Transformace kraje
- Jaké má transformace kraje dopady na seniory
- Domov pro seniory v Příboře
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den, u sledování seriálu Transformace kraje. Právě startuje nový díl, ve kterém se zaměříme na život seniorů. Jedním z klíčových prvků přeměny Moravskoslezského kraje z průmyslového centra Česka je posílení komunitních center a programů se širokou škálou aktivit a služeb pro všechny věkové kategorie obyvatel. Pro starší občany se s přeměnou regionu mění i péče a možnosti, jak trávit podzim života šťastně.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Většina seniorů nechce být vytržena ze svého domácího prostředí a chce takříkajíc dožít doma. Pokud to jde, stará se rodina. Pokud už ne, mohou využít tzv. terénní službu.
Aleš Neuwirt, vedoucí odboru sociálních věcí, KÚ Ostrava: Chceme, aby lidé i v seniorském věku co nejvíce žili ve svém přirozeném prostředí. Pokud již není možno, aby jim pomohla rodina, tak kraj podporuje tzv. terénní sociální služby, a to pečovatelskou službu na příklad nebo osobní asistenci.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vedle terénních sociálních služeb Moravskoslezský kraj zřizuje 9 domovů pro seniory s kapacitou 599 lůžek a dalších bezmála 3600 lůžek má 56 poskytovatelů v rámci krajské sítě. Nárok na život v domovech pro seniory mají lidé, kteří dosáhli 65 let a zároveň jsou závislí na pomoci a péči druhé osoby. Nejsou tedy soběstační podle zákona o sociálních službách to jsou lidé, kteří mají přiznán příspěvek na péči ve 3 nebo 4 stupni závislosti.
Aleš Neuwirt, vedoucí odboru sociálních věcí, KÚ Ostrava: Rovněž dbáme na to, aby personál měl kvalitní zázemí, protože můžete mít sebelepší materiálně technické podmínky, ale tu kvalitní službu zajišťují prostě lidé.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A to potvrzuje také ředitelka Domova v Příboře Kamila Demlová. Zařízení před čtyřmi lety prošlo rozsáhlou rekonstrukcí a dnes nabízí prostorné a moderní prostředí 68 seniorům. Pokoje jsou dvoulůžkové s vlastním sociálním zařízením. Stylová místnost, které se podomácku říká obývák, místní využívají k setkávání, oslavám nebo jen tak pro společné sledování televize. S rekonstrukcí objektu přibyl výtah, díky kterému se dostanou na zahradu také imobilní obyvatelé domova. A zmodernizovala se také kuchyň.
Kamila Demlová, ředitelka, Domov Příbor p.o.: V procesu humanizace, který započal před několika málo lety, jsme i my ušli určitý kus cesty. Ale hlavně ta humanizace je opravdu proces, který spočívá nejenom v úpravě toho vnějšího prostředí a změny struktury pokojů a ubytování obecně, až po takovou tu nabídku a lepší péči klientům, kteří jsou soběstační, kteří mají své potřeby, svá přání a díky tomu procesu humanizace ji můžeme lépe plnit. U nás není určeno, kdy kdo má co dělat. Opravdu ti lidi podle své potřeby a přání si svůj čas sami zorganizují.
anketa: Když chci, jdu tady, když nechci nemusím. Prostě si rozhodnu sama. Nás to nebaví sedět jenom na pokoji a jenom sám. Tady jsme dvě nebo tři a už to líp utíká.
Iveta Hudečková, vedoucí přímé péče, Domov Příbor p.o.: I když se snažíme být samozřejmě co nejvíc profesionální, tak tady to úplně tak nejde, protože ti senioři s námi tady bydlí řadu let a mezi námi už je takovéto větší pouto, že oni nás berou jako svoji druhou rodinu. Z čeho máme radost je to, když ti senioři třeba při nástupu tady řeknou my jsme tu nechtěli jít, ale nedá se nic dělat, a pak řeknou kdybychom věděli, jak je tu dobře, už jsme tu dávno. A to je taková ta odměna.
anketa: Tak paní Blažková je taková největší milovnice tady našich morčátek, takže ona je nám tak opatruje, krmí, nebojí se pohladit, povídá si s nima.
anketa: Medvídek je taky veselý.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tým pracovníků, který se stará o seniory od péče, přes zabezpečení hygieny, úklidu jídla až po každodenní program, je sehraný. Práce je naplňuje a své poslání promítají do péče o klienty. Zároveň jim vedení vychází vstříc jejich potřebám, aby vedle náročné práce v domově, zvládli také své soukromí.
Iveta Hudečková, vedoucí přímé péče, Domov Příbor p.o.: Máme pro ně individuální supervize, snažíme se vlastně s nimi řešit všechny ty věci. A můžu říct, že se nám to teda vyplatilo, protože zaměstnanci si myslím, že tady pracují rádi, a vrací se nám to v tom dobrém směrem k péči, k uživatelům.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Domov Příbor má další plány, jak zpříjemnit pobyt svým klientům. Do dvou let bude rozšířena zahrada, která podpoří myšlenku generačního propojení. Vznikne duchovní zázemí, koutek s vodou a moderně pojatou kapličkou. Celou zahradu bude protínat rampa pro imobilní obyvatele domova a také tam bude místo pro tři volně žijící zvířata.
Kamila Demlová, ředitelka, Domov Příbor p.o.: Já bych v podstatě měla takový vzkaz. Senioři, nebojte se těch pobytových sociálních služeb. V současné době opravdu ta kvalita poskytované péče a ta nabídka je tak velká a tak široká, že než být, jak říkala tady jedna naše klientka sám, byť v třípokojový bytě, ale sám. Tak tady opravdu, myslím si, že můžete prožít tu další fázi života úplně krásně a spokojeně. A celkově ten průřez, nejenom tady v Moravskoslezském kraji, ale napříč, podle mě celou republikou spěje k tomu, že domovy budou se stavět nové, že jsou a ta kvalita půjde nahoru.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A v tématu pokračujeme s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje Jiřím Navrátilem. Dobrý den, vítejte u nás.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje : Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, jak konkrétní aktivity a služby pro seniory nabízí Moravskoslezský kraj v rámci poskytování péče?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje : Musíme si uvědomit, že stárnutí patří k životu. A my jsme se rozhodli, že opravdu se musíme zaměřit na naše seniory v rámci Moravskoslezského kraje. Proto podporujeme nejenom sociální služby a poskytovatele sociálních služeb, kterých na území Moravskoslezského kraje máme více jak 200 poskytovatelů. K tomu poskytují 680 služeb a přerozděluje pro ně ze státního rozpočtu 2,9 miliardy korun v letošním roce. Ale my se rozhodujeme i o tom, jak ty služby preferovat. My preferujeme hlavně terénní služby. Ty, které nechají vlastně našeho seniora ještě v přirozeném rodinném prostředí. A pak tady jsou pobytové služby, kde se snažíme buďto naše domovy zvelebovat, transformovat je, dělat z nich hezčí pokoje a samozřejmě lepší prostředí. Ale také je tu výstavba. Například Kopřivnice, kdy jsme v letošním roce dokončili stavbu nového domova pro seniory pod Bílou horou, kde budeme nabízet 84 místa pro naše seniory.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A podporujete také seniorskou participaci a vůbec to aktivní zapojení do společnosti?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje : Ano, důležité je opravdu seniora udržet v přirozeném prostředí, a proto jsme se rozhodli, že každoročně budeme uvolňovat na program tzv. Zdravého stárnutí 3 miliony korun. Tyto peníze jdou do obcí, do různých spolků, které právě pracují se seniory. A je to také dobrovolnictví, které nám pomáhá v tom, že naši senioři ještě docházejí za těmi seniory, kteří už na tom jsou hůř. Právě do domovů pro seniory, diskutují s nimi, povídají si s nimi a tím nám pomáhají.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžeme ještě zmínit, jaké další služby nabízíte pro seniory, aby měli takový lehčí ten seniorský život?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje : Společně s obcemi zařizujeme tzv. Senior Pointy. Je jich celkem 15 v Moravskoslezském kraji a ty poskytují služby, jako jsou informace pro seniory, co je čeká, co můžou čerpat. Rozdáváme prostřednictvím Senior Pointu také hlásiče požárů bezplatně pro naše seniory. No a nejdůležitější samozřejmě je taktéž program toho zdravého stárnutí, o kterém jsme mluvili, kde vyzýváme k aktivitám. To jsou i vydávání tzv. Senior Pasů, kterých na území Moravskoslezského kraje už máme více jak 12 tisíc.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, pojďme ještě na závěr připomenout, jaké hlavní cíle a priority máte v oblasti péče o seniory v rámci strategie Moravskoslezského kraje v této oblasti?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje : Takže nejdůležitějším je opravdu udržet seniora v přirozeném prostředí, tedy doma. Podpora pečovatelských služeb, ambulantních služeb, a samozřejmě poté až ty další pobytové služby. Naší prioritou je, aby se senior v Moravskoslezském kraji cítil dobře.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já vám děkuji za rozhovor a dnešní díl končí. Děkuji Vám za pozornost.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje : Děkuji Vám.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den, u sledování seriálu Transformace kraje. Právě startuje nový díl, ve kterém se zaměříme na život seniorů. Jedním z klíčových prvků přeměny Moravskoslezského kraje z průmyslového centra Česka je posílení komunitních center a programů se širokou škálou aktivit a služeb pro všechny věkové kategorie obyvatel. Pro starší občany se s přeměnou regionu mění i péče a možnosti, jak trávit podzim života šťastně.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Většina seniorů nechce být vytržena ze svého domácího prostředí a chce takříkajíc dožít doma. Pokud to jde, stará se rodina. Pokud už ne, mohou využít tzv. terénní službu.
