Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Chytrý region

Chytrý region

  • Dolní oblast Vítkovice nabízí novou expozici
  • Vyhlášení ankety Žena regionu
  • Sbírka pro Rebeku Bábovou

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den na řadě je ekonomický magazín televize Polar Chytrý region. Vítám vás u něj. Tentokrát se podíváme na novou expozici ve Světě techniky v Dolních Vítkovicích v Ostravě. Poté se podíváme na vyhlášení ankety Žena regionu a nakonec vám přiblížíme příběh malé Rebeky Bábové.

Tomáš Tikal, TV Polar: Unikátní sbírka třiceti motocyklů je těžištěm nové zážitkové výstavy v ostravských Dolních Vítkovicích ve Velkém Světě techniky. Kromě samotných strojů čeká návštěvníky další interaktivní program. Expozice nazvaná Gran Prix vznikla díky spolupráci Dolních Vítkovic s Moravskoslezským krajem.

Jakub Švrček, ředitel Světa Techniky: Byli jsme osloveni Moravskoslezským krajem, který je majitelem a iniciátorem celé myšlenky oživit staré veterány motorek. Pro nás to byla další velká nová výzva, jak ze zdánlivě neživé výstavy udělat výstavu živou, zážitkovou a plnou interaktivity.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste to tedy vymýšleli a kdo vám radil?

Jakub Švrček, ředitel Světa Techniky: Byl to samozřejmě klíčově náš vlastní tým podobných tvůrců exponátů, kteří ví, jak to udělat, aby to bylo zážitkové a zároveň aby to bylo bezpečné, interaktivní a nepoškodili jsme tu nejcennější stránku těch cenných veteránů, kterých se zkrátka dotknout nesmíme.

Tomáš Tikal, TV Polar: S čím byste byl spokojen, kdyby se tady událo do konce výstavy?

Jakub Švrček, ředitel Světa Techniky: Určitě bychom byli rádi kdyby kromě klasické každodenní všední návštěvnosti jsme tady udělali ještě několik vyloženě výjimečných doprovodných programů čistě s některými motorkářskými českými uskupeními. To znamená dostat sem ty fanoušky a fandy motorkářů a přenést jejich nadšení na laickou běžnou veřejnost.

Tomáš Tikal, TV Polar: U výstavy CRASH bylo jasné, co má přinést dětem, aby jezdili a chodili opatrně v silničním provozu. Co má přinést tady tato výstava?

Jakub Švrček, ředitel Světa Techniky: Tahle výstava by měla představit laické veřejnosti, ale hlavně ženám a maminkám, že i téma veteránů motorek může být právě pro rodiny s dětmi hravá, zajímavá a svým způsobem i poučná protože mimo jiné i dopravní bezpečnost jak byla v CRASHi, tak i tady je důrazně zmíněna a vysvětlena dětem, že na motorce nemůžou jezdit úplně bezhlavě a navíc v žádném případě bez ochranných prvků jako je přilba a podobně.

Tomáš Tikal, TV Polar: Výstava je koncipována tak, aby zaujala celou rodinu. Vyřádí se zde všichni od vnoučat po prarodiče a kouzlu expozice podlehnou podle organizátorů i ženy a dívky. Na výstavě je může zaujmout stylový Foto point se stupni vítězů. Historické i současné motorkářské outfity nebo model motocyklu budoucnosti s konstrukční kanceláří, kde je možné si namalovat vlastní návrh motocyklu a svou vlastní motorku si mohou návštěvníci dokonce sami postavit.

Kateřina Lörincová, marketingový manažer DOV: My se právě nacházíme v části, kde si mohou zájemci složit motorku podle vlastního uvážení. Vybírají si mezi streetovou verzí a chopprem a co z toho vznikne to už je čistě na nich.

Tomáš Tikal, TV Polar: Interaktivních expozic je ale na výstavě Grand Prix mnohem více.

Kateřina Lörincová, marketingový manažer DOV: Teď se nacházíme v mé nejoblíbenější části expozice, která simuluje jízdu na motocyklu v rychlosti 40, 80 nebo 120 kilometrů v hodině. No a teď právě cítíme 120 kilometrů v hodině.

