Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Chytrý region

Chytrý region

  • MS kraj ocenil talentované středoškoláky
  • Systém zachytávání odpadu z oceánu si připsal rekord
  • Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony

Dobrý den, TV Polar vám přináší ekonomický magazín s názvem Chytrý region. V něm vám ukážeme talentované studenty středních škol, podíváme se okénkem do světa a nakonec si budeme povídat o stavebnici Pony.

MS kraj ocenil talentované středoškoláky

Celkem 25 jednotlivců a 5 týmů středoškoláků z Moravskoslezského kraje dostalo ocenění za své úspěchy nebo mimořádné aktivity. Mezi oceněnými byli šampioni vědomostních olympiád, soutěží v přírodovědných, technických a humanitních oborech, řemesel a uměleckých přehlídek.

Ceny, které předával náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny, mají nejúspěšnějším žákům a týmům středních škol poděkovat a také je motivovat do budoucna.

Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MS kraje: „MS kraj pravidelně oceňuje ty talentované žáky středních škol, kteří dosahují významných úspěchů na různých soutěžích. Ať už jsou to vědomostní soutěže, ale také jsou to řemeslné soutěže. Je tam spousta zajímavých příběhů, například žák Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku vyhrává astronomické soutěže po celém světě. A těch příkladů by bylo mnohem více. Jsme rádi, že je můžeme takto ocenit a dát na vědomí jejich výsledky. Je to poděkování nejen pro žáky, ale také pro pedagogy a rodiče.“

Letos bylo na krajský úřad doručeno 61 návrhů na ocenění jednotlivců a 20 návrhů v kategorii školních týmů, což svědčí o mimořádných úspěších nejen žáků, ale také škol, které své reprezentanty pečlivě a svědomitě připravují. Ocenění středoškoláci obdrželi certifikáty, plastiky z dílny Střední umělecké školy Ostrava a poukázky na nákup zboží pro volný čas.

Ten zmiňovaný student z Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku se jmenuje Lukáš Linhart. Ten v krajských kolech obsadil stupně vítězů v Astronomické a Fyzikální olympiádě a ve Středoškolské odborné činnosti. Úspěšný byl i v celostátních kolech dalších fyzikálních soutěží a Astronomickou olympiádu vyhrál. Zúčastnil se, kvůli covidu na dálku, i Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice v Bogotě a získal bronz na mezinárodní úrovni. Ale velkých úspěchů už dosahuje několik let.

Lukáš Linhart, oceněný student: „Před covidem jsem stihl několik mezinárodních olympiád, ale během pandemie byly soutěže bohužel online. I tak jsem za úspěchy rád a budu v soutěžích i ve vědecké práci pokračovat.“

Všestranně nadaná je také Stela Srpová z Gymnázia Volgogradská v Ostravě, která si kromě jiných přinesla i bronzovou medaili z celostátní soutěže Co víš o energetice a v Astronomické olympiádě. V praktických dovednostech v oblasti oprav silničních vozidel a stavby závodních speciálů vyniká Michal Pustějovský z Vyšší odborné školy, Střední školy a Středního odborného učiliště v Kopřivnici, který se mimo jiné stal laureátem prestižního celostátního ocenění České ručičky. Nebo Alena Piskořová z Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, která školu reprezentuje na celostátních a mezinárodních přehlídkách ve hře na příčnou flétnu, bude příští rok vystupovat jako sólistka s Janáčkovou filharmonií a dokonce i v zahraničí.

Za zmínku stojí i úspěchy týmu Gymnázia Cihelní ve Frýdku-Místku, který přivezl zlaté medaile z prestižní vědecké přehlídky Expo Science Asia, která se konala letos v Dubaji. Porotce zaujal projektem zaměřeným na šetrné nakládání s vodou.

Speciální zařízení označené jako System 002 (a přezdívané „Jenny“), za kterým stojí nizozemský start-up The Ocean Cleanup, vylepšilo svůj rekord, když z tzv. Velké tichomořské odpadkové skvrny v říjnu během necelých pěti dní na jeden zátah vylovilo 10 755 kilogramů plastů. Ambice daného projektu přitom zdaleka nekončí.

Systém zachytávání odpadu z oceánu si připsal rekord

Nezisková organizace The Ocean Cleanup sídlí v Nizozemsku a zabývá se environmentálním inženýrstvím s cílem vyvíjet technologie pro extrakci plastového znečištění nejen z oceánů, ale i pro zachycení daného odpadu ještě v řekách, než se vůbec dostane do moří.

Plovoucí bariéra tažená dvěma loděmi tak ze skvrny v Tichém oceánu odstranila už kolem 170 tisíc kilogramů odpadu.

Většina plastového odpadu se do „skvrny“ dostane z šesti zemí, které patří i mezi hlavní rybářské velmoci – třetina je z Japonska, třetina z Číny, desetina z Jižní Koreje a po dvacetině si mezi sebe dělí USA, Kanada a Tchaj-wan.

The Ocean Cleanup začal systém testovat v roce 2018, nejprve v ústí nejšpinavějších řek do moře. Poprvé plovoucí zařízení s bariérou vyplulo do Velké tichomořské odpadkové skvrny v září 2018, ale příliš nefungovalo, a nakonec se i rozpadlo.

Ten stejný rok také Boyana Slata ve 25 letech jmenovala Evropská komise členem rady panelu řešícího obnovu oceánů – již dříve jeho nápad navíc ocenila i OSN. V listopadu 2020 pak představil i první výrobky z vylovených plastů: recyklované sluneční brýle.

Nizozemský start-up založený před devíti lety vybral dodnes na svoji technologii přes 35 milionů dolarů (více než 860 milionů korun).

Onen systém operující v Pacifiku se za působení větru, mořských proudů a vln automaticky zformuje do tvaru písmene U. Sběrač brázdí vody, dokud senzory nevyšlou zprávu, že se záhyb naplnil odpadem. Obří plovoucí bariéry jsou zapřaženy za loděmi, které plasty z hladiny i pár metrů pod ní nabírají. Princip lze vlastně přirovnat ke sbírání nečistot síťkou z bazénu.

Tato druhá generace systému, tedy „Jenny“, jež si nedávno připsala výše zmíněný rekord, sice na délku měří 800 metrů, ale pořád je to podle Slata „příliš malé“. Start-up tak představil novější systém, který má oblast v Tichém oceánu zamořenou plasty o rozloze několika států vyčistit efektivně, konkrétně hodlá tento tichomořský problém odstranit do roku 2040 z 90 procent, stojí na webu firmy.

Letos tedy již The Ocean Cleanup prezentoval třetí generaci plovoucí bariéry pro čištění oceánů. System 03 (jen s jednou nulou na rozdíl od Systemu 002) se bude při práci spoléhat i na pomoc dronů hledajících nejvíce odpadem zahuštěná místa. Firma ho vyvíjela už v průběhu provozu Systemu 002 a v současnosti se postupně chystá zařízení nahradit, resp. přestavět.

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony

Tomáš Tikal, TV Polar: Hostem našeho pořadu Chytrý region je paní Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony. Vítám Vás tady, dobrý den.

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Dobrý den.

Tomáš Tikal, TV Polar: Poprosím na úvod o trochu historie, jak ta Vaše společnost vznikla, jak fungovala a kde ty stavebnice vyrábíte?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Stavebnice vyrábíme na Valašsku ve Vidči u Rožnova pod Radhoštěm a vyrábíme je od roku 1991, tudíž přes třicet let.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste se posunuli za tu dobu?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Myslím si, že hodně. Vytvořili jsme spoustu nových produktů, udělali jsme nové návody a samozřejmě i ten vizuál bylo potřeba za těch třicet let trošičku pozměnit.

Tomáš Tikal, TV Polar: V čem jsou vaše stavebnice výjimečné oproti těm ostatním, které známe?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Je to určitě velkou variabilitou, že z jedné stavebnice sestavíte minimálně šestnáct plně funkčních hraček. Jsou to různé tříkolky, koloběžky, jeřáb, letadlo, kočárek a mnoho dalších. Pak je to určitě nosností, protože na sestavených hračkách, nejen děti si sestaví danou hračku, ale rovnou si ji můžou vyzkoušet. Ta nosnost je nějakých 80 kilo, takže se na to neprojíždí jenom děti, ale můžou i dospělí.

Tomáš Tikal, TV Polar: Je to jakýsi originální recept, když to tak nazvu. Máte patent na tu svoji stavebnici?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Ano, naše výrobky jsou chráněné autorským právem.

Tomáš Tikal, TV Polar: Všechno je dřevěné?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Veškeré hračky, které máme, které vyrábíme, jsou ze dřeva.

Tomáš Tikal, TV Polar: Ale kde to dřevo berete?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Z českých lesů.

Tomáš Tikal, TV Polar: A jaké používáte?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Bukové. Veškeré výrobky, které máme, máme z bukového dřeva.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vy samozřejmě ty svoje výrobky prodáváte veřejnosti, to je jasná věc, ale kromě toho se věnujete speciálně i mateřským a základním školám. Je ten sortiment třeba jiný pro tuto cílovku?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Ano, jednotlivé díly, které dodáváme do mateřských a základních škol, jsou totožné, jsou stejné. Ale samozřejmě v mateřských školkách si s tím hraje daleko více dětí a je potřeba tudíž i více toho materiálu. Takže jsme vytvořili různé sady speciální, které jsou uzpůsobené právě pro mateřské a základní školy, kde je třeba tři sta dílků.

Tomáš Tikal, TV Polar: Je to složité pro ty děti? Jsou tam různé úrovně, třeba od nejsnazší stavebnice po nejtěžší?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Dalo by se tak říct, protože stavebnice Mini je jednoduchá na sestavení a jsou to opravdu jako malinké hračky nebo menší hračky než ze stavebnice Pony 01 a Pony 02. Ale hodně záleží na tom, jakou hračku si vyberete, protože samozřejmě pokud si postavíte tříkolku nebo robota, je to samozřejmě snazší než nějaké letadlo. Ale opravdu tam jde jenom o to pochopit ten systém skládání, který je jednoduchý a pak už se staví samo.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jmenovali jsme mateřské školy, základní školy, děti. Pro koho ještě je stavebnice určená?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Veškeré atesty pro bezpečnost jsou pro děti od čtyř let, takže baví nejen děti, ale rodiče i prarodiče. Dokonce máme plno zákazníků i v domovech pro seniory v rámci toho, že to je skvělá pomůcka právě na rozvoj jemné motoriky.

Tomáš Tikal, TV Polar: Když se budeme bavit o dětech, samozřejmě stavebnice je hračka, která rozvíjí různé činnosti, dovednosti těch dětí. Jak to máte nastavené vy?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Stavebnice je fantastická tím, že rozvíjí nejen jemnou, ale i hrubou motoriku. Takže dítě nejenom, že si skládá jednotlivé díly, ale pak na nich i jezdí. Ale pak je to samozřejmě ideální pomůcka na rozvoj jeho představivosti, fantazie a nějaké technické zručnosti dětí.

Tomáš Tikal, TV Polar: Přesně tak, hodně se volá po tom, aby bylo více techniků. Tak třeba už toto je základ. Vnímáte to také tak?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Ano, my opravdu jezdíme také na spoustu různých přednášek, kde vlastně děti nemají nějaké ideální pomůcky právě na rozvoj té technické zručnosti. Je to obrovské téma dnešní doby. Takže naše stavebnice jsou právě uzpůsobené tomu, aby ty děti měly nějakou představivost, nějakou fantazii a byly schopné sestavit jak pomocí návodů nějaké hračky, tak i pomocí vlastní představivostí, fantazie.

Tomáš Tikal, TV Polar: Dá se říct, že třeba některý z těch vašich výrobků je nejvíce úspěšný. A proč třeba?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Vlajkovou lodí u nás jsou určitě stavebnice, takže je to Pony 01, 02 a Pony Mini. Z těchhle stavebnic je nejúspěšnější paradoxně ta největší úplně, kterou máme, to je Pony 02, ale velkou oblibou si získaly u nás i dřevěné kostky, týpí anebo takové designové boxy do dětských pokojíčků.

Tomáš Tikal, TV Polar: Takže to jsou další výrobky, které kromě stavebnic děláte. Dobře, taková věc se musí prezentovat, to je jasná věc. Od toho tam určitě máte někoho z kolegů. Organizujete třeba nějaké akce, prezentace, workshopy, kde to těm dětem předvedete, a rodičům a prarodičůmk, aby zjistili, že to má smysl?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Největší akce, kterou máme, jezdíme na mezinárodní veletrhy, ale samozřejmě i v ČR jezdíme různé výstavy a akce, ať už to jsou dětské dny, dny města a tak dále. A v mateřských a základních školách máme speciální projekt, který se jmenuje Pony den a kde opravdu dovezeme spoustu stavebnic a děláme tam aktivity pro děti. To musím říct, že má velmi hezké ohlasy.

Tomáš Tikal, TV Polar: Chcete se i v této oblasti nějak do budoucna posunout více? Třeba spolupracovat s těmi dětmi, organizovat více akcí?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Rádi bychom určitě využili více mezinárodních veletrhů jako takových. Myslím si, že v České republice jezdíme na spoustu akcí nebo minimálně na všechny, které jdou hlavně před Vánoci a rádi bychom udělali více takových akcí pro děti a udělali takovou tu osvětu toho, proč je dobré kupovat české výrobky, že jsou opravdu kvalitní a poctivé.

Tomáš Tikal, TV Polar: Kam chcete v té vaší firmě postoupit? Nemyslím konkrétně Vás, ale jako firma, kam byste se ještě chtěli posunout v nejbližších letech? Co vylepšit?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Vylepšení je určitě spoustu. My třeba v letošním roce jsme udělali video návody na dřevěné stavebnice, aby rodiče a děti nemuseli stavět jenom z návodů jako papírových tištěných, které jsou přiložené v krabici, ale aby si je mohli i pustit krok za krokem, a tak jednodušeji sestavit ty hračky.

Tomáš Tikal, TV Polar: Další nějaké cíle, plány?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Největší plán, který máme, tak je představit největší stavebnici a to je Pony 03, kterou bychom rádi představili na mezinárodním veletrhu Spielwarenmesse v Norimberku.

Tomáš Tikal, TV Polar: Já Vám děkuju moc za návštěvu, jsem rád, že to děti baví a že je směřujete tímto technickým směrem. Mějte se hezky a někdy příště třeba na viděnou.

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Já Vám také mockrát děkuji, na viděnou.

Pořad Chytrý region je u konce. Děkujeme za pozornost a příště na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Chytrý region
10. listopadu 2022, 17:14

Dobrý den, TV Polar vám přináší ekonomický magazín s názvem Chytrý region. V něm vám ukážeme talentované studenty středních škol, podíváme se okénkem do světa a nakonec si budeme povídat o stavebnici Pony.

MS kraj ocenil talentované středoškoláky

Celkem 25 jednotlivců a 5 týmů středoškoláků z Moravskoslezského kraje dostalo ocenění za své úspěchy nebo mimořádné aktivity. Mezi oceněnými byli šampioni vědomostních olympiád, soutěží v přírodovědných, technických a humanitních oborech, řemesel a uměleckých přehlídek.

Ceny, které předával náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny, mají nejúspěšnějším žákům a týmům středních škol poděkovat a také je motivovat do budoucna.

Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MS kraje: „MS kraj pravidelně oceňuje ty talentované žáky středních škol, kteří dosahují významných úspěchů na různých soutěžích. Ať už jsou to vědomostní soutěže, ale také jsou to řemeslné soutěže. Je tam spousta zajímavých příběhů, například žák Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku vyhrává astronomické soutěže po celém světě. A těch příkladů by bylo mnohem více. Jsme rádi, že je můžeme takto ocenit a dát na vědomí jejich výsledky. Je to poděkování nejen pro žáky, ale také pro pedagogy a rodiče.“

Letos bylo na krajský úřad doručeno 61 návrhů na ocenění jednotlivců a 20 návrhů v kategorii školních týmů, což svědčí o mimořádných úspěších nejen žáků, ale také škol, které své reprezentanty pečlivě a svědomitě připravují. Ocenění středoškoláci obdrželi certifikáty, plastiky z dílny Střední umělecké školy Ostrava a poukázky na nákup zboží pro volný čas.

Ten zmiňovaný student z Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku se jmenuje Lukáš Linhart. Ten v krajských kolech obsadil stupně vítězů v Astronomické a Fyzikální olympiádě a ve Středoškolské odborné činnosti. Úspěšný byl i v celostátních kolech dalších fyzikálních soutěží a Astronomickou olympiádu vyhrál. Zúčastnil se, kvůli covidu na dálku, i Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice v Bogotě a získal bronz na mezinárodní úrovni. Ale velkých úspěchů už dosahuje několik let.

Lukáš Linhart, oceněný student: „Před covidem jsem stihl několik mezinárodních olympiád, ale během pandemie byly soutěže bohužel online. I tak jsem za úspěchy rád a budu v soutěžích i ve vědecké práci pokračovat.“

Všestranně nadaná je také Stela Srpová z Gymnázia Volgogradská v Ostravě, která si kromě jiných přinesla i bronzovou medaili z celostátní soutěže Co víš o energetice a v Astronomické olympiádě. V praktických dovednostech v oblasti oprav silničních vozidel a stavby závodních speciálů vyniká Michal Pustějovský z Vyšší odborné školy, Střední školy a Středního odborného učiliště v Kopřivnici, který se mimo jiné stal laureátem prestižního celostátního ocenění České ručičky. Nebo Alena Piskořová z Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, která školu reprezentuje na celostátních a mezinárodních přehlídkách ve hře na příčnou flétnu, bude příští rok vystupovat jako sólistka s Janáčkovou filharmonií a dokonce i v zahraničí.

Za zmínku stojí i úspěchy týmu Gymnázia Cihelní ve Frýdku-Místku, který přivezl zlaté medaile z prestižní vědecké přehlídky Expo Science Asia, která se konala letos v Dubaji. Porotce zaujal projektem zaměřeným na šetrné nakládání s vodou.

Speciální zařízení označené jako System 002 (a přezdívané „Jenny“), za kterým stojí nizozemský start-up The Ocean Cleanup, vylepšilo svůj rekord, když z tzv. Velké tichomořské odpadkové skvrny v říjnu během necelých pěti dní na jeden zátah vylovilo 10 755 kilogramů plastů. Ambice daného projektu přitom zdaleka nekončí.

Systém zachytávání odpadu z oceánu si připsal rekord

Nezisková organizace The Ocean Cleanup sídlí v Nizozemsku a zabývá se environmentálním inženýrstvím s cílem vyvíjet technologie pro extrakci plastového znečištění nejen z oceánů, ale i pro zachycení daného odpadu ještě v řekách, než se vůbec dostane do moří.

Plovoucí bariéra tažená dvěma loděmi tak ze skvrny v Tichém oceánu odstranila už kolem 170 tisíc kilogramů odpadu.

Většina plastového odpadu se do „skvrny“ dostane z šesti zemí, které patří i mezi hlavní rybářské velmoci – třetina je z Japonska, třetina z Číny, desetina z Jižní Koreje a po dvacetině si mezi sebe dělí USA, Kanada a Tchaj-wan.

The Ocean Cleanup začal systém testovat v roce 2018, nejprve v ústí nejšpinavějších řek do moře. Poprvé plovoucí zařízení s bariérou vyplulo do Velké tichomořské odpadkové skvrny v září 2018, ale příliš nefungovalo, a nakonec se i rozpadlo.

Ten stejný rok také Boyana Slata ve 25 letech jmenovala Evropská komise členem rady panelu řešícího obnovu oceánů – již dříve jeho nápad navíc ocenila i OSN. V listopadu 2020 pak představil i první výrobky z vylovených plastů: recyklované sluneční brýle.

Nizozemský start-up založený před devíti lety vybral dodnes na svoji technologii přes 35 milionů dolarů (více než 860 milionů korun).

Onen systém operující v Pacifiku se za působení větru, mořských proudů a vln automaticky zformuje do tvaru písmene U. Sběrač brázdí vody, dokud senzory nevyšlou zprávu, že se záhyb naplnil odpadem. Obří plovoucí bariéry jsou zapřaženy za loděmi, které plasty z hladiny i pár metrů pod ní nabírají. Princip lze vlastně přirovnat ke sbírání nečistot síťkou z bazénu.

Tato druhá generace systému, tedy „Jenny“, jež si nedávno připsala výše zmíněný rekord, sice na délku měří 800 metrů, ale pořád je to podle Slata „příliš malé“. Start-up tak představil novější systém, který má oblast v Tichém oceánu zamořenou plasty o rozloze několika států vyčistit efektivně, konkrétně hodlá tento tichomořský problém odstranit do roku 2040 z 90 procent, stojí na webu firmy.

Letos tedy již The Ocean Cleanup prezentoval třetí generaci plovoucí bariéry pro čištění oceánů. System 03 (jen s jednou nulou na rozdíl od Systemu 002) se bude při práci spoléhat i na pomoc dronů hledajících nejvíce odpadem zahuštěná místa. Firma ho vyvíjela už v průběhu provozu Systemu 002 a v současnosti se postupně chystá zařízení nahradit, resp. přestavět.

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony

Tomáš Tikal, TV Polar: Hostem našeho pořadu Chytrý region je paní Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony. Vítám Vás tady, dobrý den.

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Dobrý den.

Tomáš Tikal, TV Polar: Poprosím na úvod o trochu historie, jak ta Vaše společnost vznikla, jak fungovala a kde ty stavebnice vyrábíte?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Stavebnice vyrábíme na Valašsku ve Vidči u Rožnova pod Radhoštěm a vyrábíme je od roku 1991, tudíž přes třicet let.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste se posunuli za tu dobu?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Myslím si, že hodně. Vytvořili jsme spoustu nových produktů, udělali jsme nové návody a samozřejmě i ten vizuál bylo potřeba za těch třicet let trošičku pozměnit.

Tomáš Tikal, TV Polar: V čem jsou vaše stavebnice výjimečné oproti těm ostatním, které známe?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Je to určitě velkou variabilitou, že z jedné stavebnice sestavíte minimálně šestnáct plně funkčních hraček. Jsou to různé tříkolky, koloběžky, jeřáb, letadlo, kočárek a mnoho dalších. Pak je to určitě nosností, protože na sestavených hračkách, nejen děti si sestaví danou hračku, ale rovnou si ji můžou vyzkoušet. Ta nosnost je nějakých 80 kilo, takže se na to neprojíždí jenom děti, ale můžou i dospělí.

Tomáš Tikal, TV Polar: Je to jakýsi originální recept, když to tak nazvu. Máte patent na tu svoji stavebnici?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Ano, naše výrobky jsou chráněné autorským právem.

Tomáš Tikal, TV Polar: Všechno je dřevěné?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Veškeré hračky, které máme, které vyrábíme, jsou ze dřeva.

Tomáš Tikal, TV Polar: Ale kde to dřevo berete?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Z českých lesů.

Tomáš Tikal, TV Polar: A jaké používáte?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Bukové. Veškeré výrobky, které máme, máme z bukového dřeva.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vy samozřejmě ty svoje výrobky prodáváte veřejnosti, to je jasná věc, ale kromě toho se věnujete speciálně i mateřským a základním školám. Je ten sortiment třeba jiný pro tuto cílovku?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Ano, jednotlivé díly, které dodáváme do mateřských a základních škol, jsou totožné, jsou stejné. Ale samozřejmě v mateřských školkách si s tím hraje daleko více dětí a je potřeba tudíž i více toho materiálu. Takže jsme vytvořili různé sady speciální, které jsou uzpůsobené právě pro mateřské a základní školy, kde je třeba tři sta dílků.

Tomáš Tikal, TV Polar: Je to složité pro ty děti? Jsou tam různé úrovně, třeba od nejsnazší stavebnice po nejtěžší?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Dalo by se tak říct, protože stavebnice Mini je jednoduchá na sestavení a jsou to opravdu jako malinké hračky nebo menší hračky než ze stavebnice Pony 01 a Pony 02. Ale hodně záleží na tom, jakou hračku si vyberete, protože samozřejmě pokud si postavíte tříkolku nebo robota, je to samozřejmě snazší než nějaké letadlo. Ale opravdu tam jde jenom o to pochopit ten systém skládání, který je jednoduchý a pak už se staví samo.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jmenovali jsme mateřské školy, základní školy, děti. Pro koho ještě je stavebnice určená?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Veškeré atesty pro bezpečnost jsou pro děti od čtyř let, takže baví nejen děti, ale rodiče i prarodiče. Dokonce máme plno zákazníků i v domovech pro seniory v rámci toho, že to je skvělá pomůcka právě na rozvoj jemné motoriky.

Tomáš Tikal, TV Polar: Když se budeme bavit o dětech, samozřejmě stavebnice je hračka, která rozvíjí různé činnosti, dovednosti těch dětí. Jak to máte nastavené vy?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Stavebnice je fantastická tím, že rozvíjí nejen jemnou, ale i hrubou motoriku. Takže dítě nejenom, že si skládá jednotlivé díly, ale pak na nich i jezdí. Ale pak je to samozřejmě ideální pomůcka na rozvoj jeho představivosti, fantazie a nějaké technické zručnosti dětí.

Tomáš Tikal, TV Polar: Přesně tak, hodně se volá po tom, aby bylo více techniků. Tak třeba už toto je základ. Vnímáte to také tak?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Ano, my opravdu jezdíme také na spoustu různých přednášek, kde vlastně děti nemají nějaké ideální pomůcky právě na rozvoj té technické zručnosti. Je to obrovské téma dnešní doby. Takže naše stavebnice jsou právě uzpůsobené tomu, aby ty děti měly nějakou představivost, nějakou fantazii a byly schopné sestavit jak pomocí návodů nějaké hračky, tak i pomocí vlastní představivostí, fantazie.

Tomáš Tikal, TV Polar: Dá se říct, že třeba některý z těch vašich výrobků je nejvíce úspěšný. A proč třeba?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Vlajkovou lodí u nás jsou určitě stavebnice, takže je to Pony 01, 02 a Pony Mini. Z těchhle stavebnic je nejúspěšnější paradoxně ta největší úplně, kterou máme, to je Pony 02, ale velkou oblibou si získaly u nás i dřevěné kostky, týpí anebo takové designové boxy do dětských pokojíčků.

Tomáš Tikal, TV Polar: Takže to jsou další výrobky, které kromě stavebnic děláte. Dobře, taková věc se musí prezentovat, to je jasná věc. Od toho tam určitě máte někoho z kolegů. Organizujete třeba nějaké akce, prezentace, workshopy, kde to těm dětem předvedete, a rodičům a prarodičůmk, aby zjistili, že to má smysl?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Největší akce, kterou máme, jezdíme na mezinárodní veletrhy, ale samozřejmě i v ČR jezdíme různé výstavy a akce, ať už to jsou dětské dny, dny města a tak dále. A v mateřských a základních školách máme speciální projekt, který se jmenuje Pony den a kde opravdu dovezeme spoustu stavebnic a děláme tam aktivity pro děti. To musím říct, že má velmi hezké ohlasy.

Tomáš Tikal, TV Polar: Chcete se i v této oblasti nějak do budoucna posunout více? Třeba spolupracovat s těmi dětmi, organizovat více akcí?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Rádi bychom určitě využili více mezinárodních veletrhů jako takových. Myslím si, že v České republice jezdíme na spoustu akcí nebo minimálně na všechny, které jdou hlavně před Vánoci a rádi bychom udělali více takových akcí pro děti a udělali takovou tu osvětu toho, proč je dobré kupovat české výrobky, že jsou opravdu kvalitní a poctivé.

Tomáš Tikal, TV Polar: Kam chcete v té vaší firmě postoupit? Nemyslím konkrétně Vás, ale jako firma, kam byste se ještě chtěli posunout v nejbližších letech? Co vylepšit?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Vylepšení je určitě spoustu. My třeba v letošním roce jsme udělali video návody na dřevěné stavebnice, aby rodiče a děti nemuseli stavět jenom z návodů jako papírových tištěných, které jsou přiložené v krabici, ale aby si je mohli i pustit krok za krokem, a tak jednodušeji sestavit ty hračky.

Tomáš Tikal, TV Polar: Další nějaké cíle, plány?

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Největší plán, který máme, tak je představit největší stavebnici a to je Pony 03, kterou bychom rádi představili na mezinárodním veletrhu Spielwarenmesse v Norimberku.

Tomáš Tikal, TV Polar: Já Vám děkuju moc za návštěvu, jsem rád, že to děti baví a že je směřujete tímto technickým směrem. Mějte se hezky a někdy příště třeba na viděnou.

Ivana Halamíčková, produktová manažerka společnosti Stavebnice Pony: Já Vám také mockrát děkuji, na viděnou.

Pořad Chytrý region je u konce. Děkujeme za pozornost a příště na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/chytry-region/chytry-region-10-11-2022-17-14