Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Beskydský expres

Beskydský expres

  • Na šancích připomněli historii a pokřtili knihu
  • Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na slavnostech
  • Kontroly na rekreačních vodních plochách

Na šancích připomněli historii a pokřtili knihu

Velká sláva se konala na hraničním opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova. Se svými vojsky se tam setkali těšínský kníže Adam Václav a uherský velmož Juraj Thurzo.

Dobové ukázky patří u návštěvníků památek mezi velmi oblíbené. Díky dobrovolníkům a historickým nadšencům si mohou názorně představit, jak se v dané době žilo. Opevnění Velká šance jim takový zážitek zprostředkovává.

Alena Kolčárková, ředitelka Gorolského turistického informačního centra: “Dneska máme akci, která zapadá do cyklu Fajné léto v Moravskoslezském kraji. Ta naše je zaměřena na historii. Jmenuje se Těšínský kníže a uherský velmož na Šancích. A to je v podstatě ten hlavní motiv celé historické akce. Tito dva pánové, už samozřejmě jenom jejich zástupci, se tady sejdou, aby demonstrovali tu spolupráci Těšínského Slezska s tou uherskou částí, jak spolu nějakým způsobem komunikovali, aby bránili hranici před Bočkajovými povstalci. Takže za tím účelem spojili své síly. A my dneska tady na této akci chceme ukázat jednak to setkání obou velmožů, které proběhne ve 12 hodin a potom odpoledne máme takovou velkou bojovou ukázku, kdy nám budou tady útočit právě ti Bočkajovi povstalci a budou útočit na Velkou šanci, aby ji dobyli. Věříme, že ji opět nedobydou, abychom mohli zase příští rok vymyslet další podobnou akci. A mezi těmi dvěma velkými ukázkami máme připravené ukázky života v táboře. Jsou tam vojáci, vysvětlují, jaký je rozdíl mezi uherskými a císařskými vojáky, jakou mají výzbroj, jak vlastně tady působili, máme tady dělostřelce, máme tady jízdy na koních.”

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Já jsem velmi rád, že se v rámci Fajného léta udělají akce a události v rámci Technotrasy a jednou takovou památkou, na které teď stojíme, je pevnost Šance, která sehrála významnou roli v boji proti Turkům. Dnes je to památka, která je chráněná zákonem a postupné dochází k její rekonstrukci a zpřístupňování veřejnosti v tom rozsahu, v jakém byla vlastně postavena před pětisty lety. Jsem rád, že je tady docela velká účast lidí, protože si myslím, že si to památka zaslouží a je tady ukázka lidových řemesel, tradiční hudby. Myslím si, že lidé mohou zakusit tu středověkou atmosféru, která tady na Jablunkovsku vládla. A součástí této akce je křest knihy Porta Silesiae, která vlastně mapuje historii této významné stavby, které se říká Šance, protože má hvězdicovitý tvar a je něčím unikátním v rámci celé střední Evropy.”

Knihu vydalo Muzeum Těšínska, které mapuje historii celého regionu.

Martin Krůl, Muzeum Těšínska, historik, autor knihy: “Kniha je dílem dlouhodobého výzkumu, který realizuji už od roku 2005 a zabývá se unikátním systémem upevnění, který bránil hranice Slezska na pomezí Uher a Polska. Tento systém, jehož počátky se kladou do 16. století a konec do století devatenáctého. Název Porta Silesiae jsem dal tomu proto, poněvadž vlastně tato pevnost a celý systém tvořily pomyslnou bránu do Slezska. To znamená, že všichni, kdo chtěli do Slezska projet, nebo ze Slezska odjet, museli projít tímto místem. Kniha je rovněž dílem toho, jak jsem již zmiňoval, dlouhodobého výzkumu, kdy bylo přistoupeno k rozsáhlému archivnímu výzkumu a byla sehnána spousta informací zejména z archivu z Vídně, Vratislavi, Prahy nebo Opavy. Tím, co jsem opravdu rád, že se podařilo, je katalog map, kdy ze všech těchto institucí byla sehnána prakticky asi veškerá kartografická zobrazení celé hraniční oblasti. Zároveň publikace obsahuje katalog těchto map, kde je popsáno, kdo je vydal, kdo vydal mapu, co zobrazuje a odkud pochází.”

Opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova zve také na další akce, které se konají v průběhu sezony.


---

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “Letos je 9. ročník Festivalu dechovek, gulášových a pivních slavností. Máme to tři v jednom už devátý rok. On by byl 10. ročník, kdyby nebyl covid. Jsme za to rádi, že se to chytlo, protože zkoušeli jsme country, zkoušeli jsme různé folkařské festivaly a vždycky to bylo slabé. Přišlo více účinkujících než diváků a tady na ty dechovky opravdu přijde 1500, skoro 2000 lidí, plus ty guláše a pivo. Tak si myslím, že to je pěkná akce, která má své opodstatnění tady v Palkovicích a na Myslíku. Jezdí tady lidi z Místku, z Frýdku, z okolních vesnic, takže budeme rádi, když v tom bude i po nás někdo pokračovat.”

Zatímco se na podiu střídaly dechovky z celé republiky, týmy kuchařů se snažily uvařit nejlepší guláš, se kterým by zaujaly odbornou porotu.

Jaroslav Maixner, porotce: “Vypozorovali jsme to, že jsou obrovské rozdíly mezi těmi jednotlivými družstvy. Každý má jiný přístup a všichni do toho jsou srdcem. To je super. Favority máme nějaké vybrané, ale nebudeme předbíhat. Slováci jako jednoznačně. Jejich přístup k tomu guláši je úplně fantastický. Sázím na Slováky.”

Slovenské týmy nakonec v soutěži obsadily 1. a 3. místo.

Jaro Hozák, Řezníci z Kotěšové: “My jsme přijeli z Kotěšové, to jsou 4 kilometry od Bytče. Tak nás pozvali, jestli bychom nepřijeli. Jsme tady dvě party, tady vedle jsou Hrobaři z Bytče. Vaříme hovězí guláš z líček. Já jsem vyučený řezník a rád z toho vařím. Do základu dáváme cibuli a uzenou slaninu, na něm se orestovala cibulka. Potom se přidalo maso, ta nakrájená líčka, podusilo se to a udělala se šťávička. My tam dáváme celé brambory na rozvaření, ty změknou, rozmačkáme je na zahuštění a ještě přidáme brambory nakrájené na kostky. Dovaříme, dochutíme a finito.”

Michal Kubala, Hrobaři z Bytče: “My jsme se rozhodli pro dršťkový guláš, který je u nás tradiční a vyhráváme s ním soutěže. Proto jsme to chtěli vyzkoušet i u vás. Já tam hlíva ústřičná a jedna tajná ingredience.”

Letošní ročník byl doplněn o slavnostní předání ocenění v krajském kole soutěže Vesnice roku. Vítězem a postupujícím do národního finále se staly právě Palkovice.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “Dneska je to hodně nervóznější, protože čekáme na vyhlašování výsledku Vesnice roku. My teda víme, že jsme to vyhráli, to už víme a proto to i pořádáme to vyhlašování. Ale je to nervózní kvůli tomu, že chceme ať to dopadne dobře, ať je ta komise a ti lidé, kteří přijeli tady do Palkovic z celé České republiky, aby byli spokojení. Ať vidí, že tady se dobře opravdu žije a že to umíme dělat takové větší akce, že jsme nachystaní i dobře bojovat v celorepublikovém kole o Vesnici roku celé České republiky. Budeme se chystat na celorepublikovou soutěž Vesnice roku, která proběhne u nás v Palkovicích 6. září s největší pravděpodobností v pátek, což je příjemný termín pro nás. Budeme se 4 hodiny prezentovat lidmi. To je to nejdůležitější. Protože ty baráky jsou a za chvíli musí být, ale ti lidi jsou tady teď a jsou nenahraditelní v podstatě, i když se říká, že jsou všichni nahraditelní, ale nejsou, protože každý ten člověk má svojí jakousi identitu. A když udělám 10 telefonátů a přijde mi na tu akci tisíc lidí, podpořit nás v té soutěži, jako tady přišlo toho 3. června. Opravdu jsme obvolali 10 kamarádů a bylo tady skoro 800 občanů, a to bylo v pondělí v poledne. Takže v ten pátek odpoledne si myslíme, že nás tady bude opravdu hodně a že uděláme zase takový nějaký festiválek, kde ukážeme včelaře, hasiče, myslivce, enduristy, zahrádkáře, zkrátka všech našich 28 spolků.”

Soutěžící obce podpořil Moravskoslezský kraj.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Já bych jim popřál, aby se jim opravdu i do budoucna dařilo, protože je vidět, že obecní život a opět se ukazuje, že život i mimo ta velká sídla, mimo velká statutární města prostě funguje. Funguje skvěle. Palkovice jsou krásná obec. Udělaly za poslední roky obrovský krok dopředu. Je to tady vidět. Je tady skvělý komunitní život, spolkový život, ne jenom že mají novou radnici a skvělé zázemí, tak prostě lidé tady žijí takovým komunitním způsobem života. Je to podhůří Beskyd, takže je to prostředí nádherné. A já jsem moc rád, že jsou to zrovna Palkovice. A taky v tomto roce se soutěže zúčastnilo podstatně více obcí než v letech předchozích, což je velmi dobrý signál, protože tahle soutěž Obec roku má prostě svůj motivační potenciál do budoucna. Jsem za to moc rád a jsem velmi potěšen, že jsem tady mohl strávit pár hodin odpoledne.”

---

Kontroly na rekreačních vodních plochách

Na vodních plochách v Moravskoslezském kraji, které slouží rekreaci a vodním sportům, se v průběhu letních prázdnin konají preventivní kontroly. Zaměřené jsou na bezpečnost plavců i posádek plavidel.

Kontrola se konala například na Žermanické přehradě a nyní na Těrlické přehradě.

Miroslav Kolátek, preventista Policie ČR MSK: “Jelikož jsou v letních měsících vodní plochy vyhledávaným místem k relaxaci a k trávení volného času, tak se tady srocuje více lidí a tak zaměřujeme pozornost i v rámci prevence právě na ty vodní plochy a jejich okolí. Dnes na Těrlické přehradě budeme realizovat celorepublikový preventivní počin s názvem Bezpečně u vody a spolupracovat na něm budou s námi pracovník Státní plavební správy a člen rybářské stráže.”

U rybářů se kontroluje, zda mají v pořádku potřebné dokumenty a zda loví podle pravidel.

Ladislav Kocián, rybář: “Zažil jsem už spoustu kontrol rybářských. Mírnější chybičky se vloudily. Nenapsaná váha u malých rybek." Jak se na kontroly díváte? “Je to v pořádku, protože spousta rybářů…. stačí se podívat kolem, dělají někteří nepořádek. Víme případy, kdy rybáři třeba upytlačili rybu.”

Těrlická přehrada je ideální pro vodní sporty. Kontrolou proto prošli i vůdci plavidel.

Zbyněk Mišurec, vůdce motorového člunu: “My tady jezdíme docela pravidelně se známými, jezdíme s více lodičkami a líbí se nám tady. Na blbnutí to stačí. V okolí je to tady nejblíž pro nás. Ještě jezdíme po řece Moravě a po Baťově kanále, takže tam je to takové jinačí, tady se můžeme více vyblbnout a s dětma vykoupat. Na Těrlické přehradě je to tady vyznačené poměrně pěkně, jsou tady značky, takže máme povědomí, jak bychom měli fungovat bez alkoholu a samozřejmě bez těchto negativních věcí. Jsou tady značky před kempy, je to vyznačené, jestli můžeme jet ve výtlaku nebo ve skluzu. Je tady dokonce vyhrazená plocha pro vodní sporty, kde se právě dá vyblbnout.”

Miroslav Kolátek, preventista Policie ČR MSK: “Naším cílem je poskytnout informace občanům, jak se bezpečně chovat na vodě, ve vodě i v její blízkosti, takže budeme komunikovat nejen o zabezpečení majetku, abychom eliminovali příležitosti k jeho odcizení, ale také o nebezpečí vstupu do vody pod vlivem alkoholu, případně skákání do neznámých vod. Svou pozornost věnujeme problematice alkoholu u řidičů, kteří budou k vodním plochám přijíždět a také u vůdců plavidel. Pro ty, kteří projdou úspěšně dechovou zkouškou, máme připravenou inspiraci, jak nahradit alkoholické nápoje v těchto letních teplých dnech, máme pro ně připraveno nealko pivo. Tyto akce budou v rámci prázdnin probíhat po celém Moravskoslezském kraji na vodních plochách, ale i v celé České republice. Problém bývá právě to že si nedávají pozor na svoje věci, na svůj majetek, takže občas dochází k nějakým krádežím a také občas bývá problém právě ten alkoholu u vůdců plavidel.”

Podobné preventivní akce se do konce léta konat i na dalších vodních plochách v kraji.





