Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Beskydský expres

Beskydský expres

  • V Gutech byla slavnostně zahájena stavba repliky kostela vypáleného žháři
  • Na Těrlické přehradě založili jachtařskou školu pro děti
  • Janovice jako první pořádaly svůj obecní den online

V Gutech byla slavnostně zahájena stavba repliky kostela vypáleného žháři

Letos v srpnu to budou tři roky, kdy mladí žháři zapálili historický dřevěný kostel v Gutech na Třinecku. Po přípravných pracích a komplikovaném vyřizování stavebního povolení byla nyní slavnostně zahájena stavba věrné repliky původního kostela. První mše by se měla konat příští rok.

Příprava základů a následně stavba repliky dřevěného kostela a vybavení jeho interiéru. Tak bude v nejbližší době probíhat obnova historického kostela v třinecké místní části Guty. Při úterním slavnostním zahájení zástupci církve připomněli, že mladým žhářům už odpustili a poděkovali všem lidem, kteří přispěli na stavbu nového kostela. Obnova kostela je po celou dobu konzultována s památkáři.

Mons. Martin David, pomocný biskup a generální vikář: “Při obnově kostela byla samozřejmě spolupráce s památkáři a Národním památkovým ústavem velice nutná, protože kostel byl a zůstane kulturní památkou. Shodli jsme se na tom, že budeme budovat věrnou repliku podle stavební dokumentace, která byla zpracována někdy v 50. letech minulého století. Té věrné replice kostela musí nějakým způsobem odpovídat i interiér, který už nebude ten historický, ale bude to jakási kombinace historických a moderních prvků.”

Základy by měly být připravené v průběhu několika týdnů. Pak přijde na řadu montáž kostela.

Václav Kotásek, vedoucí stavebního oddělení Biskupství ostravsko-opavského: “Ono to půjde celkem rychle kupředu. Chvilku potrvá šindelová krytina, to je náročnější. Jinak to bude v řádu měsíců."

Obnova kostela Božího Těla si vyžádá zhruba 27 milionů korun. Pokud vše půjde podle plánu, první mše by se měla v obnoveném kostele v Gutech konat příští rok v květnu. 

Hrubá stavba byla nejdříve postavena v Hošťálkové na Valašsku. Nyní bude rozebírána a převážena do Gutů, kde bude opět sestavena.

Nový kostel sice už mohl stát a sloužit věřícím i turistům, ale vše se zadrhlo u hasičů. Ti požadovali, aby požární signalizace vedla přímo k nim. Pro Biskupství ostravsko-opavské by to však znamenalo 10x vyšší měsíční náklady, než u soukromé bezpečnostní agentury.

Věra Palkovská, primátorka Třince: “Díky vstřícnému postupu města Třince, Moravskoslezského kraje a Hasičského záchranného sboru se nám podařilo najít řešení a tím zajistit souhlasné závazné stanovisko hasičů. Pak už nic nebránilo, aby třinecký stavební úřad vydal stavebního povolení. A já mám velkou radost, že až bude nový kostelík stát, tak do něj najdou cestu nejenom věřící, ale i turisté. Kostel z roku 1563 je pro naše město rodinným stříbrem. Jde o nejstarší památku. Ve veřejné sbírce na jeho obnovu se podařilo vybrat zhruba 3,8 milionu korun."

Po dokončení bude ve věrnější podobě. než v době vyhoření. Pokud se vše podaří, vysvěcení a první bohoslužba by se v obnoveném kostele mohly konat v příštím roce.


---

Na Těrlické přehradě založili jachtařskou školu pro děti

Jachtaření si mohou na Těrlické přehradě vyzkoušet děti starší 10 let. Tamní klub letos zahajuje jachtařskou školu pro nejmenší adepty. Výhodu mají samozřejmě plavci, protože začátky se jistě bez koupele v přehradě neobejdou...

Dobrý vítr do plachet a krásný výhled na Beskydy. To je jachtaření na Těrlické přehradě. Tamní Jachting klub Těrlicko letos slaví 60 let svého působení. Shodou okolností právě letos založil jachtařskou školu mládeže. Zkušení jachtaři v ní budou učit děti od 10 let. S finanční pomocí těrlické radnice klub v Anglii nakoupil čtyři lodě RS Tera, které jsou určené právě pro nejmenší začátečníky.

Alexandr Pacek, předseda Jachting klubu Těrlicko: “Jsou osvědčené, nepotopitelné, rychlé, nádherný zážitek na nich mají děti. Máme propracovaný systém, jak ty děti učit, aby nebyly nejprve v nějakém šoku, aby se naučily jezdit, aby měly velký rychlý progres. Základním cílem jachtařské školy je ne naučit děti závodní technice, aby soutěžily na mistrovství republiky, ale seznámit děti s jachtingem, aby získaly vztah k přírodě, abychom je vytáhli od těch computerů, od těch strašný skříněk, aby trávili svůj čas na vodě, na sluníčku, na čerstvém vzduchu."

Těrlická jachtařská škola zahájí činnost na Mezinárodní den dětí 1. června. Už teď se mohou zájemci hlásit.

Alexandr Pacek, předseda Jachting klubu Těrlicko“Už máme první svoje žáčky, začínáme v malých týmech ve třech dětech. Začínáme s nimi na školní lodi, kdy se naučí nejdříve kormidlovat velkou loď a pak, jak zvládnout jízdu, budou vnímat vítr, tak je okamžitě přesedláváme na tyto malé lodičky, kde už budou samostatně rozhodovat o sobě a jezdit. Věříme tomu a zkoušeli jsme to minulý rok jako pilot, že to funguje."

Jednou z úspěšných těrlických jachtařek je 17letá Lucie Zielonková.

Lucie Zielonková, jachtařka: “Jachtingu se věnuji už vlastně od mala. Kdysi jsem jezdila na Optimistu a zároveň jsem na něm i závodila. Teď jezdím na Evropě a chtěla bych tyto zkušenosti zužitkovat při tréninku dětí. Myslím, že děti si to taky užijí, je to krásné prostředí, přehrada, je tu vítr, takže myslím, že to bude výborné a myslím, že se můžou toho dost naučit a že můžou být dobří závodníci a vyhrávat poháry a medaile.”

O začínající jachtaře se budou v Těrlicku starat zkušení trenéři. Z tuzemských přehrad a jezer to mohou děti dotáhnout až na moře a oceány.

Marek Sittek, trenér: “Rozhodli jsme se pro velmi moderní pojetí jachtingu pro mladé. Šli jsme do toho, co je Anglii naprostý top, tedy do lodě RS Tera. Je to bezpečná loď, skvělá a rychlá. Na tom se strašně rychle učí, takže opravdu se snažíme jako jít úplně do toho nejlepšího, co se dá v současné době pro mladé sehnat. Je to trošičku jiné, než se učí na Optimistu, ale zase moc ne a ta technika na těch lodích si myslím, že je jednodušší oproti Optimistu. Dosažení vyšší rychlosti je jednodušší, než na Optimistu. Jsou ty lodě prostě bezpečnější, ale zároveň i rychlejší, takže to je to zajímavé. Je to jiná lodní třída. Už v podstatě jedou 4 jachtkluby a bude to rozrůstat. Takže si myslím, že jsme začali v tom nejlepším okamžiku, že opravdu chytneme ten začátek a budeme dobří."

---

Janovice jako první pořádaly svůj obecní den online

Netradičně přistoupili k letošním oslavám výročí své obce v Janovicích. Protože kvůli koronavirové pandemii nemohli uspořádat klasický Den obce, rozhodli se pro přímý přenos na internetu. V programu nechyběli slavní rodáci.

Malá obec Janovice o 1900 obyvatelích se stala první v českých zemích, která uspořádala svůj obecní den online. Důvodem byla karanténní opatření v době koronavirové nákazy. Janovičtí přípravu živého vysílání nepodcenili a pečlivě se připravili.

David Fiedor, místostarosta: “Každoročně, a letos to byl 6. ročník, pořádáme Den obce. Letos, protože je ta koronavirová epidemie, tak jsme se rozhodli, že to zkusíme udělat úplně jinak. Zazněl tady názor z našich řad udělat to podle televize, tak jako dneska vidíme v televizi, že je všechno online, že jsou různé kapely, různé kulturní akce. Oslovil nás Péťa Mohyla, který s tím má bohatou zkušenost a udělali jsme nějaký tým. Ten začal pracovat, oslovili jsme rodáky a známé lidi, kteří mají s Janovicemi nějakou souvislost, kteří obec proslavili za hranicemi kraje."

Studio vzniklo přímo na radnici

Celý online obce byl vysílaný z improvizovaného studia v sále na obecním úřadě. 

David Fiedor, místostarosta: "Samozřejmě, některé příspěvky a kapely nebo rozhovory byly předtočené. Něco jsme točili v kulturním domě ve Frýdlantě a některé rozhovory s lidmi, kteří jsou mimo republiku, jsme natáčeli přes Skype. Tři rozhovory se vysílaly živě. Celým pořadem nás provázela naše oblíbená dvojice Jakub Nykl a Lucií Nohlovou. Myslím si, že se toho zhostili na jedničku."

Hosty přenosu byli hokejisté Pavel Kubina a Petr Kalus, senátor Zdeněk Nytra či operní pěvkyně Irena Magnusková. Vystoupily také janovické děti a zahrály skupiny Poetika a Minami.

Petr Mohyla, scénárista a režisér: ”My jsme se rozhodli, že některé věci předtočíme, že nebudeme všechno dělat živě, protože to ani technicky tady z našich prostor nešlo. Domluvili jsme se ve Frýdlantě nad Ostravicí a pronajali jsme si tam kulturní dům, kde jsme udělali pár vystoupení našich dětí z Janovického talentu. Takže potom byli vysíláni v rámci v rámci toho pořadu a přizvali jsme tam dvě kapely, kterým jsme natočili jejich koncert. Znamenalo to prostě normálně natáčet standardní koncert se světly a zvukem. Minimálně jsme do toho stříhali. Nahráli jsme to celé, no a potom jsme vlastně tady odsud, přímo z obecního úřadu, vysílali živě. Pro představu, je to o tom, že musíte postavit kompletní režii, střižnu, zvuk, světla, kameramany, prostě standardní televizní produkci. A tímto způsobem jsme to zvládli prakticky s vlastními zdroji s technikou, kterou disponujeme, díky tomu, že já se v té branži nějakým způsobem trošku pohybuji. Tak jsme to zvládli vlastními silami s vlastními lidmi, což bylo super a asi nejzajímavější byly právě ty osobnosti a jak se k tomu přistoupilo."

Pořadatele online přenosu překvapila vysoká sledovanost. 

Petr Mohyla, scénárista a režisér: Těžká na takovém projektu byla jedna zásadní věc. Nikdo si to nedokázal představit, nikdo si nedokázal představit, jak to bude vypadat a odmítali nás jak sponzoři, tak samozřejmě i lidé, kteří měli vystoupit. A teď máme ohlasy, že litují, že u toho nebyli, že to mělo nějakou formu, že to vypadalo dobře. Vysílalo se na dvou platformách. Na Facebooku obce a na webových stránkách obce, kde to bylo spřaženo s YouTube. Dohromady se v jeden okamžik dívalo kolem maximálně 200 lidí, ale to je ten okamžik, ten přesný okamžik, takže se to číslo dozvíte, až to skončí. No a tady vypuklo docela nadšení, protože jsme zjistili, že se na nás dívalo 2000 lidí. Abyste měli představu, Janovice mají lehce přes 1900 lidí, včetně nemluvňat a seniorů a že se na nás dívalo 2000 zařízení, tedy lidí mohlo být více. Když jsme se ráno probudili po odvysílání, tak tam byla tisícovka navíc, takže dneska je tam přes tři tisíce lidí, kteří ten pořad zhlédli alespoň minutu a déle. Reakce byly úžasné, za to jsme hrozně rádi. Prakticky nemáme jediný dislike, nemáme jedinou negativní reakci. Mi osobně volali někteří lidé z vesnice, což mě překvapilo, protože si takhle normálně nevoláme a gratulovali a děkovali, že to vůbec proběhlo. Takže zatím jenom pozitivní reakce. Všichni bychom chtěli být venku, všichni bychom chtěli dělat živé koncerty, živé akce, ale bohužel ta opatření jsou tak složitá na realizaci, že to je pro mnoho obcí, lidí i firem nereálné zrealizovat. Ale aspoň tahle forma byla fajn, takže nám to připadá, že to není úplně špatně a navíc vzniká nádherný dobový záznam něčeho, co se tady událo."

