EDMOND / Derniéra činohry

26.05. 19:00

Činohra Edmond se ve čtvrtek 26. května 2022 v 19:00 naposledy představí na jevišti opavského Slezského divadla. Premiéra tohoto představení proběhla 12. září 2021, dočkala se velkého úspěchu a 25. dubna 2022 obdržela kulturní ocenění Ceny Jantar v kategorii inscenace roku na velké scéně.

26. 05. 2022 19:00

Využijte poslední možnost podívat se doprostřed tepající Paříže konce 19. století. Vypravíte se do divadel a kaváren mezi uměleckou bohému a navštívíte i proslulý Moulin Rouge, kde zapřisáhlý abstinent Edmond pije pouze horkou vodu nebo bylinkový čaj, a zabloudíte i do veřejného domu… sbírat zkušenosti nebo se setkat s nečekanými hosty.

Inscenace od francouzského dramatika, herce a režiséra Alexise Michalika (1982) sleduje příběh dramatika Edmonda Rostanda a jeho práci na vzniku slavné činohry Cyrano z Bergeracu. Edmond Rostand má necelých třicet let, dvě děti a za sebou pár nepříliš povedených pokusů

o vstup do světa umění. Má ale též velké štěstí – předvolá si ho Constant Coquelin, divadelní hvězda první velikosti, a vybídne mladého autora, aby pro něj napsal nový text. Edmond, podporován manželkou Rosemondou, přijímá. Blíží se však premiéra a inspirace je v nedohlednu. Jasné je pouze to, že jeho hrdinou bude Cyrano z Bergeracu. Naštěstí mu osud sesílá múzu v podobě hezké garderobiérky a život se prolne s tvorbou.

Motivací pro vznik Edmonda byl světově úspěšný film Zamilovaný Shakespeare, jenž líčí fiktivní Shakespearovo hledání inspirace pro Romea a Julii. Edmond se stal ve francouzském divadle velikým trhákem. V roce 2017 získat pět prestižních Cen Molière, a to v kategoriích nejlepší inscenace v soukromém divadle, nejlepší žijící frankofonní autor (Alexis Michalik), nejlepší režie (Alexis Michalik), nejlepší herec ve vedlejší roli (Pierre Forest) a objev roku pro mladého herce (Guilaume Sentou). O rok později byl podle hry natočen stejnojmenný
belgicko-francouzský film, který režíroval také sám autor.

Inscenační tým se skládá z režiséra Jiřího Seydlera, autorem scény je Michal Hejmovský, kostýmy navrhl Tomáš Kypta, o hudbu se postaral Nikos Engonidis a dramaturgie se zhostila Alžběta Matoušková. V hlavních rolí je pak možné spatřit Jakuba Stránského jako Edmonda, Sabinu Muchovou jako Edmondovu ženu Rosemondu, Martina Valoucha jako divadelní hvězdu Constanta Coquelina a v roli garderobiérky Jeanne se předvede Andrea Zatloukalová.

Vstupenky na představení lze zakoupit online na www.divadlo-opava.cz, v předprodeji SDO každý všední den od 8:00 do 18:00 hodin anebo půl hodiny před představením v pokladně Slezského divadla Opava.

Edmond - upoutávka - YouTube


Místo

Slezské divadlo, Opava
Horní náměstí 13, Opava

Provozovatel

Slezské divadlo Opava

Web: www.divadlo-opava.cz

Sdílet