Získaná státní dotace bude použita na modernizaci a rozšíření přístrojového vybavení Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO a LF OU (KRTL) a Oddělení popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie FNO a LF OU, a na zavedení nejnovějších terapeutických metod, které urychlí zotavení pacientů po popáleninových stavech a jejich návrat do běžného života. A to jak v rámci hospitalizace, tak i následné ambulantní péče.
„V akutní péči je naším cílem podpořit zejména brzkou aktivaci a mobilitu pacienta. K tomu nám slouží prvky pro vertikalizaci. Je to například vertikalizační systém nebo systém ke stimulaci receptorů pro vnímání polohy a pohybu těla pomocí vibrací. Dále bychom pro pacienty na lůžku rádi pořídili pohybové trenažéry pro horní a dolní končetiny,“ přibližuje některé z pomůcek, které budou z dotace uhrazeny, Mgr. Zdeněk Guřan, MBAce, vedoucí fyzioterapeut KRTL. Součástí aktivní rehabilitace je také respirační fyzioterapie, kterou podpoří nákupem přístrojů, které usnadňují vykašlávání nebo pomocí vibrací zlepšují průchodnost dýchacích cest. Ke speciálním oblastem bude patřit terapie pro obnovu funkce ruky. „Věřím, že získané prostředky umožní lepší dostupnost péče širšímu spektru pacientů a přístrojové vybavení bude možné navíc použít i pro další diagnózy a onemocnění,“ doplňuje Mgr. Guřan. Rehabilitace hraje při obnově pohybových i funkčních schopností pacientů s rozsáhlými popáleninami klíčovou roli. Návrat pacientů do běžného i pracovního života vyžaduje dlouhodobou specializovanou mezioborovou spolupráci. Díky získaným prostředkům se posílí a rozšíří dostupnost odborné péče jak v oblasti rehabilitace, tak i popáleninové medicíny.
Projekt „FN Ostrava - Podpora rehabilitační péče v rámci centra vysoce specializované péče pro pacienty s popáleninami a po kritických stavech“ je financován Evropskou unií z Nástroje pro oživení a odolnost prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR.