Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Chytrý region

Chytrý region

  • Petra Kvitová otevřela ve Fulneku svou Síň slávy
  • Nový program má přilákat více dětí k lednímu hokeji
  • Miloš Kosík, ředitel ZŠ a MŠ B. Dvorského, Ostrava - Bělský les: Ostravská škola vytvořila nový hokejový program

Dobrý den, prázdninové vydání magazínu TV Polar Chytrý region věnujeme celé sportu. Společně navštívíme novou Síň slávy tenistky Petry Kvitové ve Fulneku, představíme si zajímavý hokejový program v Ostravě a nakonec si o tomto programu budeme povídat s ředitelem ZŠ a MŠ Bohumíra Dvorského v Ostravě – Bělském Lese, panem Milošem Kosíkem.

Petra Kvitová otevřela ve Fulneku svou Síň slávy

V roce 1990 se ve Fulneku narodila Petra Kvitová. Už s prvními krůčky bylo jasné, že tenis se stane součástí jejího života. Jak velký a slavný příběh se začal psát, ale nikdo netušil. Dnes už víme, že Petra Kvitová vybojovala dva wimbledonské tituly, šest titulů ve Fed Cupu a spoustu dalších vynikajících výsledků. Proto vznikla ve Fulneku síň slávy Petry Kvitové, která má připomenout kariéru skvělé tenistky a také přilákat turisty do tohoto Moravskoslezského města.

Petra Kvitová, tenistka, rodačka z Fulneku: „Chtěla bych všechny pozvat nejen na trofeje, které všichni znají, ale je tady i taková drobnost, jakou jsou fedcupové náušnice. Ty jsme si koupily, když jsme jako tým vyhrávaly Fed Cup. Je to takový symbol Česka, Fed Cupu a všech těch úspěchů, které jsme jako tým získaly.“

Síň slávy Petry Kvitové s dovětkem „příběh české lvice“ je umístěna ve druhém patře Knurrova paláce, jedné z nejkrásnějších barokních budov města i Moravy. Právě v prostorách zdejší bývalé kaple jsou vystavena nejvýznamnější ocenění, jež Petra Kvitová přivezla ze světových turnajů, nebo obdržela například za svoji fair play hru, další místnosti prezentují různé pohledy nejen na sportovní kariéru této dvojnásobné wimbledonské vítězky, ale i na její dětství ve Fulneku a život v takové šíři, jak dosud nebyly nikdy prezentovány.

Nový program má přilákat více dětí k lednímu hokeji

ZŠ a MŠ Bohumíra Dvorského v Ostrava – Bělském Lese se rozhodla obnovit dávnou ostravskou tradici. Ve spolupráci s HC Vítkovice Ridera založila pro své žáky speciální hokejový program.

ZŠ a MŠ Bohumíra Dvorského v Ostravě - Bělském Lese je školou, která má ke sportu velmi blízko. Potvrzuje to i nový hokejový program ve spolupráci s HC Vítkovice Ridera, který má přitáhnout děti k hokeji, vytvořit jim co nejlepší podmínky a rozšířit vítkovickou základnu.

Petr Tomis, zástupce ředitele, trenér mládeže HC Vítkovice Ridera: „Chtěli jsme navázat na to, co už v Ostravě historicky fungovalo, tedy na někdejší spolupráci Vítkovic a Rostislavovy školy. Tenkrát se povedlo vychovat řadu skvělých hokejistů, což je i nyní naším cílem. Máme za sebou první rok této spolupráce se ZŠ Dvorského, ten byl hodně úspěšný, měli jsme 27 mladých hokejistů a na příští školní rok už jich bude přes padesát. Máme tři základní pilíře, na kterých to chceme postavit: prvním je vzdělání, druhým sport a třetím volný čas.“

Výborné podmínky mladé hokejisty zároveň motivují k většímu tréninkovému úsilí a lepším výkonům.

anketa: účastníci hokejového programu:
„Já jsem z Rožnova a před dvěma lety jsem přestoupil sem, bydlím na internátu. Nejvíce mě baví individuální tréninky.“

„Hodně se mi líbilo, jak jsme na trénincích bruslili a zkoušeli střelbu.“

„Hokej hraju od tří let a moc mě baví, všem bych ho doporučil. Je to sice makačka, ale stojí to zato. Jednou bych se chtěl hokejem živit.“

Miloš Kosík, ředitel ZŠ a MŠ B. Dvorského, Ostrava - Bělský les: Ostravská škola vytvořila nový hokejový programTomáš Tikal, TV Polar: Vítám ve studiu pana Miloše Kosíka, ředitele Základní školy a mateřské školy Bohumíra Dvorského Ostrava - Bělský Les. Dobrý den, pane řediteli.

Miloš Kosík, ředitel ZŠ a MŠ B. Dvorského, Ostrava - Bělský Les: Dobrý den.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vy jste navázali spolupráci s největším hokejovým klubem v Ostravě HC Vítkovice Ridera. Proč jste do toho šli a v jakém smyslu ta spolupráce funguje?

Miloš Kosík, ředitel ZŠ a MŠ B. Dvorského, Ostrava - Bělský Les: My jsme chtěli nějakým způsobem navázat na historii vítkovického hokeje, kdy v období před zhruba dvaceti lety existovala škola, Rostislavova základní škola, která měla úzkou spolupráci právě s hokejovými Vítkovicemi. Řekli jsme si, že naše škola má zkušenosti se sportem, má zkušenosti se sportovními organizacemi, proč do toho nějakým způsobem nevstoupit? Před zhruba třemi lety proběhlo nějaké jednání prvotní s vedením vítkovického hokeje. Domluvili jsme se, že já se pokusím nějakou koncepci udělat a v rámci té koncepce potom uvidíme, co bude. Tři roky jsem budoval nějakým způsobem personální obsazení, školní vzdělávací program tak, aby byl upraven právě pro ty sportovní podmínky. Před rokem jsme začali a spolupráce a odezva je velmi nadstandardní a pozitivní.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak to fungovalo v uvozovkách v tom nultém roce.

Miloš Kosík, ředitel ZŠ a MŠ B. Dvorského, Ostrava - Bělský Les: Jak to fungovalo? Tím, že škola opravdu už spolupracuje delší dobu v tom sportovním prostředí a s těmi organizacemi a učitelé už ví, jakým způsobem by taková záležitost měla probíhat, nebylo to až tak těžké, přiznám se. To, co o tom mohu říci po tom roce, je to, že zhruba když jsme začínali z dvaceti sedmi žáky v tom prvním roce, nyní už se nám hlásí a máme přes padesát hokejistů na další školní rok 2022/23. V tom školním roce 2022/23 ještě není definitivní, tam samozřejmě ještě rodiče mohou k nám hlásit děti, takže předpokládám, že i v průběhu toho roku může to číslo nabývat i větších možností.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké výhody přináší tento projekt těm samotným mladým hokejistům a vaším žákům?

Miloš Kosík, ředitel ZŠ a MŠ B. Dvorského, Ostrava - Bělský Les: Já bych nejprve řekl, že ty výhody nejsou pouze pro ty děti, ale i pro ty rodiče. Jedna z těch největších výhod, co já pociťuji a mám zpětnou vazbu od rodičů, je doprava. Doprava, protože rodič v podstatě veze své dítě do bodu A a poté ho z bodu B vyzvedává. To znamená, je tam velké ušetření toho času pro ty rodiče a to je jednou z priorit, na které my spoléháme. Samotný hokejista, jak praví klasické klišé, čím víc budu trénovat, tím bych měl být lepší. U nás mají dopolední tréninky navíc jak na ledě, tak na suchu. To znamená, pokud v té dopolední činnosti hokejista jde na led, kde má individuální přípravu, musí se logicky zlepšovat. Máme to zaměřené na ty herní dovednosti jednotlivce. Střelba, bruslení, práce s kotoučem a hokejkou. Co se týká té letní přípravy nebo ledního tréninku kompenzační a koordinační cvičení. Takže toto jsou výhody pro toho žáka. Samozřejmě pro mne jako ředitele základní a mateřské školy je důležité vzdělání. Na tom jsme se domluvili s vedením vítkovického hokeje, jsou s tím seznámeni rodiče, že chceme, aby opravdu to bylo skloubení vzdělání se sportem. Na to klademe důraz. To je velmi důležité pro nás.

Tomáš Tikal, TV Polar: Budete mít od nového školního roku už opravdu specializované hokejové třídy?

Miloš Kosík, ředitel ZŠ a MŠ B. Dvorského, Ostrava - Bělský Les: Pro nás je otázka, zda vůbec ty specializované třídy by měly být čistě chlapecké. Toto rozhodnutí já ještě nechávám do budoucna. Protože my máme třídy, která je od první do deváté třídy a áčka jsou sportovní, momentálně tam máme hokejisty, ale s nimi tam jsou také gymnastky, atletky atd. Takže i ten ženský nebo dívčí faktor může hrát určitou roli. Momentálně tedy máme nejvíce v budoucí 4. A, kde je 13 hokejistů, doplnili samozřejmě o další sportovce z různých sportovních odvětví. My teprve budeme analyzovat, zda je dobré, aby byly čistě hokejové třídy s chlapci, anebo i s těmi děvčaty. Ale specializovaná třída přímo s chlapci v dalším školním roce určitě nebude.

Tomáš Tikal, TV Polar: Že to přinese užitek hokejovým Vítkovicím, to je jasné. Co to přinese vaší škole? Proč vlastně tolik práce? O co jde? Abyste měli více dětí?

Miloš Kosík, ředitel ZŠ a MŠ B. Dvorského, Ostrava - Bělský Les: Samozřejmě každá dnešní doba je tak nastavena, že každý ředitel bojuje o ty počty dětí. Nicméně my těch žáků máme dostatek a tím, že naše škola je, řekl bych, vyhlášená, těch dětí máme dostatek, ale vždy můžeme samozřejmě mít více. To je logické. Co to přinese? Přinese to prestiž. Tím, že jsme školou, která spolupracuje s Baníkem Ostrava, tím, že spolupracujeme s florbalovými Vítkovicemi, atletikou Poruba, Baník judo a i další, atletika Poruba jsem říkal a plno dalších subjektů. Hokej Vítkovice mají jméno, takže prestiž. Tím, že se naše škola často objevuje v médiích různého charakteru, to bude zase o stupínek výš. Ale já jenom chci říci k tomu prosím, že nejsme pouze sportovní školou, že máme mnoho úspěchů i v rámci angličtiny. Máme matematické borce, kteří se umísťují na předních místech v rámci ČR. Takže je to prestiž, ale i pocit toho ředitele školy, že pokud žák odejde z deváté třídy a my budeme pečliví v tom vzdělávání, tak si bude moct vybrat teoreticky školu, na kterou by chtěl jít. To je velmi důležité pro nás. Takže osobní pocit i těch učitelů i vedení školy z toho, že těm žákům dáme opravdu maximum jak ve vzdělání, tak v tom sportu.

Tomáš Tikal, TV Polar: S jakou podobu tohoto projektu byste byl spokojen třeba za deset let?

Miloš Kosík, ředitel ZŠ a MŠ B. Dvorského, Ostrava - Bělský Les: Aby byly kompletní hokejové třídy. Ať už tedy v rámci chlapecké, nebo v kombinaci s těmi děvčaty. Pro to ještě bude analýza. Toto je naším cílem.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pane řediteli, děkuji za rozhovor. Jsem rád, že jste rozjeli tak zajímavý projekt. Budeme držet palce a někdy příště si řekneme, jak to běží. Na shledanou

Miloš Kosík, ředitel ZŠ a MŠ B. Dvorského, Ostrava - Bělský Les: Děkuji za pozvání a na shledanou.

Tomáš Tikal, TV Polar: Sportovní chytrý region končí. Přeji Vám hezké prázdninové dny a příště se budu těšit na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Chytrý region
28. července 2022, 17:14

Dobrý den, prázdninové vydání magazínu TV Polar Chytrý region věnujeme celé sportu. Společně navštívíme novou Síň slávy tenistky Petry Kvitové ve Fulneku, představíme si zajímavý hokejový program v Ostravě a nakonec si o tomto programu budeme povídat s ředitelem ZŠ a MŠ Bohumíra Dvorského v Ostravě – Bělském Lese, panem Milošem Kosíkem.

Petra Kvitová otevřela ve Fulneku svou Síň slávy

V roce 1990 se ve Fulneku narodila Petra Kvitová. Už s prvními krůčky bylo jasné, že tenis se stane součástí jejího života. Jak velký a slavný příběh se začal psát, ale nikdo netušil. Dnes už víme, že Petra Kvitová vybojovala dva wimbledonské tituly, šest titulů ve Fed Cupu a spoustu dalších vynikajících výsledků. Proto vznikla ve Fulneku síň slávy Petry Kvitové, která má připomenout kariéru skvělé tenistky a také přilákat turisty do tohoto Moravskoslezského města.

Petra Kvitová, tenistka, rodačka z Fulneku: „Chtěla bych všechny pozvat nejen na trofeje, které všichni znají, ale je tady i taková drobnost, jakou jsou fedcupové náušnice. Ty jsme si koupily, když jsme jako tým vyhrávaly Fed Cup. Je to takový symbol Česka, Fed Cupu a všech těch úspěchů, které jsme jako tým získaly.“

Síň slávy Petry Kvitové s dovětkem „příběh české lvice“ je umístěna ve druhém patře Knurrova paláce, jedné z nejkrásnějších barokních budov města i Moravy. Právě v prostorách zdejší bývalé kaple jsou vystavena nejvýznamnější ocenění, jež Petra Kvitová přivezla ze světových turnajů, nebo obdržela například za svoji fair play hru, další místnosti prezentují různé pohledy nejen na sportovní kariéru této dvojnásobné wimbledonské vítězky, ale i na její dětství ve Fulneku a život v takové šíři, jak dosud nebyly nikdy prezentovány.

