Beskydský expres

  • V Palkovicích mají po sklizni konopí. Zkušební lány prošly celní kontrolou
  • Lidem se po rekonstrukci opět otevřela akropole archeoparku
  • V podhorské Čeladnéí odhalili sochu svatého Patrika

V Palkovicích mají po sklizni konopí. Zkušební lány prošly celní kontrolou

Přibližně dva hektary technického konopí letos vypěstovali zemědělci z Palkovic. Vyzkoušeli odrůdu z Finska, která se pěstuje zejména pro olejnatá semena.

Na polích zemědělci pěstují různé plodiny. V Palkovicích se domluvilo pár lidí, včetně starosty, že vyzkouší na dvou hektarech vysadit technické konopí. Jsou přesvědčeni, že rostlina čistí půdu, semínka prospívají zdraví a při opylování získávají včely větší imunitu. Se sklizní jsou zemědělci spokojení.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “Hledali jsme ekologickou alternativu. Chceme osvíceně přistupovat k zemědělství. Je to pokusné políčko setého konopí. Je to finská odrůda, vyloženě pro semínko."

Když ale lidé zjistili, že se na poli pěstuje konopí, byl o rostliny velký zájem.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “Lidé si z počátku mysleli, že pěstujeme konopí indické tzv. marihuanu. Ty žádané látky tam však nejsou. Přesto se našli jedinci, kteří nám chodili na pole pro rostliny, ale záhy přišli na to, že je jim na nic. Je třeba dělat osvětu. Technické konopí tady bylo již přes sto lety. Byli jsme velmoc v pěstování setého konopí a dneska se ho učíme opět pěstovat. Čistí to zem, není potom třeba žádných herbicidů, pesticidů. Je třeba k tomu postupně a rozumně přistupovat.”

Lány konopí prošly několika kontrolami, při kterých se ověřovalo, zda neobsahuje nadlimitní množství látky THC. 

Průkopníci výsadby technického konopí mají v plánu v příštím roce rozšířit osevní plochy. Chtěli by následně zpracovávat i stonek, který má velké využití v textilním průmyslu.

---

Lidem se po rekonstrukci opět otevřela akropole archeoparku

Návštěvníci Archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře se po delší době těšili na prohlídku opravené akropole a připravený program.

Lenka Ježová Bichlerová, mluvčí Muzea Těšínska: “Revitalizace archeoparku spadá do projektu Toulky údolím Olše a my jsme díky tomu mohli zrekonstruovat opevnění, které se tady vyskytuje v akropoli. Jedná se o komorovou hradbu, palisádu a o obrannou věž. Vzhledem k tomu, že stojíme na archeologickém nalezišti a protože kdysi tady Hradiště opravdu stálo, tak bylo nutné provést archeologický výzkum. Ten započal v roce 2018, pokračoval i v roce 2019 a samotné stavební práce tudíž mohly začít až v červenci loňského roku.”

První den po rekonstrukci se setkal s velkým zájmem.

Lenka Ježová Bichlerová, mluvčí Muzea Těšínska: “Pro návštěvníky jsme si připravili program s názvem Bránou do minulosti. Pozvali jsme skupiny, které se zabývají living history. Nabízejí návštěvníkům ukázku života starých Slovanů. Jedná se například o zpracování kopřivy, ukázku toho, jak se z ní tkalo, jak se vyráběly oděvy. Také mohou návštěvníci vidět, jak se razily mince. Děti si mohou vyzkoušet lukostřelbu, hrnčířské práce.”

Anketa: 

“Šli jsme do domečku, tam jsme se koukali. Pak jsme šli bojovat a teď možná půjdeme střílet lukem.”

“Já jsem přijel z Havířova. Jsem tady poprvé a vypadá to zatím dobře. Hlavně jsme jeli kvůli dětem a akci Moravskoslezského kraje Památky zdarma.”

“Moc se mi tady líbí a zaujalo mě tady to psaní do vosku. Takže je to tady super a rozhodně bych tady chtěla přijít ještě někdy.”

“My jsme přijeli z Těšína. Moc se nám to líbí, máme výlet s dětmi. Dětem se nejvíce líbí střílení z luku.”

Lenka Ježová Bichlerová, mluvčí Muzea Těšínska: “Archeopark mohou návštěvníci navštívit každý den kromě pondělí. Od úterý do pátku máme otevřeno do 16 hodin o víkendech od 9 do 17 hodin. Do konce října, kdy bude otevřený i venkovní areál, plánujeme spoustu akcí. Každý druhý víkend budeme vyrábět s dětmi, budeme mít různé tvořivé dílny. 26. září plánujeme velikou akci se skupinou historického šermu Tizon. Top bude tradiční akce ke dni svatého Václava. Rovněž tento den proběhne i polní mše.

---

V podhorské Čeladnéí odhalili sochu svatého Patrika

Obec Čeladná má velmi vřelý vztah k Irsku. Nově tam v průběhu Irského večera odhalili sochu svatého Patrika v podobě pastýře, který je s Čeladnou spjatý.

Petr Andrle, místopředseda Okrašlovacího spolku Rozhledna: “Socha svatého Patrika - byl to irský biskup z 5. století našeho letopočtu, který vlastně dá se říci Iry přivedl ke křesťanství, tedy ke katolické víře. My jsme už vloni pořádali podobný irský večer jako letos a navíc jsme se dohodli s organizátory, kterými jsou obec, Okrašlovací spolek Rozhledna a Hotel Prosper, že letos zde odhalíme sochu svatého Patrika. Je to 2 metry vysoká socha z jasanu. To je starý keltský kmen, který patří prostě do historie Irska a my jsme vyšli z toho, že Moravskoslezský kraj je jediný kraj v České republice, který má nějaké památky na Irsko. Z 19. století jsou v Karviné dvě sochy svatého Patrika, které tam nechal postavit irský emigrant a ještě v jednom kostele je na výmalbě stropu také podoba svatého Patrika. A my jsme se rozhodli, že Čeladná bude pokračovat v uctění památky a že se stane jedním z míst, kde se na svatého Patrika bude vzpomínat.”

Sochu vytvořila Jana Vytřasová v podobě pastýře.

Petr Andrle, místopředseda Okrašlovacího spolku Rozhledna: “Pastýř je ve znaku obce Čeladná, takže se to nějakým způsobem kombinuje. Je tam i ve znaku obce Čeladná je i beran, takže se to do jisté míry hodí a my pokračujeme v té tradici, která nemá ve střední Evropě obdoby. Takže Čeladná se stane jedním z míst irsko-českého souznění a bude to i v kontextu evropském a řekl bych i světovém, protože na celém světě jsou památky na svatého Patrika a u nás z 20. století nejsou žádné. Takže Čeladná se přidala k místu, kde bude svatého Patrika vzpomínáno.”

Akci s ochotou podpořila obec.

Pavol Lukša, (TOP 09), starosta Čeladné: “Tu myšlenku těch irských dnů tady na zahradě vymyslel pan Andrle, ale my tomu jako obec musíme pomoct, protože letošní rok byl pro Hotel Prosper a pro všechny ty ubytovací kapacity trošičku složitější a protože obec dělá samostatně Loučení s létem, tak jsme to teď spojili i s takovou slávou, že bude odhalena socha svatého Patrika.”

Emil Hlahůlek, ředitel Hotelu Prosper: “Znamená to pro mě další krásný den, který se nám podařil. Vyšlo počasí, přišli lidi, takže je to taková pocta Irům a současně pocta Čelaďanům, kteří ty Iry mají rádi. Já je teda mám rád moc. Myšlenku na umístění sochy svatého Patrika jsem přijal kladně. Když s ní přišel pan Andrle, tak jsem byl nadšený, protože není to jenom o tom pití a jídle, ale je to duchovnu a o tom, že máme nějakou historii.”

---Mohlo by Vás také zajímat