

Pálení biologického odpadu je od března zakázáno
Se slunečným jarním počasím začal úklid zahrad po zimě a jejich příprava na novou sezónu. Ale pozor, od března začala platit novela zákona o ochraně ovzduší, která zakazuje pálení biologického odpadu jako je tráva nebo listí. Výjimku má například opékání buřtů na suchém dřevě.
Každé jaro je to stejné. Majitelé vtrhnou na zahrádky a hasiči to okamžitě poznají na zvýšeném počtu výjezdů. Týkají se tzv. požárů porostů. Při úklidu zahrad je totiž potřeba zlikvidovat listí nebo suchou tráva a nejjednodušší je všechno spálit. Při tom ale stačí chvilka neopatrnosti a oheň se nekontrolovaně rozšíří. Dým z ohně navíc obtěžuje sousedy a tak letos v březnu začala platit novela zákona, která pálení bioodpadu zakazuje. Zakázáno je i vypalování trávy.
Kamila Langerová, mluvčí HZS MS kraje: "Od 1. března letošního roku a je to dáno zákonem o ovzduší, je zakázáno pálení jakéhokoliv biologického odpadu."
Petr Menšík (Ostravak), místostarosta Ostravy-Vítkovic: "Bioodpad lze likvidovat tak, že si občané zažádají společnost OZO o hnědé kontejnery, které jsou vyváženy a nebo přímo odvážet bioodpad do sběrných dvorů, kde berou do dvou metrů krychlových, což je přívěsný vozík."
Na otevřeném ohništi je ale povoleno pálit suché dřevo, například, když si chceme opéct buřty nebo posedět s přáteli u kytary. Musíme ale dodržet některá pravidla.
Kamila Langerová, mluvčí HZS MS kraje: "Oheň by měl být ohraničen nehořlavým materiálem, měli bychom také mít připraven dostatek hasebních prostředků. Může to být třeba hasící přístroj nebo písek či kbelík s vodou."
Pokud jde o větší oheň na nějaké akci, jako je například pálení čarodějnic, je vhodné ho dopředu ohlásit prostřednictvím formuláře na webu hasičů paleni.izscr.cz.
---