Bylo, nebylo... / výstava

21.06. 17:00 - 04.09. 18:00

Lachtan Serafín se stal symbolem lektorského centra. Jeho předobrazem je Lachtan sochaře Jana Laudy z roku 1936. Malí návštěvníci GVUO pojmenovali lachtana jménem Serafín. Socha dříve sloužila i jako chrlič vody v expozici plameňáků v ostravské ZOO. Serafín dnes provází děti tvořením v galerii i doma. Domů si ho děti z galerie mohou odnést na samolepkách, jako tetovačku, ale i v plyšové podobě.

22. 6. – 4. 9. 2022 (vernisáž 21. 6. v 17 hodin)
Kurátorky: Jana Sedláková, Hedvika Dalecká
Grafický design: Katarína Jamrišková

TŘEBA I Z CUKRU
Výstava Bylo, nebylo…, která je určena dětem a jejich doprovodu, představuje výběr jedenácti uměleckých děl ze sbírek GVUO z oblasti kresby, malby, grafiky, fotografie a prostorové tvorby. Ty se staly inspirací ke stejnému počtu tvůrčích tipů pro děti, jež připravily lektorky GVUO Jana Sedláková a Hedvika Dalecká.

Výstava získala své jméno podle tvůrčího tipu, který je inspirován malbou Pohádka od Jana Preislera z roku 1902. Průvodcem tvůrčími tipy i výstavou je pak lachtan Serafín, který je symbolem lektorského centra GVUO od roku 2018. Naše interaktivní výstava volně navazuje na projekt Brčko na drátě, který se v ostravském Domě umění uskutečnil na přelomu loňského roku, doplnila Jana Sedláková, lektorka GVUO a kurátorka výstavy.

Součástí výstavy jsou tvůrčí zóny, v nichž si děti i dospělí mohou hrát se semínky, kreslit pastelem, mačkat papír, skládat kompozice z kostek cukru, obkreslovat stíny, poslouchat hudbu i skládat objekty z ruliček toaletního papíru, to vše přímo ve výstavním sále s originály na zdech kolem nás, uzavřela Hedvika Dalecká, lektorka GVUO a kurátorka výstavy.

PARTNEŘI: Ministerstvo kultury České republiky; Moravskoslezský kraj; ICOM Prague 2022; Rada galerií České republiky; Galerie Středočeského kraje, příspěvková organizace; Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem; Galerie Klatovy / Klenová, příspěvková organizace Plzeňského kraje; Museum KAMPA – Nadace Jana a Medy Mládkových; Muzeum města Brna; NEWTON media, a.s.; RENGL, s.r.o.; EPONA; Tiskárna Helbich, a.s.; Dopravní podnik Ostrava, a.s.

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI: ART ANTIQUES; Artalk; Artikl; A2; A2larm; Český rozhlas Ostrava; deník; FlashArt; ostravan.cz; Patriot magazín; polar; program; Radiohouse

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V OSTRAVĚ je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a ve svých sbírkách pečuje o dvacet tři tisíc uměleckých předmětů. GVUO spravuje Dům umění, kde pořádá výstavy starého klasického i současného umění, designu a architektury, včetně edukačních a doprovodných programů, a administrativní budovu na Poděbradově ulici 12, kde se nachází knihovna s badatelnou. Dům umění je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Více informací na www.gvuo.cz



Místo

Galerie výtvarného umění, Ostrava
Jurečkova 1750/9, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Provozovatel

GVUO

Web: www.gvuo.cz

Sdílet