Chytrý region
- Marlenka otevřela nové návštěvnické centrum
- Liberty Ostrava investuje do nových technologií
- Projekt vodíkového města usiluje o podporu veřejnosti
Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den. Jsme na začátku dalšího vydání ekonomického magazínu televize Polar Chytrý region. V jeho úvodu vám představíme nové návštěvnické centrum, které postavila společnost Marlenka ve Frýdku-Místku. Poté si představíme velké investice ve společnosti Liberty Ostrava a nakonec se podíváme, jak se vyvíjí myšlenka vybudovat v Ostravě nové vodíkové město.
Marlenka otevřela nové návštěvnické centrum
Tomáš Tikal, TV Polar: Společnost Marlenka vyrábějící oblíbené medové dorty podle staroarménské rodinné receptury se stala velmi oblíbenou turistickou destinací ve Frýdku-Místku. Do návštěvnické centra za rok zavítá přes 20 tisíc návštěvníků z Česka i zahraničí. Během exkurze dostanou ochutnávku produktů, sledují výklad s projekcí a prohlédnou si kompletní výrobu produktů Marlenka z prohlídkového koridoru. Vzhledem ke stabilnímu nárůstu zájmu o exkurze, dokončila Marlenka rozšíření a modernizaci návštěvnického centra.
Gevorg Avetisjan, majitel společnosti Marlenka international: Loňský rok začaly další velké investice obnovy návštěvnického centra s novým stylovým designem, protože jsme už v návštěvnickém centru nestíhali. Loni to epidemie trošku brzdila, ale předloni jsme měli přes 20 tisíc návštěvníků. A staré návštěvnické centrum prakticky nestačilo. A ten obchod, který nám dělá taky zajímavé obraty tak tam byly jenom dvě poličky, což nemělo takovou úroveň. Kvůli tomu jsme investovali zhruba na ten obchod kolem 22 milionů korun. Jenom ten obchod může udělat jako samostatný obchod, kde budou pěkně vystavené veškeré naše produkty, produkty, které nenajdete v supermarketech, ale jenom tady u nás .A ještě máme takové speciální oddělení s arménskými specialitami.
Tomáš Tikal, TV Polar: Společnost otevřela také nový prezentační sál, jehož originální interiér je stylizovaný do tematiky medu a včelího úlu.
Gevorg Avetisjan, majitel společnosti Marlenka international: My jsme tady chtěli udělat vše podle medového království. Používáme skoro 14 až 15 tun medu měsíčně. Já nevím, jestli ještě takový velký výrobce medových produktů je. Vyvážíme do 52 zemí na světě a nemáme takové zprávy a proto chceme aby ten interiér vypadal jako včelí úl. Jak vidíte desky, prodejní pult, světla ve tvaru kapky medu a tak dále.
Tomáš Tikal, TV Polar: Ve Frýdku-Místku vznikla první prodejna Marlenka, ale vedení firmy počítá s rozšířením prodejen formou franšízy po celé České republice a také do zahraničí. Dalším krokem vstříc návštěvníkům bude nová kavárna a také moderní lesopark, který vyroste hned vedle návštěvnického centra.
Gevorg Avetisjan, majitel společnosti Marlenka international: Ten park má několik účelů. První naši hosté, kteří chodili k nám jako návštěvníci. Například v létě čekali venku nebo v autobuse a nyní ten čas budou most trávit jinak. Jedna skupina bude tady na exkurzi a druha se může projít v parku po krásných cestičkách a mostech. Bude zde i jezero, potok a stezky. Dále zde plánujeme pergolu, kde si budou moct návštěvnici sednout a odpočinout. Potom uvažujeme proč to tvořit jenom pro naše návštěvníky? Může tam jít i občan, protože to naše staré návštěvnické centrum chceme udělat jako takovou kavárnu, kde i ti návštěvníci, kteří budou čekat na další exkurzi si zde mohou odpočinout, dát kávu, projít se parkem. Stejně tak jako naši občané také budeme rádi, když jen přijedou na kávu s dětmi, rodinami a projdou si krásný park ve městě.
Tomáš Tikal, TV Polar: Dá se tedy očekávat, že roční počet návštěvníků Marlenky se z čísla 20 tisíc v krátké budoucnosti ještě podstatně navýší.
Liberty investuje do moderních technologií
Tomáš Tikal, TV Polar: Liberty Ostrava dosáhla za rok 2019 snížení emisí tuhých znečišťujících látek na historické minimum. O to aby výroba oceli v Ostravě co nejméně zatěžovala životní prostředí se v huti stará na 40 tkaninových filtrů, které umí z více než 99% účinností zachytit i nejjemnější prachové částice.
Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí LIBERTY Ostrava: Z hlediska ochrany životního prostředí jsme investovali v minulosti značné prostředky. Zejména se jednalo o omezování tuhých znečišťujících látek, ale nejen těch plynných, ale i řekněme uhlovodíků vznikajících zejména na aglomeracích. V loňském roce emise se počítaly v jednotkách stovek tun. Měli jsme něco přes 300 tun za rok. Když to porovnáte se skutečností v první dekádě tohoto tisíciletí, tak se to počítalo na tisíce tun. A na konci minulého století, když to tak řeknu, tak to byly desetitisíce tun. Takže v současné době jsme zhruba na jednom procentu toho, co jsme evidovali v minulosti.
Tomáš Tikal, TV Polar: Liberty Ostrava chce nadále inovovat svou výrobu. V plánu je modernizace ocelárny. Založena na výstavbě dvou hybridních pecí, prvních tohoto typu v Evropě.
Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí LIBERTY Ostrava: To je zásadní krok právě ke snižování emisí oxidu uhličitého tzv. dekarbonizace. Možná že víte, že naše skupina si dala cíl být do roku 2030 uhlíkově neutrální. Modernizace ocelárny je první krok, spočívá v náhradě stávajících tandemových pecí zpracovávajícími maximálně 30 procent šrotu. Novými hybridními pecemi, která je kombinace kyslíkového a elektrického procesu, elektricky obloukových pecí, které umožní zpracovávat v prvé fázi 40 procent šrotu a později po připojení k lince velmi vysokého napětí až 100 procent šrotu. Tím dojde ke snížení tzv. primární výroby. To znamená surového železa, které je založeno na uhlíku a tento proces bude nahrazen šrotem.
Tomáš Tikal, TV Polar: Důležitou součástí modernizace ocelárny je také připojení k síti velmi vysokého napětí, které huti umožní potenciál hybridní technologie využít naplno a v případě potřeby vyrábět ocel až ze sta procent ze šrotu. Liberty Ostrava chce postavit nezbytné připojení k této síti během následujících pěti let.
Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí LIBERTY Ostrava: To nám právě pomůže tak, že nám umožní zvýšit podíl šrotu v budoucích čtyřiceti procent v hybridních pecích, protože na víc nemáme elektrickou energii v současné době, ale ta přípojka právě nám bude umožňovat navýšit ten podíl až na sto procent.
Tomáš Tikal, TV Polar: Investice do nové ocelárny bude doprovázena rozsáhlou modernizací Válcoven.
Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí LIBERTY Ostrava: S tou modernizací prvovýroby souvisí i modernizace druhovýroby. Ta hlavně představuje to, že budou modernizovány nebo nahrazeny stávající ohřívání pece spalující hutní plyny, které vznikají v prvovýrobě jako je vysoko pecí a koksárenský plyn zemním plynem. Takže dojde k modernizaci ohřívacích peci plus samozřejmě i těch navazujících procesů jako je válcování.
Tomáš Tikal, TV Polar: Modernizace válcoven zlepší kvalitu výroby a zvýší podíl výrobků s vysokou přidanou hodnotou po nichž žije na přirozených trzích společnosti vysoká poptávka.
Projekt vodíkového města usiluje o podporu veřejnosti
Tomáš Tikal, TV Polar: Možná už jste slyšeli o projektu Vodíkového města, které má vyrůst na kraji Hrabůvky v Ostravě na území bývalé haldy. Jak daleko k realizaci je tato myšlenka, prozradí následující reportáž.
Tomáš Tikal, TV Polar: Až 2800 lidí by mohlo bydlet ve vodíkovém městě, které by mělo vzniknout na rekultivované haldě v Ostravě – Hrabůvce. Se svou vizí předstoupil před veřejnost generální ředitel Cylinders Holding Jan Světlík.
Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: Já si myslím, že teď je právě doba, kdy je třeba se bavit o vodíku, protože je to dneska celospolečenské téma a celosvětové téma. No a samozřejmě my už jsme na tom tématu jako Cylinders Holding už hodně dávno a já si myslím, že i Ostrava jako region bychom měli se s tím trochu poprat a tak právě máme tady takovou nějakou vizi, jak by to mohlo v Ostravě začít a v Moravskoslezském kraji a vůbec tady v tom regionu Česko-Polsko-Slovensko.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jakou podporu potřebujete, aby se to přiblížilo k realizaci?
Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: No já si myslím, že teď žádnou podporu nepotřebujeme. Teď jsme v myšlenkovém proudu. Potom samozřejmě na ty realizace by bylo fajn kdyby tady z Ostravy vyrůstalo to semínko, které nám rozroste do celého světa a do tohoto regionu, aby opravdu jsme tady byli lídři. Jak jsme byli dřív leadři v uhlí a železe. Protože Ostrava by ty technologické trendy měla zachytit jako první.
Tomáš Tikal, TV Polar: V čem je vodík fajn?
Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: Vodík je geniálnější molekula. Má základní vlastnost, umí skladovat energii jako nic na světě a to si myslím, že je potenciál, který zatím vůbec nevyužíváme.
Tomáš Tikal, TV Polar: Vodíkové město by mělo být téměř bez emisí a lidé by tam mohli pracovat, bydlet, zkoumat, ale i trávit volný čas.
Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: S otázkou absolutně čistý region a nádherná příroda jako čili, já myslím, že spoustu pracovních příležitostí a hlavně zase se dostat opravdu na technologickou úroveň číslo jedna, protože vodíkové technologie jsou buď technologie pro třetí tisíciletí ne pro 21. století.
Tomáš Tikal, TV Polar: A kde máme ty zdroje vodíku?
Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: Všude protože vodík je nejrozšířenější prvek na planetě čili v zásadě vy jste taky kus vodíku čili všichni. Je ve vodě, je vlastně v uhlí, je ve všem čili vodík je nejrozšířenější prvek na planetě. Ve vesmíru jeho více než 80 procent čili vodík je něco, co jehož potenciál zdaleka neumíme využít a je všude.
Tomáš Tikal, TV Polar: Připravuje se bytový projekt Terasy Hrabová. Počítá se zde i s vybudováním fotbalového stadionu pro Baník, lanovkou, adrenalinovým areálem, krytým lyžařským areálem, využívat se bude i jezero, které zde po sanaci haldy vzniklo.
Zdeněk Vomočil, vedoucí business development, Cylinders Holding: Dneska budeme představovat vizi nového vodíkové distriktu v rámci města Ostravy, kde chceme ukázat budoucnost vodíkových technologií pro běžný život. To znamená bude to vodíkové město, vodíková čtvrť, kde budou jednotlivé podstatě celky spojené. To znamená obytná zóna, komerční zóna, bude tam zároveň zóna pro technologie pro lehký průmysl a zároveň chceme už i zabudovat i volnočasové aktivity a sportovní aktivity. Takže to bude vize, jak by mělo vypadat město budoucnosti postavené na vodíkových a nových technologiích.
Tomáš Tikal, TV Polar: Existuje někde něco podobného?
Zdeněk Vomočil, vedoucí business development, Cylinders Holding: V tuto chvíli vůbec nevíme, že by takhle uceleně bylo něco realizováno. Jsou samozřejmě jednotlivé části nějakých jednotek v rámci Evropy. Ale to, že by existovalo celé město neexistuje vůbec zatím nikde. Ani ve vizích.
Tomáš Tikal, TV Polar: Váš hrubý odhad kdyby k realizaci mohlo dojít?
Zdeněk Vomočil, vedoucí business development, Cylinders Holding: Nebavíme se o míře dva roky. Já si myslím, že to bude tři až pět let. Jako že budou začít v podstatě tady tyto věci už jenom z toho důvodu, než se vyberou ty projekční činnosti. Chceme ať to vypadá i architektonicky uceleně, ať to není v podstatě nějaká hrubá kostka. Takže jde o to, ať to má nějakou úroveň a je to pilotem a výkladní skříní víceméně moravskoslezského kraje. Jak by to mělo vypadat. Chceme aby víceméně svět u nás věděl, že jsme schopní něco takového zvládnout a ukázat, že pracujeme s nejmodernějšími technologiemi.
Tomáš Tikal, TV Polar: Ve vodíkovém městě se počítá také s vybudováním center pro vodíková auta, kola i koloběžky, ale i pro výzkum vodíku. Časová osa realizace celého vodíkového města by mohla vzniknout do tří let.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den. Jsme na začátku dalšího vydání ekonomického magazínu televize Polar Chytrý region. V jeho úvodu vám představíme nové návštěvnické centrum, které postavila společnost Marlenka ve Frýdku-Místku. Poté si představíme velké investice ve společnosti Liberty Ostrava a nakonec se podíváme, jak se vyvíjí myšlenka vybudovat v Ostravě nové vodíkové město.
Marlenka otevřela nové návštěvnické centrum
Tomáš Tikal, TV Polar: Společnost Marlenka vyrábějící oblíbené medové dorty podle staroarménské rodinné receptury se stala velmi oblíbenou turistickou destinací ve Frýdku-Místku. Do návštěvnické centra za rok zavítá přes 20 tisíc návštěvníků z Česka i zahraničí. Během exkurze dostanou ochutnávku produktů, sledují výklad s projekcí a prohlédnou si kompletní výrobu produktů Marlenka z prohlídkového koridoru. Vzhledem ke stabilnímu nárůstu zájmu o exkurze, dokončila Marlenka rozšíření a modernizaci návštěvnického centra.
Gevorg Avetisjan, majitel společnosti Marlenka international: Loňský rok začaly další velké investice obnovy návštěvnického centra s novým stylovým designem, protože jsme už v návštěvnickém centru nestíhali. Loni to epidemie trošku brzdila, ale předloni jsme měli přes 20 tisíc návštěvníků. A staré návštěvnické centrum prakticky nestačilo. A ten obchod, který nám dělá taky zajímavé obraty tak tam byly jenom dvě poličky, což nemělo takovou úroveň. Kvůli tomu jsme investovali zhruba na ten obchod kolem 22 milionů korun. Jenom ten obchod může udělat jako samostatný obchod, kde budou pěkně vystavené veškeré naše produkty, produkty, které nenajdete v supermarketech, ale jenom tady u nás .A ještě máme takové speciální oddělení s arménskými specialitami.
Tomáš Tikal, TV Polar: Společnost otevřela také nový prezentační sál, jehož originální interiér je stylizovaný do tematiky medu a včelího úlu.
Gevorg Avetisjan, majitel společnosti Marlenka international: My jsme tady chtěli udělat vše podle medového království. Používáme skoro 14 až 15 tun medu měsíčně. Já nevím, jestli ještě takový velký výrobce medových produktů je. Vyvážíme do 52 zemí na světě a nemáme takové zprávy a proto chceme aby ten interiér vypadal jako včelí úl. Jak vidíte desky, prodejní pult, světla ve tvaru kapky medu a tak dále.
Tomáš Tikal, TV Polar: Ve Frýdku-Místku vznikla první prodejna Marlenka, ale vedení firmy počítá s rozšířením prodejen formou franšízy po celé České republice a také do zahraničí. Dalším krokem vstříc návštěvníkům bude nová kavárna a také moderní lesopark, který vyroste hned vedle návštěvnického centra.
Gevorg Avetisjan, majitel společnosti Marlenka international: Ten park má několik účelů. První naši hosté, kteří chodili k nám jako návštěvníci. Například v létě čekali venku nebo v autobuse a nyní ten čas budou most trávit jinak. Jedna skupina bude tady na exkurzi a druha se může projít v parku po krásných cestičkách a mostech. Bude zde i jezero, potok a stezky. Dále zde plánujeme pergolu, kde si budou moct návštěvnici sednout a odpočinout. Potom uvažujeme proč to tvořit jenom pro naše návštěvníky? Může tam jít i občan, protože to naše staré návštěvnické centrum chceme udělat jako takovou kavárnu, kde i ti návštěvníci, kteří budou čekat na další exkurzi si zde mohou odpočinout, dát kávu, projít se parkem. Stejně tak jako naši občané také budeme rádi, když jen přijedou na kávu s dětmi, rodinami a projdou si krásný park ve městě.
Tomáš Tikal, TV Polar: Dá se tedy očekávat, že roční počet návštěvníků Marlenky se z čísla 20 tisíc v krátké budoucnosti ještě podstatně navýší.
Liberty investuje do moderních technologií
Tomáš Tikal, TV Polar: Liberty Ostrava dosáhla za rok 2019 snížení emisí tuhých znečišťujících látek na historické minimum. O to aby výroba oceli v Ostravě co nejméně zatěžovala životní prostředí se v huti stará na 40 tkaninových filtrů, které umí z více než 99% účinností zachytit i nejjemnější prachové částice.
Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí LIBERTY Ostrava: Z hlediska ochrany životního prostředí jsme investovali v minulosti značné prostředky. Zejména se jednalo o omezování tuhých znečišťujících látek, ale nejen těch plynných, ale i řekněme uhlovodíků vznikajících zejména na aglomeracích. V loňském roce emise se počítaly v jednotkách stovek tun. Měli jsme něco přes 300 tun za rok. Když to porovnáte se skutečností v první dekádě tohoto tisíciletí, tak se to počítalo na tisíce tun. A na konci minulého století, když to tak řeknu, tak to byly desetitisíce tun. Takže v současné době jsme zhruba na jednom procentu toho, co jsme evidovali v minulosti.
Tomáš Tikal, TV Polar: Liberty Ostrava chce nadále inovovat svou výrobu. V plánu je modernizace ocelárny. Založena na výstavbě dvou hybridních pecí, prvních tohoto typu v Evropě.
Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí LIBERTY Ostrava: To je zásadní krok právě ke snižování emisí oxidu uhličitého tzv. dekarbonizace. Možná že víte, že naše skupina si dala cíl být do roku 2030 uhlíkově neutrální. Modernizace ocelárny je první krok, spočívá v náhradě stávajících tandemových pecí zpracovávajícími maximálně 30 procent šrotu. Novými hybridními pecemi, která je kombinace kyslíkového a elektrického procesu, elektricky obloukových pecí, které umožní zpracovávat v prvé fázi 40 procent šrotu a později po připojení k lince velmi vysokého napětí až 100 procent šrotu. Tím dojde ke snížení tzv. primární výroby. To znamená surového železa, které je založeno na uhlíku a tento proces bude nahrazen šrotem.
Tomáš Tikal, TV Polar: Důležitou součástí modernizace ocelárny je také připojení k síti velmi vysokého napětí, které huti umožní potenciál hybridní technologie využít naplno a v případě potřeby vyrábět ocel až ze sta procent ze šrotu. Liberty Ostrava chce postavit nezbytné připojení k této síti během následujících pěti let.
Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí LIBERTY Ostrava: To nám právě pomůže tak, že nám umožní zvýšit podíl šrotu v budoucích čtyřiceti procent v hybridních pecích, protože na víc nemáme elektrickou energii v současné době, ale ta přípojka právě nám bude umožňovat navýšit ten podíl až na sto procent.
Tomáš Tikal, TV Polar: Investice do nové ocelárny bude doprovázena rozsáhlou modernizací Válcoven.
Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí LIBERTY Ostrava: S tou modernizací prvovýroby souvisí i modernizace druhovýroby. Ta hlavně představuje to, že budou modernizovány nebo nahrazeny stávající ohřívání pece spalující hutní plyny, které vznikají v prvovýrobě jako je vysoko pecí a koksárenský plyn zemním plynem. Takže dojde k modernizaci ohřívacích peci plus samozřejmě i těch navazujících procesů jako je válcování.
Tomáš Tikal, TV Polar: Modernizace válcoven zlepší kvalitu výroby a zvýší podíl výrobků s vysokou přidanou hodnotou po nichž žije na přirozených trzích společnosti vysoká poptávka.
Projekt vodíkového města usiluje o podporu veřejnosti
Tomáš Tikal, TV Polar: Možná už jste slyšeli o projektu Vodíkového města, které má vyrůst na kraji Hrabůvky v Ostravě na území bývalé haldy. Jak daleko k realizaci je tato myšlenka, prozradí následující reportáž.
Tomáš Tikal, TV Polar: Až 2800 lidí by mohlo bydlet ve vodíkovém městě, které by mělo vzniknout na rekultivované haldě v Ostravě – Hrabůvce. Se svou vizí předstoupil před veřejnost generální ředitel Cylinders Holding Jan Světlík.
Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: Já si myslím, že teď je právě doba, kdy je třeba se bavit o vodíku, protože je to dneska celospolečenské téma a celosvětové téma. No a samozřejmě my už jsme na tom tématu jako Cylinders Holding už hodně dávno a já si myslím, že i Ostrava jako region bychom měli se s tím trochu poprat a tak právě máme tady takovou nějakou vizi, jak by to mohlo v Ostravě začít a v Moravskoslezském kraji a vůbec tady v tom regionu Česko-Polsko-Slovensko.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jakou podporu potřebujete, aby se to přiblížilo k realizaci?
Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: No já si myslím, že teď žádnou podporu nepotřebujeme. Teď jsme v myšlenkovém proudu. Potom samozřejmě na ty realizace by bylo fajn kdyby tady z Ostravy vyrůstalo to semínko, které nám rozroste do celého světa a do tohoto regionu, aby opravdu jsme tady byli lídři. Jak jsme byli dřív leadři v uhlí a železe. Protože Ostrava by ty technologické trendy měla zachytit jako první.
Tomáš Tikal, TV Polar: V čem je vodík fajn?
Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: Vodík je geniálnější molekula. Má základní vlastnost, umí skladovat energii jako nic na světě a to si myslím, že je potenciál, který zatím vůbec nevyužíváme.
Tomáš Tikal, TV Polar: Vodíkové město by mělo být téměř bez emisí a lidé by tam mohli pracovat, bydlet, zkoumat, ale i trávit volný čas.
Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: S otázkou absolutně čistý region a nádherná příroda jako čili, já myslím, že spoustu pracovních příležitostí a hlavně zase se dostat opravdu na technologickou úroveň číslo jedna, protože vodíkové technologie jsou buď technologie pro třetí tisíciletí ne pro 21. století.
Tomáš Tikal, TV Polar: A kde máme ty zdroje vodíku?
Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: Všude protože vodík je nejrozšířenější prvek na planetě čili v zásadě vy jste taky kus vodíku čili všichni. Je ve vodě, je vlastně v uhlí, je ve všem čili vodík je nejrozšířenější prvek na planetě. Ve vesmíru jeho více než 80 procent čili vodík je něco, co jehož potenciál zdaleka neumíme využít a je všude.
Tomáš Tikal, TV Polar: Připravuje se bytový projekt Terasy Hrabová. Počítá se zde i s vybudováním fotbalového stadionu pro Baník, lanovkou, adrenalinovým areálem, krytým lyžařským areálem, využívat se bude i jezero, které zde po sanaci haldy vzniklo.
Zdeněk Vomočil, vedoucí business development, Cylinders Holding: Dneska budeme představovat vizi nového vodíkové distriktu v rámci města Ostravy, kde chceme ukázat budoucnost vodíkových technologií pro běžný život. To znamená bude to vodíkové město, vodíková čtvrť, kde budou jednotlivé podstatě celky spojené. To znamená obytná zóna, komerční zóna, bude tam zároveň zóna pro technologie pro lehký průmysl a zároveň chceme už i zabudovat i volnočasové aktivity a sportovní aktivity. Takže to bude vize, jak by mělo vypadat město budoucnosti postavené na vodíkových a nových technologiích.
Tomáš Tikal, TV Polar: Existuje někde něco podobného?
Zdeněk Vomočil, vedoucí business development, Cylinders Holding: V tuto chvíli vůbec nevíme, že by takhle uceleně bylo něco realizováno. Jsou samozřejmě jednotlivé části nějakých jednotek v rámci Evropy. Ale to, že by existovalo celé město neexistuje vůbec zatím nikde. Ani ve vizích.
Tomáš Tikal, TV Polar: Váš hrubý odhad kdyby k realizaci mohlo dojít?
Zdeněk Vomočil, vedoucí business development, Cylinders Holding: Nebavíme se o míře dva roky. Já si myslím, že to bude tři až pět let. Jako že budou začít v podstatě tady tyto věci už jenom z toho důvodu, než se vyberou ty projekční činnosti. Chceme ať to vypadá i architektonicky uceleně, ať to není v podstatě nějaká hrubá kostka. Takže jde o to, ať to má nějakou úroveň a je to pilotem a výkladní skříní víceméně moravskoslezského kraje. Jak by to mělo vypadat. Chceme aby víceméně svět u nás věděl, že jsme schopní něco takového zvládnout a ukázat, že pracujeme s nejmodernějšími technologiemi.
Tomáš Tikal, TV Polar: Ve vodíkovém městě se počítá také s vybudováním center pro vodíková auta, kola i koloběžky, ale i pro výzkum vodíku. Časová osa realizace celého vodíkového města by mohla vzniknout do tří let.
Redakčně upraveno / zkráceno.