Janovičtí věří, že další Den obce budou za rok pořádat venku a všichni se tam setkají osobně.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Beskydský expres
29. května 2020, 17:20

V Gutech byla slavnostně zahájena stavba repliky kostela vypáleného žháři

Letos v srpnu to budou tři roky, kdy mladí žháři zapálili historický dřevěný kostel v Gutech na Třinecku. Po přípravných pracích a komplikovaném vyřizování stavebního povolení byla nyní slavnostně zahájena stavba věrné repliky původního kostela. První mše by se měla konat příští rok.

Příprava základů a následně stavba repliky dřevěného kostela a vybavení jeho interiéru. Tak bude v nejbližší době probíhat obnova historického kostela v třinecké místní části Guty. Při úterním slavnostním zahájení zástupci církve připomněli, že mladým žhářům už odpustili a poděkovali všem lidem, kteří přispěli na stavbu nového kostela. Obnova kostela je po celou dobu konzultována s památkáři.

Mons. Martin David, pomocný biskup a generální vikář: “Při obnově kostela byla samozřejmě spolupráce s památkáři a Národním památkovým ústavem velice nutná, protože kostel byl a zůstane kulturní památkou. Shodli jsme se na tom, že budeme budovat věrnou repliku podle stavební dokumentace, která byla zpracována někdy v 50. letech minulého století. Té věrné replice kostela musí nějakým způsobem odpovídat i interiér, který už nebude ten historický, ale bude to jakási kombinace historických a moderních prvků.”

Základy by měly být připravené v průběhu několika týdnů. Pak přijde na řadu montáž kostela.

Václav Kotásek, vedoucí stavebního oddělení Biskupství ostravsko-opavského: “Ono to půjde celkem rychle kupředu. Chvilku potrvá šindelová krytina, to je náročnější. Jinak to bude v řádu měsíců."

Obnova kostela Božího Těla si vyžádá zhruba 27 milionů korun. Pokud vše půjde podle plánu, první mše by se měla v obnoveném kostele v Gutech konat příští rok v květnu. 

Hrubá stavba byla nejdříve postavena v Hošťálkové na Valašsku. Nyní bude rozebírána a převážena do Gutů, kde bude opět sestavena.

Nový kostel sice už mohl stát a sloužit věřícím i turistům, ale vše se zadrhlo u hasičů. Ti požadovali, aby požární signalizace vedla přímo k nim. Pro Biskupství ostravsko-opavské by to však znamenalo 10x vyšší měsíční náklady, než u soukromé bezpečnostní agentury.

Věra Palkovská, primátorka Třince: “Díky vstřícnému postupu města Třince, Moravskoslezského kraje a Hasičského záchranného sboru se nám podařilo najít řešení a tím zajistit souhlasné závazné stanovisko hasičů. Pak už nic nebránilo, aby třinecký stavební úřad vydal stavebního povolení. A já mám velkou radost, že až bude nový kostelík stát, tak do něj najdou cestu nejenom věřící, ale i turisté. Kostel z roku 1563 je pro naše město rodinným stříbrem. Jde o nejstarší památku. Ve veřejné sbírce na jeho obnovu se podařilo vybrat zhruba 3,8 milionu korun."

Po dokončení bude ve věrnější podobě. než v době vyhoření. Pokud se vše podaří, vysvěcení a první bohoslužba by se v obnoveném kostele mohly konat v příštím roce.


---

Na Těrlické přehradě založili jachtařskou školu pro děti

Jachtaření si mohou na Těrlické přehradě vyzkoušet děti starší 10 let. Tamní klub letos zahajuje jachtařskou školu pro nejmenší adepty. Výhodu mají samozřejmě plavci, protože začátky se jistě bez koupele v přehradě neobejdou...

Dobrý vítr do plachet a krásný výhled na Beskydy. To je jachtaření na Těrlické přehradě. Tamní Jachting klub Těrlicko letos slaví 60 let svého působení. Shodou okolností právě letos založil jachtařskou školu mládeže. Zkušení jachtaři v ní budou učit děti od 10 let. S finanční pomocí těrlické radnice klub v Anglii nakoupil čtyři lodě RS Tera, které jsou určené právě pro nejmenší začátečníky.

Alexandr Pacek, předseda Jachting klubu Těrlicko: “Jsou osvědčené, nepotopitelné, rychlé, nádherný zážitek na nich mají děti. Máme propracovaný systém, jak ty děti učit, aby nebyly nejprve v nějakém šoku, aby se naučily jezdit, aby měly velký rychlý progres. Základním cílem jachtařské školy je ne naučit děti závodní technice, aby soutěžily na mistrovství republiky, ale seznámit děti s jachtingem, aby získaly vztah k přírodě, abychom je vytáhli od těch computerů, od těch strašný skříněk, aby trávili svůj čas na vodě, na sluníčku, na čerstvém vzduchu."

Těrlická jachtařská škola zahájí činnost na Mezinárodní den dětí 1. června. Už teď se mohou zájemci hlásit.

Alexandr Pacek, předseda Jachting klubu Těrlicko“Už máme první svoje žáčky, začínáme v malých týmech ve třech dětech. Začínáme s nimi na školní lodi, kdy se naučí nejdříve kormidlovat velkou loď a pak, jak zvládnout jízdu, budou vnímat vítr, tak je okamžitě přesedláváme na tyto malé lodičky, kde už budou samostatně rozhodovat o sobě a jezdit. Věříme tomu a zkoušeli jsme to minulý rok jako pilot, že to funguje."

Jednou z úspěšných těrlických jachtařek je 17letá Lucie Zielonková.

Lucie Zielonková, jachtařka: “Jachtingu se věnuji už vlastně od mala. Kdysi jsem jezdila na Optimistu a zároveň jsem na něm i závodila. Teď jezdím na Evropě a chtěla bych tyto zkušenosti zužitkovat při tréninku dětí. Myslím, že děti si to taky užijí, je to krásné prostředí, přehrada, je tu vítr, takže myslím, že to bude výborné a myslím, že se můžou toho dost naučit a že můžou být dobří závodníci a vyhrávat poháry a medaile.”

O začínající jachtaře se budou v Těrlicku starat zkušení trenéři. Z tuzemských přehrad a jezer to mohou děti dotáhnout až na moře a oceány.

Marek Sittek, trenér: “Rozhodli jsme se pro velmi moderní pojetí jachtingu pro mladé. Šli jsme do toho, co je Anglii naprostý top, tedy do lodě RS Tera. Je to bezpečná loď, skvělá a rychlá. Na tom se strašně rychle učí, takže opravdu se snažíme jako jít úplně do toho nejlepšího, co se dá v současné době pro mladé sehnat. Je to trošičku jiné, než se učí na Optimistu, ale zase moc ne a ta technika na těch lodích si myslím, že je jednodušší oproti Optimistu. Dosažení vyšší rychlosti je jednodušší, než na Optimistu. Jsou ty lodě prostě bezpečnější, ale zároveň i rychlejší, takže to je to zajímavé. Je to jiná lodní třída. Už v podstatě jedou 4 jachtkluby a bude to rozrůstat. Takže si myslím, že jsme začali v tom nejlepším okamžiku, že opravdu chytneme ten začátek a budeme dobří."

---

Janovice jako první pořádaly svůj obecní den online

Netradičně přistoupili k letošním oslavám výročí své obce v Janovicích. Protože kvůli koronavirové pandemii nemohli uspořádat klasický Den obce, rozhodli se pro přímý přenos na internetu. V programu nechyběli slavní rodáci.

Malá obec Janovice o 1900 obyvatelích se stala první v českých zemích, která uspořádala svůj obecní den online. Důvodem byla karanténní opatření v době koronavirové nákazy. Janovičtí přípravu živého vysílání nepodcenili a pečlivě se připravili.

David Fiedor, místostarosta: “Každoročně, a letos to byl 6. ročník, pořádáme Den obce. Letos, protože je ta koronavirová epidemie, tak jsme se rozhodli, že to zkusíme udělat úplně jinak. Zazněl tady názor z našich řad udělat to podle televize, tak jako dneska vidíme v televizi, že je všechno online, že jsou různé kapely, různé kulturní akce. Oslovil nás Péťa Mohyla, který s tím má bohatou zkušenost a udělali jsme nějaký tým. Ten začal pracovat, oslovili jsme rodáky a známé lidi, kteří mají s Janovicemi nějakou souvislost, kteří obec proslavili za hranicemi kraje."

