16. ročník unikátní výstavy betlémů v tiskárně Kleinwächter

26.12. 13:00 - 27.12. 18:00

16. ročník unikátní výstavy betlémů, živá hudba i umění řezbářů Vás krásně naladí na upřímnou atmosféru Vánoc. Pokud vlastníte Betlém, který o Vánocích doma nestavíte, nebo víte o nějakém betlému, nabídněte jej do sbírky, nebo pomozte prosím zprostředkovat. Posílíte a podpoříte tím něco, co již dávno není jenom myšlenka. Je to dílo, které má historii, sami se budete z toho těšit při návštěvě každý rok.


Termín výstavy: 26.12.2018   od 13  -  18 hodin a 27.12.2018   od 10  – 18 hodin.

Vystaveno bude 175 betlémů ze dřeva, keramiky, šustí, skla, sádry, papíru, vosku, textilu, korku,

Nejmenším exponátem je náušnice, největším jeden metr vysoké figury.

Živá Vánoční hudba: Catena muzika, Ostravička, Osmabend, Frýbend, a další.

Řezbařský plenér v akci

Letos poprvé bude sbírka na Charitu

Těšíme se na Vás v tiskárně Kleinwächter.


V tomto roce tomu bude již 16 let od první výstavy betlémů, která měla pouze 4 betlémy. Bylo to v roce 2003, kdy jsem začal s myšlenkou, udělat něco pro lidi našeho města. K dispozici jsem měl jeden pohyblivý betlém, který pro mne vyrobil pan Žilka z Mostu a potom tři statické, všechny z lípového dřeva. První výstavu otevíral František Václav Lobkowicz biskup Ostravsko Opavské diecéze. Na otevření se tehdy sešlo kromě příchodu běžných zákazníků, možná 20 pozvaných hostů. I přes to to byl pro mne veliký svátek. Vánoce jsou svátky rodiny, radosti, svátky, kdy se lidé dovedou rozdávat druhým. Já jenom našel v sobě ten potenciál tuto myšlenku realizovat. Vánoce nejsou o penězích. Tak odpovídám všem, kteří by chtěli dát nějaký dar do pokladny, která ovšem neexistuje. Vzhledem k tomu, že touha lidí, dát nějaký peníz neustále narůstá, rozhodl jsem oslovit Charitu, zda by nechtěla využít této příležitosti k zorganizování sbírky za účelem pomoci potřebným spoluobčanům našeho města. Snad poprvé letos v roce 2018 využije Charita mojí nabídky a přijde s pokladničkou.

Jak jsem již zmínil, prvním rokem jsem vystavoval pouze čtyři betlémy, ale druhým rokem jich bylo již 10. Vzhledem k tomu, že tiskárna má vlastní prostředky pro tisk a výrobu reklamy, využil jsem této přednosti k medializaci a opravdu návštěvnost se začala enormně zvyšovat. V prvních ročnících výstav betlémů jsem vůbec netušil jakých rozměrů a popularity výstava dosáhne. Zjistil jsem ale jedno podstatné, přičiň se a Pán Ti pomůže. Ten tomuto dílu sice pouze požehnal, ale je to ten největší dar, co jsme dostali, a který potřebujeme pro realizaci našeho počínání. Když chceš něco dělat opravdově, musí z tebe zářit opravdovost, a pokud nic neočekáváš, bude ti pomoženo. Díky tomu se ke mně přidali přátelé, Jiří Bílecký a Daniel Adámek, kterým se moje myšlenka oslavy Vánoc, narození Ježíška zalíbila a s organizaci výstavy a stavěním betlémů mi pomáhají do dnes. Za jejich věrnost myšlence a pomoc v nejfrekventovanějším ročním období jsem je v roce 2015 povýšil do funkce spoluvystavovatelů.  

