Čeladenský miniexpres

Petr Andrle vydal knižní obhajobu Čeladné

Petr Andrle vydal knižní obhajobu Čeladné

Petr Andrle, žijící v Čeladné, napsal více než devadesát vlastivědných publikací. Před pár dny k nim přibyla další s názvem Od střech doškových až po dnešek. Textem i fotografiemi popisuje neuvěřitelné přeměny Čeladná v posledních stoletích. A také vyvrací to, že někteří lidé tuto beskydskou obec přirovnávají k Beverly Hills východní Moravy.

Petr Andrle, publicista: “Na obranu Čeladné jsem se snažil prokázat. že to nebylo město žádných nějakých hloupých vesničanů. Vždyť od 17. století dvě stě let prováděli hutní výrobu, která byla velmi složitá.”

Čeladná, podle autora knihy, vždy obcí progresivní, ve které žili chytří, pracovití a podnikaví lidé.

Petr Andrle, publicista: “V 16. století byla střediskem odboje Valachů proti Hukvaldské vrchnosti. Jako jedna z prvních obcí měla veřejné osvětlení, i když trochu náhodou. Majitelé tkalcovny, Žárovy továrny, koupili parní stroj, který vyráběl elektrickou energii a on vyráběl příliš té energie, tak ji pustili do nejbližší ulice a restaurace. Takže by se dalo říct, že Čeladná měla někd kolem roku 1900 veřejné osvětlení.”

To vše a další zajímavosti obsahuje nová kniha Petra Andrleho, která vyšla za podpory obce Čeladná. Díky tomu si ji lidé budou moci zdarma vyzvednout ve zdejším Informačním centru. Na čtenáře tu čeká 1000 výtisků.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry