl od barokních skladeb až po muzikál a zazněly i operní árie.
Lukáš Poledna, ředitel ZUŠ Opava: “Střídají se různé hudební nástroje, různé seskupení od komorních ansáblů přes sólová čísla. Přispívá na to MSK a statutární město Ostrava. Do tohoto koncertu se mohou přihlásit všichni pedagogové ze ZUŠ MSK a je to takové krásné setkání, kde můžeme ukázat i našim žákům, že když vyučujeme, tak také na ty nástroje něco umíme.”
Kamila Sobotková, učitelka, ZUŠ Opava: “Je to pro nás velká čest a je to moc hezké navázat i takové kontakty právě s kolegy z jiných škol. Já účinkuju v takovém seskupení, kde hrajeme 4 akordeony, smyčce a klavír a náš kolega Martin Žurek pro nás složil skladbu, která se jmenuje La La Land a je to takové příjemné, moc hezké.”
Karolína Levková, učitelka ZUŠ Ostrava-Zábřeh: “Na dnešní koncert bedagofů ZUŠ jsme si připravili arii z opery La boheme od Giacoma Pucciniho a árii Julie z opery Romeo a Julie od Charlese Gmoda. A připravovali jsme se tady s kolegou a partnerem docela dlouho, protože připravujeme zároveň můj magisterský koncert.”
Martin Pančocha, učitel ZUŠ Ostrava-Zábřeh: “Kromě toho, že spolu vystupujeme na jevišti, tak jsme i partneři, takže cvičíme v podstatě i po večerech, tak jsme tak nacítěni na sebe.”
Kateřina Vidličková, učitelka, ZUŠ Krnov: “Slyšeli jsme takovou, dalo by se říct, soudobou hudbu pro dvě flétny s doprovodem klavíru a zahráli jsme si ji my dvě kolegyně ze ZUŠ z Krnova a přizvali jsme si mou bývalou žačku, která je posluchačkou 2. ročníku Ostravské konzervatoře, protože si myslím, že tato akce má svým způsobem i přesah do budoucích šikovných hudebních generací.”
Múziáda každoročně nabízí pestrý program složený z koncertů, nesoutěžních přehlídek, výstav a dalších projektů, které představují talenty mladých umělců v oblastech hudby, tance, dramatického umění a výtvarné tvorby.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Zdroj: https://polar.cz/porady/studuj-u-nas/studuj-u-nas-09-04-2025-17-28