Tomáš Tikal, TV Polar: Výstava Gran Prix ve Velkém Světě techniky potrvá nejméně do března příštího roku. Po ukončení výstavy se expozice přesune do nových prostor muzea Novojičínska.

Tomáš Tikal, TV Polar: Moravskoslezský kraj každým rokem vyhlašuje anketu Žena regionu. Pojďme se podívat, kdo toto ocenění získal za rok 2019.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vítězkou letošního jedenáctého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Moravskoslezský kraj stala Pavla Klečková, která je spoluautorkou unikátního nouzového přístřešku pro lidi bez domova a pomáhá také v Klokánku, Spirále, Rubikonu, v mobilním hospicu Ondrášek a každou neděli rozdává jídlo s organizací Food not Bombs. V hlasování veřejnosti obdržela v konkurenci dalších devíti finalistek nejvíce hlasů.

Petra Klečková, Žena regionu: Je to moc příjemné být tady v té atmosféře a se všemi ženami, které jsou tak inspirativní. Takže všechno je moc hezké.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste viděla své šance, když jste poslouchala ty příběhy ostatních finalistek?

Petra Klečková, Žena regionu: Nad tím jsem vůbec nepřemýšlela a spíš jsem se koukala na to, jak moc inspirativní ty ženy jsou a co všechno dělají.

Tomáš Tikal, TV Polar: Iglů vás asi nejvíce zviditelnilo. Takže poprosím o trošku přibližnější popis.

Petra Klečková, Žena regionu: Takže iglů jsou přístřešky pro lidi bez domova. Díky kterým během zimy nezmrznou a svým vlastním teplem si je vyhřejí o 15 až 18 stupňů oproti venkovní teplotě.

Tomáš Tikal, TV Polar: Kolik už jste jich vyrobili?

Petra Klečková, Žena regionu: Řeknu spíš kolik už jsme jich rozdali nebo respektive prodali. Jedná se o 300 iglů a je to po celé Evropě, což byl náš cíl minulý rok a zároveň už máme i 10 iglů v Kanadě.

Tomáš Tikal, TV Polar: Slavnostní předávání ceny Žena regionu se uskutečnilo v budově Krajského úřadu v Ostravě. Ocenění Pavle Klečkové předal za přítomnosti zástupců soutěže a partnerů hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a zakladatelka projektu Žena regionu Denisa Kalivodová. Slavnosti byly přítomny také finalistky regionálního kola.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Je to už jedenáctiletá tradice. To zaprvé. Takže si myslím, že to je něco, co má dlouhá léta za sebou a myslím si, že občas nebo možná moc často na naše ženy zapomínáme. A jsem rád, že máme takové akce, které takové hrdinky, které možná nejsou vždycky vidět a přitom jsou pro nás nesmírně důležité.

Tomáš Tikal, TV Polar: Na rozdíl od Lady Business, kde jsou úspěšné podnikatelky. Tak tady tyto dámy to nedělají komerčně a je to o to cennější.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Právě proto si myslím, že stojí za to, to zdůrazňovat, že samozřejmě ten byznys má na svém konci nějaký zisk, něco co to přinese hmotného, těm ženám. Tímto to vůbec nechci zlehčovat, ale toto je skutečně něco, co stojí za to zdůraznit, že to jsou ženy, které to dělají ve svém volném čase na úkor své rodiny a to si myslím, že si zaslouží, aby to bylo oceněno.

Tomáš Tikal, TV Polar: Oslovil vás také příběh vítězky?

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Určitě. Já jsem říkal jestli třeba nebude nějaké jedno rezervní. Až mě někdo, někdy odněkud vyžene. Dělám si legraci, ale já si myslím, že to je takový ten okamžik, kdy si uvědomíte, že takové ty nápady, které se objeví se potom mohou stát zásadními a nejen pro Českou republiku ale i pro cizinu, jak se to stalo v tomto případě.

Tomáš Tikal, TV Polar: Proč věříte tomu, že je důležité vyhlašovat ženy jednotlivých regionů?

Denisa Kalivodová, zakladatelka projektu Ženy regionu: Tak to je velice krásná otázka. Protože každá žena v České republice nemá tu možnost se třeba mediálně prezentovat. A my se jim v tom snažíme pomoct. Hlavně tyto dámy, to jsou dámy díky jejím činům se zlepšují podmínky života ve všech regionech a krajích a tím pádem zlepšují nám životy všem okolo.

Tomáš Tikal, TV Polar: Ty příběhy jsou různorodé. Dneska jsme jich tady slyšeli deset. Podle čeho se vybírá vítězka?

Denisa Kalivodová, zakladatelka projektu Ženy regionu: Máme tam čtyři kategorie. Dámy co podnikají, dámy, které se starají o onkologicky nemocné děti, o starší, o děti. Jde o dobrovolníky. Už ten název Žena regionu znamená, že to jsou dámy z různých skupin.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak vás osobně oslovil ten příběh vítězky?

Denisa Kalivodová, zakladatelka projektu Ženy regionu: Je to zase něco trošičku netradičního a dáma má skvělou energii a myslím si, že ještě o ni hodně uslyšíme.

Tomáš Tikal, TV Polar: Celostátní soutěž Žena regionu je určena všem ženám, jež svým aktivním přístupem motivují a obohacují ostatní. Podílejí se na veřejném životě, pomáhají nemocným dětem či zvířatům nebo přispívají ke zlepšení a rozvoji svého regionu. Nejedná se přitom jen o veřejně známé a úspěšné osobnosti, ale především o obyčejné ženy o jejichž smysluplných a nezištných aktivitách nemá veřejnost ani média většinou ani tušení. Soutěž se koná pod záštitou Senátu Parlamentu ČR, Asociace krajů České republiky a Ústeckého kraje. Vyhlašovatelem soutěže je od roku 2009 společnost Prime communication. Pavla Klečková postupuje do národního kola soutěže Žena regionu v Senátu Parlamentu ČR.

Tomáš Tikal, TV Polar: Možná už jste slyšeli o malé Rebece Bábové. Je to dcera slavného skokana do výšky a olympijského medailisty Jaroslava Báby, která od narození bojuje se zdravotními problémy. Na její léčení se podařilo získat další obnos peněz.

Tomáš Tikal, TV Polar: Moravskoslezský kraj zorganizoval charitativní akci jejíchž cílem bylo přispět na léčbu malé dívenky. Ta trpí rozštěpení páteře. Akce šlapeme pro Rebeku vynesla 64 322 korun. Dalších 30 809 korun Rebece přispěli zaměstnanci úřadu, členové cyklistického týmu, kteří se účastnili Metrostav Handy cyklo maratonu. Rebeka byla jejich patronkou a osobně si na hejtmanství převzala darovací šeky. Na konci července lidé v rámci akce lidé ujeli na trenažérech přes 643 kilometrů. Darovací šeky si Rebeka převzala na krajském úřadě v doprovodu svých rodičů.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Z jednoho pohledu máme nějaký sociální zdravotní systém, který pomáhá dětem s handicapem, ale z druhé strany. Těch peněz není nikdy dost a já myslím, že už je tradicí to, že se vždycky tady zorganizuje takováto akce, která si najde nějakého patrona kterému pomůžeme. Tentokrát to byla Rebeka Bábová a myslím, že je to moc pěkné, když potom můžeme pomoci hlavně těm rodičům pro které to není vůbec jednoduché a samozřejmě má to potom i ten pozitivní výsledek, že to dítě se přece jenom dokáže s tím životem lépe poprat.

Tomáš Tikal, TV Polar: Celkově ta částka přes 64 tisíc plus ještě dar na který se složili účastníci. Takže váš názor?

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Je to 95 tisíc. Myslím si, že to je na ty neuro rehabilitace částka, která by měla postačit určitě na nějakou sérií cvičení. Není to částka, která je zanedbatelná. Já pevně věřím, že se časem najdou i nástroje jak pomoci systematicky těmto dětem. Aby to nemuselo stát jen vždy na takových charitativních akcích. Aby to bylo něco, co je běžné v životě, abychom těmto lidem a dětem mohli pomáhat.

Tomáš Tikal, TV Polar: Finanční dar byl poskytnut prostřednictvím Nadace Charty 77, která má zřízený speciální fond Rebeka. Ten je výhradně určený na úhradu neuro rehabilitačních programů a zdravotních kompenzačních pomůcek pro Rebeku Bábovou.

Jaroslav Bába, otec Rebeky.: Jsme velice rádi. Ono právě pro hendikepované děti ta cesta je složitější. Tím že je to nákladné finančně a každá ta koruna je velice důležitá pro ně a my víme, že teď ji můžeme tu péči dopřát. Hlavně aby do toho budoucna mohla fungovat co nejlíp. Takže jsme strašně rádi. Ony jsou nákladné všechny ty rehabilitace, takže použijeme to na tady to cvičení.

Tomáš Tikal, TV Polar: Na co to bude stačit?

Jaroslav Bába, otec Rebeky.: Ono to bude stačit na dejme tomu necelé dva měsíce intenzivního cvičení. Ale to znamená dejme tomu pro nás půl roku, když ona většinou cvičí měsíc potom má dva měsíce pauzu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Bavili jsme se spolu někdy před půl rokem, tak jak se zlepšil její zdravotní stav?

Jaroslav Bába, otec Rebeky.: Momentálně se zlepšuje. Pomohly nám samozřejmě doktoři, protože byla v dubnu na operaci s kyčlí. Která byla potřeba udělat, aby do budoucna byla schopna vůbec ta kyčle ji unést. Ale proběhlo to velice dobře, sice bylo to vcelku náročné období. Šest týdnů byla v sádře.

Tomáš Tikal, TV Polar: Všichni zúčastnění věří, že finanční obnos malé Rebece pomůže v dalších rehabilitací a posune zlepšování jejího zdravotního stavu o další krok dopředu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Více se do tohoto vydání magazínu Chytrý region nevešlo. Další novinky z našeho kraje přineseme opět příště. Na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno. 

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Chytrý region
17. září 2020, 17:25

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den na řadě je ekonomický magazín televize Polar Chytrý region. Vítám vás u něj. Tentokrát se podíváme na novou expozici ve Světě techniky v Dolních Vítkovicích v Ostravě. Poté se podíváme na vyhlášení ankety Žena regionu a nakonec vám přiblížíme příběh malé Rebeky Bábové.

Tomáš Tikal, TV Polar: Unikátní sbírka třiceti motocyklů je těžištěm nové zážitkové výstavy v ostravských Dolních Vítkovicích ve Velkém Světě techniky. Kromě samotných strojů čeká návštěvníky další interaktivní program. Expozice nazvaná Gran Prix vznikla díky spolupráci Dolních Vítkovic s Moravskoslezským krajem.

Jakub Švrček, ředitel Světa Techniky: Byli jsme osloveni Moravskoslezským krajem, který je majitelem a iniciátorem celé myšlenky oživit staré veterány motorek. Pro nás to byla další velká nová výzva, jak ze zdánlivě neživé výstavy udělat výstavu živou, zážitkovou a plnou interaktivity.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste to tedy vymýšleli a kdo vám radil?

Jakub Švrček, ředitel Světa Techniky: Byl to samozřejmě klíčově náš vlastní tým podobných tvůrců exponátů, kteří ví, jak to udělat, aby to bylo zážitkové a zároveň aby to bylo bezpečné, interaktivní a nepoškodili jsme tu nejcennější stránku těch cenných veteránů, kterých se zkrátka dotknout nesmíme.

Tomáš Tikal, TV Polar: S čím byste byl spokojen, kdyby se tady událo do konce výstavy?

Jakub Švrček, ředitel Světa Techniky: Určitě bychom byli rádi kdyby kromě klasické každodenní všední návštěvnosti jsme tady udělali ještě několik vyloženě výjimečných doprovodných programů čistě s některými motorkářskými českými uskupeními. To znamená dostat sem ty fanoušky a fandy motorkářů a přenést jejich nadšení na laickou běžnou veřejnost.