A musím Vám říci, že organizace výstav není vůbec jednoduchá. Musí se zajistit medializace do novin, za což velice děkuji novinářům, panu Pavelkovi , Smejkalovi, Sachrovi a dalším. Musí se zajistit občerstvení pro řezbáře, hudebníky, zpěváky a pomocné pořadatelé, kteří dohlížejí na výstavu a na její exponáty, aby nebylo nic odcizeno. Musíme nakoupit perníčky pro děti a nachystat tradiční medovou slivovici, kterou hostíme příchozí dospělé návštěvníky. Je zapotřebí připravit prostor pro řezbáře, hudebníky, zpěváky, připravit prostor pro instalaci výstavy a do prostoru ustavit dnes již 172 betlému, které jsou z vlastní sbírky a jejichž počet se neustále rozrůstá. Jsou mezi nimi betlémy darované, koupené, miniaturní, malé i velké.  Nejmenší miniaturou jsou náušnice s tématikou svaté rodiny, největší je betlém s figurkami 1 metr vysokými. Nejvíce figur v jednom betlémě je 108. Betlémy jsou z různých materiálů, lípového dřeva, olivového dřeva, cedru, sádry, skla, paličkované, korku, papíru, šustí, keramiky, textilu, těsta, perníku, překližky, hrací a ze zvonečků. Tyto jsou statické. Jeden betlém je pohyblivý, a tomu bych chtěl věnovat zvláštní pozornost.

Jak již bylo uvedeno, autorem tohoto betlému je pan Žilka z Mostu. Betlém je široký 1,5 metrů, má dvě poschodí, čítá celkem 108 figurek    10 cm vysokých, z toho 22 figurek se pohybuje. Jeho výroba trvala půl roku. Původní betlém byl na ruční pohon klikou. Je koncipován bez použití kovových částí. Pro výrobu se používal přírodní materiál dřevo a na přenos pohybu gumový pás z duše kola. Když jsem v prvních létech předváděl betlém návštěvníkům, při otáčení kliky jsem si všímal, jak dlouho udrží diváci pozornost, než je to přestane bavit a zamýšlel se nad jeho zatraktivněním. Zhruba po třech létech jsme započali s Jirkou a Danem s jeho úpravami a jeho přizpůsobení moderní době. 

K mechanické části se připojil motor a osvětlili jsme jednotlivé části, jakými jsou tesaři, kováři hudebníci, zvonice, mlýn. Bylo to sice výborné, ale vůbec ne akční. Jednou přišel do tiskárny profesor z Janáčkovy konzervatoře a potřeboval vypálit CD. Najednou se mi rozsvítilo v hlavě a říkám, to je výborné, uděláme bartr. My Vám vypálíme CD a Vy nám zkomponujete hudbu s tématikou „Den v betlémě“. Co to je za blbost! Říkám, víte tady je pohyblivý betlém a potřebujeme jeho pohyb trochu zatraktivnit. Mám představu, zhudebnit den, od ranního rozbřesku, až do půlnoci. Když jsem mu postupně vysvětlil svoji myšlenku, svolil. Za čtrnáct dní přišel s tím, že pěkně naletěl, ale tehdy ještě byly mezi lidmi dobré mravy, co se domluvilo, to se udělalo, a tak od dohody neustoupil, jenom si stěžoval, co mu to dalo práce, než sehnal zvuky, jakými jsou například tekoucí voda, štěbetání děti, zpěv ptáků, bučení krav, mekot koz, kokrháni kouta, zvuk pily, klepání kladiva, klekání, odbíjení hodin atd. Co ale slíbil, to dodržel, a tak jsme měli v hlavě dalšího brouka, jak to do betlému zapracovat a skloubit. A tady, abychom mohli skloubit hudbu a osvětlení, musela nastoupit výpočetní technika.  Princip byl v tom, že ta část betlému, která bude osvětlena, na tu část musí odpovídat zvuky. Tak například, když je slyšet zvuk pily, musí být osvětleni tesaři, když jsou osvětleny jesličky, tak se hraje tichá noc, atd. Myslím, že tímto jsme to dovedli k úplné dokonalosti. O načasování jednotlivých částí se začal starat počítač. Na sám závěr jsme instalovali oponu, ale ta má také svůj příběh. Do tiskárny přišel malíř, pan profesor Labaj a potřeboval ofotit obraz. Říkám mu, udělám Vám to gratis a vy nám namalujte obraz na oponu. Nemusel jsem vůbec smlouvat. Za týden přinesl čtyři obrazy s tématikou betléma, ale realita se nepříliš hodila do technického prostoru velkoformátového oddělení. Proto jsem mu přednesl vlastní představu o námětu na obraz. Říkám, Kristus přišel na svět, aby tmu ozářil nebeským světlem. Mám představu, že na hladině moře bude plout loďka s trosečníkem a z jednoho bodu bude vycházet světlo, které bude ozařovat hladinu, a bude svítit trosečníkovi na cestu do přístavu. Za týden jsem dostal náhled a posléze obraz ve velikosti opony. Dílo se povedlo! Na závěr jsme před betlém udělali oponu, která se sama zvedá za zvuku fanfár, potom se představí den v betlémě od ranního rozbřesku až po půlnoc, kdy se zahraje tichá noc a betlém se sám za odbíjení půlnoci zavře.

Návštěvnost se po těch létech podstatně zvýšila. V roce 2017 naši výstavu přišlo navštívit +- 7.000 návštěvníků.

A ono to není jenom samotná výstava. Od druhého ročníku výstavu doprovází živá Vánoční hudba, která je nepostradatelným koloritem výstavy. Koledy a duchovní vánoční hudba zní každoročně o Vánocích tiskárnou Kleinwächter již 15 let. A kdyby jenom tiskárnou. Tichá noc z trubky pana Jakubíka dávala celému okolí zprávu, že se nám narodil Kristus pán. 14 let na sv. Štěpána od 13-18 hodin a následný den 27.prosince od 10-18 hodin bylo Baroco Campagniolo amsamble z Oder pod vedením dirigenta Martina Jakubíka neodmyslitelnou součastí výstavy a dělalo radost všem návštěvníkům, a že jich bylo! Přicházeli a doufám, že budou nadále přicházet ze všech koutů naší republiky a světa. Měli jsme návštěvy ze Slovenska, Polska, Německa, Finska, Anglie, Holandska, Francie, Ruska, USA, Argentiny a Australie. Je to málo? Já vím, přišli tady na návštěvu svých příbuzných, ale účel ani důvod nerozhoduje. Prostě přišli, aby viděli, a viděli, aby o tom nesli zprávu dál. Myslím, že to je důstojná reprezentace města a to bez jakéhokoliv finančního přispění. Musím se ale pochlubit, v letošním roce jsem za své úsilí přijal z rukou primátora „Cenu města Frýdku-Místku“.

Od 10 ročníku je součástí výstavy řezbářský plenér. Myšlenkou plenéru je tvorba betlému s figurami 1 metr vysokými. Betlém doplňuje pozadí se siluetami význačných historických budov města. Betlém je stále rozpracovaný, každým rokem přibývají dvě figury a konečná šíře betlému by měla být 6 metrů, ale kdo ví? Hlavními aktéry plenéru jsou řezbáři Anetta Lupo a Rozehnal Jiří. Původní myšlenka na řezbářský plenér se zrodila v hlavě Tomáše Cidlíka a mojí. Bohužel, Tomáš se nezúčastnil ani jednoho plenéru, protože náhle onemocněl a po těžké nemoci byl povolán do nebe. Jeho myšlenka však žije. Děkuji mu ze srdce za to, že jsem ho měl možnost poznat a spolupracovat s ním. Byl to úžasný člověk a jeho myšlenka žije a bude žít díky Lupovi a Jirkovi.


Píšeme rok 2018. 16. ročník výstavy betlému je za dveřmi. Pevně věřím, že bude opět posunutá laťka. Srdečně zveme všechny, přijděte, děláme to pro Vás. Nedejte si vzít různými reklamami to nejkrásnější, čím jsou Vánoce a tím je narození Ježíška.

Těšíme se na Vás, nezapomeňte!!!!!!

                           26. prosince od 13 -18 hodin
                       a 27. prosince od 10 - 18 hodin.


S úctou

Josef Kleinwächter

a všichni, kteří se na výstavě podílejí

A na závěr prosba.
Pokud vlastníte Betlém, který o Vánocích doma nestavíte, nebo víte o nějakém betlému, nabídněte jej do sbírky, nebo pomozte prosím zprostředkovat. Posílíte a podpoříte tím něco, co již dávno není jenom myšlenka. Je to dílo, které má historii, sami se budete z toho těšit při návštěvě každý rok.

Místo

Tiskárně Kleinwächter, Frýdek - Místek
Čajkovského 1511, 738 01 Frýdek-Místek

Provozovatel

Josef Kleinwächter

Sdílet