Beskydský expres

  • Na Hukvaldech zněla o víkendu dobová hudba. Hrad už také zveřejnil svůj výpravný film
  • Jachtaři z Palkovic pořádali mezinárodní dětskou regatu

Na Hukvaldech zněla o víkendu dobová hudba. Hrad už také zveřejnil svůj výpravný film

V předsunutém hradním opevnění zvaném motta se o víkendu odvíjel hudební program Hukvaldský hukot.

Barbora Hrabovská, kastelánka hradu Hukvaldy: “Dneska na hradě Hukvaldy máme takový minihudební festiválek dobové a orientální hudby s příznivým názvem Hukvaldský hukot. Opravdu je to dneska hukot. Máme tady denní projekci tří skupin - skupina dobové hudby Devětsil, skupina dobové hudby Subulcus a duo Alan Grezl a Pavel Nowak. V průběhu celého dne se střídají na pódiu v mottě, takže návštěvníci nepřijdou o nic i když si budou si chtít projít hrad a podívat se na instalované výstavy a další interaktivní prvky.”


Alan Grezl: “Převážně hrajeme flamenco, to je vlastně španělský folklor, kytara kachon. To je vlastně to hlavní, co děláme. A tady kolega Palo se soustředí hodně na africkou muziku, západoafrickou hudbu na djembe a podobné nástroje. To je takové to hlavní.”


Historii hradu Hukvaldy si lidé mohou připomenout prostřednictvím zfilmovaného příběhu o hledání nového hradního pána.

Barbora Hrabovská, kastelánka hradu Hukvaldy: “Cílem celého projektu bylo primárně nahradit kulturně-společenské akce, které byly vlivem covidu o letošním jaře zrušené a věřím, že návštěvníkům se tento počin bude líbit a odmění nás alespoň virtuální potleskem. Reakce na Hukvaldský trůn jsou víceméně pozitivní. Návštěvníci jej hodnotí velice dobře. Líbí se jim, že jsme měli snahu se nějakým způsobem zapojit i v době, kdy nebylo možné pořádat veřejné akce a hodnotí to velice pozitivně.”


Nadšenci na Hukvaldech nezahálejí a už teď připravují pokračování příběhu.

Jan Herec: “Potom, co jsme natočili Hukvaldský trůn, tak rádi bychom právě s mým kamarádem kolegou Petrem Lezem a samozřejmě tady s paní kastelánkou natočili další pokračování tohoto filmu. Ještě nemohu prozradit některé detaily, nicméně rádi bychom, aby jsme zabředli do historie a do legend a bájí, které se točí právě kolem Hukvald a které se týkají okolních vesnic. Takže máme plán a možná už na podzim začneme natáčet první části, ale nemohu prozradit, jsem vázaný tajemstvím.”

---

Jachtaři z Palkovic pořádali mezinárodní dětskou regatu

Tradiční dětskou regatu pořádali jachtaři z Palkovic na přehradě Olešná.

Kamil Ščerba, ředitel závodů, předseda oddílu jachtingu TJ Sokol Palkovice: “Tady na Olešné pořádáme Interpohár, který je součástí závodů na Slovensku, v Polsku a v Čechách. Jedná se o dětské lodní třídy Optimist, Laser, dneska už se to teda jmenuje Inka, s tím, že tady máme 55 lodí a doufám, že nám bude přát počasí a že odjedeme krásný závod, který je letos poprvé dvoudenní. Vždycky byl třídenní, ale dle přání závodníků, kteří toho času moc nemají cestují hodně po Evropě, takže chtěly dvoudenní závod, takže máme tradiční dvoudenní závod tady na Olešné.”

Mezi závodníky jeli samozřejmě také jachtaři z palkovického klubu.

Vladimír Kováč, člen oddílu jachtingu TJ Sokol Palkovice: “Jezdím na lodi už od tří let, kdy jsem poprvé vstoupil na loď. Chtěl bych dosáhnout mistra České republiky v mladších žácích.”

Kamil Ščerba, ředitel závodů, předseda oddílu jachtingu TJ Sokol Palkovice: “Je to 8. ročník. Pořadatelé jsou dva. Moravskoslezský krajský svaz jachtingu ve spolupráci s Jachtingem TJ Sokol Palkovice s tím, že tady na Olešné to pořádáme už pošesté. Nepořádali jsme to pouze dvakrát z důvodu toho, že byla Olešná vypuštěná, kdy se čistila, tak jsme to pořádali na Slezské Hartě. Ale jinak je to tradiční závod s tím, že ti závodníci tady hrozně rádi jezdí, protože znají to okolí, ta příroda je tady úžasná, voda je pro ně úžasná. My se jim snažíme udělat takový ten servis, večer nějaké grilování tak, aby všichni i po těch závodech poseděli a mělo to i nějakou společenskou hodnotu. Závod je vypsaný na 6 rozjížděk. Ty se jezdí formou trojúhelníku, kdy se startuje proti větru, jede se na takzvanou bojku číslo jedna. Říká se nahoru, protože je proti větru. Ta bojka se otočí, pak se jede dolů na bojku číslo 2, která je na polovině té trati. Ta bojka se otočí a sjede se dolů úplně někde ke startu, kde se otočí bojka číslo 3 a tato kola se jedou tři a pak se jede do cíle. Lodě startují dohromady a v cíli je vidět, kdo je první, kdo je druhý a kdo je třetí. My samozřejmě v těch výsledcích vyhlašujeme zvlášť chlapce, zvlášť dívky, mladší a starší.”

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat