Volební studio

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), lídr krajské kandidátky

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Lídrem kandidátní listiny KDU-ČSL ve volbách do Zastupitelstva Moravskoslezského kraje je Lukáš Curylo. Dobrý den, vítejte ve volebním studiu. Tak podpora sociálních služeb ze 17 milionů na 120 milionů korun. To se vám podařilo během čtyřletého působení na kraji. Navýšili jste také peníze na kulturu. Je ta částka dostačující nebo pakliže se dostanete opět do vedení kraje budete uvažovat o navyšování průběžném.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), lídr kandidátky: Dobrý den, tak já bych chtěl poděkovat i koaličním partnerům, že reflektovali náš předvolební slib před čtyřmi lety, že chceme navýšit sociální služby během čtyř let na 120 milionů korun. Ta částka umožnila mnoho věcí. Nejen rozvoj sociálních služeb a zvyšování kvality, ale velmi nám pomohla i na jaře protože i sociální služby díky tomu, že byly kvalitně financovány, tak byly schopny překlenout tuto situaci s koronavirovou pandemii daleko lépe než v jiných krajích. A za co nám vlastně děkovali jiné kraje, že to může být příkladem pro ostatní kraje v rámci ČR.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na kraji za vašeho působení vznikl odbor kultury. Je také něco, co se vám nepodařilo za to čtyřleté období?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), lídr kandidátky: Tak já jsem si představoval, že na konci tohoto mandátu budeme nebo začneme stavět budovu vědecké knihovny takzvané Černé kostky. Díky průtahům a diskusím o projektu a obsahu, tak se to trošku prodloužilo a toto rozhodnutí bude stát na budoucí krajské koalici.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když už jste zmínil Černou kostku. Má smysl protěžovat tak nákladný projekt i v této době, kdy se hledají peníze, protože přece jenom opatření spojená s nemocí Covid 19 zařízla hodně hluboko do krajské pokladny a navíc ještě víte, že ministryně Schillerová už nechce v tak velké výši podpořit projekt, který byl na začátku podepsán jako memorandum spolupráce Ostravy, kraje a státu.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), lídr kandidátky: Domnívám se, že právě v této době je nutné investovat i vláda deklaruje, že je třeba se proinvestovat a nikoliv tyto dluhy a nebo tyto závislosti co se týká úvěrů, které si bere stát aby se neinvestovali pouze do provozních záležitostí. Právě v této době má veřejná správa investovat své peníze do velkých staveb, dát zaměstnání a práci velkým firmám i firmám, které nějakým způsobem podporují anebo jsou subdodavateli daných firem a podpořit právě trh a poptávku po službách a po podpoře stavebních firem a dalších firem, které jsou závislé právě na stavebním průmyslu. Dělalo se to vždycky v každé době a každá rozumná vláda to dělá vždycky v krizi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tady se bavíme o velmi nákladném projektu, tak se ptám, jestli má smysl ho i nadále podporovat v tak velkém finančním zatížení.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), lídr kandidátky: Tak projekt vzniká několik let. Jaksi není možné přijít a říct my tam ušetříme 50 procent nákladů. Ono to tak nefunguje. Tam byla nějaká architektonická soutěž někdo to vyhrál, někdo to zrealizoval a i na základě doporučení zastupitelstva se pokračuje. Takže v dané chvíli my jsme proinvestovali na aktualizaci projektů a na povolení, co se týká územního rozhodnutí a stavební povolení dalších 50 milionů korun a tyto peníze vyšly vniveč.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ať se přesuneme k dalšímu tématu. Transformace ekonomiky v kraji podle vás v souvislosti s ukončením těžby v OKD by stála 40 miliard korun. Kde na to vezmeme a co za ty peníze tady v kraji se stane po ukončení těžby?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), lídr kandidátky: Tak důležité je říci, že já zásadně nesouhlasím, aby se OKD uzavíralo řádově v letech. Tak jak to plánuje vláda a to z mnoha důvodů. První důvod je, že mnoho lidí ztratí práci a je třeba pro ně vytvořit nějaký program, ať už předčasných důchodů anebo nějaký rent. Druhou věcí, která je daleko závažnější je, že všechny naše teplárny, které vytváří elektrický proud, ale i vytápějí naše domácnosti jsou závislé na černém uhlí a nevím, jak bychom ho tady nahradili něčím jiným anebo toto uhlí tady dováželi. Třetí závažný problém je, že i naše hutě jsou závislé na uhlí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak jak by to podle vás mělo vypadat a kdy?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), lídr kandidátky: Ta transformace uhelného průmyslu by měla probíhat minimálně deset, patnáct let, tak jak to bylo původně koncipováno v útlumu a v dlouhodobých materiálech vlády. To znamená, že musí tady být alternativa, co se týká zdrojů energie, buď tady tu energii přivést z jiných částí našeho kraje nebo vytvořit menší elektrárny, které nebudou závislé na černém uhlí a dát prostory hutím, aby si transformovaly své programy tak, aby mohly pokračovat dál ve výrobě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říkáte 10 až 15 let, je to v tuto chvíli možné vůbec ještě zasáhnout do vládního rozhodnutí tak, abyste to změnili a nezačalo se s útlumem těžby už v příštím roce?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), lídr kandidátky: Tak předpokládám, že nové vedení kraje toto bude muset intenzivně řešit, protože jak jsem objížděl i jednotlivé hutní závody a i jiné části kraje, které jsou závislé nebo firmy, které jsou závislé na černém uhlí, tak si to skutečně nedovedu představit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Od příštího roku chcete všechna krajská muzea, hrady, zámky změnit tak, aby byly bez vstupného. Samozřejmě pakliže se dostanete do vedení kraje. Nebudou ty peníze chybět v krajské pokladně?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), lídr kandidátky: Domnívám se, že chybět nebudou, protože se nám vrátí na rozpočtovém určení daní, ať už obcím nebo našemu kraji. Jedná se o to, že v současnosti jsme udělali pilotní projekt, kdy v září a v říjnu máme památky a některé atrakce zdarma a chtěli bychom pokračovat pouze u krajských zámků, hradů a muzeií a jedná se o to, že tím, že to bude zdarma, tak se domníváme, že i školy jako základní nebo střední nebo žáci základních, středních škol budou navštěvovat tyto památky daleko intenzivněji než současnosti, kdy to třeba může být sociální problém. A druhá věc je, že to naláká i turisty, jak z jiných regionů naší země, tak i ze Slovenska, i z Polska a díky tomu, že tady budou jezdit, tak samozřejmě budou utrácet peníze, budou utrácet na doprovodné programy, na doplňkové činnosti bude to podporovat i místní živnostníky a tak dále.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tablety do škol. To je projekt, kdy chcete všem prvňáčků jako dárek nebo jako půjčku a věnovat tablet?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), lídr kandidátky: Tak jenom pro vaši představu, ať to máme přesně spočítané. Zhruba je 10 až 12 tisíc školáků každý rok. My předpokládáme, že bychom to soutěžili v hodnotě kolem zhruba dvou set tisíc, to znamená, že dostáváme se na částku asi tak 24-25 milionů korun ročně a jedná se o to, že v rámci distanční výuky, která byla na jaře zavedena, tak jsme zjistili, že mnoho školáků tuto možnost v podstatě nemělo, protože neměli přístup k internetu, tak neměli ani k dispozici tablet či počítač na kterém by tedy ta distanční výuka mohla být realizována. Jestli to bude skutečně na základě žádosti jednotlivých rodičů a nebo to bude na základě žádostí jednotlivých škol, které by to zapůjčovaly prvňáčkům. To už je věcí diskuze s budoucím koaličním partnerem. Ale jak jsem hovořil i s řediteli škol, tak by to velmi přivítali a kdyby to bylo každý rok, tak i prakticky IT výuka na základních školách by se daleko zkvalitnila.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak a teď máte minut na to, abyste oslovil diváky a získal právě jejich hlasy. Prosím.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), lídr kandidátky: Tak vážení spoluobčané, kolegyně a kolegové, rád bych vás pozval 2. a3. října ke krajským volbám. My jako KDU-ČSL, která má volební číslo 12 slibujeme v rámci programu realistické věci. Nedáváme předvolební balíčky na úkor budoucích generací, ani neslibujeme nereálné věci, které nejsme schopni splnit. My jsme za ty čtyři roky prokázali jako druhá nejsilnější koaliční strana, že jsme schopni realizovat svůj volební program a prosazovat to, co jsme před volbami slíbili. Jak již bylo řečeno, chceme nadále navyšovat podporu sociálních služeb, chceme dále investovat do dopravní infrastruktury, chceme podporovat školství a kulturu, ale také se zabývat cestovním ruchem a zvyšování kvality našeho života. Dejte nám prosím váš hlas. Děkujeme vám za to a těšíme se, že budeme mít tu šanci pokračovat v následujícím období v rámci koaliční krajské vlády. Děkujeme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A já vám děkuji za rozhovor.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), lídr kandidátky: Také na shledanou.

Redakčně upraveno, zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat