Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Chytrý region

Chytrý region

  • Chytrý region speciál - Ostroj Opava
  • Chytrý region speciál - SŠ technická Opava
  • Chytrý region speciál - Beseda o spolupráci Ostroje Opava a SŠ technické Opava

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, toto vydání je ekonomického magazínu Chytrý region věnujeme společnosti OSTROJ z Opavy. V úvodní reportáži si tuto společnost představíme. Ve druhé se zaměříme na spolupráci OSTROJE se Střední školou technickou v Opavě a nakonec si budeme ve studiu povídat s generálním ředitelem OSTROJE Alešem Martínkem a ředitelem Střední školy technické v Opavě panem Josefem Vondálem.

Tomáš Tikal, TV Polar: OSTORJ je tradiční česká společnost. Na strojírenském trhu působí od roku 1948. Sídlo a výrobní závod je v Opavě. Vyrábí tady v šesti divizích, například části pro důlní stroje, hydraulické válce, špičkové nástroje a nářadí, lakované svařence, přesné obráběné dílce nebo ocelové výkopky. Jejich výrobky najdete takřka po celém světě. Získat, vychovat a udržet si zaměstnance, zejména ty technické, je nyní mnohem větší výzva než v minulosti. V OSTROJI vsadili mimo jiné na dlouhodobou spolupráci se školami. Skvěle jim funguje třeba ta se Střední školou technickou z Opavy.

Tomáš Tikal, TV Polar: Kolik u vás pracuje lidí?

Ladislav Botur, vedoucí odboru Lidské zdroje, OSTROJ a. s.: Dlouhodobě patříme mezi stabilní a spolehlivé zaměstnavatele v Česku. Momentálně u nás pracuje 800 zaměstnanců.

Tomáš Tikal, TV Polar: Nabíráte teď nějaké nové zaměstnance?

Ladislav Botur, vedoucí odboru Lidské zdroje, OSTROJ a. s.: Ano, my jsme od začátku roku nabrali zhruba osmdesát zaměstnanců. Díky výši zakázkové náplni potřebujeme plus minus dalších třicet. A pokud se chceme připravit i na budoucí odchody do důchodu, tak nám bude scházet zhruba padesát zaměstnanců. Sháníme nejčastěji zámečníky, svářeče, kováře, obecně CNC obráběče, ale taky posily do obchodních týmů a do konstrukce.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co novým zaměstnancům kromě mzdy nabízíte?

Ladislav Botur, vedoucí odboru Lidské zdroje, OSTROJ a. s.: My máme celou škálu benefitů. Když jsme to spočítali za rok 2020, tak průměrná hodnota na jednoho zaměstnance činila zhruba 24 tisíc. Kromě standardních pěti týdnů dovolené, příspěvku na stravování nabízíme nově také příspěvek na dojíždění anebo na bodový příspěvek, který u vybraných profesí činí až 40 tisíc korun.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak v OSTROJI vypadá spolupráce se středními školami?

Ladislav Botur, vedoucí odboru Lidské zdroje, OSTROJ a. s.: Pro nás je spolupráce se středními školami klíčová, protože společně připravujeme absolventy na jejich praktické uplatnění ve firmách. Konkrétně u nás vykonávají praxi, pod dohledem zkušených spolupracovníků a připravujeme je tak na to, co budou u nás do budoucna dělat. Pro informaci za posledních deset let u nás nastoupilo zhruba 240 absolventů Střední školy technické v Opavě.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co musíte umět, abyste mohl dělat mistra ve strojírenské výrobě?

Michal Hrbáč, absolvent SŠT Opava, mistr, OSTROJ a. s.: Vzdělání strojírenského typu je důležitou součástí, dále pak také čtení výkresové dokumentace a technologie výroby. Dále pak nedílnou součástí je samostatnost, dobrá organizace práce a komunikační schopnosti.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pracujete na divizi hydraulika, čím byste se tady pochlubili?

Michal Hrbáč, absolvent SŠT Opava, mistr, OSTROJ a. s.: Tady u nás na divizi vyrábíme válce pro tiskařské stroje, již dvacet let. Můžeme je najít po celém světě. Jsem rád, že jsem součástí této výroby.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pomohla Vám škola připravit se na Vaši profesi?

Martin Vašek, absolvent SŠT Opava, soustřužník, OSTROJ a. s.: Určitě pomohla. Pracoval jsem na reálných strojích, kde jsem se mohl připravit na praxi ve firmě OSTRJI, kde teď pracuji a měl jsem i svého garanta, který mi hodně pomáhal.

Tomáš Tikal, TV Polar: A do jakých projektů se zaměstnanci OSTROJE v poslední době pustili? Je to třeba 225 tun vážící a 34 metrů dlouhá záskoková klapka pro rozsáhlou modernizaci vodního díla Gabčíkovo.

Tomáš Tikal, TV Polar: Za více než 70 let své činnosti se ze Střední školy technické na Kolofíkově nábřeží v Opavě stala moderní škola se zaměřením na strojírenství. Pojďme si ji blíže představit.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vznik vývoj a existence školy je úzce spjata se strojírenskou základnou města Opavy a regionu. Střední škola byla založena již v roce 1949. Na škole v současné době studuje 540 žáků. Pro žáky je připraven maturitní obor mechanik seřizovač a tříleté obory s výučním listem: nástrojář, obráběč kovů, strojní mechanik zámečník a elektrikář - silnoproud. Škola spolupracuje se strojírenskými firmami regionu, v nichž žáci vykonávají odborný výcvik s možností výdělku a získání zaměstnání. Jak dokáže vaše škola připravit žáky na budoucí zaměstnání?

Josef Vondál, ředitel SŠ technické Opava: Každá škola připravuje své žáky a vždycky říkám, že my jsme schopni na škole připravit ty žáky základní podobě. Dát jim základy, které potřebují k tomu, aby se mohli rozvinout. Naštěstí naše škola nikdy neopustila model, který tady byl v minulém století někdy v osmdesátých letech, kdy žáci v posledním ročníků vykonávali praxi v podnicích. Protože jsme byli učiliště ostrojácké, takže většina našich žáků odborný výcvik prováděli v OSTROJI a tuto cestu neopustili. My v každém ročníku, v každém školním roce nějakých 130 - 150 žáků vykonává odborný výcvik právě na provozních pracovištích firem. OSTROJ je zářný příklad toho, jak by ta spolupráce měla vypadat. Souvisí to právě i s tou tradicí, že tam jsou tradiční funkce jaké instruktor žáků. Je tam rozvinutá spolupráce řízení instruktorů, vychová našich mladých žáků tak, aby ty základy povýšili, aby se mohli rozvinout pro potřeby toho strojírenského trhu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Máte přehled o tom jaká je uplatnitelnost vašich absolventů na trhu práce?

Josef Vondál, ředitel SŠ technické Opava: Uplatnitelnost, kdybych řekl z pohledu zájmu, zájem je stoprocentní, na všechny naše absolventy zvlášť těch strojírenských oborů. Ale naši žáci někteří se rozhodnou studovat dál, pokračoval ve studiu, v nástavbovém studiu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jsou vaši žáci úspěšní u závěrečných zkoušek?

Josef Vondál, ředitel SŠ technické Opava: Letos obzvlášť máme radost, protože přestože bylo v loňském roce složité období. Všichni víme, čím to bylo. Tak byli úspěšní žáci učebních oborů, byli úspěšní na sto procent. V září jsme měli dvě opravné zkoušky, i tam byli úspěšní žáci, takže to jsme spokojeni. Co se týče maturantů, tak mám 96 procentní úspěšnost letošních maturantů, kdy vlastně z padesáti žáků pouze tři nezvládli po jedné zkoušce v té společné části vždycky v testu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Na čem se vaši žáci učí praktické dovednosti?

Bruno Mrkva, zástupce ředitele pro odborný výcvik, SŠ technická Opava: Naše škola patří k nejmoderněji vybaveným školám v kraji. Mimo jiné máme k dispozici dílny s vybavením CNC obráběcích strojů, CNC plazmového pálicího stroje a laboratoře měření.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se vám daří dostávat do výuky nové trendy a technologie?

Bruno Mrkva, zástupce ředitele pro odborný výcvik, SŠ technická Opava: Výuka u nás probíhá nejenom v 3D, ale i v laboratoři v rámci virtuální reality. To, co klukům nemůžeme ukázat reálně, ukážeme ve virtuální realitě v naší moderní laboratoři. Jako nadstavbu máme připravený i kroužek pro naše žáky. Kroužek virtuální reality.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak vypadá praxe v OSTROJI a proč sis vybral zrovna OSTROJ?

Robin Černík, žák SŠ technické Opava: OSTROJ jsem si vybral z jednoho důvodu, jelikož tam mám známé, kteří mi to doporučovali. Určitě na praxi v OSTRJI jsem překvapen, mile překvapen z toho, co mi tam ukázali.

Tomáš Tikal, TV Polar: K čemu konkrétně tě tam pouštějí?

Robin Černík, žák SŠ technické Opava: Momentálně mě tam pouštějí nebo zaručují, hlavně na obráběcích centrech, co je tady toto. Takže frézování hlavně. Dokonce už jsem se i podíval na soustruh.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jakou pozici by sis představoval do budoucna?

Robin Černík, žák SŠ technické Opava: Nemohu chtít hnedka všechno ze startu. Myslím, že budu na obráběcích strojích, poté možná postupem let budu možná i mistr, ale určitě bych chtěl být nějaký ten technolog nebo kontrola výroby.

Tomáš Tikal, TV Polar: Obvyklé to není, ale v Opavě jeden takový vztah vznikl před více než sedmi desítkami let a trvá dodnes. Strojařský pár tvoří tradiční česká strojírenská firma OSTROJ a Střední škola technická z Opavy. Spojuje je nadšení pro strojařské řemeslo a důraz na dobře odvedenou práci. Robotizace a digitalizace strojírenství sice jede na plné obrátky, ale bez kvalitních lidí to nepůjde. Přes dvě stě studentů této školy získalo za posledních deset let v o stroji práci.

Tomáš Tikal, TV Polar: Našimi hosty jsou Aleš Martínek generální ředitel společnosti OSTROJ v Opavě. Dobrý den.

Aleš Martínek, generální ředitel, OSTROJ a. s.: Dobrý den.

Tomáš Tikal, TV Polar: A pan Josef Vondál, ředitel Střední školy technické na Kolofíkově nábřeží v Opavě. Dobrý den.

Josef Vondál, ředitel SŠ technické Opava: Dobrý den.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pane Martínku, řekněte nám, jak se OSTROJI aktuálně daří a jaké máte cíle před sebou?

Aleš Martínek, generální ředitel, OSTROJ a. s.: Naší společnosti se daří letos docela dobře. Pro nás je to takový rok velkého nadechnutí po těžkém roce 2020 a dokončujeme plán na příští rok 2022 a jeden z našich největších úkolů, který máme před sebou je posílit naše řady o nové zaměstnance.

Tomáš Tikal, TV Polar: To je ten největší problém?

Aleš Martínek, generální ředitel, OSTROJ a. s.: Momentálně bych řekl, že ano. Je to ten největší problém, kterému musíme čelit.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se k tomu postavíte? Vy jste v čele společnosti od začátku letošního roku, tak jaké máte tedy plány v této oblasti?

Aleš Martínek, generální ředitel, OSTROJ a. s.: Jaké máme plány? My léta spolupracujeme velmi úzce se středními školami na Opavsku, zejména Střední školou technickou, Kolofíkem, jak se u nás v regionu říká. Každý rok k nám nastupují studenti této školy na praxi. Část nich k nám potom nastupuje do pracovního poměru, takže to je jedna oblast, kde se snažíme získávat nové zaměstnance a potom nabírat z takříkajíc volného pracovního trhu, ale tady je to čím dál složitější a těžší.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pane Vondále, co Vy vlastně nabízíte středoškolákům? Proč by měli jít studovat právě k vám?

Josef Vondál, ředitel SŠ technické Opava: My jim nabízíme perspektivní řemeslo, protože jsme strojaři. Vycházíme z toho, že opavský region byl strojírenský a průmyslový a i ta tradice školy tomu odpovídá. Takže my jim nabízíme velmi dobré podmínky k tomu, aby si prošli strojařinou, aby prošli těmi základy. Nabízíme jim to, aby mohli získat vzdělání ve smyslu závěrečné zkoušky nebo maturitní zkoušky a perspektivu v tom řemesla, protože ty firmy na Opavsku jsou. Není to jenom OSTROJ, ale těch firem je celá řada a myslím si, že tam budoucnost je.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jste spokojen s obsazeností nebo naplněností školy i s tím, jak je škola veřejností vnímána?

Josef Vondál, ředitel SŠ technické Opava: Co se týče naplněnosti, vždycky by mohlo být lépe samozřejmě. Ale nestýskáme si, situace je taková jaká je na tom bych řekl trhu těch žáků nebo trhu škol. Škol je hodně stejně jako velmi zajímavých vzdělávacích programů, takže žáci a rodiče to nemají jednoduché vybrat si to správné. To, co jim můžeme nabídnout je, že to naše vzdělávání u nás ve škole je takové komplexnější. Máme tam několik oborů a kluci, což se může stát, když si nevyberou na první pokus to správné, tak mohou přejít poměrně bez nějakých velkých komplikací na jiný obor tak, aby si našli to své místo. To, co je bude bavit a když je to bude bavit, tak budou i platnými zaměstnanci.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak v reálu vypadá ta spolupráce mezi vaší firmou a Střední školou technickou?

Aleš Martínek, generální ředitel, OSTROJ a. s.: Jak už jsem říkal, tak každý rok máme minimálně dvacet i více studentů u nás na praxi. Každý z těch studentů dostane svého odborného garanta. Někoho z našich zkušených zaměstnanců, který se o to o toho žáka nebo studenta stará a je mu takovým průvodcem. Absolvuje u nás svůj praktický výcvik. Učí se vlastně o tom, jak firma funguje, jak u nás u nás zaměstnanci plní své povinnosti a jak říkám většině z těchto studentů nabízíme potom po ukončení studia u nás pracovní uplatnění. A za posledních deset let, jestli se nepletu, tak nám nastoupilo skoro 250 absolventů Střední školy technické.

Tomáš Tikal, TV Polar: Takže na vaši otázku, jestli k vám chtějí po absolvování školy nastoupit je většinou pozitivní odpověď, je to tak?

Aleš Martínek, generální ředitel, OSTROJ a. s.: Ano, jsme za to velice rádi, je to tak.

Tomáš Tikal, TV Polar: Samozřejmě ten zájem o techniku, o technické obory by mohl být ještě daleko větší. Co děláte pro to, abyste přesvědčili rodiče na Opavsku a v té vaší spádové oblasti, aby to vnímali také tak?

Aleš Martínek, generální ředitel, OSTROJ a. s.: Snažíme se o naší firmě pravidelně informovat. O tom, co zajímavého se u nás děje formou tiskových zpráv. Před nedávnem u nás proběhl den otevřených dveří, což je celodenní akce, kterou pořádáme v sobotu, co dva roky. Zveme na ni širokou veřejnost, aby se mohli sami přesvědčit na vlastní oči, jak to u nás ve firmě vypadá, jak vypadají ty pracovní podmínky. Co je u nás zajímavého, co nového jsme zase pořídili do strojového parku, jak se staráme v podstatě i o to pracovní prostředí, pro naše zaměstnance.

Tomáš Tikal, TV Polar: Lákat musíte určitě i vy, takže vy to děláte jak?

Josef Vondál, ředitel SŠ technické Opava: My lákáme také. Samozřejmě jedna věc je vybavení školy, to je první věc, kterou děláme. Všechny školy se pochopitelně nějak profilují. My zrovvna tou technikou, že jsme technickou školou, tak si myslím a můžu říct, že patříme mezi nejlépe vybavené školy v Moravskoslezském kraji, což je dáno jednak zřizovatelem, díky zřizovateli Moravskoslezskému kraji a jednak firmám jako je OSTROJ. Protože my s OSTROJEM spolupracujeme ne jen na té úrovni praxe a podobně, ale i v rámci stipendií, v rámci toho, že připravujeme společně s odborníky z OSTROJE metodiku výuky tak, abychom tu výuku našili přímo na ty firmy, na konkrétní věci. My z toho máme radost, že to funguje a samozřejmě, když kolegové odborníci narazili přímo na to, že by potřebovali, aby ti naši žáci se učili na něčem, co my nemáme, tak taková nejlepší cesta požádat OSTROJ, aby nám s tím pomohl a dovybavil naše dílny a to funguje bezvadně. Takže to je jedna věc a druhá věc je, jak jsem říkal, ta perspektiva. Protože všichni naši žáci ve třetím ročníku jsou na praxích u zaměstnavatelů. Vybírají si žáci sami, kde by chtěli tu praxi vykonávat a tady je vidět, že OSTROJ pořád má tu linku největší. Takže je tahákem pro ty naše žáky je takovou zárukou, jistotou.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pánové, děkuji moc za rozhovor. Přeji, co nejvíce uchazečů o studium i o samotnou praxi v OSTROJI, mějte se hezky a na shledanou příště.

Aleš Martínek, generální ředitel, OSTROJ a. s.: Díky, na shledanou.

Josef Vondál, ředitel SŠ technické Opava: Děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Chytrý region
04. listopadu 2021, 17:15

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, toto vydání je ekonomického magazínu Chytrý region věnujeme společnosti OSTROJ z Opavy. V úvodní reportáži si tuto společnost představíme. Ve druhé se zaměříme na spolupráci OSTROJE se Střední školou technickou v Opavě a nakonec si budeme ve studiu povídat s generálním ředitelem OSTROJE Alešem Martínkem a ředitelem Střední školy technické v Opavě panem Josefem Vondálem.

Tomáš Tikal, TV Polar: OSTORJ je tradiční česká společnost. Na strojírenském trhu působí od roku 1948. Sídlo a výrobní závod je v Opavě. Vyrábí tady v šesti divizích, například části pro důlní stroje, hydraulické válce, špičkové nástroje a nářadí, lakované svařence, přesné obráběné dílce nebo ocelové výkopky. Jejich výrobky najdete takřka po celém světě. Získat, vychovat a udržet si zaměstnance, zejména ty technické, je nyní mnohem větší výzva než v minulosti. V OSTROJI vsadili mimo jiné na dlouhodobou spolupráci se školami. Skvěle jim funguje třeba ta se Střední školou technickou z Opavy.

Tomáš Tikal, TV Polar: Kolik u vás pracuje lidí?

Ladislav Botur, vedoucí odboru Lidské zdroje, OSTROJ a. s.: Dlouhodobě patříme mezi stabilní a spolehlivé zaměstnavatele v Česku. Momentálně u nás pracuje 800 zaměstnanců.

Tomáš Tikal, TV Polar: Nabíráte teď nějaké nové zaměstnance?

Ladislav Botur, vedoucí odboru Lidské zdroje, OSTROJ a. s.: Ano, my jsme od začátku roku nabrali zhruba osmdesát zaměstnanců. Díky výši zakázkové náplni potřebujeme plus minus dalších třicet. A pokud se chceme připravit i na budoucí odchody do důchodu, tak nám bude scházet zhruba padesát zaměstnanců. Sháníme nejčastěji zámečníky, svářeče, kováře, obecně CNC obráběče, ale taky posily do obchodních týmů a do konstrukce.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co novým zaměstnancům kromě mzdy nabízíte?

Ladislav Botur, vedoucí odboru Lidské zdroje, OSTROJ a. s.: My máme celou škálu benefitů. Když jsme to spočítali za rok 2020, tak průměrná hodnota na jednoho zaměstnance činila zhruba 24 tisíc. Kromě standardních pěti týdnů dovolené, příspěvku na stravování nabízíme nově také příspěvek na dojíždění anebo na bodový příspěvek, který u vybraných profesí činí až 40 tisíc korun.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak v OSTROJI vypadá spolupráce se středními školami?

Ladislav Botur, vedoucí odboru Lidské zdroje, OSTROJ a. s.: Pro nás je spolupráce se středními školami klíčová, protože společně připravujeme absolventy na jejich praktické uplatnění ve firmách. Konkrétně u nás vykonávají praxi, pod dohledem zkušených spolupracovníků a připravujeme je tak na to, co budou u nás do budoucna dělat. Pro informaci za posledních deset let u nás nastoupilo zhruba 240 absolventů Střední školy technické v Opavě.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co musíte umět, abyste mohl dělat mistra ve strojírenské výrobě?

Michal Hrbáč, absolvent SŠT Opava, mistr, OSTROJ a. s.: Vzdělání strojírenského typu je důležitou součástí, dále pak také čtení výkresové dokumentace a technologie výroby. Dále pak nedílnou součástí je samostatnost, dobrá organizace práce a komunikační schopnosti.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pracujete na divizi hydraulika, čím byste se tady pochlubili?

Michal Hrbáč, absolvent SŠT Opava, mistr, OSTROJ a. s.: Tady u nás na divizi vyrábíme válce pro tiskařské stroje, již dvacet let. Můžeme je najít po celém světě. Jsem rád, že jsem součástí této výroby.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pomohla Vám škola připravit se na Vaši profesi?

Martin Vašek, absolvent SŠT Opava, soustřužník, OSTROJ a. s.: Určitě pomohla. Pracoval jsem na reálných strojích, kde jsem se mohl připravit na praxi ve firmě OSTRJI, kde teď pracuji a měl jsem i svého garanta, který mi hodně pomáhal.

Tomáš Tikal, TV Polar: A do jakých projektů se zaměstnanci OSTROJE v poslední době pustili? Je to třeba 225 tun vážící a 34 metrů dlouhá záskoková klapka pro rozsáhlou modernizaci vodního díla Gabčíkovo.

Tomáš Tikal, TV Polar: Za více než 70 let své činnosti se ze Střední školy technické na Kolofíkově nábřeží v Opavě stala moderní škola se zaměřením na strojírenství. Pojďme si ji blíže představit.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vznik vývoj a existence školy je úzce spjata se strojírenskou základnou města Opavy a regionu. Střední škola byla založena již v roce 1949. Na škole v současné době studuje 540 žáků. Pro žáky je připraven maturitní obor mechanik seřizovač a tříleté obory s výučním listem: nástrojář, obráběč kovů, strojní mechanik zámečník a elektrikář - silnoproud. Škola spolupracuje se strojírenskými firmami regionu, v nichž žáci vykonávají odborný výcvik s možností výdělku a získání zaměstnání. Jak dokáže vaše škola připravit žáky na budoucí zaměstnání?

Josef Vondál, ředitel SŠ technické Opava: Každá škola připravuje své žáky a vždycky říkám, že my jsme schopni na škole připravit ty žáky základní podobě. Dát jim základy, které potřebují k tomu, aby se mohli rozvinout. Naštěstí naše škola nikdy neopustila model, který tady byl v minulém století někdy v osmdesátých letech, kdy žáci v posledním ročníků vykonávali praxi v podnicích. Protože jsme byli učiliště ostrojácké, takže většina našich žáků odborný výcvik prováděli v OSTROJI a tuto cestu neopustili. My v každém ročníku, v každém školním roce nějakých 130 - 150 žáků vykonává odborný výcvik právě na provozních pracovištích firem. OSTROJ je zářný příklad toho, jak by ta spolupráce měla vypadat. Souvisí to právě i s tou tradicí, že tam jsou tradiční funkce jaké instruktor žáků. Je tam rozvinutá spolupráce řízení instruktorů, vychová našich mladých žáků tak, aby ty základy povýšili, aby se mohli rozvinout pro potřeby toho strojírenského trhu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Máte přehled o tom jaká je uplatnitelnost vašich absolventů na trhu práce?

Josef Vondál, ředitel SŠ technické Opava: Uplatnitelnost, kdybych řekl z pohledu zájmu, zájem je stoprocentní, na všechny naše absolventy zvlášť těch strojírenských oborů. Ale naši žáci někteří se rozhodnou studovat dál, pokračoval ve studiu, v nástavbovém studiu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jsou vaši žáci úspěšní u závěrečných zkoušek?

Josef Vondál, ředitel SŠ technické Opava: Letos obzvlášť máme radost, protože přestože bylo v loňském roce složité období. Všichni víme, čím to bylo. Tak byli úspěšní žáci učebních oborů, byli úspěšní na sto procent. V září jsme měli dvě opravné zkoušky, i tam byli úspěšní žáci, takže to jsme spokojeni. Co se týče maturantů, tak mám 96 procentní úspěšnost letošních maturantů, kdy vlastně z padesáti žáků pouze tři nezvládli po jedné zkoušce v té společné části vždycky v testu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Na čem se vaši žáci učí praktické dovednosti?

Bruno Mrkva, zástupce ředitele pro odborný výcvik, SŠ technická Opava: Naše škola patří k nejmoderněji vybaveným školám v kraji. Mimo jiné máme k dispozici dílny s vybavením CNC obráběcích strojů, CNC plazmového pálicího stroje a laboratoře měření.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se vám daří dostávat do výuky nové trendy a technologie?

Bruno Mrkva, zástupce ředitele pro odborný výcvik, SŠ technická Opava: Výuka u nás probíhá nejenom v 3D, ale i v laboratoři v rámci virtuální reality. To, co klukům nemůžeme ukázat reálně, ukážeme ve virtuální realitě v naší moderní laboratoři. Jako nadstavbu máme připravený i kroužek pro naše žáky. Kroužek virtuální reality.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak vypadá praxe v OSTROJI a proč sis vybral zrovna OSTROJ?

Robin Černík, žák SŠ technické Opava: OSTROJ jsem si vybral z jednoho důvodu, jelikož tam mám známé, kteří mi to doporučovali. Určitě na praxi v OSTRJI jsem překvapen, mile překvapen z toho, co mi tam ukázali.

Tomáš Tikal, TV Polar: K čemu konkrétně tě tam pouštějí?

Robin Černík, žák SŠ technické Opava: Momentálně mě tam pouštějí nebo zaručují, hlavně na obráběcích centrech, co je tady toto. Takže frézování hlavně. Dokonce už jsem se i podíval na soustruh.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jakou pozici by sis představoval do budoucna?

Robin Černík, žák SŠ technické Opava: Nemohu chtít hnedka všechno ze startu. Myslím, že budu na obráběcích strojích, poté možná postupem let budu možná i mistr, ale určitě bych chtěl být nějaký ten technolog nebo kontrola výroby.

Tomáš Tikal, TV Polar: Obvyklé to není, ale v Opavě jeden takový vztah vznikl před více než sedmi desítkami let a trvá dodnes. Strojařský pár tvoří tradiční česká strojírenská firma OSTROJ a Střední škola technická z Opavy. Spojuje je nadšení pro strojařské řemeslo a důraz na dobře odvedenou práci. Robotizace a digitalizace strojírenství sice jede na plné obrátky, ale bez kvalitních lidí to nepůjde. Přes dvě stě studentů této školy získalo za posledních deset let v o stroji práci.

Tomáš Tikal, TV Polar: Našimi hosty jsou Aleš Martínek generální ředitel společnosti OSTROJ v Opavě. Dobrý den.

Aleš Martínek, generální ředitel, OSTROJ a. s.: Dobrý den.

Tomáš Tikal, TV Polar: A pan Josef Vondál, ředitel Střední školy technické na Kolofíkově nábřeží v Opavě. Dobrý den.

Josef Vondál, ředitel SŠ technické Opava: Dobrý den.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pane Martínku, řekněte nám, jak se OSTROJI aktuálně daří a jaké máte cíle před sebou?

Aleš Martínek, generální ředitel, OSTROJ a. s.: Naší společnosti se daří letos docela dobře. Pro nás je to takový rok velkého nadechnutí po těžkém roce 2020 a dokončujeme plán na příští rok 2022 a jeden z našich největších úkolů, který máme před sebou je posílit naše řady o nové zaměstnance.

Tomáš Tikal, TV Polar: To je ten největší problém?

Aleš Martínek, generální ředitel, OSTROJ a. s.: Momentálně bych řekl, že ano. Je to ten největší problém, kterému musíme čelit.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se k tomu postavíte? Vy jste v čele společnosti od začátku letošního roku, tak jaké máte tedy plány v této oblasti?

Aleš Martínek, generální ředitel, OSTROJ a. s.: Jaké máme plány? My léta spolupracujeme velmi úzce se středními školami na Opavsku, zejména Střední školou technickou, Kolofíkem, jak se u nás v regionu říká. Každý rok k nám nastupují studenti této školy na praxi. Část nich k nám potom nastupuje do pracovního poměru, takže to je jedna oblast, kde se snažíme získávat nové zaměstnance a potom nabírat z takříkajíc volného pracovního trhu, ale tady je to čím dál složitější a těžší.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pane Vondále, co Vy vlastně nabízíte středoškolákům? Proč by měli jít studovat právě k vám?

Josef Vondál, ředitel SŠ technické Opava: My jim nabízíme perspektivní řemeslo, protože jsme strojaři. Vycházíme z toho, že opavský region byl strojírenský a průmyslový a i ta tradice školy tomu odpovídá. Takže my jim nabízíme velmi dobré podmínky k tomu, aby si prošli strojařinou, aby prošli těmi základy. Nabízíme jim to, aby mohli získat vzdělání ve smyslu závěrečné zkoušky nebo maturitní zkoušky a perspektivu v tom řemesla, protože ty firmy na Opavsku jsou. Není to jenom OSTROJ, ale těch firem je celá řada a myslím si, že tam budoucnost je.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jste spokojen s obsazeností nebo naplněností školy i s tím, jak je škola veřejností vnímána?

Josef Vondál, ředitel SŠ technické Opava: Co se týče naplněnosti, vždycky by mohlo být lépe samozřejmě. Ale nestýskáme si, situace je taková jaká je na tom bych řekl trhu těch žáků nebo trhu škol. Škol je hodně stejně jako velmi zajímavých vzdělávacích programů, takže žáci a rodiče to nemají jednoduché vybrat si to správné. To, co jim můžeme nabídnout je, že to naše vzdělávání u nás ve škole je takové komplexnější. Máme tam několik oborů a kluci, což se může stát, když si nevyberou na první pokus to správné, tak mohou přejít poměrně bez nějakých velkých komplikací na jiný obor tak, aby si našli to své místo. To, co je bude bavit a když je to bude bavit, tak budou i platnými zaměstnanci.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak v reálu vypadá ta spolupráce mezi vaší firmou a Střední školou technickou?

Aleš Martínek, generální ředitel, OSTROJ a. s.: Jak už jsem říkal, tak každý rok máme minimálně dvacet i více studentů u nás na praxi. Každý z těch studentů dostane svého odborného garanta. Někoho z našich zkušených zaměstnanců, který se o to o toho žáka nebo studenta stará a je mu takovým průvodcem. Absolvuje u nás svůj praktický výcvik. Učí se vlastně o tom, jak firma funguje, jak u nás u nás zaměstnanci plní své povinnosti a jak říkám většině z těchto studentů nabízíme potom po ukončení studia u nás pracovní uplatnění. A za posledních deset let, jestli se nepletu, tak nám nastoupilo skoro 250 absolventů Střední školy technické.

Tomáš Tikal, TV Polar: Takže na vaši otázku, jestli k vám chtějí po absolvování školy nastoupit je většinou pozitivní odpověď, je to tak?

Aleš Martínek, generální ředitel, OSTROJ a. s.: Ano, jsme za to velice rádi, je to tak.

Tomáš Tikal, TV Polar: Samozřejmě ten zájem o techniku, o technické obory by mohl být ještě daleko větší. Co děláte pro to, abyste přesvědčili rodiče na Opavsku a v té vaší spádové oblasti, aby to vnímali také tak?

Aleš Martínek, generální ředitel, OSTROJ a. s.: Snažíme se o naší firmě pravidelně informovat. O tom, co zajímavého se u nás děje formou tiskových zpráv. Před nedávnem u nás proběhl den otevřených dveří, což je celodenní akce, kterou pořádáme v sobotu, co dva roky. Zveme na ni širokou veřejnost, aby se mohli sami přesvědčit na vlastní oči, jak to u nás ve firmě vypadá, jak vypadají ty pracovní podmínky. Co je u nás zajímavého, co nového jsme zase pořídili do strojového parku, jak se staráme v podstatě i o to pracovní prostředí, pro naše zaměstnance.

Tomáš Tikal, TV Polar: Lákat musíte určitě i vy, takže vy to děláte jak?

Josef Vondál, ředitel SŠ technické Opava: My lákáme také. Samozřejmě jedna věc je vybavení školy, to je první věc, kterou děláme. Všechny školy se pochopitelně nějak profilují. My zrovvna tou technikou, že jsme technickou školou, tak si myslím a můžu říct, že patříme mezi nejlépe vybavené školy v Moravskoslezském kraji, což je dáno jednak zřizovatelem, díky zřizovateli Moravskoslezskému kraji a jednak firmám jako je OSTROJ. Protože my s OSTROJEM spolupracujeme ne jen na té úrovni praxe a podobně, ale i v rámci stipendií, v rámci toho, že připravujeme společně s odborníky z OSTROJE metodiku výuky tak, abychom tu výuku našili přímo na ty firmy, na konkrétní věci. My z toho máme radost, že to funguje a samozřejmě, když kolegové odborníci narazili přímo na to, že by potřebovali, aby ti naši žáci se učili na něčem, co my nemáme, tak taková nejlepší cesta požádat OSTROJ, aby nám s tím pomohl a dovybavil naše dílny a to funguje bezvadně. Takže to je jedna věc a druhá věc je, jak jsem říkal, ta perspektiva. Protože všichni naši žáci ve třetím ročníku jsou na praxích u zaměstnavatelů. Vybírají si žáci sami, kde by chtěli tu praxi vykonávat a tady je vidět, že OSTROJ pořád má tu linku největší. Takže je tahákem pro ty naše žáky je takovou zárukou, jistotou.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pánové, děkuji moc za rozhovor. Přeji, co nejvíce uchazečů o studium i o samotnou praxi v OSTROJI, mějte se hezky a na shledanou příště.

Aleš Martínek, generální ředitel, OSTROJ a. s.: Díky, na shledanou.

Josef Vondál, ředitel SŠ technické Opava: Děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/chytry-region/chytry-region-04-11-2021-17-15