Beskydský expres

  • V Dolní a Horní Lomné dokončují novou cyklostezku
  • Mladému sběrateli učarovaly budíky a různé hodiny
  • Na hradě Hukvaldy se konaly Svatováclavské slavnosti

V Dolní a Horní Lomné dokončují novou cyklostezku

Několik kilometrů kvalitních cyklostezek dokončují v těchto dnech v Dolní a Horní Lomné. Na trase bylo nutné postavit mosty a v jednom případě také vybudovat tunel skrz svah pod silnicí.

Kamil Kawulok, starosta Horní Lomné: “Projekt Cyklodoprava v obci Horní Lomná je velmi očekávaným projektem v naší obci, ať už co se týče rozvoje obce v rámci cestovního ruchu či bezpečnosti. Bezpečnost je na prvním místě samozřejmě. Máme zvýšený pohyb cyklistů po hlavní silnici. Cyklistů nám přibývá čím dál tím víc hlavně na elektrokolech.”

Anketa: “Je to dobré, že nemusíme jezdit po cestě mezi autama, tak je to dobré. Je to kvůli té bezpečnosti. Je to dobré, no.”

Obce stavbu cyklostezky financují z vlastních rozpočtů a především dotací.

Kamil Kawulok, starosta Horní Lomné: “Největším úskalím bylo sehnat financování na tuto stavbu. Jedná se o 2 kilometry cyklostezky, kde jsou náročné na financování hlavně mostní konstrukce, které víceméně stojí tři miliony, ale když vezmu celý ten projekt, tak celý projekt vychází na 19 milionů, ve finále se dostaneme někde o půl milionu níže.”

Dokončovaný úsek navazuje na již vybudovanou síť cyklostezek na Jablunkovsku a v celém regionu.

Kamil Kawulok, starosta Horní Lomné: “Navazujeme na cyklotrasu z Dolní Lomné, kde už Dolní Lomná končí poslední úsek a tím pádem už se bude jednat o více jak 10 km cyklostezky z Jablunkova, potažmo z Mostů u Jablunkova, napojení přes Dolní Lomnou na Horní Lomnou.”

V Horní Lomné už teď připravují projekt pro další etapu cyklostezky.

Kamil Kawulok, starosta Horní Lomné: “Druhou etapu máme v plánu, ale samozřejmě záleží na financování. Teď jsme čekali čtyři roky, kdy jsme žádali o dotaci a státní fond nás nakonec podpořil finančně necelými 12 miliony a kraj milionem a půl. Bez těchto dotačních příležitostí bychom to určitě nepostavili z vlastního rozpočtu.”

Při stavbě cyklostezky v horách se projektanti a stavbaři museli vypořádat s mnoha úskalími.

Kamil Kawulok, starosta Horní Lomné: “Hlavně zástupci CHKO měli podmínku, že nesmíme vstoupit do toku dříve než v srpnu. To znamená, že stavaři na to měli něco málo přes půl roku, ale z toho 4 měsíce nemohli začít ty nejnáročnější části stavby. A to je ta mostní konstrukce, kdy bylo třeba dělat patky a pak samozřejmě mostní konstrukci na to. A dalším úsekem byla opěrná zeď 50 metrů, která také zasahuje do toku a také tam se stavaři mohli vrhnout až poslední dva měsíce. Takže ty dva měsíce měli opravdu napilno, ale zvládli to.”

---

Mladému sběrateli učarovaly budíky a různé hodiny

Zajímavému koníčku se věnuje 11letý Filip Ther z Palkovic. Doma má sbírku budíků a hodin, kterou postupně rozšiřuje.

Filip Ther, sběratel budíků: “Budíků jsem se chytil, když jsem byl na sběrném dvoře a padl mi do oka malý československý zelený budíček Prim. Bylo mi ho líto, tak jsem si ho vzal. A asi o dva týdny později jsem našel další budíček. Tentokrát to byl malý nefunkční chudák s nefunkčním strojkem značky Ruhla. Taky jsem si ho vzal a od té doby jsem si řekl, že začnu sbírat budíky. Začal jsem to sbírat v září minulý rok. A od té doby jsem nasbíral od dvou obyčejných budíku krásných 140 kousků.”

Milan Šponer, ředitel ZŠ Palkovice: “Myslím si, že je velmi obdivuhodné, že již v tak mladém věku se dokáže dítě, žák, v tomto případě Filip, takto profilovat a zvolil si trošku netypické hobby pro dnešní generaci. A myslím si, že pokud vytrvá, tak z něj může být opravdu kvalitní hodinář.”

Každý budík má svůj příběh a některé mají i historickou hodnotu.

Filip Ther, sběratel budíků: “Nejvíce si cením nejstaršího budíku. Což je tady tento. Rok tohoto budíku je odhadnut na 1920. Třeba tento měla jedna paní za pouze 90 korun. Jenomže, kdyby byl funkční, očištěný, což tak samozřejmě kdysi nebylo, měl ulomené péro a také byl úplně celý zrezivělý. Tento budík se nazývá Hes Jumbo, který je licenční budík a měl být vyvezen do Indie. A tento zajímavý budíček se jmenuje Evropa je zajímavý tím, že je to obyčejný budík, ale když se natáhne tato páčka, tak pustí krásnou hrací melodii.”

Filip si ještě není jistý, jestli z něj bude hodinář, nebo zůstane jen u sběratelství.

Filip Ther, sběratel budíků: “No, sbírám je, prodávám je, ale spravovat to moc neumím. Německé strojky spravit umím, ale málo. Zatím je to na mě moc těžké, jsem začíná sběratel, moc toho neumím.”

Filipova sbírka se stále rozrůstá a mladý sběratel bude rád za každý zajímavý exponát.

Filip Ther, sběratel budíků: “Kdybyste náhodou vyhazovali starý budík, hodiny, hodinky a cokoliv, co má mechaniku, prosím vás, schovejte mi to. Bude mi to dělat velkou radost.”

---

Na hradě Hukvaldy se konaly Svatováclavské slavnosti

Stovky návštěvníků zamířily o víkendu na hrad Hukvaldy. V sobotu se lidé mohli navíc vedle běžné prohlídky oblíbené zříceniny bavit na Svatováclavských slavnostech.

Krásné počasí přilákalo o víkendu hodně návštěvníků na hrad Hukvaldy. Společně s účinkujícími si tam mohli připomenout svatého Václava.

Barbora Hrabovská, kastelánka hradu Hukvaldy: “Tentokrát mohou návštěvníci na hradě Hukvaldy zhlédnout akci s názvem Svatováclavské slavnosti. Přijeli šermíři Honorata až z Letohradu, kteří na hradě Hukvaldy účinkují letos již potřetí. A nepřijeli sami. Přivezli s sebou kata, kejklíře a další, takže dnes na návštěvníky čeká opravdu nabitý program. Mohou vidět ukázky palných zbraní, ukázky mušketýrů, útrpného práva a také kejklířské vystoupení. A mimo jiné mohou ochutnat výborný burčák a moravské víno.


Petr Kubíček, vedoucí spolku Honorata: “Dnešní program na Svatováclavské slavnosti si v podstatě soubor Honorata připravil čtyři a ukázku dobového tábora. Ta ukázka je taková, řekněme, skromnější, nicméně ten program, který se skládá z vystoupení kata vystoupení, které právě skončilo, z vystoupení kejklíře Tomáše Křupaly, ukázek palných zbraní, čili od střelného prachu po doutnákové muškety a v poslední fázi, to je dnešní novinka premiéra naše, to jsou povídky ze Smolných knih. Čili jsme si tady s sebou přivezli nějaké nářadí, nástroje a v podstatě bychom tady rádi sehráli scénku z mučírny.”

Anketa: “Přijely jsme s kamarádkou. Chodíme tady rády. Ještě jsem tu nikdy nebyla v zimě, takže se chystáme i v zimě. Ale teď jsme tady šly vyloženě na ty slavnosti. My to bereme jako procházku, my to máme z Frýdku kousek, takže sedneme na autobus a pak si uděláme procházku z města.”

Pokud to počasí umožní, mohl by být hrad pro návštěvníky přístupný až do prosince.

Barbora Hrabovská, kastelánka hradu Hukvaldy: “Pro letošní rok ještě sezona nekončí, čeká nás program akcí ještě v měsíci říjnu. Můžete se těšit na Podzimní radovánky, Strašidelný hrad Hukvaldy nebo také Pohádkové Hukvaldy. Pokud nám vyjde počasí, rádi bychom protáhli sezonu ještě i v měsíci listopadu a prosinci, kdy bychom rádi měli pro návštěvníky otevřeno vždy o víkendu.”

---Mohlo by Vás také zajímat