---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Beskydský expres
26. července 2024, 17:20

Na šancích připomněli historii a pokřtili knihu

Velká sláva se konala na hraničním opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova. Se svými vojsky se tam setkali těšínský kníže Adam Václav a uherský velmož Juraj Thurzo.

Dobové ukázky patří u návštěvníků památek mezi velmi oblíbené. Díky dobrovolníkům a historickým nadšencům si mohou názorně představit, jak se v dané době žilo. Opevnění Velká šance jim takový zážitek zprostředkovává.

Alena Kolčárková, ředitelka Gorolského turistického informačního centra: “Dneska máme akci, která zapadá do cyklu Fajné léto v Moravskoslezském kraji. Ta naše je zaměřena na historii. Jmenuje se Těšínský kníže a uherský velmož na Šancích. A to je v podstatě ten hlavní motiv celé historické akce. Tito dva pánové, už samozřejmě jenom jejich zástupci, se tady sejdou, aby demonstrovali tu spolupráci Těšínského Slezska s tou uherskou částí, jak spolu nějakým způsobem komunikovali, aby bránili hranici před Bočkajovými povstalci. Takže za tím účelem spojili své síly. A my dneska tady na této akci chceme ukázat jednak to setkání obou velmožů, které proběhne ve 12 hodin a potom odpoledne máme takovou velkou bojovou ukázku, kdy nám budou tady útočit právě ti Bočkajovi povstalci a budou útočit na Velkou šanci, aby ji dobyli. Věříme, že ji opět nedobydou, abychom mohli zase příští rok vymyslet další podobnou akci. A mezi těmi dvěma velkými ukázkami máme připravené ukázky života v táboře. Jsou tam vojáci, vysvětlují, jaký je rozdíl mezi uherskými a císařskými vojáky, jakou mají výzbroj, jak vlastně tady působili, máme tady dělostřelce, máme tady jízdy na koních.”

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Já jsem velmi rád, že se v rámci Fajného léta udělají akce a události v rámci Technotrasy a jednou takovou památkou, na které teď stojíme, je pevnost Šance, která sehrála významnou roli v boji proti Turkům. Dnes je to památka, která je chráněná zákonem a postupné dochází k její rekonstrukci a zpřístupňování veřejnosti v tom rozsahu, v jakém byla vlastně postavena před pětisty lety. Jsem rád, že je tady docela velká účast lidí, protože si myslím, že si to památka zaslouží a je tady ukázka lidových řemesel, tradiční hudby. Myslím si, že lidé mohou zakusit tu středověkou atmosféru, která tady na Jablunkovsku vládla. A součástí této akce je křest knihy Porta Silesiae, která vlastně mapuje historii této významné stavby, které se říká Šance, protože má hvězdicovitý tvar a je něčím unikátním v rámci celé střední Evropy.”

Knihu vydalo Muzeum Těšínska, které mapuje historii celého regionu.

Martin Krůl, Muzeum Těšínska, historik, autor knihy: “Kniha je dílem dlouhodobého výzkumu, který realizuji už od roku 2005 a zabývá se unikátním systémem upevnění, který bránil hranice Slezska na pomezí Uher a Polska. Tento systém, jehož počátky se kladou do 16. století a konec do století devatenáctého. Název Porta Silesiae jsem dal tomu proto, poněvadž vlastně tato pevnost a celý systém tvořily pomyslnou bránu do Slezska. To znamená, že všichni, kdo chtěli do Slezska projet, nebo ze Slezska odjet, museli projít tímto místem. Kniha je rovněž dílem toho, jak jsem již zmiňoval, dlouhodobého výzkumu, kdy bylo přistoupeno k rozsáhlému archivnímu výzkumu a byla sehnána spousta informací zejména z archivu z Vídně, Vratislavi, Prahy nebo Opavy. Tím, co jsem opravdu rád, že se podařilo, je katalog map, kdy ze všech těchto institucí byla sehnána prakticky asi veškerá kartografická zobrazení celé hraniční oblasti. Zároveň publikace obsahuje katalog těchto map, kde je popsáno, kdo je vydal, kdo vydal mapu, co zobrazuje a odkud pochází.”

Opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova zve také na další akce, které se konají v průběhu sezony.


