Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Chytrý region

Chytrý region

  • Slezská univerzita Opava se zapojila do významného projektu
  • Pedagogové OPF Karviná hodnotili výsledky projektu
  • Tomáš Pražák, vedoucí institutu interdisciplinárního výzkumu SLU Opava, OPF Karviná: OPF Karviná hledá inovativní metody výuky

Dobrý den, vítám vás u dalšího dílu pořadu TV Polar Chytrý region. Tentokrát se budeme věnovat zajímavému projektu na Slezské univerzitě Opava. Ten univerzitě přinesl nově akreditované profesně orientované studijní programy.

Slezská univerzita Opava se zapojila do významného projektu

Slezská univerzita Opava se zapojila do významného evropského projektu. Díky tomu úspěšně akreditovala nové profesně orientované studijní programy ekonomického zaměření, například Finance a účetnictví, Manažerská informatika, Marketing a podobně.

Tomáš Gongol, prorektor SlU Opava: „Ten projekt byl celouniverzitní a pomohl nám nastartovat nové akreditace. Jádrem byly totiž akreditace nových studijních programů na celé univerzitě, kterých bylo celkem osmnáct. Na Obchodně podnikatelské fakultě to bylo šest nových studijních programů a z toho většina profesně orientovaných, což je z hlediska OPF jeden z těch silných proudů, na které se chceme soustředit. Chceme se propojit s praxí tak, aby byli studenti brzy připraveni zapojit se do pracovního procesu.“

Proč jste se rozhodli jít tímto směrem?

Tomáš Gongol, prorektor SlU Opava: „My jsme spíše menší, regionálně orientovaná vysoká škola, která se snaží něčím MS kraji přispět. Zejména v těch profesích, které nám chybí, tedy v oblasti lékařských oborů, v oblasti podnikání. Proto profesní orientace.“

Jak bude vypadat to propojení s praxí?

Tomáš Gongol, prorektor SlU Opava: „Navýšil se nám objem praxí na 480 hodin v průběhu celého studia. Klademe důraz na to, aby praxe byla propojena s teorií, aby studenti uměli aplikovat teoretické znalosti do praktických dovedností. Považujeme to za správnou cestu, máme na to už dobrou odezvu od studentů. Počítáme s tím, že na OPF budeme ještě další profesně orientované programy akreditovat, například v oblasti udržitelného rozvoje.“

Tyto programy v sobě zahrnují více praktických ukázek a zapojení odborníků z praxe, více praktické výuky a také větší časovou náročnost odborné praxe pro studenty.

Pedagogové OPF Karviná hodnotili výsledky projektu

Zámeček Petrovice u Karviné se stal dějištěm vyhodnocení tohoto evropského projektu. Tím se završila další úspěšná etapa v působení Slezské univerzity Opava, kam patří také Obchodně podnikatelská fakulta Karviná.

Na Zámečku Petrovice se sešli právě pedagogové Obchodně podnikatelské fakulty Karviná, aby výsledky tohoto velkého projektu vyhodnotili. Nejprve si společně vyslechli prezentaci projektu i s konkrétními výsledky a poté jednali v jednotlivých sekcích.

Martin Klepek, pedagog OPF Karviná: „Chceme si říct, jaké jsou naše zkušenosti s těmi profesními programy, nasdílet si dobrou praxi s ostatními kolegy a také se podívat do budoucna, kam dály tyto profesní studijní programy směřovat.“

Jak se pro vás vyučující situace změnila?

Martin Klepek, pedagog OPF Karviná: „Změnila se docela razantně, protože teď u nás vyučují odborníci z praxe, kteří u nás vedou semináře. To znamená, že velká část předmětů přechází právě na ně. Takže musíme hledat lidi, kteří by byli ochotni s námi spolupracovat. Naštěstí se nám to daří a věřím, že takových odborníků z byznysu bude přibývat.“

Jak na tuto změnu reagují studenti?

Martin Klepek, pedagog OPF Karviná: „První ohlasy jsou pozitivní, jsou spokojeni. Chválí si kontakt s praxí, především možnosti stáží nebo brigád.“

Je to přitažlivé i pro ty, kteří si vybírají vysokou školu?

Martin Klepek, pedagog OPF Karviná: „Samozřejmě. My jsme z toho postavili konkurenční výhodu, chceme se tímto směrem posouvat dále, zlepšovat propojení s praxí a dělat to vzdělávání relevantní pro potřeby pracovního trhu.“

Co si chcete na tomto setkání hlavně sdělit?

Martin Klepek, pedagog OPF Karviná: „Dopoledne si poslechneme přednášku o nových trendech ve vzdělávání a odpoledne budeme diskutovat v kruzích, ve kterých si budeme předávat zkušenosti a navrhovat další přínosná řešení v oblasti profesních studijních programů.“

Dá se očekávat, že Obchodně podnikatelská fakulta v Karviná velmi brzy přijde s dalšími inovativními projekty.

Ekonomický magazín TV Polar Chytrý region končí, děkujeme za přízeň a těšíme se na příště.

Tomáš Pražák, vedoucí institutu interdisciplinárního výzkumu SLU Opava, OPF Karviná: OPF Karviná hledá inovativní metody výuky

Tomáš Tikal, TV Polar: Hostem našeho pořadu Chytrý region je pan Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinární výzkumu na Obchodně podnikatelské fakultě Karviná Slezské univerzity Opava. Dobrý den.


Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: Dobrý den.

Tomáš Tikal, TV Polar: Začneme tím, že jsme tady na zámečku v Petrovicích. Proč tady jsme?

Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: V poslední době jsme se pokusili akreditovat nové studijní programy, a to profesně orientované studijní programy. Vůči tomu byl postaven i nový projekt, který se k tomu ubíral a v podstatě byl financovaný z evropských strukturálních fondů. Dneska je takové finální zhodnocení těch aktivit, které s tím byly spojené a které proběhly v rámci několika let, kdy jsme právě akreditovalo nové studijní programy.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak dlouho ten projekt trval a jak složité to bylo?

Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: Samozřejmě nejdřív byly nějaké přípravné fáze, jestli vůbec máme prostor pro to a tu motivaci mít profesně orientované studijní programy. Přípravy už začaly někdy v roce dva 2016/17. Potom byl samotný projekt a tento rok, v roce 2022, projekt končí.

Tomáš Tikal, TV Polar: Říkal jste, že je velký, co si pod tím máme představit? Ve srovnání s jinými projekty třeba.

Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: Ve srovnání s jinými projekty? Je to univerzitní projekt, to znamená, my jako Slezská univerzita máme více fakult a na každé fakultě bylo akreditován velké množství profesně orientovaných studijních programů i akademických. V podstatě ten projekt samotný nebyl jenom o těch programech, ale samozřejmě i o získávání kompetencí a dovedností, vyučujících, protože asi se k tomu i dostaneme. Profesně orientované studijní programy jsou specifické a tak, aby mohly být dobře vyučovány, samozřejmě ten vyučují musí získat i dostatečné kompetence a dovednosti pro to, aby mohl předat znalosti a tyto dovednosti studentům. Takže z toho důvodu byl velmi velký, protože těch aktivit, které byly návazné. Není to jenom o psaní skript, o té samotné akreditaci, ale samozřejmě i o tom studiu pro vyučující, ale i pro studenty, jelikož několik příležitostí a možnosti ať už internacionalizace a podpora podnikavosti, tak i tyto aktivity projekt obsahoval.

Tomáš Tikal, TV Polar: Které nové studijní programy se vám tady podařilo akreditovat?

Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: Z těch profesních to je například marketing anebo finance, účetnictvím. Dále třeba manažerská informatika, management sociálních službách, to jsou přímo předměty nebo programy, které svými předměty ukazují studentům právě možnost propojení s praxí. Není to jenom o tom vzdělávání, o těch znalostech, ale právě i o snaze jim předat nějaké dovednosti. Vždycky nám jde o toho absolventa, tudíž aby absolvent získal mnoho nových poznatků, které může hnedka aplikovat potom, co skončí školu. V podstatě získá víc možnosti praxe, protože oproti jiným programům, právě profesně orientované studijní programy obsahují více hodin praxe, Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: které student musí v bakalářském studiu absolvovat.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pojďme si dát jeden konkrétní příklad. Vyberte jeden tento studijní program a řekněte jak bude propojen s tou praxí?

Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: Klidně můžeme například vzít třeba marketing jako možná největší studijní program, kde máme nejvíce studentů. V průběhu studia studijního programu marketing se studenti setkávají přímo s odborníky z praxe. To znamená, už to není jenom o tom, že vyučující přednáší a předává poznatky právě studentům, ale do té výuky vstupují přímo odborníci z praxe, kteří jsou i v tom akreditačním spisu. Zavázali se spolupracovat a navštíví jednotlivé předměty. Ať už to může být právě ten marketing, marketingový výzkum a další předměty, které jsou profesně nebo prakticky směřované. Ukáže jim jak to opravdu chodí. Můžou si v seminárních pracích nebo v seminářích jako takový vyzkoušet přímo kontakt s tou firmou a jít třeba v rámci marketingového výzkumu zkoumat ten problém, který firma potřebuje. Takže takhle je to naostro.

Tomáš Tikal, TV Polar: o jste brali v potaz, když jste ty programy vybírali?

Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: Hlavním důvodem bylo, jelikož jsme obchodně podnikatelská fakulta a ekonomicky zaměřená, samozřejmě víme i z těch předešlých let, které ty programy navštěvují. Naši studenti jsou pro ně zajímavé a právě ty jsme chtěli ještě trochu více povznést a zároveň víme, že marketing jako takový a i ty další finance, účetnictví, manažerská informatika, tak ten kontakt s praxí tam musí být, protože přece jenom nemůžeme učit o marketingu něco, co potom ve skutečnosti tak nefunguje.

Tomáš Tikal, TV Polar: Je to teda ten hlavní rozdíl mezi profesně orientovaným studijním programem a akademickým?

Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: Částečně ano, samozřejmě i v těch akademických, protože za akademické programy, můžeme si třeba jmenovat bankovnictví, tak i to samotné bankovnictví samozřejmě musí být propojeno s tou praxí, aby ten student nebo absolvent získal potřebné znalosti a dovednosti, které potřebuje potom v praxi uchopit. Ale není to přece jenom úplně takhle přesně zaměřené, že ten student vykonává tolik praxe a ten vyučující nebo v podstatě odborníci z praxe navštěvují ty předměty. Je to trošičku jinak zaměřené. Výsledkem je víc třeba doktorandů, kteří mohou vzniknout spíš z těch akademických programů než z těch profesně orientovaných.

Tomáš Tikal, TV Polar: Celkově těch programů na Obchodně podnikatelské fakultě máte hodně. Je možné říct, které jsou třeba nejatraktivnější nebo můžete je nám nějak představit?

Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: Určitě, jak jste sám řekl, je jich hodně. Určitě se podívejte na Studuj OPF nebo na naše webové stránky, ale z těch, které jsem třeba tady ještě nejmenoval, tak jsou to i nové studijní programy, který je třeba digitální byznys, zahraniční obchod, nyní spouštíme inovativní podnikání, to je úplně jiný koncept. Bankovnictví, o kterém jsem mluvil a potom tam jsou i třeba management hotelnictví, což je specializace právě ekonomiky a managementu, finance v podniku a tak podobně.

Tomáš Tikal, TV Polar: Proč byste vůbec doporučil studium na vaší fakultě?

Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: Studium na naší fakultě je hlavně o příležitostech pro ty studenty. Není to tolik o tom, že student je jeden z mnoha, protože my jsme menší regionální fakulta, která má momentálně něco kolem dvou tisíc studentů a každý ten prezenční student získá ten bezprostřední kontakt s vyučujícím. Může kdykoliv za ním přijít na konzultace, promluvit si s ním o jeho problému, který ho trápí a zároveň je to o těch příležitostech, ať už podpora podnikavosti v rámci Business Gate, možnosti výjezdu do zahraničí, nejenom na studijní pobyt v rámci Erasmus, ale také na pracovní stáž. Takže těch aktivit, které student student může navštívit v průběhu studia je mnoho, i těch příležitostí jak v podstatě se zdokonalovat a získat nějaké ty řádky do životopisu, protože přece jenom potom je z něho absolvent, a ta konkurence na trhu je velká a potřebuje se něčím odlišit. Takže tady má právě možnosti ty příležitosti získat a odlišit se oproti konkurenci. Takže to je asi ten hlavní důvod.

Tomáš Tikal, TV Polar: Další novinky v průběhu dalších let, jak může vaše fakulta vypadat třeba v roce 2032?

Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: To je dobrá otázka. Samozřejmě zdokonalování studijních programů, které máme teďka. Zase jejich bližší kontakt s praxí nám ukáže, kam by měly ty studijní programy směřovat, protože přece jenom nechceme mít všechny pro studijní programy profesně orientované, aby měl možnost ten student si vybrat, zdali chce spíš ten akademický nebo ten profesní orientovaný. Ale každý ten studijní program potřebuje ten kontakt s praxí. Takže v podstatě i tímto směrem se chceme ubírat v dalších letech. Nabízet ty příležitosti pro studenty, takže v podstatě zdokonalovat a získávat taky možnosti toho, jak jim nabídnout tyto věci a moc jim zprostředkovat reálný život, který potom v podstatě v průběhu absolvování se jim naskytne.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pane doktore, děkuji moc za rozhovor a ať se vám ty plány splní.

Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: Děkuji.

Ekonomický magazín TV Polar Chytrý region končí, děkujeme za přízeň a těšíme se na příště.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Chytrý region
02. června 2022, 17:14

Dobrý den, vítám vás u dalšího dílu pořadu TV Polar Chytrý region. Tentokrát se budeme věnovat zajímavému projektu na Slezské univerzitě Opava. Ten univerzitě přinesl nově akreditované profesně orientované studijní programy.

Slezská univerzita Opava se zapojila do významného projektu

Slezská univerzita Opava se zapojila do významného evropského projektu. Díky tomu úspěšně akreditovala nové profesně orientované studijní programy ekonomického zaměření, například Finance a účetnictví, Manažerská informatika, Marketing a podobně.

Tomáš Gongol, prorektor SlU Opava: „Ten projekt byl celouniverzitní a pomohl nám nastartovat nové akreditace. Jádrem byly totiž akreditace nových studijních programů na celé univerzitě, kterých bylo celkem osmnáct. Na Obchodně podnikatelské fakultě to bylo šest nových studijních programů a z toho většina profesně orientovaných, což je z hlediska OPF jeden z těch silných proudů, na které se chceme soustředit. Chceme se propojit s praxí tak, aby byli studenti brzy připraveni zapojit se do pracovního procesu.“

Proč jste se rozhodli jít tímto směrem?

Tomáš Gongol, prorektor SlU Opava: „My jsme spíše menší, regionálně orientovaná vysoká škola, která se snaží něčím MS kraji přispět. Zejména v těch profesích, které nám chybí, tedy v oblasti lékařských oborů, v oblasti podnikání. Proto profesní orientace.“

Jak bude vypadat to propojení s praxí?

Tomáš Gongol, prorektor SlU Opava: „Navýšil se nám objem praxí na 480 hodin v průběhu celého studia. Klademe důraz na to, aby praxe byla propojena s teorií, aby studenti uměli aplikovat teoretické znalosti do praktických dovedností. Považujeme to za správnou cestu, máme na to už dobrou odezvu od studentů. Počítáme s tím, že na OPF budeme ještě další profesně orientované programy akreditovat, například v oblasti udržitelného rozvoje.“

Tyto programy v sobě zahrnují více praktických ukázek a zapojení odborníků z praxe, více praktické výuky a také větší časovou náročnost odborné praxe pro studenty.

Pedagogové OPF Karviná hodnotili výsledky projektu

Zámeček Petrovice u Karviné se stal dějištěm vyhodnocení tohoto evropského projektu. Tím se završila další úspěšná etapa v působení Slezské univerzity Opava, kam patří také Obchodně podnikatelská fakulta Karviná.

Na Zámečku Petrovice se sešli právě pedagogové Obchodně podnikatelské fakulty Karviná, aby výsledky tohoto velkého projektu vyhodnotili. Nejprve si společně vyslechli prezentaci projektu i s konkrétními výsledky a poté jednali v jednotlivých sekcích.

Martin Klepek, pedagog OPF Karviná: „Chceme si říct, jaké jsou naše zkušenosti s těmi profesními programy, nasdílet si dobrou praxi s ostatními kolegy a také se podívat do budoucna, kam dály tyto profesní studijní programy směřovat.“

Jak se pro vás vyučující situace změnila?

Martin Klepek, pedagog OPF Karviná: „Změnila se docela razantně, protože teď u nás vyučují odborníci z praxe, kteří u nás vedou semináře. To znamená, že velká část předmětů přechází právě na ně. Takže musíme hledat lidi, kteří by byli ochotni s námi spolupracovat. Naštěstí se nám to daří a věřím, že takových odborníků z byznysu bude přibývat.“

Jak na tuto změnu reagují studenti?

Martin Klepek, pedagog OPF Karviná: „První ohlasy jsou pozitivní, jsou spokojeni. Chválí si kontakt s praxí, především možnosti stáží nebo brigád.“

Je to přitažlivé i pro ty, kteří si vybírají vysokou školu?

Martin Klepek, pedagog OPF Karviná: „Samozřejmě. My jsme z toho postavili konkurenční výhodu, chceme se tímto směrem posouvat dále, zlepšovat propojení s praxí a dělat to vzdělávání relevantní pro potřeby pracovního trhu.“

Co si chcete na tomto setkání hlavně sdělit?

Martin Klepek, pedagog OPF Karviná: „Dopoledne si poslechneme přednášku o nových trendech ve vzdělávání a odpoledne budeme diskutovat v kruzích, ve kterých si budeme předávat zkušenosti a navrhovat další přínosná řešení v oblasti profesních studijních programů.“

Dá se očekávat, že Obchodně podnikatelská fakulta v Karviná velmi brzy přijde s dalšími inovativními projekty.

Ekonomický magazín TV Polar Chytrý region končí, děkujeme za přízeň a těšíme se na příště.

Tomáš Pražák, vedoucí institutu interdisciplinárního výzkumu SLU Opava, OPF Karviná: OPF Karviná hledá inovativní metody výuky

Tomáš Tikal, TV Polar: Hostem našeho pořadu Chytrý region je pan Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinární výzkumu na Obchodně podnikatelské fakultě Karviná Slezské univerzity Opava. Dobrý den.


Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: Dobrý den.

Tomáš Tikal, TV Polar: Začneme tím, že jsme tady na zámečku v Petrovicích. Proč tady jsme?

Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: V poslední době jsme se pokusili akreditovat nové studijní programy, a to profesně orientované studijní programy. Vůči tomu byl postaven i nový projekt, který se k tomu ubíral a v podstatě byl financovaný z evropských strukturálních fondů. Dneska je takové finální zhodnocení těch aktivit, které s tím byly spojené a které proběhly v rámci několika let, kdy jsme právě akreditovalo nové studijní programy.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak dlouho ten projekt trval a jak složité to bylo?

Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: Samozřejmě nejdřív byly nějaké přípravné fáze, jestli vůbec máme prostor pro to a tu motivaci mít profesně orientované studijní programy. Přípravy už začaly někdy v roce dva 2016/17. Potom byl samotný projekt a tento rok, v roce 2022, projekt končí.

Tomáš Tikal, TV Polar: Říkal jste, že je velký, co si pod tím máme představit? Ve srovnání s jinými projekty třeba.

Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: Ve srovnání s jinými projekty? Je to univerzitní projekt, to znamená, my jako Slezská univerzita máme více fakult a na každé fakultě bylo akreditován velké množství profesně orientovaných studijních programů i akademických. V podstatě ten projekt samotný nebyl jenom o těch programech, ale samozřejmě i o získávání kompetencí a dovedností, vyučujících, protože asi se k tomu i dostaneme. Profesně orientované studijní programy jsou specifické a tak, aby mohly být dobře vyučovány, samozřejmě ten vyučují musí získat i dostatečné kompetence a dovednosti pro to, aby mohl předat znalosti a tyto dovednosti studentům. Takže z toho důvodu byl velmi velký, protože těch aktivit, které byly návazné. Není to jenom o psaní skript, o té samotné akreditaci, ale samozřejmě i o tom studiu pro vyučující, ale i pro studenty, jelikož několik příležitostí a možnosti ať už internacionalizace a podpora podnikavosti, tak i tyto aktivity projekt obsahoval.

Tomáš Tikal, TV Polar: Které nové studijní programy se vám tady podařilo akreditovat?

Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: Z těch profesních to je například marketing anebo finance, účetnictvím. Dále třeba manažerská informatika, management sociálních službách, to jsou přímo předměty nebo programy, které svými předměty ukazují studentům právě možnost propojení s praxí. Není to jenom o tom vzdělávání, o těch znalostech, ale právě i o snaze jim předat nějaké dovednosti. Vždycky nám jde o toho absolventa, tudíž aby absolvent získal mnoho nových poznatků, které může hnedka aplikovat potom, co skončí školu. V podstatě získá víc možnosti praxe, protože oproti jiným programům, právě profesně orientované studijní programy obsahují více hodin praxe, Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: které student musí v bakalářském studiu absolvovat.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pojďme si dát jeden konkrétní příklad. Vyberte jeden tento studijní program a řekněte jak bude propojen s tou praxí?

Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: Klidně můžeme například vzít třeba marketing jako možná největší studijní program, kde máme nejvíce studentů. V průběhu studia studijního programu marketing se studenti setkávají přímo s odborníky z praxe. To znamená, už to není jenom o tom, že vyučující přednáší a předává poznatky právě studentům, ale do té výuky vstupují přímo odborníci z praxe, kteří jsou i v tom akreditačním spisu. Zavázali se spolupracovat a navštíví jednotlivé předměty. Ať už to může být právě ten marketing, marketingový výzkum a další předměty, které jsou profesně nebo prakticky směřované. Ukáže jim jak to opravdu chodí. Můžou si v seminárních pracích nebo v seminářích jako takový vyzkoušet přímo kontakt s tou firmou a jít třeba v rámci marketingového výzkumu zkoumat ten problém, který firma potřebuje. Takže takhle je to naostro.

Tomáš Tikal, TV Polar: o jste brali v potaz, když jste ty programy vybírali?

Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: Hlavním důvodem bylo, jelikož jsme obchodně podnikatelská fakulta a ekonomicky zaměřená, samozřejmě víme i z těch předešlých let, které ty programy navštěvují. Naši studenti jsou pro ně zajímavé a právě ty jsme chtěli ještě trochu více povznést a zároveň víme, že marketing jako takový a i ty další finance, účetnictví, manažerská informatika, tak ten kontakt s praxí tam musí být, protože přece jenom nemůžeme učit o marketingu něco, co potom ve skutečnosti tak nefunguje.

Tomáš Tikal, TV Polar: Je to teda ten hlavní rozdíl mezi profesně orientovaným studijním programem a akademickým?

Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: Částečně ano, samozřejmě i v těch akademických, protože za akademické programy, můžeme si třeba jmenovat bankovnictví, tak i to samotné bankovnictví samozřejmě musí být propojeno s tou praxí, aby ten student nebo absolvent získal potřebné znalosti a dovednosti, které potřebuje potom v praxi uchopit. Ale není to přece jenom úplně takhle přesně zaměřené, že ten student vykonává tolik praxe a ten vyučující nebo v podstatě odborníci z praxe navštěvují ty předměty. Je to trošičku jinak zaměřené. Výsledkem je víc třeba doktorandů, kteří mohou vzniknout spíš z těch akademických programů než z těch profesně orientovaných.

Tomáš Tikal, TV Polar: Celkově těch programů na Obchodně podnikatelské fakultě máte hodně. Je možné říct, které jsou třeba nejatraktivnější nebo můžete je nám nějak představit?

Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: Určitě, jak jste sám řekl, je jich hodně. Určitě se podívejte na Studuj OPF nebo na naše webové stránky, ale z těch, které jsem třeba tady ještě nejmenoval, tak jsou to i nové studijní programy, který je třeba digitální byznys, zahraniční obchod, nyní spouštíme inovativní podnikání, to je úplně jiný koncept. Bankovnictví, o kterém jsem mluvil a potom tam jsou i třeba management hotelnictví, což je specializace právě ekonomiky a managementu, finance v podniku a tak podobně.

Tomáš Tikal, TV Polar: Proč byste vůbec doporučil studium na vaší fakultě?

Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: Studium na naší fakultě je hlavně o příležitostech pro ty studenty. Není to tolik o tom, že student je jeden z mnoha, protože my jsme menší regionální fakulta, která má momentálně něco kolem dvou tisíc studentů a každý ten prezenční student získá ten bezprostřední kontakt s vyučujícím. Může kdykoliv za ním přijít na konzultace, promluvit si s ním o jeho problému, který ho trápí a zároveň je to o těch příležitostech, ať už podpora podnikavosti v rámci Business Gate, možnosti výjezdu do zahraničí, nejenom na studijní pobyt v rámci Erasmus, ale také na pracovní stáž. Takže těch aktivit, které student student může navštívit v průběhu studia je mnoho, i těch příležitostí jak v podstatě se zdokonalovat a získat nějaké ty řádky do životopisu, protože přece jenom potom je z něho absolvent, a ta konkurence na trhu je velká a potřebuje se něčím odlišit. Takže tady má právě možnosti ty příležitosti získat a odlišit se oproti konkurenci. Takže to je asi ten hlavní důvod.

Tomáš Tikal, TV Polar: Další novinky v průběhu dalších let, jak může vaše fakulta vypadat třeba v roce 2032?

Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: To je dobrá otázka. Samozřejmě zdokonalování studijních programů, které máme teďka. Zase jejich bližší kontakt s praxí nám ukáže, kam by měly ty studijní programy směřovat, protože přece jenom nechceme mít všechny pro studijní programy profesně orientované, aby měl možnost ten student si vybrat, zdali chce spíš ten akademický nebo ten profesní orientovaný. Ale každý ten studijní program potřebuje ten kontakt s praxí. Takže v podstatě i tímto směrem se chceme ubírat v dalších letech. Nabízet ty příležitosti pro studenty, takže v podstatě zdokonalovat a získávat taky možnosti toho, jak jim nabídnout tyto věci a moc jim zprostředkovat reálný život, který potom v podstatě v průběhu absolvování se jim naskytne.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pane doktore, děkuji moc za rozhovor a ať se vám ty plány splní.

Tomáš Pražák, vedoucí Institutu interdisciplinárního výzkumu, SIU Opava, OPF Karviná: Děkuji.

Ekonomický magazín TV Polar Chytrý region končí, děkujeme za přízeň a těšíme se na příště.

Zdroj: https://polar.cz/porady/chytry-region/chytry-region-02-06-2022-17-14