Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Beskydský expres

Beskydský expres

  • Turistiku v Beskydech povodně příliš neovlivnily
  • Hrad Hukvaldy nabízí prohlídky i v zimě
  • Horská služba má na Javorovém novou stanici

Turistiku v Beskydech povodně příliš neovlivnily

Letošní ničivé povodně se projevily v návštěvnosti Moravskoslezského kraje. V Beskydech jde jen o mírný pokles a hory už se připravují na zimní sezonu.

Turistika v Beskydech byla zářijovými povodněmi ovlivněna jen minimálně. V některých lokalitách byl vyhlášen zákaz vstupu do lesů, což omezilo především houbaře. Běžné turistické trasy zůstaly bez omezení téměř všechny. V letošním 3. kvartále navštívilo Beskydy 123 tisíc turistů.

Petr Koudela, jednatel krajské centrály cestovního ruchu Moravian-Silesian Tourism: “Já bych chtěl určitě podotknout, že není vůbec žádný důvod rušit podzimní, zimní nebo jarní prázdniny teď před sezonou v souvislosti s povodněmi. Většina resortů a ubytování buď byly velmi rychle obnoveny jejich provozy, nebo nebyly povodněmi vůbec zasaženy. Takže není sebemenší důvod nejet poznávat krásy severní Moravy. Jsou modernizované resorty napříč Moravskoslezským krajem. Určitě bych změnil Ski areál Bílá. A destinace severní Morava bude monitorovat pohyb roleb, jak budou projíždět běžkařské stopy. Běžkaři můžou sledovat web bilestopy.cz a údaje budou taky na webu mapy.cz. A určitě by všechny pozval na náš výletní portál severnimorava.travel, kde jsou konkrétní tipy, které si můžete nastavit ve svých výletech i podle počasí. Jsou to samozřejmě i atraktivity a technotrasy. Pokud někdy nebudete chtít být jenom na mrazu a ve sněhu, je tady spousta atraktivit napříč krajem, kde se dá i schovat před nepříznivým počasím.”

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK: “Nově máme aplikaci Technotrasa, kde návštěvníci mohou vidět, jaké jsou zastávky s industriálními památkami a současně mohou sbírat body za které získají odměnu. Součástí Technotrasy je Futureum v ostravských Dolních Vítkovicích, Stříbrný důl v Horním Městě, Mendelův dům ve Vražném, Imaginárium břidlice ve Vítkově a také pivovar Koníček ve Vojkovicích.”

Pro letní sezonu kraj připravuje instalaci dalších mol na rekreačních vodních plochách. Před časem přibyla mola na Těrlické a Žermanické přehradě.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK: “ v letošním roce nás ještě čeká instalace dvou a moll a to na Olešné a na Bašce.”

Petr Koudela, jednatel krajské centrály cestovního ruchu Moravian-Silesian Tourism: “Jsme sice před zimní sezonou, ale už se chystáme i na tu další jarní a letní sezonu. Jeden z těch jeden klíčových produktů, na který zvezme návštěvníky tady na severní Moravu, je Pojezfest. Jde o produkt, kde můžete poznávat a ochutnávat dobroty u našich gastroexpertů, gastropodniků, kaváren, restaurací. S tím souvisí přehlídky každoročně naplánované v Jeseníkách, v Beskydech i v Ostravě. Ta první zastávka bude tradičně v Dolních Vítkovicích v Ostravě. 10. května tam vystoupí kapela Úspěch, která poskládá svou sestavu právě u příležitosti konání festivalu Pojezd a vystoupí i Děda Mládek Illegal Band. V Jeseníkách v Karlově Studánce to bude kapela Slza a Děda Mládek Illegal Band a 6. září budeme v Beskydech v Ostravici. Tady vystoupí Janek Ledecký s kapelou a Dara Rolins.”

---

Hrad Hukvaldy nabízí prohlídky i v zimě

Sotva se na hradě Hukvaldy zavřela vrata za posledními turisty letošní sezony, nastoupili do práce řemeslníci. Některé části hradní zříceniny totiž musí projít odbornou renovací.

Konec návštěvnické sezony na hradě Hukvaldy rozhodně neznamená, že památka zůstane přes zimu úplně opuštěná. Na začátku prosince se bude konat Ondřejská pouť a na objednávku si hrad mohou turisté prohlédnout i v průběhu zimy.

Kateřina Bordovská, kastelánka hradu Hukvaldy: “Letošní sezona na hradě Hukvaldy je srovnatelná s těmi postkovidovými roky. Jsme někde na někde na 70 tisících návštěvníků. Nicméně sezona úplně nekončí. Ještě nás čeká Ondřejská pouť 1. prosince. Tato akce se koná každým rokem, je to pouť k uctění památky svatého Ondřeje, jelikož na hradě máme kapli svatého Ondřeje. V kapli se koná tradiční mše, která je každým rokem v 9 hodin a poté nás čeká hudební vystoupení lašského krále s jeho družinou. Návštěvníci se mohou těšit na různé stánky a nasát tak trošku tu vánoční atmosféru. V zimním období nabízíme návštěvníkům i možnost mimořádných komentovaných prohlídek s průvodcem. Takže pokud mají zájem, veškeré informace jsou na našich webových stránkách a tyto skupinky musí čekat minimálně 15 osob.”

V těchto dnech na hradě probíhají stavební práce. Ty mají zajistit, aby se památkově chráněná zřícenina dále nerozpadala.

Kateřina Bordovská, kastelánka hradu Hukvaldy: “Jak můžete vidět, tak ani v zimě nezahálíme. V letošním roce jsme byli zařazeni do programu přeshraniční spolupráce. V jeho rámci již tedy probíhají nějaké stavební činnosti na hradě. Jedná se jednak o opravdu 6. a 7. brány. Dále o stabilizaci severozápadního zdiva kolem návštěvnického centra. S ohledem na množství máme tyto stavební práce rozdělené na několik etap a v této chvíli jsme začali tedy s opravou té 6. brány, abychom co nejméně omezili návštěvnický provoz. Samotné práce spočívají v tom, že dojde ke zpevnění toho zdiva pomocí helikálních výztuží. Konkrétně na této 6. hradní bráně zde můžeme vidět ještě pozůstatky původní omítky. Došlo i k restaurátorského zhodnocení a závěrem je, že bychom mohli nějaké ucelené části té omítky ještě zachránit.”

Pracovníci Muzea Beskyd, které hrad Hukvaldy provozuje, už připravují program na příští sezonu.

Kateřina Bordovská, kastelánka hradu Hukvaldy: V rámci tohoto projektu, který nese název Juraj a Ondráš zbojnické legendy připravujeme i některé kulturně-společenské akce se zbojnickou tématikou.”

---

Horská služba má na Javorovém novou stanici

Horští záchranáři, kteří slouží na Javorovém vrchu, už mohou využívat novou stanici. Tu starou museli zbourat, protože už nevyhovovala a v zimě ji jen stěží dokázali vyhřát.

Nová stanice byla postavena na základech té původní. Je však prostornější a mnohem kvalitněji zateplená.

Česlav Jadamus, HS Beskydy, správce stanice Javorový: “Oproti staré chatě je to rozdíl obrovský. Tato chata je moderně vybavená topením, je zateplená, je z moderních materiálů, takže je tam normálně teplo, nemrzne tam. Je tam zázemí pro techniku, veškerý komfort včetně koupelen a záchodů. Takže si myslím, že to se nedá srovnat s tou starou chatou.”

Průběh stavby mohli sledovat turisté, pro které je Javorový jedním z oblíbených beskydských vrcholů.

Anketa: “Chodím tady častěji, skoro každý druhý den. Stavbu jsem sledoval, je to krásné.”

Anketa: “My jsme tady kousek od Třince. Chodíme tady tak jednou za týden a mohli jsme stavbu sledovat. Chlapům to šlo parádně a myslím, že je z toho skvělý výsledek.”

Nové zázemí horští záchranáři ocení v průběhu celého roku.

Česlav Jadamus, HS Beskydy, správce stanice Javorový: “Javorový je jednou ze stanic, kde se slouží nonstop v Beskydech. My tady obhospodařujeme z tohoto místa celou tu severní část, to znamená, že i hraniční hřeben s Polskem a Slovenskem. Služba tady vlastně slouží nonstop, je tady zaměstnanec každý den. Podle ročního období se zkracují ty pracovní doby, podle toho, kdy je tma, ale ten zaměstnanec, i když je ukončí ostrou službu, tak zůstává v pohotovosti. Má k dispozici techniku, auto a i v noci, když je třeba, tak vyjíždí. Co se týče záchranářského vybavení, je tady kompletní vybavení pro jakoukoliv činnost. To znamená od nějakého transportu, záchrany padáčkářů, horolezecká lana, jsme schopni vyřešit všechno, co se týče hor. Máme tady terénní auto Land Rover a máme tady čtyřkolku a skútr pak na zimu. Ta čtyřkolka se taky přezouvá na pásy na zimní období, to znamená, že v létě jezdit na kolech, ale v zimě ji používáme na sníh, včetně vozíku, transportní prostředků, všeho.”

Horští záchranáři se v těchto dnech připravují z letní sezony na zimní. Návštěvníky hor vybízejí k opatrnosti a především k tomu, aby nepodceňovali počasí.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: “Sněžit má začít snad podle meteorologů příští týden, takže to počasí podzimní by se mělo aspoň na horách zvrátit do toho zimního počasí. Uvidíme, jak dlouho to vydrží, každopádně bych chtěl apelovat na to, aby lidi nepodceňovali ty naše hory. Beskydy, i když jsou nízké, tak to počasí se může změnit. I když je ráno pěkně, když jdu na túru, odpoledne už může být hůř. Každopádně ať si nastudují počasí a dobře vybaví. Mít s sebou náhradní oblečení, rukavice, čepici a běžné věci, svačinu, nabitý telefon ideálně s aplikací Záchranka. Tím nám to hodně ulehčí práci, pokud se dostane do nějakých problémů a to proto, že ta aplikace Záchranka je schopna lokalizovat toho člověka, takže ho nemusíme složitě hledat.”

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Beskydský expres
15. listopadu 2024, 17:25

Turistiku v Beskydech povodně příliš neovlivnily

Letošní ničivé povodně se projevily v návštěvnosti Moravskoslezského kraje. V Beskydech jde jen o mírný pokles a hory už se připravují na zimní sezonu.

Turistika v Beskydech byla zářijovými povodněmi ovlivněna jen minimálně. V některých lokalitách byl vyhlášen zákaz vstupu do lesů, což omezilo především houbaře. Běžné turistické trasy zůstaly bez omezení téměř všechny. V letošním 3. kvartále navštívilo Beskydy 123 tisíc turistů.

Petr Koudela, jednatel krajské centrály cestovního ruchu Moravian-Silesian Tourism: “Já bych chtěl určitě podotknout, že není vůbec žádný důvod rušit podzimní, zimní nebo jarní prázdniny teď před sezonou v souvislosti s povodněmi. Většina resortů a ubytování buď byly velmi rychle obnoveny jejich provozy, nebo nebyly povodněmi vůbec zasaženy. Takže není sebemenší důvod nejet poznávat krásy severní Moravy. Jsou modernizované resorty napříč Moravskoslezským krajem. Určitě bych změnil Ski areál Bílá. A destinace severní Morava bude monitorovat pohyb roleb, jak budou projíždět běžkařské stopy. Běžkaři můžou sledovat web bilestopy.cz a údaje budou taky na webu mapy.cz. A určitě by všechny pozval na náš výletní portál severnimorava.travel, kde jsou konkrétní tipy, které si můžete nastavit ve svých výletech i podle počasí. Jsou to samozřejmě i atraktivity a technotrasy. Pokud někdy nebudete chtít být jenom na mrazu a ve sněhu, je tady spousta atraktivit napříč krajem, kde se dá i schovat před nepříznivým počasím.”

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK: “Nově máme aplikaci Technotrasa, kde návštěvníci mohou vidět, jaké jsou zastávky s industriálními památkami a současně mohou sbírat body za které získají odměnu. Součástí Technotrasy je Futureum v ostravských Dolních Vítkovicích, Stříbrný důl v Horním Městě, Mendelův dům ve Vražném, Imaginárium břidlice ve Vítkově a také pivovar Koníček ve Vojkovicích.”

Pro letní sezonu kraj připravuje instalaci dalších mol na rekreačních vodních plochách. Před časem přibyla mola na Těrlické a Žermanické přehradě.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK: “ v letošním roce nás ještě čeká instalace dvou a moll a to na Olešné a na Bašce.”

Petr Koudela, jednatel krajské centrály cestovního ruchu Moravian-Silesian Tourism: “Jsme sice před zimní sezonou, ale už se chystáme i na tu další jarní a letní sezonu. Jeden z těch jeden klíčových produktů, na který zvezme návštěvníky tady na severní Moravu, je Pojezfest. Jde o produkt, kde můžete poznávat a ochutnávat dobroty u našich gastroexpertů, gastropodniků, kaváren, restaurací. S tím souvisí přehlídky každoročně naplánované v Jeseníkách, v Beskydech i v Ostravě. Ta první zastávka bude tradičně v Dolních Vítkovicích v Ostravě. 10. května tam vystoupí kapela Úspěch, která poskládá svou sestavu právě u příležitosti konání festivalu Pojezd a vystoupí i Děda Mládek Illegal Band. V Jeseníkách v Karlově Studánce to bude kapela Slza a Děda Mládek Illegal Band a 6. září budeme v Beskydech v Ostravici. Tady vystoupí Janek Ledecký s kapelou a Dara Rolins.”

---

Hrad Hukvaldy nabízí prohlídky i v zimě

Sotva se na hradě Hukvaldy zavřela vrata za posledními turisty letošní sezony, nastoupili do práce řemeslníci. Některé části hradní zříceniny totiž musí projít odbornou renovací.

Konec návštěvnické sezony na hradě Hukvaldy rozhodně neznamená, že památka zůstane přes zimu úplně opuštěná. Na začátku prosince se bude konat Ondřejská pouť a na objednávku si hrad mohou turisté prohlédnout i v průběhu zimy.

Kateřina Bordovská, kastelánka hradu Hukvaldy: “Letošní sezona na hradě Hukvaldy je srovnatelná s těmi postkovidovými roky. Jsme někde na někde na 70 tisících návštěvníků. Nicméně sezona úplně nekončí. Ještě nás čeká Ondřejská pouť 1. prosince. Tato akce se koná každým rokem, je to pouť k uctění památky svatého Ondřeje, jelikož na hradě máme kapli svatého Ondřeje. V kapli se koná tradiční mše, která je každým rokem v 9 hodin a poté nás čeká hudební vystoupení lašského krále s jeho družinou. Návštěvníci se mohou těšit na různé stánky a nasát tak trošku tu vánoční atmosféru. V zimním období nabízíme návštěvníkům i možnost mimořádných komentovaných prohlídek s průvodcem. Takže pokud mají zájem, veškeré informace jsou na našich webových stránkách a tyto skupinky musí čekat minimálně 15 osob.”

V těchto dnech na hradě probíhají stavební práce. Ty mají zajistit, aby se památkově chráněná zřícenina dále nerozpadala.

Kateřina Bordovská, kastelánka hradu Hukvaldy: “Jak můžete vidět, tak ani v zimě nezahálíme. V letošním roce jsme byli zařazeni do programu přeshraniční spolupráce. V jeho rámci již tedy probíhají nějaké stavební činnosti na hradě. Jedná se jednak o opravdu 6. a 7. brány. Dále o stabilizaci severozápadního zdiva kolem návštěvnického centra. S ohledem na množství máme tyto stavební práce rozdělené na několik etap a v této chvíli jsme začali tedy s opravou té 6. brány, abychom co nejméně omezili návštěvnický provoz. Samotné práce spočívají v tom, že dojde ke zpevnění toho zdiva pomocí helikálních výztuží. Konkrétně na této 6. hradní bráně zde můžeme vidět ještě pozůstatky původní omítky. Došlo i k restaurátorského zhodnocení a závěrem je, že bychom mohli nějaké ucelené části té omítky ještě zachránit.”

Pracovníci Muzea Beskyd, které hrad Hukvaldy provozuje, už připravují program na příští sezonu.

Kateřina Bordovská, kastelánka hradu Hukvaldy: V rámci tohoto projektu, který nese název Juraj a Ondráš zbojnické legendy připravujeme i některé kulturně-společenské akce se zbojnickou tématikou.”

---

Horská služba má na Javorovém novou stanici

Horští záchranáři, kteří slouží na Javorovém vrchu, už mohou využívat novou stanici. Tu starou museli zbourat, protože už nevyhovovala a v zimě ji jen stěží dokázali vyhřát.

Nová stanice byla postavena na základech té původní. Je však prostornější a mnohem kvalitněji zateplená.

Česlav Jadamus, HS Beskydy, správce stanice Javorový: “Oproti staré chatě je to rozdíl obrovský. Tato chata je moderně vybavená topením, je zateplená, je z moderních materiálů, takže je tam normálně teplo, nemrzne tam. Je tam zázemí pro techniku, veškerý komfort včetně koupelen a záchodů. Takže si myslím, že to se nedá srovnat s tou starou chatou.”

Průběh stavby mohli sledovat turisté, pro které je Javorový jedním z oblíbených beskydských vrcholů.

Anketa: “Chodím tady častěji, skoro každý druhý den. Stavbu jsem sledoval, je to krásné.”

Anketa: “My jsme tady kousek od Třince. Chodíme tady tak jednou za týden a mohli jsme stavbu sledovat. Chlapům to šlo parádně a myslím, že je z toho skvělý výsledek.”

Nové zázemí horští záchranáři ocení v průběhu celého roku.

Česlav Jadamus, HS Beskydy, správce stanice Javorový: “Javorový je jednou ze stanic, kde se slouží nonstop v Beskydech. My tady obhospodařujeme z tohoto místa celou tu severní část, to znamená, že i hraniční hřeben s Polskem a Slovenskem. Služba tady vlastně slouží nonstop, je tady zaměstnanec každý den. Podle ročního období se zkracují ty pracovní doby, podle toho, kdy je tma, ale ten zaměstnanec, i když je ukončí ostrou službu, tak zůstává v pohotovosti. Má k dispozici techniku, auto a i v noci, když je třeba, tak vyjíždí. Co se týče záchranářského vybavení, je tady kompletní vybavení pro jakoukoliv činnost. To znamená od nějakého transportu, záchrany padáčkářů, horolezecká lana, jsme schopni vyřešit všechno, co se týče hor. Máme tady terénní auto Land Rover a máme tady čtyřkolku a skútr pak na zimu. Ta čtyřkolka se taky přezouvá na pásy na zimní období, to znamená, že v létě jezdit na kolech, ale v zimě ji používáme na sníh, včetně vozíku, transportní prostředků, všeho.”

Horští záchranáři se v těchto dnech připravují z letní sezony na zimní. Návštěvníky hor vybízejí k opatrnosti a především k tomu, aby nepodceňovali počasí.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: “Sněžit má začít snad podle meteorologů příští týden, takže to počasí podzimní by se mělo aspoň na horách zvrátit do toho zimního počasí. Uvidíme, jak dlouho to vydrží, každopádně bych chtěl apelovat na to, aby lidi nepodceňovali ty naše hory. Beskydy, i když jsou nízké, tak to počasí se může změnit. I když je ráno pěkně, když jdu na túru, odpoledne už může být hůř. Každopádně ať si nastudují počasí a dobře vybaví. Mít s sebou náhradní oblečení, rukavice, čepici a běžné věci, svačinu, nabitý telefon ideálně s aplikací Záchranka. Tím nám to hodně ulehčí práci, pokud se dostane do nějakých problémů a to proto, že ta aplikace Záchranka je schopna lokalizovat toho člověka, takže ho nemusíme složitě hledat.”

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/beskydsky-expres/beskydsky-expres-15-11-2024-17-26