Aleš Neuwirt, vedoucí odboru sociálních věcí, KÚ Ostrava: Chceme, aby lidé i v seniorském věku co nejvíce žili ve svém přirozeném prostředí. Pokud již není možno, aby jim pomohla rodina, tak kraj podporuje tzv. terénní sociální služby, a to pečovatelskou službu na příklad nebo osobní asistenci.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vedle terénních sociálních služeb Moravskoslezský kraj zřizuje 9 domovů pro seniory s kapacitou 599 lůžek a dalších bezmála 3600 lůžek má 56 poskytovatelů v rámci krajské sítě. Nárok na život v domovech pro seniory mají lidé, kteří dosáhli 65 let a zároveň jsou závislí na pomoci a péči druhé osoby. Nejsou tedy soběstační podle zákona o sociálních službách to jsou lidé, kteří mají přiznán příspěvek na péči ve 3 nebo 4 stupni závislosti.
Aleš Neuwirt, vedoucí odboru sociálních věcí, KÚ Ostrava: Rovněž dbáme na to, aby personál měl kvalitní zázemí, protože můžete mít sebelepší materiálně technické podmínky, ale tu kvalitní službu zajišťují prostě lidé.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A to potvrzuje také ředitelka Domova v Příboře Kamila Demlová. Zařízení před čtyřmi lety prošlo rozsáhlou rekonstrukcí a dnes nabízí prostorné a moderní prostředí 68 seniorům. Pokoje jsou dvoulůžkové s vlastním sociálním zařízením. Stylová místnost, které se podomácku říká obývák, místní využívají k setkávání, oslavám nebo jen tak pro společné sledování televize. S rekonstrukcí objektu přibyl výtah, díky kterému se dostanou na zahradu také imobilní obyvatelé domova. A zmodernizovala se také kuchyň.
Kamila Demlová, ředitelka, Domov Příbor p.o.: V procesu humanizace, který započal před několika málo lety, jsme i my ušli určitý kus cesty. Ale hlavně ta humanizace je opravdu proces, který spočívá nejenom v úpravě toho vnějšího prostředí a změny struktury pokojů a ubytování obecně, až po takovou tu nabídku a lepší péči klientům, kteří jsou soběstační, kteří mají své potřeby, svá přání a díky tomu procesu humanizace ji můžeme lépe plnit. U nás není určeno, kdy kdo má co dělat. Opravdu ti lidi podle své potřeby a přání si svůj čas sami zorganizují.
anketa: Když chci, jdu tady, když nechci nemusím. Prostě si rozhodnu sama. Nás to nebaví sedět jenom na pokoji a jenom sám. Tady jsme dvě nebo tři a už to líp utíká.
Iveta Hudečková, vedoucí přímé péče, Domov Příbor p.o.: I když se snažíme být samozřejmě co nejvíc profesionální, tak tady to úplně tak nejde, protože ti senioři s námi tady bydlí řadu let a mezi námi už je takovéto větší pouto, že oni nás berou jako svoji druhou rodinu. Z čeho máme radost je to, když ti senioři třeba při nástupu tady řeknou my jsme tu nechtěli jít, ale nedá se nic dělat, a pak řeknou kdybychom věděli, jak je tu dobře, už jsme tu dávno. A to je taková ta odměna.
anketa: Tak paní Blažková je taková největší milovnice tady našich morčátek, takže ona je nám tak opatruje, krmí, nebojí se pohladit, povídá si s nima.
anketa: Medvídek je taky veselý.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tým pracovníků, který se stará o seniory od péče, přes zabezpečení hygieny, úklidu jídla až po každodenní program, je sehraný. Práce je naplňuje a své poslání promítají do péče o klienty. Zároveň jim vedení vychází vstříc jejich potřebám, aby vedle náročné práce v domově, zvládli také své soukromí.
