Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Beskydský expres

Beskydský expres

  • Na hradě Sovinci se představili šermíři i bestie
  • Hrad Hukvaldy opět čelil dobývání z konce 30leté války
  • Děti z Rychvaldu tráví léto na táboře v Beskydech
  • Studenti 4 zemí přestavěli motokáry na elektropohon


Hrad Hukvaldy opět čelil dobývání z konce 30leté války

Na hradě Hukvaldy se o víkendu vedla bitva o dobytí tvrze. Návštěvníci viděli, že život místního obyvatelstva v období 30leté války nebyl jednoduchý. Prostý lid čelil útokům, drancování a násilí.

Monika Štulcová, programový pracovník, průvodkyně hradu Hukvaldy: “Lidé mohli zhlédnout dobové ležení, také se mohli podívat na zbraně a zbroje z těchto dob. Měli jsme také připravená středověká řemesla a soutěže pro děti.”

Jan Herman, člen skupiny historického šermu Valmont: “Dneska se tady na hradě Hukvaldy společně s diváky přeneseme do období 30leté války, respektive na její úplný konec. Ukážeme rekonstrukci historické bitvy o hrad Hukvaldy. Hlavními hrdiny jsou potulní žoldnéři, kteří když skončí válka, se potulují krajem a přijdou až sem na Hukvaldy, kam se zprávy o konci války ještě nedonesly. Půjde tam o přátelství, o život a také o peníze a uvidíme, co bude důležitější. Žoldnéři budou vlastně odevšad. Mezi nimi budou švédští střelci, také čeští vojáci, je to taková sebranka po válce. Nemají co dělat, nechají se najímat, tak se dala skupina dohromady a táhnou krajem. Budou tady bojovat proti posádce hradu a nakonec v druhé polovině přijde kozácký regiment, který přijde hrad dobýt a srovnat se zemí.”

Anketa: “Těším se, jak tady budou bojovat a jsem zvědavý, jak ta děla budou dělat velké rány.”

Anketa: “Já se těším už taky na rytíře.”

Dominik Herman, člen skupiny historického šermu Valmont: “Ukázky připravila skupina historického šermu Valmont a jsou tady pozvaní hosté SSŠ Allegros, SHŠ Corporal, SHŠ Markýz ze Strakonic, Růže draka, Les Enfants Perdus, SHŠ Wayland, Rabussa, loutkové divadlo a máme pozvané kozáky z Brna.”

Monika Štulcová, programový pracovník, průvodkyně hradu Hukvaldy: Nejbližší akce, která se bude na hradě konat, bude ve středu 21. července, kdy zveme na zahrnuje přespání v kouzelné zřícenině. Návštěvníci se mohou dozvědět, zda tady skutečně straší.

---

Na hradě Sovinci se představili šermíři i bestie

Všelijaké hradní bestie mohli vidět o víkendu návštěvníci hradu Sovinec. Ve třech blocích se jim také představily šermířské skupiny.

Michal Koutný, kastelán hradu Sovinec: “Připravili jsme akci Hradní bestie. Letos je to již 13. ročník. Jak už z názvu vyplývá, hlavním tématem jsou bestie v jakékoli podobě, ať už zvířecí nebo lidské. Návštěvníci viděli mnoho zajímavého, proběhlo mnoho šermířských scének. Hradem se potulují bestie, takže opravdu návštěvníci jsou velice spokojení a kromě toho programu na 5. nádvoří tak byl i doprovodný program, což byly prohlídky s průvodcem, nebo oblíbená soutěž Sovinecký rébus. Jsou to ukryté fotky po hradě a návštěvníci je musí hledat. Když najdou všechny, tak dostanou malou odměnu.”

Hanka Doláková, hejtmanka Šermířské skupiny Dragers: “My jsme si na tento víkend na Sovinci připravili takovou krátkou ukázku toho, že hradní bestii můžete najít v úplně jiné podobě, než by ji člověk čekal. Ne v takových těch hejkalech, bludičkách, ale v našem podání je hradní bestie zlá hradní paní. My jsme skupina šermu Drager z Olomouce a hrajeme krátkou parodii na téma s hradní paní, kdy součástí jsou nějaké souboje a divadelní představení.”

Jiří Hýbl, šéf Šermířské skupiny Fratres in Armis: “Jsme z okolí Mladé Boleslavi, je nás teď kolem deseti, aktivně šermujících je pět šet. Přednostně se zaměřujeme na šerm 16. století, což jsou Lancknechti a to období je nám nejblíž. Dneska budeme předvádět vystoupení pojmenované Lancknechti a pak tady máme vystoupení Legenda o Artušovi, to je lehce fantasy s nějakými efekty.”

Jan Kruba, Šermířská skupina Bandiere e spade: “Mohli jste tady vidět šermy, mohli jste tady vidět divadlo, mohli jste tady vidět třeba nás, kteří děláme šermy i divadlo a navíc děláme italské létající prapory, což je taková pro nás srdcová záležitost, je to umění, které přišlo z Itálie v dobách renesance. Jsou to prapory, které ve větru rozkvétají. To je naše láska, plus ten šerm z období renesance.”

Michal Koutný, kastelán hradu Sovinec: “Rád bych návštěvníky pozval na naší hradní akci, která se bude konat 7. a 8. srpna. Je to akce pod názvem Poslední vzdor. Zaměřená je na období 30leté války, hlavně, jak Švédové v roce 1643 obléhali hrad. Takže zde máme divadelní představení o tom, jak to probíhalo. Této akce se účastní na 60 účinkujících, novinkou jsou letos mušketýrská jednotka z Německa. Bitvy se budou konat vždy kolem poledne.”

---

Děti z Rychvaldu tráví léto na táboře v Beskydech

Prázdniny patří tradičně letním táborům. Pořádají je nejrůznější spolky a organizace. Patří mezi na i Dům dětí a mládeže v Rychvaldě. Ten vyslal své děti na tradiční pobyt na horské chatě Studeničné.

Dům dětí a mládeže v Rychvaldě pořádá v létě čtyři desetidenní turnusy, o které byl tradičně velký zájem. V současné době se na horské chatě Studeničné na Jablunkovsku koná 3. turnus.

Kateřina Matušínská, vedoucí tábora: “Máme tady 36 dětí v oddílech po devíti dětech, čtyři oddíly. Pro děti jsme si připravili spoustu sportovních a vědomostních soutěží. Děti plní úkoly, což je součástí celotáborové hry, poslední den vyhlašujeme oddíl, který vyhrál. Ale samozřejmě odměny dostanu úplně všichni, protože není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

Anketa: “Mě se tady líbí, jsem tu poprvé a mám ráda ty hry a všechno. Mi se tu všechno líbí.”

Anketa: “Je tady moc hezky a líbí se nám tady a chtěl bych tady zase někdy jet.”

Podívat se na táborové dění přijel starosta Rychvaldu Milan Starostka.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Mám velkou radost, že po takové té těžké době, kdy ten školní rok prakticky byl a nebyl, aspoň ty prázdniny si ty děti můžou užít. Přivezl jsem tady nějaké dárky jenom tak na ochutnání a víceméně tady vidím obrovskou spokojenost a nadšení a je to fajn a doufejme že už to tak bude dál.”

Anketa: “Je to nejlepší tábor.”

Anketa: “Je tady hodně zábava.”

Kateřina Matušínská, vedoucí tábora: “Klasický táborový režim je takový, že máme ráno v 7:20 budíček, o půl osmé je rozcvička. Po snídani máme dopolední zaměstnání, což jsou hry, které jste tady dnes viděli. Ve 12 hodin je oběd, odpolední klid a odpoledne zase jdeme hrát hry buď do lesa, nebo tady na louku, nebo tady v areálu, prostě jak nám počasí dovolí.”

---

Studenti 4 zemí přestavěli motokáry na elektropohon

Na třineckém SteelRingu se sešli studenti středních škol z Česka, Polska, Rumunska a Řecka. V projektu Erasmus+ měli za úkol přestavět benzinovou motokáru na elektrický pohon.

Domácí zastupovali studenti Střední školy Jablunkov, kteří se úkolu zhostili na výbornou, což bylo nakonec vidět i na závodní dráze.

Roman Szotkowski, ředitel Střední školy Jablunkov: “Dneska už jsme měli testování okruhu tady na motokárách z půjčovny, aby se ti studenti seznámili s tím okruhem a teď následuje ten test těch elektromotokár během dnešního a zítřejšího dopoledne. Na naší škole vyučujeme autoobory jak s výučním listem, tak s maturitou a takovou myšlenkou toho projektu Erasmus bylo využít tady závodního okruhu v Třinci, který máme a na závodních podvozcích, které jsou určeny pro spalovací motory, postavit ten pohon elektro. Nám se podařilo sestavit elektropohon s motorem 32 elektrických kilowatt. Myslím si, že výdrž baterii na plný výkon je 40 minut, takže myslím si, že celkem dobře. Samozřejmě, že výsledkem té akce je soutěž, závodění. Studenti jsou velmi nažhavení, už přemýšlí, jak by se dalo co vylepšit. Máme tady velmi velmi dobré zázemí na SteelRingu, kde nám pomáhají s nějakými technickými úpravami, nebo kontrolou a podobně, aby to bylo i bezpečné. Takže samozřejmě závodění, ale také legrace a navázala se dá se říct i přátelství v rámci toho projektu s těmi školami s těmi, učiteli, žáci mezi sebou.”

David Waclawek, student, pilot elektrokáry: “Jsem jeden ze dvou pilotů a taky mechanik. Motor nám byl dodán, my jsme tam ladili ty detaily, jako brzdy jsme dodělávali. Prostě jsme tam doladili ten zbytek kolem toho, aby ta kára nějak fungovala. Jede to celkem dobře, akorát ještě jede to trochu pomalu, mohlo by to tak rychleji, ale to už tam je na převodu, což je snadné vyměnit a budeme to asi muset vyřešit. Motor to utáhne, ale převod je ještě pomalý.”

Studenti mohli využít kompletního servisní zázemí SteelRingu.

Martin Gregor, manažer SteelRing Třinec: “My jsme rádi, že se můžeme trošku podílet, nebo nebo být přitom vývoji elektrických kár i z toho důvodu samozřejmě hlučnosti. Samozřejmě, je to vždycky taková otázka názoru, ale ta elektrická kára má určitě své výhody. Je to jednoduchost obsluhy, samozřejmě to ticho, které z toho motoru vychází, takže bojujeme i tady po těch stránkách, aby tady mohl být větší klid a jsem rád, že škola tady v Jablunkově se tomu začala věnovat a v podstatě oni byli iniciátoři toho projektu. Ta budoucnost je nastíněna dneska už provozem elektrických motokárových půjčoven, které jsou někde v halách. Známe to třeba v Ostravě. A tam to funguje. Rozdíl pro ten provoz toho závodního režimu je v tom, že potřebujeme větší rychlosti, potřebujeme větší kapacitu baterek a tam zatím probíhá intenzivní vývoj, aby ta baterka byla bezpečná hlavně, aby byla lehká, ale dneska už jsme tak daleko, že dokáže elektrická kára jezdit tak rychle, jako ta závodní. Samozřejmě je obrovský rozdíl v ceně pořizovací, protože baterky i samotné to zařízení stojí hodně peněz, nicméně jako všechno v té elektronice časem zlevňuje a stává se dostupnějším. Tak věřím tomu a jsem přesvědčen, že do budoucna i cena baterií, cena těch měničů a všeho toho zařízení elektrického půjde dolů a jak říkám, dává to možnost provozu tichého, dává to možnost provozu jednoduchého. I ta obsluha dvoutaktní motokáry i té elektrické motokáry je rozdílná. Ta elektrika potřebuje trošku méně péče.”

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Beskydský expres
23. července 2021, 17:20


Hrad Hukvaldy opět čelil dobývání z konce 30leté války

Na hradě Hukvaldy se o víkendu vedla bitva o dobytí tvrze. Návštěvníci viděli, že život místního obyvatelstva v období 30leté války nebyl jednoduchý. Prostý lid čelil útokům, drancování a násilí.

Monika Štulcová, programový pracovník, průvodkyně hradu Hukvaldy: “Lidé mohli zhlédnout dobové ležení, také se mohli podívat na zbraně a zbroje z těchto dob. Měli jsme také připravená středověká řemesla a soutěže pro děti.”

Jan Herman, člen skupiny historického šermu Valmont: “Dneska se tady na hradě Hukvaldy společně s diváky přeneseme do období 30leté války, respektive na její úplný konec. Ukážeme rekonstrukci historické bitvy o hrad Hukvaldy. Hlavními hrdiny jsou potulní žoldnéři, kteří když skončí válka, se potulují krajem a přijdou až sem na Hukvaldy, kam se zprávy o konci války ještě nedonesly. Půjde tam o přátelství, o život a také o peníze a uvidíme, co bude důležitější. Žoldnéři budou vlastně odevšad. Mezi nimi budou švédští střelci, také čeští vojáci, je to taková sebranka po válce. Nemají co dělat, nechají se najímat, tak se dala skupina dohromady a táhnou krajem. Budou tady bojovat proti posádce hradu a nakonec v druhé polovině přijde kozácký regiment, který přijde hrad dobýt a srovnat se zemí.”

Anketa: “Těším se, jak tady budou bojovat a jsem zvědavý, jak ta děla budou dělat velké rány.”

Anketa: “Já se těším už taky na rytíře.”

Dominik Herman, člen skupiny historického šermu Valmont: “Ukázky připravila skupina historického šermu Valmont a jsou tady pozvaní hosté SSŠ Allegros, SHŠ Corporal, SHŠ Markýz ze Strakonic, Růže draka, Les Enfants Perdus, SHŠ Wayland, Rabussa, loutkové divadlo a máme pozvané kozáky z Brna.”

Monika Štulcová, programový pracovník, průvodkyně hradu Hukvaldy: Nejbližší akce, která se bude na hradě konat, bude ve středu 21. července, kdy zveme na zahrnuje přespání v kouzelné zřícenině. Návštěvníci se mohou dozvědět, zda tady skutečně straší.

---

Na hradě Sovinci se představili šermíři i bestie

Všelijaké hradní bestie mohli vidět o víkendu návštěvníci hradu Sovinec. Ve třech blocích se jim také představily šermířské skupiny.

Michal Koutný, kastelán hradu Sovinec: “Připravili jsme akci Hradní bestie. Letos je to již 13. ročník. Jak už z názvu vyplývá, hlavním tématem jsou bestie v jakékoli podobě, ať už zvířecí nebo lidské. Návštěvníci viděli mnoho zajímavého, proběhlo mnoho šermířských scének. Hradem se potulují bestie, takže opravdu návštěvníci jsou velice spokojení a kromě toho programu na 5. nádvoří tak byl i doprovodný program, což byly prohlídky s průvodcem, nebo oblíbená soutěž Sovinecký rébus. Jsou to ukryté fotky po hradě a návštěvníci je musí hledat. Když najdou všechny, tak dostanou malou odměnu.”

Hanka Doláková, hejtmanka Šermířské skupiny Dragers: “My jsme si na tento víkend na Sovinci připravili takovou krátkou ukázku toho, že hradní bestii můžete najít v úplně jiné podobě, než by ji člověk čekal. Ne v takových těch hejkalech, bludičkách, ale v našem podání je hradní bestie zlá hradní paní. My jsme skupina šermu Drager z Olomouce a hrajeme krátkou parodii na téma s hradní paní, kdy součástí jsou nějaké souboje a divadelní představení.”

Jiří Hýbl, šéf Šermířské skupiny Fratres in Armis: “Jsme z okolí Mladé Boleslavi, je nás teď kolem deseti, aktivně šermujících je pět šet. Přednostně se zaměřujeme na šerm 16. století, což jsou Lancknechti a to období je nám nejblíž. Dneska budeme předvádět vystoupení pojmenované Lancknechti a pak tady máme vystoupení Legenda o Artušovi, to je lehce fantasy s nějakými efekty.”

Jan Kruba, Šermířská skupina Bandiere e spade: “Mohli jste tady vidět šermy, mohli jste tady vidět divadlo, mohli jste tady vidět třeba nás, kteří děláme šermy i divadlo a navíc děláme italské létající prapory, což je taková pro nás srdcová záležitost, je to umění, které přišlo z Itálie v dobách renesance. Jsou to prapory, které ve větru rozkvétají. To je naše láska, plus ten šerm z období renesance.”

Michal Koutný, kastelán hradu Sovinec: “Rád bych návštěvníky pozval na naší hradní akci, která se bude konat 7. a 8. srpna. Je to akce pod názvem Poslední vzdor. Zaměřená je na období 30leté války, hlavně, jak Švédové v roce 1643 obléhali hrad. Takže zde máme divadelní představení o tom, jak to probíhalo. Této akce se účastní na 60 účinkujících, novinkou jsou letos mušketýrská jednotka z Německa. Bitvy se budou konat vždy kolem poledne.”

---

Děti z Rychvaldu tráví léto na táboře v Beskydech

Prázdniny patří tradičně letním táborům. Pořádají je nejrůznější spolky a organizace. Patří mezi na i Dům dětí a mládeže v Rychvaldě. Ten vyslal své děti na tradiční pobyt na horské chatě Studeničné.

Dům dětí a mládeže v Rychvaldě pořádá v létě čtyři desetidenní turnusy, o které byl tradičně velký zájem. V současné době se na horské chatě Studeničné na Jablunkovsku koná 3. turnus.

Kateřina Matušínská, vedoucí tábora: “Máme tady 36 dětí v oddílech po devíti dětech, čtyři oddíly. Pro děti jsme si připravili spoustu sportovních a vědomostních soutěží. Děti plní úkoly, což je součástí celotáborové hry, poslední den vyhlašujeme oddíl, který vyhrál. Ale samozřejmě odměny dostanu úplně všichni, protože není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

Anketa: “Mě se tady líbí, jsem tu poprvé a mám ráda ty hry a všechno. Mi se tu všechno líbí.”

Anketa: “Je tady moc hezky a líbí se nám tady a chtěl bych tady zase někdy jet.”

Podívat se na táborové dění přijel starosta Rychvaldu Milan Starostka.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Mám velkou radost, že po takové té těžké době, kdy ten školní rok prakticky byl a nebyl, aspoň ty prázdniny si ty děti můžou užít. Přivezl jsem tady nějaké dárky jenom tak na ochutnání a víceméně tady vidím obrovskou spokojenost a nadšení a je to fajn a doufejme že už to tak bude dál.”

Anketa: “Je to nejlepší tábor.”

Anketa: “Je tady hodně zábava.”

Kateřina Matušínská, vedoucí tábora: “Klasický táborový režim je takový, že máme ráno v 7:20 budíček, o půl osmé je rozcvička. Po snídani máme dopolední zaměstnání, což jsou hry, které jste tady dnes viděli. Ve 12 hodin je oběd, odpolední klid a odpoledne zase jdeme hrát hry buď do lesa, nebo tady na louku, nebo tady v areálu, prostě jak nám počasí dovolí.”

---

Studenti 4 zemí přestavěli motokáry na elektropohon

Na třineckém SteelRingu se sešli studenti středních škol z Česka, Polska, Rumunska a Řecka. V projektu Erasmus+ měli za úkol přestavět benzinovou motokáru na elektrický pohon.