---

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “Letos je 9. ročník Festivalu dechovek, gulášových a pivních slavností. Máme to tři v jednom už devátý rok. On by byl 10. ročník, kdyby nebyl covid. Jsme za to rádi, že se to chytlo, protože zkoušeli jsme country, zkoušeli jsme různé folkařské festivaly a vždycky to bylo slabé. Přišlo více účinkujících než diváků a tady na ty dechovky opravdu přijde 1500, skoro 2000 lidí, plus ty guláše a pivo. Tak si myslím, že to je pěkná akce, která má své opodstatnění tady v Palkovicích a na Myslíku. Jezdí tady lidi z Místku, z Frýdku, z okolních vesnic, takže budeme rádi, když v tom bude i po nás někdo pokračovat.”

Zatímco se na podiu střídaly dechovky z celé republiky, týmy kuchařů se snažily uvařit nejlepší guláš, se kterým by zaujaly odbornou porotu.

Jaroslav Maixner, porotce: “Vypozorovali jsme to, že jsou obrovské rozdíly mezi těmi jednotlivými družstvy. Každý má jiný přístup a všichni do toho jsou srdcem. To je super. Favority máme nějaké vybrané, ale nebudeme předbíhat. Slováci jako jednoznačně. Jejich přístup k tomu guláši je úplně fantastický. Sázím na Slováky.”

Slovenské týmy nakonec v soutěži obsadily 1. a 3. místo.

Jaro Hozák, Řezníci z Kotěšové: “My jsme přijeli z Kotěšové, to jsou 4 kilometry od Bytče. Tak nás pozvali, jestli bychom nepřijeli. Jsme tady dvě party, tady vedle jsou Hrobaři z Bytče. Vaříme hovězí guláš z líček. Já jsem vyučený řezník a rád z toho vařím. Do základu dáváme cibuli a uzenou slaninu, na něm se orestovala cibulka. Potom se přidalo maso, ta nakrájená líčka, podusilo se to a udělala se šťávička. My tam dáváme celé brambory na rozvaření, ty změknou, rozmačkáme je na zahuštění a ještě přidáme brambory nakrájené na kostky. Dovaříme, dochutíme a finito.”

Michal Kubala, Hrobaři z Bytče: “My jsme se rozhodli pro dršťkový guláš, který je u nás tradiční a vyhráváme s ním soutěže. Proto jsme to chtěli vyzkoušet i u vás. Já tam hlíva ústřičná a jedna tajná ingredience.”

Letošní ročník byl doplněn o slavnostní předání ocenění v krajském kole soutěže Vesnice roku. Vítězem a postupujícím do národního finále se staly právě Palkovice.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “Dneska je to hodně nervóznější, protože čekáme na vyhlašování výsledku Vesnice roku. My teda víme, že jsme to vyhráli, to už víme a proto to i pořádáme to vyhlašování. Ale je to nervózní kvůli tomu, že chceme ať to dopadne dobře, ať je ta komise a ti lidé, kteří přijeli tady do Palkovic z celé České republiky, aby byli spokojení. Ať vidí, že tady se dobře opravdu žije a že to umíme dělat takové větší akce, že jsme nachystaní i dobře bojovat v celorepublikovém kole o Vesnici roku celé České republiky. Budeme se chystat na celorepublikovou soutěž Vesnice roku, která proběhne u nás v Palkovicích 6. září s největší pravděpodobností v pátek, což je příjemný termín pro nás. Budeme se 4 hodiny prezentovat lidmi. To je to nejdůležitější. Protože ty baráky jsou a za chvíli musí být, ale ti lidi jsou tady teď a jsou nenahraditelní v podstatě, i když se říká, že jsou všichni nahraditelní, ale nejsou, protože každý ten člověk má svojí jakousi identitu. A když udělám 10 telefonátů a přijde mi na tu akci tisíc lidí, podpořit nás v té soutěži, jako tady přišlo toho 3. června. Opravdu jsme obvolali 10 kamarádů a bylo tady skoro 800 občanů, a to bylo v pondělí v poledne. Takže v ten pátek odpoledne si myslíme, že nás tady bude opravdu hodně a že uděláme zase takový nějaký festiválek, kde ukážeme včelaře, hasiče, myslivce, enduristy, zahrádkáře, zkrátka všech našich 28 spolků.”

