Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na novojičínské ulici Slovanská vzniklo chráněné bydlení

Prvních devět klientek z Ústavu sociální péče v Nové Horce u Studénky se dočkalo důstojného bydlení. V souladu s moderními trendy se přestěhovaly z uzavřeného prostředí zámku do moderně vybavené vily na ulici Slovanská v Novém Jičíně. Podobná změna čeká na další mentálně postižené klienty ústavních zařízení v celém kraji.

Nenápadná vila přímo uprostřed města se stala domovem pro devět klientek Ústavu sociální péče v Nové Horce u Studénky. Klientky bydlí ve speciálně upravených bytech, kde mají k dispozici místo velkokapacitních ložnic maximálně dvě lůžka na pokoji.

Zdeňka Horáková, klientka zařízení: "My jsme se z Horky tady těšily, že tu budeme mít soukromí."

Vilma Matušinská, klientka zařízení: "Vaříme, uklízíme, sami se tu staráme, někdy chodíme do obchodu. Je to tu lepší."

Lukáš Spurný, ředitel Zámek Nová Horka, p. o.: "Ta změna je naprosto evidentní. Budova zámku je naprosto nevyhovující pro bydlení takového počtu klientů, jaký tam bydlí, tedy 60 lidí. Ti klienti, kteří jsou tady dneska, dříve žili v několikalůžkových pokojích s obrovskou kapacitou, s nedostatečným sociálním zařízením, v budově bariérové."

V domě na ulici Slovanská jsou dva samostatné byty. Přes den jsou obyvatelkám k dispozici dvě asistentky, v noci je pak v domě přítomen asistent jeden. Mladší klientky denně dojíždějí do sociálně-terapeutických dílen na škole Dlouhá 54, starší mají práci v domě.

Radmila Řeháková, vedoucí Chráněného bydlení Slovanská: "Od rána plánují, co se bude vařit. Musí se jít nakoupit. Ale to je jenom začátek. My teď jsme tady 14 dní, takže teď pro ně budeme hledat jinou možnost toho, jak odejít z domu a jít se někam bavit. Zatím jsem hovořila s ředitelkou domova pro seniory, která nám nabídla kontakty na kluby důchodců. Vím, že tady existuje Fokus, kde dělají tématická odpoledne."

Chráněné bydlení v Novém Jičíně je první vlaštovkou projektu transformace sociálních ústavů v Moravskoslezském kraji. Rekonstrukce domu vyšla na necelých 8,5 milionů korun, většinu z částky platily evropské fondy. Podobná zařízení se nyní připravují v Sedlnici a Kopřivnici.

Daniel Rychlík, vedoucí odboru soc. věcí KÚ MS kraje: "To, k čemu směřujeme dnes a oč usilujeme i těmi investičními prostředky, je umožnit lidem žít život, který je srovnatelný s životem vrstevníků. A možná, když se podíváte po bydlení, tak tady najdete lidi, kteří vám řeknou, že v Nové Horce žili 23 let a sami si musíme položit tu otázku, proč museli žít takovým způsobem izolovaně."

Svatomír Recman (KSČM), náměstek hejtmana MS kraje: "Tato strategie je, řekl bych, ojedinělá v rámci České republiky, protože v masovějším měřítku, není to jenom individuální akce, chceme zlepšit život klientů, kteří jsou v ústavech sociální péče."

Změnou projde celkem 10 krajských organizací, které poskytují podobné sociální služby v nevyhovujících podmínkách.

 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy