Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Chytrý region

Chytrý region

  • Kraji bude vládnout koalice ANO, ODS + TOP 09, KDU - ČSL a ČSSD
  • Vláda schválila obří investici na přípravu vodního kanálu Dunaj, Odra, Labe
  • Představujeme Českou manažerskou asociaci, Petr Kazík, prezident ČMA

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, právě teď začíná ekonomický magazín TV Polar Chytrý region. První reportáž věnujeme nově vzniklé koalici v MS kraji, poté vám přiblížíme situaci kolem kanálu Dunaj – Labe – Odra a nakonec nám Petr Kazík představí Českou manažerskou asociaci.

------------------------------------------------------------------------

Kraji bude vládnout koalice ANO, ODS + TOP 09, KDU - ČSL a ČSSD

Tomáš Tikal, TV Polar: V Moravskoslezském kraji volilo do krajského zastupitelstva 32,7 procent voličů. Ti dali nejvíce hlasů hnutí ANO. To obsadí 24 křesel a vládnoucí koalice v našem kraji bude velmi podobná té předchozí. Nováčkem je pouze ČSSD.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: My jsme se dohodli, že přizveme ještě čtvrtého partnera, protože období, které nás čeká, nebude lehké. Mluvím o období, které je spojeno s transformací našeho kraje.

Tomáš Tikal, TV Polar: Staronový hejtman Ivo Vondrák chce kraj na náročnou transformaci připravit. Ivo Vondrák (ANO) použil při podpisu koaliční smlouvy citát šéfa letu Apollo 13.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „"Failure is not an option", tedy chyba není možností. A já to tak beru i do budoucna.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Kraj stojí před obdobím, které bude zlomové. Věřím, že naše koalice to nepokazí a že náš kraj na tom v roce 2024 na tom bude mnohem lépe než teď.

Tomáš Tikal, TV Polar: Koalice ODS a TOP O9 bude mít deset zastupitelů, sedm křesel ve volbách získala KDU-ČSL, pět členů Zastupitelstva Moravskoslezského kraje bude mít ČSSD. V opozici bude Česká pirátská strana s devíti zastupiteli, dále Svoboda a přímá demokracie s šesti a KSČM se čtyřmi členy zastupitelstva.

--------------------------------------------------------------------

Vláda schválila obří investici na přípravu vodního kanálu Dunaj, Odra, Labe

Tomáš Tikal, TV Polar: Vláda České republiky schválila obří investici do přípravy vodního koridoru Dunaj – Labe – Odra. Gigantický projekt tak po mnoha letech jednání dostal zelenou.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vláda dala v pondělí zelenou přípravám na splavnění Odry v úseku z Ostravy do polského Koźle, jako první části vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe. Náklady se odhadují zhruba na 15 miliard korun a podle schváleného harmonogramu by měl být hotový do roku 2031.

Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj MSK: Já myslím, že to je dobrý počin, který je třeba vnímat, ale v celém kontextu dopravy a životního prostředí Střední Evropy.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pojďte to trošku rozvést prosím.

Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj MSK: Tak já jsem bytostně přesvědčený, že doprava na silnici už přesáhla svoje optimum. Dokonce si myslím, že přesáhla svoje maximum a že je třeba dělat něco, co ty silnice nám trošku uvolní. My všechno nemůžeme mít na dálnici, podívejme se jak to vypadá dneska a věřím, že i když dobudujeme druhý tah republikou východ x západ, že se toho moc nezlepší. Takže ta voda tady je podle mě velmi důležitá, je to řešení pro budoucí generace.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jste rád, že jako první část koridoru se bude budovat úsek z Ostravy do Polska?

Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj MSK: Určitě ano a myslím, že je třeba využít iniciativ Polska. Polsko chce splavnění Odry od Kozle až po státní hranici a kdyby jsme se nepřidali, tak to nemá smysl. A pokud my se k tomu přidáme, tak nic nezměníme. To řešení se odehraje celé na polské straně a my budeme ztratní.

Tomáš Tikal, TV Polar: Odhad na celkové náklady je 586 miliard korun samozřejmě hrubý odhad. Může se to někdy ekonomicky vrátit?

Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj MSK: Tak já bych o tom nerad spekuloval, protože bych mohl položit otázku, jestli se náš státní deficit půl bilionu za letošní rok taky vrátí. Prostě to je otázka mnohem komplexnější, já myslím, že ty další práce povedou k tomu, aby se to objektivizovalo. A je otázka, jak se to bude zapisovat a jakou roli v tom bude mít ta cesta směrem do Čech.

Tomáš Tikal, TV Polar: Tento projekt má mnoho odpůrců. Co byste jim řekl, jak byste argumentoval?

Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj MSK: Já bych doporučil všem, aby se argumentovalo věcně a nikoliv ne jenom podle nějakých domněnek a podobně. A aby se zvažovaly všechny aspekty, které jsou. Nejsou to jenom aspekty životního prostředí, protože i v tom životním prostředím přece vodní doprava je určitě nejekologičtější. V té vodní dopravě si můžeme dovolit akumulátorové lodě, vodíkové lodě, nezáleží tam tak na hmotnosti. U těch nákladních vozidel jsme omezeni. Železnice má taky svoje limity, takže já si myslím, že při tom komplexní posouzení všech vlivů dojdeme k tomu, že to je správné rozhodnutí.

Tomáš Tikal, TV Polar: Prioritou je splavnění Odry, zatímco Labe zatím zůstává v rezervě. Starostové obcí na Přerovsku, Olomoucku a Novojičínsku ale dál nesouhlasí. Pětašedesát se jich už dříve podepsalo pod společné memorandum.

--------------------------------------------------------

Představujeme Českou manažerskou asociaci, Petr Kazík, prezident ČMA

Tomáš Tikal, TV Polar: Naším hostem je tentokrát pan Petr Kazík, prezident České manažerské asociace. Dobrý den. Přiznám se, že jsem o existenci této asociace donedávna nevěděl a možná je to tak i u diváků, takže se zeptám, jestli byste nám ji mohl představit.

Petr Kazík, prezident České manažerské asociace: Přestože má asociace už sedmadvacet let, respektive přes 30 let, ale sedmadvacet let funguje celorepublikově a tak samozřejmě není tolik známá. To, co si myslím, že diváci znát budou je Soutěž Manažer roku, která se každoročně vyhlašuje a tahle soutěž má docela velkou popularitu a myslím si, že se diváci určitě mohli s některými výherci i setkat osobně.

Tomáš Tikal, TV Polar: Další práci, kterou máte za sebou za těch sedmadvacet let?

Petr Kazík, prezident České manažerské asociace: Asociace je tvořena kromě toho, že tedy vyhlašuje ty manažery, tak je tvořena jednotlivými regionálními kluby, takže několik klubů v každém kraji se snažíme mít. Klub, kde se manažeři potkávají a sdílejí tedy tu nejlepší praxi, což je smyslem hlavně asociace a pak samozřejmě je pražská kancelář, která pořádá celostátní akce, konference, vzdělávací aktivity a tak dále.

Tomáš Tikal, TV Polar: To sdílení jste zmínil jako hlavní smysl této asociace. Co ještě?

Petr Kazík, prezident České manažerské asociace: No my jsme přesvědčeni, že vlastně těch asociací a spolků je tady velké množství, ale většinou jsou to organizace, které spojují lidi jednoho zaměření. Všechny ty instituce mají nějaké své poslání. Česká manažerská asociace, protože sdružuje manažery je zajímavá s tím, že se tam opravdu potkávají manažeři napříč odvětvími. Takže třeba my v našem ostravském klubu máme ředitele Mezinárodního festivalu, ředitele úřadu, lékaře, průmyslníky, takže lidi ze všech odvětví, kteří se baví o tom, jak obtížné a specifické je něco řídit.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vy jste se dostal do čela, jak je to dlouho?

Petr Kazík, prezident České manažerské asociace: V červnu jsem byl zvolen.

Tomáš Tikal, TV Polar: Takže je to docela čerstvé čerstvé. Překvapilo vás to?

Petr Kazík, prezident České manažerské asociace: Překvapilo mě to hodně, protože skutečně ti mí předchůdci dlouholetým prezidentem České manažerské asociace byl třeba pan Kafka, který byl bývalým generálním ředitelem Siemensu, čili vždycky stál v čele nějaký velký manažer, za což já se úplně nepovažuju. Ale pochopil jsem tu výzvu delegátů v tom, že skutečně ta edukační složka manažerská asociace. To abychom se vzájemně ovlivňovali a abychom hledali cestu ze složitých dob a ta dnešní je jedna z nejsložitějších, tak k tomu právě může asociace hrozně pomoct a tím, že celý život jsem částečně vzdělávatel a částečně manažer, tak asi to byla ta volba.

Tomáš Tikal, TV Polar: Manažeři jak jste zmiňoval kvůli světové pandemii teď asi mají trošku zamotané hlavy. V čem jim asociace může v této situaci pomoci?

Petr Kazík, prezident České manažerské asociace: Jeden nebo druhý důvod, proč jsem byl zvolen do čela jsem přesvědčen o tom, že jsme tady loni obnovili činnost Regionálního klubu. Ten klub se jmenuje elit klub Moravskoslezského kraje a členové toho klubu mají třeba jako příklad Whatssapp skupinu, kde když se v červnu nebo v květnu objevovaly problémy s havíři, tak se začali bavit o tom, jaká opatření budou ve svých firmách organizovat, jaké opatření vyhlásí kraj, protože hejtman Moravskoslezského kraje pan profesor Vondrák je součástí té skupiny, takže také okamžitě se zapojil do té diskuze a řekl, co kraj chystá, takže ti členové měli za prvé informaci o tom, co dělají ti nejšikovnější. Za druhé, co bude dělat veřejná státní správa a to je právě ten smysl komunikovat, potkávat se a mít to v co nejkratším čase.

Tomáš Tikal, TV Polar: Říkal jste, že takové kluby podobné kluby existují po celé ČR. Nicméně ten Moravskoslezský je v něčem výjimečný, v čem?

Petr Kazík, prezident České manažerské asociace: No to co už jsem naznačil, v ostatních regionech je to spíš setkávání na té platformě společenského setkávání. Více tam je ten akcent potkat se a prožít příjemné chvíle, byť vždycky je tam nějaká přednáška, nějaké sdílení, ale tady skutečně v rámci našeho klubu se opravdu ti účastníci setkání skutečně vzájemně učí, vzájemně řeší své problémy a ono se ukázalo, že je to velmi atraktivní, takže my jsme loni ten klub založili a vede ho Adam Liška, mladý manažer, který loni získal manažera do pětatřiceti let a tenhle velmi agilní člověk v podstatě oslovil ty své kolegy. A dneska máme přes 50 členů, jsme druhý nejsilnější klub kromě Prahy v ČR a jeden z mých úkolů, který si dávám před jako prezident je, abychom takové elit kluby udělali ve všech regionech. Čili opustili trošku tu společenskou nebo přidali k té společenské i výrazněji tu edukativní složku.

Tomáš Tikal, TV Polar: Je to hlavní cíl pro ty tři roky, kdy budete ve funkci?

Petr Kazík, prezident České manažerské asociace: Je podstatný, je důležité, aby právě asociace to, co jste řekl na začátku a určitě to není vaše chyba, že jste o asociaci nevěděl. Chci aby se o ní víc vědělo, musí být silná, musí mít dost členů, protože bez toho není možné splnit ty další dva cíle, které jsem si dal a to je my tu soutěž máme opravdu sedmadvacet let: Soutěž Manažer roku, v Evropě taková soutěž není. My jsme od předloňska součástí evropské asociace a Evropa má velký zájem takovou soutěž udělat a chce abychom jí s tím pomohli. Takže v roce 22 věřím, že bude evropské kolo soutěže Manažer roku a bude to podle našich rad a našeho střihu. Takže to je jedna ambice.

Tomáš Tikal, TV Polar: Soutěž bude v ČR?

Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj MSK: No to se uvidí. Ano, bylo by to fajn, byli bychom rádi samozřejmě. Ten druhý cíl ten přesahuje ten mandát na tři roky, ale chci tady maximálně usilovat o to, aby v roce 2024 se naplnilo stoleté výročí což je akronym a znamená Pražský mezinárodní manažerský kongres. On byl skoro před sto lety, pořádal ho tenkrát prezident Masaryk a Hoover, který se později stal prezidentem Spojených států. Byl to první kongres manažerů, kteří se sešli z celého světa. Bylo to v Praze, protože v té době jsme byli manažerská velmoc i průmyslová velmoc. A ten kongres měl za úkol říci, že je tady něco specifického, že je to management, že se to mění a že těmto lidem bude patřit budoucnost a ono se ukázalo, že to byla velká pravda. A myslím si, že za A je dobré tu věc po sto letech připomenout, ale věřím, že za ty čtyři roky bude svět taky se ptát, kam dál, jak dál. A věřím, že z Prahy zazní návod, jak třeba efektivněji řídit nejen organizace, ale třeba celé státy.

Tomáš Tikal, TV Polar: Děkuji za rozhovor. Ať se vám ty cíle splní.

Petr Kazík, prezident České manažerské asociace: Děkuji vám, na shledanou.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pořad Chytrý region je u konce. Jsme rádi, že jste se dívali a věříme, že se budete dívat i příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Chytrý region
08. října 2020, 17:14

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, právě teď začíná ekonomický magazín TV Polar Chytrý region. První reportáž věnujeme nově vzniklé koalici v MS kraji, poté vám přiblížíme situaci kolem kanálu Dunaj – Labe – Odra a nakonec nám Petr Kazík představí Českou manažerskou asociaci.

------------------------------------------------------------------------

Kraji bude vládnout koalice ANO, ODS + TOP 09, KDU - ČSL a ČSSD

Tomáš Tikal, TV Polar: V Moravskoslezském kraji volilo do krajského zastupitelstva 32,7 procent voličů. Ti dali nejvíce hlasů hnutí ANO. To obsadí 24 křesel a vládnoucí koalice v našem kraji bude velmi podobná té předchozí. Nováčkem je pouze ČSSD.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: My jsme se dohodli, že přizveme ještě čtvrtého partnera, protože období, které nás čeká, nebude lehké. Mluvím o období, které je spojeno s transformací našeho kraje.

Tomáš Tikal, TV Polar: Staronový hejtman Ivo Vondrák chce kraj na náročnou transformaci připravit. Ivo Vondrák (ANO) použil při podpisu koaliční smlouvy citát šéfa letu Apollo 13.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „"Failure is not an option", tedy chyba není možností. A já to tak beru i do budoucna.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Kraj stojí před obdobím, které bude zlomové. Věřím, že naše koalice to nepokazí a že náš kraj na tom v roce 2024 na tom bude mnohem lépe než teď.

Tomáš Tikal, TV Polar: Koalice ODS a TOP O9 bude mít deset zastupitelů, sedm křesel ve volbách získala KDU-ČSL, pět členů Zastupitelstva Moravskoslezského kraje bude mít ČSSD. V opozici bude Česká pirátská strana s devíti zastupiteli, dále Svoboda a přímá demokracie s šesti a KSČM se čtyřmi členy zastupitelstva.

--------------------------------------------------------------------

Vláda schválila obří investici na přípravu vodního kanálu Dunaj, Odra, Labe

Tomáš Tikal, TV Polar: Vláda České republiky schválila obří investici do přípravy vodního koridoru Dunaj – Labe – Odra. Gigantický projekt tak po mnoha letech jednání dostal zelenou.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vláda dala v pondělí zelenou přípravám na splavnění Odry v úseku z Ostravy do polského Koźle, jako první části vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe. Náklady se odhadují zhruba na 15 miliard korun a podle schváleného harmonogramu by měl být hotový do roku 2031.

Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj MSK: Já myslím, že to je dobrý počin, který je třeba vnímat, ale v celém kontextu dopravy a životního prostředí Střední Evropy.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pojďte to trošku rozvést prosím.

Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj MSK: Tak já jsem bytostně přesvědčený, že doprava na silnici už přesáhla svoje optimum. Dokonce si myslím, že přesáhla svoje maximum a že je třeba dělat něco, co ty silnice nám trošku uvolní. My všechno nemůžeme mít na dálnici, podívejme se jak to vypadá dneska a věřím, že i když dobudujeme druhý tah republikou východ x západ, že se toho moc nezlepší. Takže ta voda tady je podle mě velmi důležitá, je to řešení pro budoucí generace.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jste rád, že jako první část koridoru se bude budovat úsek z Ostravy do Polska?

Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj MSK: Určitě ano a myslím, že je třeba využít iniciativ Polska. Polsko chce splavnění Odry od Kozle až po státní hranici a kdyby jsme se nepřidali, tak to nemá smysl. A pokud my se k tomu přidáme, tak nic nezměníme. To řešení se odehraje celé na polské straně a my budeme ztratní.

Tomáš Tikal, TV Polar: Odhad na celkové náklady je 586 miliard korun samozřejmě hrubý odhad. Může se to někdy ekonomicky vrátit?

Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj MSK: Tak já bych o tom nerad spekuloval, protože bych mohl položit otázku, jestli se náš státní deficit půl bilionu za letošní rok taky vrátí. Prostě to je otázka mnohem komplexnější, já myslím, že ty další práce povedou k tomu, aby se to objektivizovalo. A je otázka, jak se to bude zapisovat a jakou roli v tom bude mít ta cesta směrem do Čech.

Tomáš Tikal, TV Polar: Tento projekt má mnoho odpůrců. Co byste jim řekl, jak byste argumentoval?

Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj MSK: Já bych doporučil všem, aby se argumentovalo věcně a nikoliv ne jenom podle nějakých domněnek a podobně. A aby se zvažovaly všechny aspekty, které jsou. Nejsou to jenom aspekty životního prostředí, protože i v tom životním prostředím přece vodní doprava je určitě nejekologičtější. V té vodní dopravě si můžeme dovolit akumulátorové lodě, vodíkové lodě, nezáleží tam tak na hmotnosti. U těch nákladních vozidel jsme omezeni. Železnice má taky svoje limity, takže já si myslím, že při tom komplexní posouzení všech vlivů dojdeme k tomu, že to je správné rozhodnutí.

Tomáš Tikal, TV Polar: Prioritou je splavnění Odry, zatímco Labe zatím zůstává v rezervě. Starostové obcí na Přerovsku, Olomoucku a Novojičínsku ale dál nesouhlasí. Pětašedesát se jich už dříve podepsalo pod společné memorandum.

--------------------------------------------------------

Představujeme Českou manažerskou asociaci, Petr Kazík, prezident ČMA

Tomáš Tikal, TV Polar: Naším hostem je tentokrát pan Petr Kazík, prezident České manažerské asociace. Dobrý den. Přiznám se, že jsem o existenci této asociace donedávna nevěděl a možná je to tak i u diváků, takže se zeptám, jestli byste nám ji mohl představit.

Petr Kazík, prezident České manažerské asociace: Přestože má asociace už sedmadvacet let, respektive přes 30 let, ale sedmadvacet let funguje celorepublikově a tak samozřejmě není tolik známá. To, co si myslím, že diváci znát budou je Soutěž Manažer roku, která se každoročně vyhlašuje a tahle soutěž má docela velkou popularitu a myslím si, že se diváci určitě mohli s některými výherci i setkat osobně.

Tomáš Tikal, TV Polar: Další práci, kterou máte za sebou za těch sedmadvacet let?

Petr Kazík, prezident České manažerské asociace: Asociace je tvořena kromě toho, že tedy vyhlašuje ty manažery, tak je tvořena jednotlivými regionálními kluby, takže několik klubů v každém kraji se snažíme mít. Klub, kde se manažeři potkávají a sdílejí tedy tu nejlepší praxi, což je smyslem hlavně asociace a pak samozřejmě je pražská kancelář, která pořádá celostátní akce, konference, vzdělávací aktivity a tak dále.

Tomáš Tikal, TV Polar: To sdílení jste zmínil jako hlavní smysl této asociace. Co ještě?

Petr Kazík, prezident České manažerské asociace: No my jsme přesvědčeni, že vlastně těch asociací a spolků je tady velké množství, ale většinou jsou to organizace, které spojují lidi jednoho zaměření. Všechny ty instituce mají nějaké své poslání. Česká manažerská asociace, protože sdružuje manažery je zajímavá s tím, že se tam opravdu potkávají manažeři napříč odvětvími. Takže třeba my v našem ostravském klubu máme ředitele Mezinárodního festivalu, ředitele úřadu, lékaře, průmyslníky, takže lidi ze všech odvětví, kteří se baví o tom, jak obtížné a specifické je něco řídit.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vy jste se dostal do čela, jak je to dlouho?

Petr Kazík, prezident České manažerské asociace: V červnu jsem byl zvolen.

Tomáš Tikal, TV Polar: Takže je to docela čerstvé čerstvé. Překvapilo vás to?

Petr Kazík, prezident České manažerské asociace: Překvapilo mě to hodně, protože skutečně ti mí předchůdci dlouholetým prezidentem České manažerské asociace byl třeba pan Kafka, který byl bývalým generálním ředitelem Siemensu, čili vždycky stál v čele nějaký velký manažer, za což já se úplně nepovažuju. Ale pochopil jsem tu výzvu delegátů v tom, že skutečně ta edukační složka manažerská asociace. To abychom se vzájemně ovlivňovali a abychom hledali cestu ze složitých dob a ta dnešní je jedna z nejsložitějších, tak k tomu právě může asociace hrozně pomoct a tím, že celý život jsem částečně vzdělávatel a částečně manažer, tak asi to byla ta volba.

Tomáš Tikal, TV Polar: Manažeři jak jste zmiňoval kvůli světové pandemii teď asi mají trošku zamotané hlavy. V čem jim asociace může v této situaci pomoci?

Petr Kazík, prezident České manažerské asociace: Jeden nebo druhý důvod, proč jsem byl zvolen do čela jsem přesvědčen o tom, že jsme tady loni obnovili činnost Regionálního klubu. Ten klub se jmenuje elit klub Moravskoslezského kraje a členové toho klubu mají třeba jako příklad Whatssapp skupinu, kde když se v červnu nebo v květnu objevovaly problémy s havíři, tak se začali bavit o tom, jaká opatření budou ve svých firmách organizovat, jaké opatření vyhlásí kraj, protože hejtman Moravskoslezského kraje pan profesor Vondrák je součástí té skupiny, takže také okamžitě se zapojil do té diskuze a řekl, co kraj chystá, takže ti členové měli za prvé informaci o tom, co dělají ti nejšikovnější. Za druhé, co bude dělat veřejná státní správa a to je právě ten smysl komunikovat, potkávat se a mít to v co nejkratším čase.

Tomáš Tikal, TV Polar: Říkal jste, že takové kluby podobné kluby existují po celé ČR. Nicméně ten Moravskoslezský je v něčem výjimečný, v čem?

Petr Kazík, prezident České manažerské asociace: No to co už jsem naznačil, v ostatních regionech je to spíš setkávání na té platformě společenského setkávání. Více tam je ten akcent potkat se a prožít příjemné chvíle, byť vždycky je tam nějaká přednáška, nějaké sdílení, ale tady skutečně v rámci našeho klubu se opravdu ti účastníci setkání skutečně vzájemně učí, vzájemně řeší své problémy a ono se ukázalo, že je to velmi atraktivní, takže my jsme loni ten klub založili a vede ho Adam Liška, mladý manažer, který loni získal manažera do pětatřiceti let a tenhle velmi agilní člověk v podstatě oslovil ty své kolegy. A dneska máme přes 50 členů, jsme druhý nejsilnější klub kromě Prahy v ČR a jeden z mých úkolů, který si dávám před jako prezident je, abychom takové elit kluby udělali ve všech regionech. Čili opustili trošku tu společenskou nebo přidali k té společenské i výrazněji tu edukativní složku.

Tomáš Tikal, TV Polar: Je to hlavní cíl pro ty tři roky, kdy budete ve funkci?

Petr Kazík, prezident České manažerské asociace: Je podstatný, je důležité, aby právě asociace to, co jste řekl na začátku a určitě to není vaše chyba, že jste o asociaci nevěděl. Chci aby se o ní víc vědělo, musí být silná, musí mít dost členů, protože bez toho není možné splnit ty další dva cíle, které jsem si dal a to je my tu soutěž máme opravdu sedmadvacet let: Soutěž Manažer roku, v Evropě taková soutěž není. My jsme od předloňska součástí evropské asociace a Evropa má velký zájem takovou soutěž udělat a chce abychom jí s tím pomohli. Takže v roce 22 věřím, že bude evropské kolo soutěže Manažer roku a bude to podle našich rad a našeho střihu. Takže to je jedna ambice.

Tomáš Tikal, TV Polar: Soutěž bude v ČR?

Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj MSK: No to se uvidí. Ano, bylo by to fajn, byli bychom rádi samozřejmě. Ten druhý cíl ten přesahuje ten mandát na tři roky, ale chci tady maximálně usilovat o to, aby v roce 2024 se naplnilo stoleté výročí což je akronym a znamená Pražský mezinárodní manažerský kongres. On byl skoro před sto lety, pořádal ho tenkrát prezident Masaryk a Hoover, který se později stal prezidentem Spojených států. Byl to první kongres manažerů, kteří se sešli z celého světa. Bylo to v Praze, protože v té době jsme byli manažerská velmoc i průmyslová velmoc. A ten kongres měl za úkol říci, že je tady něco specifického, že je to management, že se to mění a že těmto lidem bude patřit budoucnost a ono se ukázalo, že to byla velká pravda. A myslím si, že za A je dobré tu věc po sto letech připomenout, ale věřím, že za ty čtyři roky bude svět taky se ptát, kam dál, jak dál. A věřím, že z Prahy zazní návod, jak třeba efektivněji řídit nejen organizace, ale třeba celé státy.

Tomáš Tikal, TV Polar: Děkuji za rozhovor. Ať se vám ty cíle splní.

Petr Kazík, prezident České manažerské asociace: Děkuji vám, na shledanou.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pořad Chytrý region je u konce. Jsme rádi, že jste se dívali a věříme, že se budete dívat i příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/chytry-region/chytry-region-08-10-2020-17-14