Soutěžící obce podpořil Moravskoslezský kraj.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Já bych jim popřál, aby se jim opravdu i do budoucna dařilo, protože je vidět, že obecní život a opět se ukazuje, že život i mimo ta velká sídla, mimo velká statutární města prostě funguje. Funguje skvěle. Palkovice jsou krásná obec. Udělaly za poslední roky obrovský krok dopředu. Je to tady vidět. Je tady skvělý komunitní život, spolkový život, ne jenom že mají novou radnici a skvělé zázemí, tak prostě lidé tady žijí takovým komunitním způsobem života. Je to podhůří Beskyd, takže je to prostředí nádherné. A já jsem moc rád, že jsou to zrovna Palkovice. A taky v tomto roce se soutěže zúčastnilo podstatně více obcí než v letech předchozích, což je velmi dobrý signál, protože tahle soutěž Obec roku má prostě svůj motivační potenciál do budoucna. Jsem za to moc rád a jsem velmi potěšen, že jsem tady mohl strávit pár hodin odpoledne.”

---

Kontroly na rekreačních vodních plochách

Na vodních plochách v Moravskoslezském kraji, které slouží rekreaci a vodním sportům, se v průběhu letních prázdnin konají preventivní kontroly. Zaměřené jsou na bezpečnost plavců i posádek plavidel.

Kontrola se konala například na Žermanické přehradě a nyní na Těrlické přehradě.

Miroslav Kolátek, preventista Policie ČR MSK: “Jelikož jsou v letních měsících vodní plochy vyhledávaným místem k relaxaci a k trávení volného času, tak se tady srocuje více lidí a tak zaměřujeme pozornost i v rámci prevence právě na ty vodní plochy a jejich okolí. Dnes na Těrlické přehradě budeme realizovat celorepublikový preventivní počin s názvem Bezpečně u vody a spolupracovat na něm budou s námi pracovník Státní plavební správy a člen rybářské stráže.”

U rybářů se kontroluje, zda mají v pořádku potřebné dokumenty a zda loví podle pravidel.

Ladislav Kocián, rybář: “Zažil jsem už spoustu kontrol rybářských. Mírnější chybičky se vloudily. Nenapsaná váha u malých rybek." Jak se na kontroly díváte? “Je to v pořádku, protože spousta rybářů…. stačí se podívat kolem, dělají někteří nepořádek. Víme případy, kdy rybáři třeba upytlačili rybu.”

Těrlická přehrada je ideální pro vodní sporty. Kontrolou proto prošli i vůdci plavidel.

Zbyněk Mišurec, vůdce motorového člunu: “My tady jezdíme docela pravidelně se známými, jezdíme s více lodičkami a líbí se nám tady. Na blbnutí to stačí. V okolí je to tady nejblíž pro nás. Ještě jezdíme po řece Moravě a po Baťově kanále, takže tam je to takové jinačí, tady se můžeme více vyblbnout a s dětma vykoupat. Na Těrlické přehradě je to tady vyznačené poměrně pěkně, jsou tady značky, takže máme povědomí, jak bychom měli fungovat bez alkoholu a samozřejmě bez těchto negativních věcí. Jsou tady značky před kempy, je to vyznačené, jestli můžeme jet ve výtlaku nebo ve skluzu. Je tady dokonce vyhrazená plocha pro vodní sporty, kde se právě dá vyblbnout.”

Miroslav Kolátek, preventista Policie ČR MSK: “Naším cílem je poskytnout informace občanům, jak se bezpečně chovat na vodě, ve vodě i v její blízkosti, takže budeme komunikovat nejen o zabezpečení majetku, abychom eliminovali příležitosti k jeho odcizení, ale také o nebezpečí vstupu do vody pod vlivem alkoholu, případně skákání do neznámých vod. Svou pozornost věnujeme problematice alkoholu u řidičů, kteří budou k vodním plochám přijíždět a také u vůdců plavidel. Pro ty, kteří projdou úspěšně dechovou zkouškou, máme připravenou inspiraci, jak nahradit alkoholické nápoje v těchto letních teplých dnech, máme pro ně připraveno nealko pivo. Tyto akce budou v rámci prázdnin probíhat po celém Moravskoslezském kraji na vodních plochách, ale i v celé České republice. Problém bývá právě to že si nedávají pozor na svoje věci, na svůj majetek, takže občas dochází k nějakým krádežím a také občas bývá problém právě ten alkoholu u vůdců plavidel.”

Podobné preventivní akce se do konce léta konat i na dalších vodních plochách v kraji.





---

Zdroj: https://polar.cz/porady/beskydsky-expres/beskydsky-expres-26-07-2024-17-24