Domácí zastupovali studenti Střední školy Jablunkov, kteří se úkolu zhostili na výbornou, což bylo nakonec vidět i na závodní dráze.

Roman Szotkowski, ředitel Střední školy Jablunkov: “Dneska už jsme měli testování okruhu tady na motokárách z půjčovny, aby se ti studenti seznámili s tím okruhem a teď následuje ten test těch elektromotokár během dnešního a zítřejšího dopoledne. Na naší škole vyučujeme autoobory jak s výučním listem, tak s maturitou a takovou myšlenkou toho projektu Erasmus bylo využít tady závodního okruhu v Třinci, který máme a na závodních podvozcích, které jsou určeny pro spalovací motory, postavit ten pohon elektro. Nám se podařilo sestavit elektropohon s motorem 32 elektrických kilowatt. Myslím si, že výdrž baterii na plný výkon je 40 minut, takže myslím si, že celkem dobře. Samozřejmě, že výsledkem té akce je soutěž, závodění. Studenti jsou velmi nažhavení, už přemýšlí, jak by se dalo co vylepšit. Máme tady velmi velmi dobré zázemí na SteelRingu, kde nám pomáhají s nějakými technickými úpravami, nebo kontrolou a podobně, aby to bylo i bezpečné. Takže samozřejmě závodění, ale také legrace a navázala se dá se říct i přátelství v rámci toho projektu s těmi školami s těmi, učiteli, žáci mezi sebou.”

David Waclawek, student, pilot elektrokáry: “Jsem jeden ze dvou pilotů a taky mechanik. Motor nám byl dodán, my jsme tam ladili ty detaily, jako brzdy jsme dodělávali. Prostě jsme tam doladili ten zbytek kolem toho, aby ta kára nějak fungovala. Jede to celkem dobře, akorát ještě jede to trochu pomalu, mohlo by to tak rychleji, ale to už tam je na převodu, což je snadné vyměnit a budeme to asi muset vyřešit. Motor to utáhne, ale převod je ještě pomalý.”

Studenti mohli využít kompletního servisní zázemí SteelRingu.

Martin Gregor, manažer SteelRing Třinec: “My jsme rádi, že se můžeme trošku podílet, nebo nebo být přitom vývoji elektrických kár i z toho důvodu samozřejmě hlučnosti. Samozřejmě, je to vždycky taková otázka názoru, ale ta elektrická kára má určitě své výhody. Je to jednoduchost obsluhy, samozřejmě to ticho, které z toho motoru vychází, takže bojujeme i tady po těch stránkách, aby tady mohl být větší klid a jsem rád, že škola tady v Jablunkově se tomu začala věnovat a v podstatě oni byli iniciátoři toho projektu. Ta budoucnost je nastíněna dneska už provozem elektrických motokárových půjčoven, které jsou někde v halách. Známe to třeba v Ostravě. A tam to funguje. Rozdíl pro ten provoz toho závodního režimu je v tom, že potřebujeme větší rychlosti, potřebujeme větší kapacitu baterek a tam zatím probíhá intenzivní vývoj, aby ta baterka byla bezpečná hlavně, aby byla lehká, ale dneska už jsme tak daleko, že dokáže elektrická kára jezdit tak rychle, jako ta závodní. Samozřejmě je obrovský rozdíl v ceně pořizovací, protože baterky i samotné to zařízení stojí hodně peněz, nicméně jako všechno v té elektronice časem zlevňuje a stává se dostupnějším. Tak věřím tomu a jsem přesvědčen, že do budoucna i cena baterií, cena těch měničů a všeho toho zařízení elektrického půjde dolů a jak říkám, dává to možnost provozu tichého, dává to možnost provozu jednoduchého. I ta obsluha dvoutaktní motokáry i té elektrické motokáry je rozdílná. Ta elektrika potřebuje trošku méně péče.”

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/beskydsky-expres/beskydsky-expres-23-07-2021-17-24