Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Beskydský expres

Beskydský expres

  • Horští záchranáři zasahují u kolapsů i těžkých úrazů
  • V Jablunkově se bojovalo o Železného hasiče
  • Mladí jachtaři závodili na Těrlické přehradě

Horští záchranáři zasahují u kolapsů i těžkých úrazů

Členové Horské služby Beskydy si na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemohou. Sotva jim skončila zimní sezona, začali zasahovat u návštěvníků hor, kteří se dostali do nesnází při zdolávání horských vrcholů.

Horská služba Beskydy má několik stanovišť rozmístěných v lokalitě celých Moravskoslezských Beskyd. Na některých slouží profesionální záchranáři, jinde dobrovolníci. My jsme se byli za nimi podívat na Lysé hoře a ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Jan Petr, člen Horské služby Beskydy: “Letní sezóna je samozřejmě specifická, ale je specifická v Beskydech podle toho, v jakém místě se ty úrazy nacházejí. Když budeme mluvit v Beskydech o Javorovém, tak tam bude nejvíce padáčkářů. Probíhají tam různé školy a školení. Když se budeme bavit o Lysé hoře, tak tam budou pěší turisté, budou tam cyklisté. Když se budeme například bavit o Pustevnách, tak tam nejvíce těch letní úrazu bývá na koloběžkách. Co se týče nějakých takových častější důrazu, tak těch asi přibývá na různých elektrokolech, co bych takhle dokázal říct, ale jinak si nemyslím, že jde o nějaké hrubé zanedbání. Drtivá většina lidí už jezdí s přilbami a jsou patřičně vybavení. Častěji se taky stávají úrazy takzvaných běžců, kteří běhají takhle nalehko a nejsou moc připravení. Ono, když si podvrtnou kotník, stane se jim nějaký úraz a spadnou a nemůžou se dále pohybovat, tak než se k nim dostaneme do půlky Lysé hory, tak to nějakou dobu trvá. A nemusí být zima, nemusí být nutně zimní sezóna, ale když máte někde v kraťasech ležet v 10 stupních na zemi, tak prochladnete za 20 minut, než se k vám dostaneme. Z mého pohledu si myslím, že není problém si vzít lehký batůžek, do toho nějakou větrovku a nějaké základní vybavení, nějakou lehkou lékárničku.”

Na nejvyšším vrcholu Moravskoslezských Beskyd a v jeho okolí pomáhají horští záchranáři především turistům, kteří přecenili své síly.

Radomír Maráček, lékař, HS Beskydy: “Dá se říct, že v posledních letech ubývá úrazů, kdy my docházíme, nebo dojíždíme k turistům, kteří mají problém, který jim znemožňuje dále se pohybovat. To bývá fakt velmi ojedinělé. Jsou to výjimky, kdy si někdo zlomí kotník. Ale přibývá problémů, které jsou tady přímo na vrcholu, protože na Lysou horu dochází čím dál tím více lidí, kteří nejsou zvyklí chodit na hory, nejsou na to vybavení, nemají ani tu fyzickou zdatnost odpovídající tomu výstupu. Pak býváme voláni, že někdo je vyčerpaný, bledý, potí se, není mu dobře. To je asi nejčastější zásah, který tady děláme. Tam stačí, že se ti lidé napijí, odpočinou si, uklidní a jsou schopni zase sejít dolů. V některých případech jsou vyčerpaní natolik, že je transportujeme do údolí. Opravdu výjimečně se volá záchranka.

Pomoc horských záchranářů lidé vyhledávají i při drobných úrazech, které si při výšlapu přivodí.

Radomír Maráček, lékař, HS Beskydy: “Stává se, že zazvoní a řeknou, že někdo tady nahoře je a nevypadá dobře a že by možná potřeboval pomoc. Někdy přicházejí s tím, že se jsou unavení, ať je odvezeme domů, že nám to zaplatí. Takže chtějí po nás jakousi taxislužbu, která není možná. Často si lidé přicházejí pro nějaké nejjednodušší pomůcky, jako náplasti na kuří oka, nebo ošetření nějakých škrábanců. Jeden čas to tady bylo i ošetření psů, kteří se vzájemně pokousali, takže někdy suplujeme i veterinární služby.”

Přestože Lysou horu každý den zdolávají stovky návštěvníků, jeden z nich je výjimečný a platí za ikonu této hory.

Ján Čupa, turista: “Tohle, co dělám, dělám od roku 2011. Mám za sebou 11 zim. Ale nikdy jsem si nic neplánoval, ani to co dělám, jsem si neplánoval. Já jsem byl v těžké psychické krizi a tohle mě vyléčilo bez lékařů. Já se cítím v přírodě šťastný. Já miluju raději zimu. Raději čtyři zimy, než jedno léto. No a ty hory v zimě jsou bílé nádherné, to je jako nevěsta. Holka je krásná celý rok, ale jak je nevěsta bílá, tak je o hodně hezčí. Já nemám problém, jak jsou vysoké teploty, i v horku to dávám bez problémů.”

A na závěr doporučení horských záchranářů, aby turisté měli ve svých mobilech aplikaci Záchranka, která výrazně urychluje poskytnutí pomoci v horském terénu.

Jan Petr, člen Horské služby Beskydy: “Aplikace záchranka nám velice pomáhá. Jedná se o vaši lokalizaci. Než vy mi vysvětlíte, kde se nacházíte, tak přes aplikaci záchranka, když vše funguje, tak vás dokážeme velice lehce lokalizovat. Většinou, když se stane nějaký úraz, tak jste ve stresu, než mi to vysvětlíte přes aplikaci záchranka, já vidím vaši polohu, velice to pomáhá. Mimo to, že si tam můžete zadat vlastně nějaké své zdravotní indispozice. Ale neznamená to, že aplikací záchranka přivoláte pomoc pouze sobě. Často se stává, že přes aplikaci záchranka někdo přivolal pomoc někomu jinému, komu se stal nějaký úraz.”

---

V Jablunkově se bojovalo o Železného hasiče

V centru Jablunkova se konal tradiční závod o Železného hasiče. Trať byla postavena přímo na náměstí a hasiči museli zvládnout několik úkolů, které prověřily jejich fyzickou zdatnost.

Vedle 11. ročníku Železného hasiče byly závody součástí krajského poháru a také jako 6. ročník memoriálu Jana Lewinského.

David Sadowski, velitel jednotky SDH Jablunkov: “Dneska se tady v Jablunkově na náměstí konal 6. ročník memoriálu Honzy Lewinského, který tragicky zahynul ve službě. Byla tady trať pro jednotlivce i pro štafety. Závodníci měli za úkol práci s hadicemi, to znamená natáhnout hadice od čerpadel, zapojit, smotat hadice. Potom byla silová disciplína kladivo, technická disciplína stavět žebřík na lešení a vytahování závaží a pak byla vytrvalostní disciplína, což bylo 20 schodů s hadicemi, které se používají pro zásah u požáru výškových budov. Celkem tady bylo přes 30 závodníků. Byli to vesměs borci, byly tady i holky. Jednalo se o 2. kolo Poháru Krajského sdružení hasičů Moravskoslezského kraje, takže ti závodníci získávají body a postupují na letošní Mistrovství České republiky dobrovolných hasičů, které se koná ve Štramberku na štramberské trúbě.”

Jaroslav Hanzl, SDH Písečná, vítěz závodů: “Tento závod se podobá hodně závodům v rámci HZS ČR. Jede se pět závodů nebo čtyři závody Ostrava, Plzeň, Kroměříž, Olomouc. A ty se jedou na čtyři úseky a tento závod je podobný. Je to vlastně jeden úsek takových závodů. Je to velice krátká trať, rychlá trať, takže tady si hasiči sáhnou opravdu na dno, že prostě jedou úplně do maxima. Tady není, kde si ulevit, odpočinout, takže jedou naplno.”

David Sadowski, velitel jednotky SDH Jablunkov: "Ta trať je postavena tady pro diváky, aby byla atraktivní, takže jsme ten čas zrychlili. Ty výsledné časy jsou kolem dvou minut. Závodníci běží vedle sebe dva a ještě se snažíme je seřazovat tak, aby jsi konkurovali, aby ti závodníci i diváci si to naplno užili. Představili se tady také naši nejmenší hasiči od nejmenšího, kterému je 5 let až po nejstarších ve věku 12 let.”

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Bylo krásné počasí všichni takzvaně gentlemanský soutěžili náměstí zase bylo trošku plné, ožilo. Takže děkuji všem organizátorům, kteří se dali do toho s vervou a neodradil je nějaký neúspěch. A už se těším na další ročník.”

---

Mladí jachtaři závodili na Těrlické přehradě

Pod siluetou Lysé hory se na Těrlické přehradě konaly tradiční závody mladých jachtařů.

Alexandr Pacek, předseda Jachting klub Těrlicko: “Dneska se koná jachtařský závod Mladý vítr, kterému letos bude takových 35 let a mladý je od toho, že tady startují samí mladí závodníci a je to určené pro mládežnickou třídu. Jede se přebor Moravskoslezského kraje v lodní třídě RS Tera. To je vůbec historicky první přebor. Potom jsou tady optimisty, oblíbené mládežnické třídy a historický poprvé nová lodní třída RS Feva, která je opět pro mládežníky. Takže se to tady orientuje na děti. Budeme se bavit na vodě větrem. Vítr bude perfektní, sluníčko, tak se budeme bavit dobře.”


Lucie Tkáčová, jachtařka: “Jsem z Těrlicka. Jachtingu se věnuji jenom chvilku sice, ale baví mě to. Minulý měsíc jsem byla i v Krnově.

Hana Centrichová, jachtařka: “Jachtingu se věnuji už rok a půl. Byla jsem už i na mistrovství republiky, tak jsem sice neskončila úplně nejlépe, ale bavilo mě to. Před měsícem v Krnově jsme vyhráli první nebo druhé místo v cvakání. Na jachtingu je pěkné, že jsme s kamarády, navazujeme vztahy a je to klidný sport, kdy můžeme být na vodě a uklidnit se.”

Ema Centrichová, jachtařka: “Já jsem z Těrlicka a na terách jezdím asi rok a půl. Byli jsme v Brně, jezdíme docela často na závody a docela mě to baví.”

Lukáš Gelnar, jachtař: “Já jsem z Těrlicka, jachtingu se věnuju dva roky a strašně mě to baví, protože když jezdíme závody, tak se často potkáváme s kamarády.”

Lukáš Dragula, jachtař: “Já jsem taky z Těrlicka a jezdím tak třetím rokem a taky mě to hodně baví.”

Dan Chládek, jachtař: “Já jsem z Brna, jezdím čtvrtým rokem a baví mě to, protože se u toho uklidním.”

Martin Polášek (NEZÁVISLÍ - Těrlická koalice), starosta Těrlicka: “Obec Těrlicko se jako dlouholetý partner podílí na těchto závodech. Dotujeme nejen závod jako takový, ale vlastně všechny ty lodičky, které momentálně tady používají pro děti, tak zakoupila obec Těrlicko. Takže skutečně dáváme tomu prioritu, protože všechno, co je pro děti, takže je samozřejmě prioritou obce Těrlicko.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Beskydský expres
17. června 2022, 17:20

Horští záchranáři zasahují u kolapsů i těžkých úrazů

Členové Horské služby Beskydy si na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemohou. Sotva jim skončila zimní sezona, začali zasahovat u návštěvníků hor, kteří se dostali do nesnází při zdolávání horských vrcholů.

Horská služba Beskydy má několik stanovišť rozmístěných v lokalitě celých Moravskoslezských Beskyd. Na některých slouží profesionální záchranáři, jinde dobrovolníci. My jsme se byli za nimi podívat na Lysé hoře a ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Jan Petr, člen Horské služby Beskydy: “Letní sezóna je samozřejmě specifická, ale je specifická v Beskydech podle toho, v jakém místě se ty úrazy nacházejí. Když budeme mluvit v Beskydech o Javorovém, tak tam bude nejvíce padáčkářů. Probíhají tam různé školy a školení. Když se budeme bavit o Lysé hoře, tak tam budou pěší turisté, budou tam cyklisté. Když se budeme například bavit o Pustevnách, tak tam nejvíce těch letní úrazu bývá na koloběžkách. Co se týče nějakých takových častější důrazu, tak těch asi přibývá na různých elektrokolech, co bych takhle dokázal říct, ale jinak si nemyslím, že jde o nějaké hrubé zanedbání. Drtivá většina lidí už jezdí s přilbami a jsou patřičně vybavení. Častěji se taky stávají úrazy takzvaných běžců, kteří běhají takhle nalehko a nejsou moc připravení. Ono, když si podvrtnou kotník, stane se jim nějaký úraz a spadnou a nemůžou se dále pohybovat, tak než se k nim dostaneme do půlky Lysé hory, tak to nějakou dobu trvá. A nemusí být zima, nemusí být nutně zimní sezóna, ale když máte někde v kraťasech ležet v 10 stupních na zemi, tak prochladnete za 20 minut, než se k vám dostaneme. Z mého pohledu si myslím, že není problém si vzít lehký batůžek, do toho nějakou větrovku a nějaké základní vybavení, nějakou lehkou lékárničku.”

Na nejvyšším vrcholu Moravskoslezských Beskyd a v jeho okolí pomáhají horští záchranáři především turistům, kteří přecenili své síly.

Radomír Maráček, lékař, HS Beskydy: “Dá se říct, že v posledních letech ubývá úrazů, kdy my docházíme, nebo dojíždíme k turistům, kteří mají problém, který jim znemožňuje dále se pohybovat. To bývá fakt velmi ojedinělé. Jsou to výjimky, kdy si někdo zlomí kotník. Ale přibývá problémů, které jsou tady přímo na vrcholu, protože na Lysou horu dochází čím dál tím více lidí, kteří nejsou zvyklí chodit na hory, nejsou na to vybavení, nemají ani tu fyzickou zdatnost odpovídající tomu výstupu. Pak býváme voláni, že někdo je vyčerpaný, bledý, potí se, není mu dobře. To je asi nejčastější zásah, který tady děláme. Tam stačí, že se ti lidé napijí, odpočinou si, uklidní a jsou schopni zase sejít dolů. V některých případech jsou vyčerpaní natolik, že je transportujeme do údolí. Opravdu výjimečně se volá záchranka.

Pomoc horských záchranářů lidé vyhledávají i při drobných úrazech, které si při výšlapu přivodí.

Radomír Maráček, lékař, HS Beskydy: “Stává se, že zazvoní a řeknou, že někdo tady nahoře je a nevypadá dobře a že by možná potřeboval pomoc. Někdy přicházejí s tím, že se jsou unavení, ať je odvezeme domů, že nám to zaplatí. Takže chtějí po nás jakousi taxislužbu, která není možná. Často si lidé přicházejí pro nějaké nejjednodušší pomůcky, jako náplasti na kuří oka, nebo ošetření nějakých škrábanců. Jeden čas to tady bylo i ošetření psů, kteří se vzájemně pokousali, takže někdy suplujeme i veterinární služby.”

Přestože Lysou horu každý den zdolávají stovky návštěvníků, jeden z nich je výjimečný a platí za ikonu této hory.

Ján Čupa, turista: “Tohle, co dělám, dělám od roku 2011. Mám za sebou 11 zim. Ale nikdy jsem si nic neplánoval, ani to co dělám, jsem si neplánoval. Já jsem byl v těžké psychické krizi a tohle mě vyléčilo bez lékařů. Já se cítím v přírodě šťastný. Já miluju raději zimu. Raději čtyři zimy, než jedno léto. No a ty hory v zimě jsou bílé nádherné, to je jako nevěsta. Holka je krásná celý rok, ale jak je nevěsta bílá, tak je o hodně hezčí. Já nemám problém, jak jsou vysoké teploty, i v horku to dávám bez problémů.”

A na závěr doporučení horských záchranářů, aby turisté měli ve svých mobilech aplikaci Záchranka, která výrazně urychluje poskytnutí pomoci v horském terénu.

Jan Petr, člen Horské služby Beskydy: “Aplikace záchranka nám velice pomáhá. Jedná se o vaši lokalizaci. Než vy mi vysvětlíte, kde se nacházíte, tak přes aplikaci záchranka, když vše funguje, tak vás dokážeme velice lehce lokalizovat. Většinou, když se stane nějaký úraz, tak jste ve stresu, než mi to vysvětlíte přes aplikaci záchranka, já vidím vaši polohu, velice to pomáhá. Mimo to, že si tam můžete zadat vlastně nějaké své zdravotní indispozice. Ale neznamená to, že aplikací záchranka přivoláte pomoc pouze sobě. Často se stává, že přes aplikaci záchranka někdo přivolal pomoc někomu jinému, komu se stal nějaký úraz.”

---

V Jablunkově se bojovalo o Železného hasiče

V centru Jablunkova se konal tradiční závod o Železného hasiče. Trať byla postavena přímo na náměstí a hasiči museli zvládnout několik úkolů, které prověřily jejich fyzickou zdatnost.

Vedle 11. ročníku Železného hasiče byly závody součástí krajského poháru a také jako 6. ročník memoriálu Jana Lewinského.

David Sadowski, velitel jednotky SDH Jablunkov: “Dneska se tady v Jablunkově na náměstí konal 6. ročník memoriálu Honzy Lewinského, který tragicky zahynul ve službě. Byla tady trať pro jednotlivce i pro štafety. Závodníci měli za úkol práci s hadicemi, to znamená natáhnout hadice od čerpadel, zapojit, smotat hadice. Potom byla silová disciplína kladivo, technická disciplína stavět žebřík na lešení a vytahování závaží a pak byla vytrvalostní disciplína, což bylo 20 schodů s hadicemi, které se používají pro zásah u požáru výškových budov. Celkem tady bylo přes 30 závodníků. Byli to vesměs borci, byly tady i holky. Jednalo se o 2. kolo Poháru Krajského sdružení hasičů Moravskoslezského kraje, takže ti závodníci získávají body a postupují na letošní Mistrovství České republiky dobrovolných hasičů, které se koná ve Štramberku na štramberské trúbě.”

Jaroslav Hanzl, SDH Písečná, vítěz závodů: “Tento závod se podobá hodně závodům v rámci HZS ČR. Jede se pět závodů nebo čtyři závody Ostrava, Plzeň, Kroměříž, Olomouc. A ty se jedou na čtyři úseky a tento závod je podobný. Je to vlastně jeden úsek takových závodů. Je to velice krátká trať, rychlá trať, takže tady si hasiči sáhnou opravdu na dno, že prostě jedou úplně do maxima. Tady není, kde si ulevit, odpočinout, takže jedou naplno.”

David Sadowski, velitel jednotky SDH Jablunkov: "Ta trať je postavena tady pro diváky, aby byla atraktivní, takže jsme ten čas zrychlili. Ty výsledné časy jsou kolem dvou minut. Závodníci běží vedle sebe dva a ještě se snažíme je seřazovat tak, aby jsi konkurovali, aby ti závodníci i diváci si to naplno užili. Představili se tady také naši nejmenší hasiči od nejmenšího, kterému je 5 let až po nejstarších ve věku 12 let.”

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Bylo krásné počasí všichni takzvaně gentlemanský soutěžili náměstí zase bylo trošku plné, ožilo. Takže děkuji všem organizátorům, kteří se dali do toho s vervou a neodradil je nějaký neúspěch. A už se těším na další ročník.”

---

Mladí jachtaři závodili na Těrlické přehradě

Pod siluetou Lysé hory se na Těrlické přehradě konaly tradiční závody mladých jachtařů.

Alexandr Pacek, předseda Jachting klub Těrlicko: “Dneska se koná jachtařský závod Mladý vítr, kterému letos bude takových 35 let a mladý je od toho, že tady startují samí mladí závodníci a je to určené pro mládežnickou třídu. Jede se přebor Moravskoslezského kraje v lodní třídě RS Tera. To je vůbec historicky první přebor. Potom jsou tady optimisty, oblíbené mládežnické třídy a historický poprvé nová lodní třída RS Feva, která je opět pro mládežníky. Takže se to tady orientuje na děti. Budeme se bavit na vodě větrem. Vítr bude perfektní, sluníčko, tak se budeme bavit dobře.”


Lucie Tkáčová, jachtařka: “Jsem z Těrlicka. Jachtingu se věnuji jenom chvilku sice, ale baví mě to. Minulý měsíc jsem byla i v Krnově.

Hana Centrichová, jachtařka: “Jachtingu se věnuji už rok a půl. Byla jsem už i na mistrovství republiky, tak jsem sice neskončila úplně nejlépe, ale bavilo mě to. Před měsícem v Krnově jsme vyhráli první nebo druhé místo v cvakání. Na jachtingu je pěkné, že jsme s kamarády, navazujeme vztahy a je to klidný sport, kdy můžeme být na vodě a uklidnit se.”

Ema Centrichová, jachtařka: “Já jsem z Těrlicka a na terách jezdím asi rok a půl. Byli jsme v Brně, jezdíme docela často na závody a docela mě to baví.”

Lukáš Gelnar, jachtař: “Já jsem z Těrlicka, jachtingu se věnuju dva roky a strašně mě to baví, protože když jezdíme závody, tak se často potkáváme s kamarády.”

Lukáš Dragula, jachtař: “Já jsem taky z Těrlicka a jezdím tak třetím rokem a taky mě to hodně baví.”

Dan Chládek, jachtař: “Já jsem z Brna, jezdím čtvrtým rokem a baví mě to, protože se u toho uklidním.”

Martin Polášek (NEZÁVISLÍ - Těrlická koalice), starosta Těrlicka: “Obec Těrlicko se jako dlouholetý partner podílí na těchto závodech. Dotujeme nejen závod jako takový, ale vlastně všechny ty lodičky, které momentálně tady používají pro děti, tak zakoupila obec Těrlicko. Takže skutečně dáváme tomu prioritu, protože všechno, co je pro děti, takže je samozřejmě prioritou obce Těrlicko.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/beskydsky-expres/beskydsky-expres-17-06-2022-17-24