Tomáš Tikal, TV Polar: U výstavy CRASH bylo jasné, co má přinést dětem, aby jezdili a chodili opatrně v silničním provozu. Co má přinést tady tato výstava?

Jakub Švrček, ředitel Světa Techniky: Tahle výstava by měla představit laické veřejnosti, ale hlavně ženám a maminkám, že i téma veteránů motorek může být právě pro rodiny s dětmi hravá, zajímavá a svým způsobem i poučná protože mimo jiné i dopravní bezpečnost jak byla v CRASHi, tak i tady je důrazně zmíněna a vysvětlena dětem, že na motorce nemůžou jezdit úplně bezhlavě a navíc v žádném případě bez ochranných prvků jako je přilba a podobně.

Tomáš Tikal, TV Polar: Výstava je koncipována tak, aby zaujala celou rodinu. Vyřádí se zde všichni od vnoučat po prarodiče a kouzlu expozice podlehnou podle organizátorů i ženy a dívky. Na výstavě je může zaujmout stylový Foto point se stupni vítězů. Historické i současné motorkářské outfity nebo model motocyklu budoucnosti s konstrukční kanceláří, kde je možné si namalovat vlastní návrh motocyklu a svou vlastní motorku si mohou návštěvníci dokonce sami postavit.

Kateřina Lörincová, marketingový manažer DOV: My se právě nacházíme v části, kde si mohou zájemci složit motorku podle vlastního uvážení. Vybírají si mezi streetovou verzí a chopprem a co z toho vznikne to už je čistě na nich.

Tomáš Tikal, TV Polar: Interaktivních expozic je ale na výstavě Grand Prix mnohem více.

Kateřina Lörincová, marketingový manažer DOV: Teď se nacházíme v mé nejoblíbenější části expozice, která simuluje jízdu na motocyklu v rychlosti 40, 80 nebo 120 kilometrů v hodině. No a teď právě cítíme 120 kilometrů v hodině.

Tomáš Tikal, TV Polar: Výstava Gran Prix ve Velkém Světě techniky potrvá nejméně do března příštího roku. Po ukončení výstavy se expozice přesune do nových prostor muzea Novojičínska.

Tomáš Tikal, TV Polar: Moravskoslezský kraj každým rokem vyhlašuje anketu Žena regionu. Pojďme se podívat, kdo toto ocenění získal za rok 2019.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vítězkou letošního jedenáctého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Moravskoslezský kraj stala Pavla Klečková, která je spoluautorkou unikátního nouzového přístřešku pro lidi bez domova a pomáhá také v Klokánku, Spirále, Rubikonu, v mobilním hospicu Ondrášek a každou neděli rozdává jídlo s organizací Food not Bombs. V hlasování veřejnosti obdržela v konkurenci dalších devíti finalistek nejvíce hlasů.

Petra Klečková, Žena regionu: Je to moc příjemné být tady v té atmosféře a se všemi ženami, které jsou tak inspirativní. Takže všechno je moc hezké.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste viděla své šance, když jste poslouchala ty příběhy ostatních finalistek?

Petra Klečková, Žena regionu: Nad tím jsem vůbec nepřemýšlela a spíš jsem se koukala na to, jak moc inspirativní ty ženy jsou a co všechno dělají.

Tomáš Tikal, TV Polar: Iglů vás asi nejvíce zviditelnilo. Takže poprosím o trošku přibližnější popis.

Petra Klečková, Žena regionu: Takže iglů jsou přístřešky pro lidi bez domova. Díky kterým během zimy nezmrznou a svým vlastním teplem si je vyhřejí o 15 až 18 stupňů oproti venkovní teplotě.

Tomáš Tikal, TV Polar: Kolik už jste jich vyrobili?

Petra Klečková, Žena regionu: Řeknu spíš kolik už jsme jich rozdali nebo respektive prodali. Jedná se o 300 iglů a je to po celé Evropě, což byl náš cíl minulý rok a zároveň už máme i 10 iglů v Kanadě.

Tomáš Tikal, TV Polar: Slavnostní předávání ceny Žena regionu se uskutečnilo v budově Krajského úřadu v Ostravě. Ocenění Pavle Klečkové předal za přítomnosti zástupců soutěže a partnerů hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a zakladatelka projektu Žena regionu Denisa Kalivodová. Slavnosti byly přítomny také finalistky regionálního kola.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Je to už jedenáctiletá tradice. To zaprvé. Takže si myslím, že to je něco, co má dlouhá léta za sebou a myslím si, že občas nebo možná moc často na naše ženy zapomínáme. A jsem rád, že máme takové akce, které takové hrdinky, které možná nejsou vždycky vidět a přitom jsou pro nás nesmírně důležité.

Tomáš Tikal, TV Polar: Na rozdíl od Lady Business, kde jsou úspěšné podnikatelky. Tak tady tyto dámy to nedělají komerčně a je to o to cennější.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Právě proto si myslím, že stojí za to, to zdůrazňovat, že samozřejmě ten byznys má na svém konci nějaký zisk, něco co to přinese hmotného, těm ženám. Tímto to vůbec nechci zlehčovat, ale toto je skutečně něco, co stojí za to zdůraznit, že to jsou ženy, které to dělají ve svém volném čase na úkor své rodiny a to si myslím, že si zaslouží, aby to bylo oceněno.

Tomáš Tikal, TV Polar: Oslovil vás také příběh vítězky?

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Určitě. Já jsem říkal jestli třeba nebude nějaké jedno rezervní. Až mě někdo, někdy odněkud vyžene. Dělám si legraci, ale já si myslím, že to je takový ten okamžik, kdy si uvědomíte, že takové ty nápady, které se objeví se potom mohou stát zásadními a nejen pro Českou republiku ale i pro cizinu, jak se to stalo v tomto případě.

Tomáš Tikal, TV Polar: Proč věříte tomu, že je důležité vyhlašovat ženy jednotlivých regionů?

Denisa Kalivodová, zakladatelka projektu Ženy regionu: Tak to je velice krásná otázka. Protože každá žena v České republice nemá tu možnost se třeba mediálně prezentovat. A my se jim v tom snažíme pomoct. Hlavně tyto dámy, to jsou dámy díky jejím činům se zlepšují podmínky života ve všech regionech a krajích a tím pádem zlepšují nám životy všem okolo.

Tomáš Tikal, TV Polar: Ty příběhy jsou různorodé. Dneska jsme jich tady slyšeli deset. Podle čeho se vybírá vítězka?

Denisa Kalivodová, zakladatelka projektu Ženy regionu: Máme tam čtyři kategorie. Dámy co podnikají, dámy, které se starají o onkologicky nemocné děti, o starší, o děti. Jde o dobrovolníky. Už ten název Žena regionu znamená, že to jsou dámy z různých skupin.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak vás osobně oslovil ten příběh vítězky?

Denisa Kalivodová, zakladatelka projektu Ženy regionu: Je to zase něco trošičku netradičního a dáma má skvělou energii a myslím si, že ještě o ni hodně uslyšíme.

Tomáš Tikal, TV Polar: Celostátní soutěž Žena regionu je určena všem ženám, jež svým aktivním přístupem motivují a obohacují ostatní. Podílejí se na veřejném životě, pomáhají nemocným dětem či zvířatům nebo přispívají ke zlepšení a rozvoji svého regionu. Nejedná se přitom jen o veřejně známé a úspěšné osobnosti, ale především o obyčejné ženy o jejichž smysluplných a nezištných aktivitách nemá veřejnost ani média většinou ani tušení. Soutěž se koná pod záštitou Senátu Parlamentu ČR, Asociace krajů České republiky a Ústeckého kraje. Vyhlašovatelem soutěže je od roku 2009 společnost Prime communication. Pavla Klečková postupuje do národního kola soutěže Žena regionu v Senátu Parlamentu ČR.

Tomáš Tikal, TV Polar: Možná už jste slyšeli o malé Rebece Bábové. Je to dcera slavného skokana do výšky a olympijského medailisty Jaroslava Báby, která od narození bojuje se zdravotními problémy. Na její léčení se podařilo získat další obnos peněz.

Tomáš Tikal, TV Polar: Moravskoslezský kraj zorganizoval charitativní akci jejíchž cílem bylo přispět na léčbu malé dívenky. Ta trpí rozštěpení páteře. Akce šlapeme pro Rebeku vynesla 64 322 korun. Dalších 30 809 korun Rebece přispěli zaměstnanci úřadu, členové cyklistického týmu, kteří se účastnili Metrostav Handy cyklo maratonu. Rebeka byla jejich patronkou a osobně si na hejtmanství převzala darovací šeky. Na konci července lidé v rámci akce lidé ujeli na trenažérech přes 643 kilometrů. Darovací šeky si Rebeka převzala na krajském úřadě v doprovodu svých rodičů.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Z jednoho pohledu máme nějaký sociální zdravotní systém, který pomáhá dětem s handicapem, ale z druhé strany. Těch peněz není nikdy dost a já myslím, že už je tradicí to, že se vždycky tady zorganizuje takováto akce, která si najde nějakého patrona kterému pomůžeme. Tentokrát to byla Rebeka Bábová a myslím, že je to moc pěkné, když potom můžeme pomoci hlavně těm rodičům pro které to není vůbec jednoduché a samozřejmě má to potom i ten pozitivní výsledek, že to dítě se přece jenom dokáže s tím životem lépe poprat.

Tomáš Tikal, TV Polar: Celkově ta částka přes 64 tisíc plus ještě dar na který se složili účastníci. Takže váš názor?

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Je to 95 tisíc. Myslím si, že to je na ty neuro rehabilitace částka, která by měla postačit určitě na nějakou sérií cvičení. Není to částka, která je zanedbatelná. Já pevně věřím, že se časem najdou i nástroje jak pomoci systematicky těmto dětem. Aby to nemuselo stát jen vždy na takových charitativních akcích. Aby to bylo něco, co je běžné v životě, abychom těmto lidem a dětem mohli pomáhat.

Tomáš Tikal, TV Polar: Finanční dar byl poskytnut prostřednictvím Nadace Charty 77, která má zřízený speciální fond Rebeka. Ten je výhradně určený na úhradu neuro rehabilitačních programů a zdravotních kompenzačních pomůcek pro Rebeku Bábovou.

Jaroslav Bába, otec Rebeky.: Jsme velice rádi. Ono právě pro hendikepované děti ta cesta je složitější. Tím že je to nákladné finančně a každá ta koruna je velice důležitá pro ně a my víme, že teď ji můžeme tu péči dopřát. Hlavně aby do toho budoucna mohla fungovat co nejlíp. Takže jsme strašně rádi. Ony jsou nákladné všechny ty rehabilitace, takže použijeme to na tady to cvičení.

Tomáš Tikal, TV Polar: Na co to bude stačit?

Jaroslav Bába, otec Rebeky.: Ono to bude stačit na dejme tomu necelé dva měsíce intenzivního cvičení. Ale to znamená dejme tomu pro nás půl roku, když ona většinou cvičí měsíc potom má dva měsíce pauzu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Bavili jsme se spolu někdy před půl rokem, tak jak se zlepšil její zdravotní stav?

Jaroslav Bába, otec Rebeky.: Momentálně se zlepšuje. Pomohly nám samozřejmě doktoři, protože byla v dubnu na operaci s kyčlí. Která byla potřeba udělat, aby do budoucna byla schopna vůbec ta kyčle ji unést. Ale proběhlo to velice dobře, sice bylo to vcelku náročné období. Šest týdnů byla v sádře.

Tomáš Tikal, TV Polar: Všichni zúčastnění věří, že finanční obnos malé Rebece pomůže v dalších rehabilitací a posune zlepšování jejího zdravotního stavu o další krok dopředu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Více se do tohoto vydání magazínu Chytrý region nevešlo. Další novinky z našeho kraje přineseme opět příště. Na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno. 

Zdroj: https://polar.cz/porady/chytry-region/chytry-region-12-09-2020-17-29