Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Elektrický ohradník – efektivní ochrana hospodářských zvířat před vlky

Vlci ohrožují hospodářská zvířata po celé ČR a právě MS kraj je jedním z nejdotčenějších. Stát sice nabízí kompenzaci, pokud vlk na vaše zvířata zaútočí, ale ta jen málokdy pokryje skutečnou škodu. Proto by chovatelé měli investovat především do prevence.

Jakou kořist si vlci vybírají? Záleží na tom, jak jsou hladoví…

Velká psovitá šelma, která útočí ve smečce. Vlk obecný je nebezpečný především kozám a ovcím. Pokud je však zoufalý, může klidně zaútočit i na telata a v podstatě jakákoliv další „dostupná” hospodářská zvířata.

Pastevecký pes je sice věky ověřeným obráncem stád. Jeho funkce je však spíše preventivní. Vlci si dvakrát rozmyslí, jestli se jim útok na chráněné stádo. Pokud by však došlo na přímý boj, pes by neměl šanci ani proti jednomu vlkovi, natož proti celé smečce.

Nejspolehlivější obranou proti vlčímu útoku tak zůstává elektrický ohradník proti vlkům, který funguje hned dvakrát. První překážkou je fyzická bariéra. Druhou je pak strach – vlk rychle pozná, že se mu snaha o překonání této překážky nevyplatí a s celou smečkou se vydá na lov do jiného teritoria.

Co všechno byste měli při výběru ohradníku pro ochranu hospodářských zvířat zvážit?

Jak na výběr ohradníku proti vlkům a dalším šelmám

Elektrický ohradník se skládá z několika různých částí. Od sloupků a pásek / sítě / lanek, přes vodiče, spojovací komponenty až po samotný generátor, který vydává zdroje odrazujících impulsů. Na blogu společnosti Ketris.cz si můžete přečíst podrobný návod na stavbu ohradníku pro hospodářská zvířata, ve kterém se dozvíte o jednotlivých komponentách a jejich výběru více.

My se podíváme přímo na specifika ohradníků proti vlkům, který vaše hospodářská zvířata ochrání i proti liškám a dalším šelmám, které by si na ovce či kozy mohly brousit zuby.

Jak velkou ohradu chcete ochránit?

Od velikosti ohrady se odvíjí délka lanek, počet upevňovacích i zemnících tyčí a stejně tak i celková síla generátoru.

K upevnění ohradníku budete používat sloupky nebo tyče, které mohou být z různého materiálu: dřevo, plast, kov a podobně. Plast je obvykle vhodný pro ohradníky, které budete často přesouvat. Pokud však stavíte ohradník na ochranu proti vlkům, je vhodné sáhnout po nejstabilnějších dřevěných sloupcích.

Podle velikosti pak budete volit také ohradníkové sítě nebo jiné vodiče v podobě lanek či pásek, které jsou však oproti síti opět o něco méně stabilní.

Sílu generátoru rozhodně nepodceňujte

Při výběru ohradníku proti vlkům je velmi důležitá správná síla generátoru. Ta se obvykle odvíjí i od celkové velikosti ohrady a terénu, ve kterém se nachází. Při ochraně proti vlkům se však nebojte rovnou sáhnout po tom nejsilnějším. Vlci jsou silná a odolná zvířata a nenechají se odradit jen tak něčím. Impuls musí být dostatečně silný, aby pronikl srstí a současně šlo pro vlka o skutečně nepříjemný zážitek, který ho od dalších pokusů odradí.

Generátory kromě síly musíte vybírat také podle zdroje napájení. Můžete ohradník připojit k síti, nebo bude lepší sáhnout po bateriovém či kombinovaném generátoru? Možností je i dobíjení generátoru pomocí solárních panelů.

S financováním ohradníku vám může pomoci dotace

Přestože je prevence levnější než řešení uhynulých zvířat, stále se jedná o poměrně velkou investici. S financováním až do 200 000 EUR vám může pomoci dotace v rámci Operačního programu Životní prostředí 2021–2027, která podporuje preventivní opatření pro majitele hospodářských zvířat ohrožených útokem šelem.Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

Včera 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

Včera 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

V Porubě slavnostně otevřeli dopravní hřiště s pumptrackem akcí Jak jezdit bezpečně

V Porubě se uskutečnila edukativní akce Jak jezdit bezpečně. Probíhala na novém dopravním hřišti s pumptrackem, které se tak zároveň slavnostně otevřelo všem milovníkům jízdních kol, koloběžek i odrážedel.

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta. Budova je stará přes 40 let a chyběly zde i toalety pro imobilní občany.

Hasiči cvičili záchranu zraněných při autonehodě v Klimkovickém tunelu

Včera 9:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pravidelnou prázdninovou údržbu dálničního tunelu v Klimkovicích využili hasiči k cvičnému zásahu u autonehody. V uzavřeném prostoru si vyzkoušeli vyproštění zraněných řidičů dvou havarovaných vozidel.

Tragédie v Opavě: V jezeře se utopil nezletilý mladík. Hasiči cestou k záchraně bourali

10. července 2024 18:55 | Opava | Jiří Cileček

V Opavě na Stříbrném jezeře se stala ve středu odpoledne tragédie. Topil se tady nezletilý mladík. Po převozu do nemocnice následně zemřel. K události navíc spěchali hasiči s čluny, kteří nedostali v křižovatce přednost a srazili se s osobním autem.

Dřevěné stavby v Nýdku lákají návštěvníky na tradiční lidovou architekturu

Zachování lidové architektury jako dědictví pro další generace. To byla primární myšlenka za záchranou nýdecké Dřeviónky na úpatí Beskyd. Původní roubená usedlost bohužel zchátrala natolik, že ji bylo nutné zbourat, avšak na jejím místě v roce 2020 vyrostla její věrná kopie.

Ivan Strachoň (KSČM)

lídr v krajských volbách

Srpnový velký závod dračích lodí na Slezské Hartě měl předehru v závodě mládeže

Závody dračích lodí mládeže na Slezské Hartě měly být původně jen malou pozvánkou na velké závody dospělých v srpnu. Účast celkem 14 posádek základních i středních škol a atmosféra závodů si však za těmi velkými vůbec nezaostávala.

Bruntálská sportovní gymnastika načala novou kapitolu svých dějin mezinárodním trojbojem

Novou kapitolu svých dějin nakousla bruntálská sportovní gymnastika TJ Praděd. V loňském roce se městu podařilo prosadit Zafinancovat novou pružnou podlahu, která splňuje podmínky pro mezinárodní závody. A právě ty si bruntálské gymnastky poprvé vyzkoušely.

Farma ve Staré Vodě u Světlé Hory obhájila titul Regionální potravina MS kraje

Farma U Stromovouse ve Staré Vodě obhájila titul Regionální potravina MS kraje. Získala ho za Jesenický horský sýr z vlastní produkce. Na farmě chovají vlastní krávy plemene Jersey a hnědé krátkosrsté kozy. Na oslavu titulu na farmě pořádali veřejnou ochutnávku sýrů.

Policisté s členy plavební správy kontrolovali rekreanty u přehrady a vůdce plavidel

Dnes 8:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na vodních plochách, které slouží k letní rekreaci se mohou lidé setkat s policisty a členy Státní plavební správy, kteří provádějí kontroly plavidel, jejich vůdců, ale také rybářů nebo plavců.