Studio vzniklo přímo na radnici

Celý online obce byl vysílaný z improvizovaného studia v sále na obecním úřadě. 

David Fiedor, místostarosta: "Samozřejmě, některé příspěvky a kapely nebo rozhovory byly předtočené. Něco jsme točili v kulturním domě ve Frýdlantě a některé rozhovory s lidmi, kteří jsou mimo republiku, jsme natáčeli přes Skype. Tři rozhovory se vysílaly živě. Celým pořadem nás provázela naše oblíbená dvojice Jakub Nykl a Lucií Nohlovou. Myslím si, že se toho zhostili na jedničku."

Hosty přenosu byli hokejisté Pavel Kubina a Petr Kalus, senátor Zdeněk Nytra či operní pěvkyně Irena Magnusková. Vystoupily také janovické děti a zahrály skupiny Poetika a Minami.

Petr Mohyla, scénárista a režisér: ”My jsme se rozhodli, že některé věci předtočíme, že nebudeme všechno dělat živě, protože to ani technicky tady z našich prostor nešlo. Domluvili jsme se ve Frýdlantě nad Ostravicí a pronajali jsme si tam kulturní dům, kde jsme udělali pár vystoupení našich dětí z Janovického talentu. Takže potom byli vysíláni v rámci v rámci toho pořadu a přizvali jsme tam dvě kapely, kterým jsme natočili jejich koncert. Znamenalo to prostě normálně natáčet standardní koncert se světly a zvukem. Minimálně jsme do toho stříhali. Nahráli jsme to celé, no a potom jsme vlastně tady odsud, přímo z obecního úřadu, vysílali živě. Pro představu, je to o tom, že musíte postavit kompletní režii, střižnu, zvuk, světla, kameramany, prostě standardní televizní produkci. A tímto způsobem jsme to zvládli prakticky s vlastními zdroji s technikou, kterou disponujeme, díky tomu, že já se v té branži nějakým způsobem trošku pohybuji. Tak jsme to zvládli vlastními silami s vlastními lidmi, což bylo super a asi nejzajímavější byly právě ty osobnosti a jak se k tomu přistoupilo."

Pořadatele online přenosu překvapila vysoká sledovanost. 

Petr Mohyla, scénárista a režisér: Těžká na takovém projektu byla jedna zásadní věc. Nikdo si to nedokázal představit, nikdo si nedokázal představit, jak to bude vypadat a odmítali nás jak sponzoři, tak samozřejmě i lidé, kteří měli vystoupit. A teď máme ohlasy, že litují, že u toho nebyli, že to mělo nějakou formu, že to vypadalo dobře. Vysílalo se na dvou platformách. Na Facebooku obce a na webových stránkách obce, kde to bylo spřaženo s YouTube. Dohromady se v jeden okamžik dívalo kolem maximálně 200 lidí, ale to je ten okamžik, ten přesný okamžik, takže se to číslo dozvíte, až to skončí. No a tady vypuklo docela nadšení, protože jsme zjistili, že se na nás dívalo 2000 lidí. Abyste měli představu, Janovice mají lehce přes 1900 lidí, včetně nemluvňat a seniorů a že se na nás dívalo 2000 zařízení, tedy lidí mohlo být více. Když jsme se ráno probudili po odvysílání, tak tam byla tisícovka navíc, takže dneska je tam přes tři tisíce lidí, kteří ten pořad zhlédli alespoň minutu a déle. Reakce byly úžasné, za to jsme hrozně rádi. Prakticky nemáme jediný dislike, nemáme jedinou negativní reakci. Mi osobně volali někteří lidé z vesnice, což mě překvapilo, protože si takhle normálně nevoláme a gratulovali a děkovali, že to vůbec proběhlo. Takže zatím jenom pozitivní reakce. Všichni bychom chtěli být venku, všichni bychom chtěli dělat živé koncerty, živé akce, ale bohužel ta opatření jsou tak složitá na realizaci, že to je pro mnoho obcí, lidí i firem nereálné zrealizovat. Ale aspoň tahle forma byla fajn, takže nám to připadá, že to není úplně špatně a navíc vzniká nádherný dobový záznam něčeho, co se tady událo."

Janovičtí věří, že další Den obce budou za rok pořádat venku a všichni se tam setkají osobně.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/beskydsky-expres/beskydsky-expres-29-05-2020-17-23