Výstava fotografií z knihy mapuje hornictví
Dvě výstavy mapují dějiny hornictví v Moravské Ostravě a Přívozu, ale i na celém Ostravsku a Karvinsku. V rámci projektu Fajront takto představují novou fotografickou knihu Vzhůru do dolů! Tu dlouhá léta připravoval fotograf Ondřej Durczak.
Masarykovo náměstí v centru Ostravy se stalo jedním z míst, které nabízí náhled do nové fotografické knihy Vzhůru do dolů!
Ondřej Durczak; fotograf, autor výstavy: "Ta výstava je sestavena z fotografií jak archivních, tak současných, respektive mých snímků. Já to téma fotografuji posledních 12 let, takže jsem se snažil o jakousi komparaci toho, jak to hornictví vypadalo nebo ty šachty a další prvky do toho hornictví, kdysi a dnes."
Na projekt navazuje i putovní výstava Po stopách hornictví v Moravské Ostravě a Přívozu, která je nyní k vidění na náměstí Svatopluka Čecha a čeká ji ještě zastávka na sídlišti Šalamouna.
Alena Pataky (ANO), místostarostka Moravské Ostravy a Přívozu: "Když jsem se tady přistěhovala, tak Ostrava byla skutečně před těmi 44 lety černá. Nicméně za ta léta se mi dostala Ostrava pod kůži a vnímám ten vývoj, tu genezi. Jsem ráda, že nám tady zůstávají různé památky, jako těžní věže, muzea."
Ondřej Durczak; fotograf, autor výstavy: "Ta výstava Vzhůru do dolů! je takovým zlomkem, výběrem obsahu z té fotografické knihy, která vyšla teď v září. A tam těch fotografií je více než 450, takže skutečně nabízí mnohem širší pohled na ty dějiny hornictví."
Alena Pataky (ANO), místostarostka Moravské Ostravy a Přívozu: "Co všechno se k tomu váže, že to nebyly jenom doly, dolování uhlí, jeho nějaká kvalita. Že to byly hornické kolonie, že na to navazoval další průmysl, hutě. I to, že Ostrava díky uhlí byla strašně bohatá."
Každou fotografii doprovází stručné popisky. Rok pořízení, kdy například důl vznikl, kdy byla ukončena těžba a další.
---