Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bluegrass Theatre / série koncertů

11.08. 16:00

Jedenáctá sezóna koncertů v Bluegrass Theatre v malebné vesnici Metylovice na úpatí Beskyd.

Bluegrass Theatre BT6/2024 - Banjo Band Ivana Mládka

Banjo Band Ivana Mládka

Banjo Band, též uváděný jako Banjo Band Ivana Mládka, je česká komediální hudební skupina vedená Ivanem Mládkem, který ji založil koncem 60. let 20. století. Kapela byla vždy rozsáhlá a bohatě instrumentovaná, s různými strunnými, dechovými a bicími nástroji, i exotickými. Žánrově se pohybuje na pomezí country, trampské, jazzu (resp. dixielandu), dechovky a pseudolidové hudby. Hraje vlastní písně, většinou z Mládkovy dílny.

Za normalizace se kapela stala velmi známou a oblíbenou díky svému originálnímu zvuku a chytlavým písním, které s humornou až absurdní nadsázkou reflektovaly život v „reálném socialismu“. Lze říci, že její tvorba patřila k tomu nejkvalitnějšímu, co proniklo do tehdejším režimem schválené populární hudby. Podle kritika Michala Bystrova jejich texty „ve svých světlých chvilkách bravurně balancovaly mezi naivitou a naivismem, praštěností a surrealismem“ a slyšet z normalizačního rozhlasu Banjo Band byla „příjemná změna“.

Mezi největší hity se zařadily písně Jožin z bažin (oblíbena též v Polsku), Prachovské skály, Jez, Zkratky, Znojmo, vidím tě dvojmo, Hlásná Třebáň je krásná, Dáša Nováková nebo My máme chaloupku v Blatné.

Kromě humornosti samotných písní se pro kapelu se staly typickými také komické výstupy mezi skladbami i během nich. Banjo Band se od 70. let objevoval v zábavných televizních pořadech, a v 90. letech Mládek s aktuálními členy kapely provozoval vlastní televizní pořad Čundrcountryshow, na který roku 2001 navázala Country estráda. Později ještě Mládek napsal několik sitcomů, ve kterých s kolegy z Banjo Bandu účinkoval (Cyranův ostrov, Noha 22).

Místo

Areál za ZŠ Metylovice
Metylovice 620, 739 49 Metylovice

Provozovatel

Ptačoroko z.s.

Sdílet