Iveta Hudečková, vedoucí přímé péče, Domov Příbor p.o.: Máme pro ně individuální supervize, snažíme se vlastně s nimi řešit všechny ty věci. A můžu říct, že se nám to teda vyplatilo, protože zaměstnanci si myslím, že tady pracují rádi, a vrací se nám to v tom dobrém směrem k péči, k uživatelům.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Domov Příbor má další plány, jak zpříjemnit pobyt svým klientům. Do dvou let bude rozšířena zahrada, která podpoří myšlenku generačního propojení. Vznikne duchovní zázemí, koutek s vodou a moderně pojatou kapličkou. Celou zahradu bude protínat rampa pro imobilní obyvatele domova a také tam bude místo pro tři volně žijící zvířata.
Kamila Demlová, ředitelka, Domov Příbor p.o.: Já bych v podstatě měla takový vzkaz. Senioři, nebojte se těch pobytových sociálních služeb. V současné době opravdu ta kvalita poskytované péče a ta nabídka je tak velká a tak široká, že než být, jak říkala tady jedna naše klientka sám, byť v třípokojový bytě, ale sám. Tak tady opravdu, myslím si, že můžete prožít tu další fázi života úplně krásně a spokojeně. A celkově ten průřez, nejenom tady v Moravskoslezském kraji, ale napříč, podle mě celou republikou spěje k tomu, že domovy budou se stavět nové, že jsou a ta kvalita půjde nahoru.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A v tématu pokračujeme s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje Jiřím Navrátilem. Dobrý den, vítejte u nás.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje : Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, jak konkrétní aktivity a služby pro seniory nabízí Moravskoslezský kraj v rámci poskytování péče?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje : Musíme si uvědomit, že stárnutí patří k životu. A my jsme se rozhodli, že opravdu se musíme zaměřit na naše seniory v rámci Moravskoslezského kraje. Proto podporujeme nejenom sociální služby a poskytovatele sociálních služeb, kterých na území Moravskoslezského kraje máme více jak 200 poskytovatelů. K tomu poskytují 680 služeb a přerozděluje pro ně ze státního rozpočtu 2,9 miliardy korun v letošním roce. Ale my se rozhodujeme i o tom, jak ty služby preferovat. My preferujeme hlavně terénní služby. Ty, které nechají vlastně našeho seniora ještě v přirozeném rodinném prostředí. A pak tady jsou pobytové služby, kde se snažíme buďto naše domovy zvelebovat, transformovat je, dělat z nich hezčí pokoje a samozřejmě lepší prostředí. Ale také je tu výstavba. Například Kopřivnice, kdy jsme v letošním roce dokončili stavbu nového domova pro seniory pod Bílou horou, kde budeme nabízet 84 místa pro naše seniory.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A podporujete také seniorskou participaci a vůbec to aktivní zapojení do společnosti?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje : Ano, důležité je opravdu seniora udržet v přirozeném prostředí, a proto jsme se rozhodli, že každoročně budeme uvolňovat na program tzv. Zdravého stárnutí 3 miliony korun. Tyto peníze jdou do obcí, do různých spolků, které právě pracují se seniory. A je to také dobrovolnictví, které nám pomáhá v tom, že naši senioři ještě docházejí za těmi seniory, kteří už na tom jsou hůř. Právě do domovů pro seniory, diskutují s nimi, povídají si s nimi a tím nám pomáhají.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžeme ještě zmínit, jaké další služby nabízíte pro seniory, aby měli takový lehčí ten seniorský život?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje : Společně s obcemi zařizujeme tzv. Senior Pointy. Je jich celkem 15 v Moravskoslezském kraji a ty poskytují služby, jako jsou informace pro seniory, co je čeká, co můžou čerpat. Rozdáváme prostřednictvím Senior Pointu také hlásiče požárů bezplatně pro naše seniory. No a nejdůležitější samozřejmě je taktéž program toho zdravého stárnutí, o kterém jsme mluvili, kde vyzýváme k aktivitám. To jsou i vydávání tzv. Senior Pasů, kterých na území Moravskoslezského kraje už máme více jak 12 tisíc.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, pojďme ještě na závěr připomenout, jaké hlavní cíle a priority máte v oblasti péče o seniory v rámci strategie Moravskoslezského kraje v této oblasti?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje : Takže nejdůležitějším je opravdu udržet seniora v přirozeném prostředí, tedy doma. Podpora pečovatelských služeb, ambulantních služeb, a samozřejmě poté až ty další pobytové služby. Naší prioritou je, aby se senior v Moravskoslezském kraji cítil dobře.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já vám děkuji za rozhovor a dnešní díl končí. Děkuji Vám za pozornost.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje : Děkuji Vám.
Redakčně upraveno / zkráceno.