Nový program má přilákat více dětí k lednímu hokeji

ZŠ a MŠ Bohumíra Dvorského v Ostrava – Bělském Lese se rozhodla obnovit dávnou ostravskou tradici. Ve spolupráci s HC Vítkovice Ridera založila pro své žáky speciální hokejový program.

ZŠ a MŠ Bohumíra Dvorského v Ostravě - Bělském Lese je školou, která má ke sportu velmi blízko. Potvrzuje to i nový hokejový program ve spolupráci s HC Vítkovice Ridera, který má přitáhnout děti k hokeji, vytvořit jim co nejlepší podmínky a rozšířit vítkovickou základnu.

Petr Tomis, zástupce ředitele, trenér mládeže HC Vítkovice Ridera: „Chtěli jsme navázat na to, co už v Ostravě historicky fungovalo, tedy na někdejší spolupráci Vítkovic a Rostislavovy školy. Tenkrát se povedlo vychovat řadu skvělých hokejistů, což je i nyní naším cílem. Máme za sebou první rok této spolupráce se ZŠ Dvorského, ten byl hodně úspěšný, měli jsme 27 mladých hokejistů a na příští školní rok už jich bude přes padesát. Máme tři základní pilíře, na kterých to chceme postavit: prvním je vzdělání, druhým sport a třetím volný čas.“

Výborné podmínky mladé hokejisty zároveň motivují k většímu tréninkovému úsilí a lepším výkonům.

anketa: účastníci hokejového programu:
„Já jsem z Rožnova a před dvěma lety jsem přestoupil sem, bydlím na internátu. Nejvíce mě baví individuální tréninky.“

„Hodně se mi líbilo, jak jsme na trénincích bruslili a zkoušeli střelbu.“

„Hokej hraju od tří let a moc mě baví, všem bych ho doporučil. Je to sice makačka, ale stojí to zato. Jednou bych se chtěl hokejem živit.“

Miloš Kosík, ředitel ZŠ a MŠ B. Dvorského, Ostrava - Bělský les: Ostravská škola vytvořila nový hokejový programTomáš Tikal, TV Polar: Vítám ve studiu pana Miloše Kosíka, ředitele Základní školy a mateřské školy Bohumíra Dvorského Ostrava - Bělský Les. Dobrý den, pane řediteli.

Miloš Kosík, ředitel ZŠ a MŠ B. Dvorského, Ostrava - Bělský Les: Dobrý den.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vy jste navázali spolupráci s největším hokejovým klubem v Ostravě HC Vítkovice Ridera. Proč jste do toho šli a v jakém smyslu ta spolupráce funguje?

Miloš Kosík, ředitel ZŠ a MŠ B. Dvorského, Ostrava - Bělský Les: My jsme chtěli nějakým způsobem navázat na historii vítkovického hokeje, kdy v období před zhruba dvaceti lety existovala škola, Rostislavova základní škola, která měla úzkou spolupráci právě s hokejovými Vítkovicemi. Řekli jsme si, že naše škola má zkušenosti se sportem, má zkušenosti se sportovními organizacemi, proč do toho nějakým způsobem nevstoupit? Před zhruba třemi lety proběhlo nějaké jednání prvotní s vedením vítkovického hokeje. Domluvili jsme se, že já se pokusím nějakou koncepci udělat a v rámci té koncepce potom uvidíme, co bude. Tři roky jsem budoval nějakým způsobem personální obsazení, školní vzdělávací program tak, aby byl upraven právě pro ty sportovní podmínky. Před rokem jsme začali a spolupráce a odezva je velmi nadstandardní a pozitivní.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak to fungovalo v uvozovkách v tom nultém roce.

Miloš Kosík, ředitel ZŠ a MŠ B. Dvorského, Ostrava - Bělský Les: Jak to fungovalo? Tím, že škola opravdu už spolupracuje delší dobu v tom sportovním prostředí a s těmi organizacemi a učitelé už ví, jakým způsobem by taková záležitost měla probíhat, nebylo to až tak těžké, přiznám se. To, co o tom mohu říci po tom roce, je to, že zhruba když jsme začínali z dvaceti sedmi žáky v tom prvním roce, nyní už se nám hlásí a máme přes padesát hokejistů na další školní rok 2022/23. V tom školním roce 2022/23 ještě není definitivní, tam samozřejmě ještě rodiče mohou k nám hlásit děti, takže předpokládám, že i v průběhu toho roku může to číslo nabývat i větších možností.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké výhody přináší tento projekt těm samotným mladým hokejistům a vaším žákům?

Miloš Kosík, ředitel ZŠ a MŠ B. Dvorského, Ostrava - Bělský Les: Já bych nejprve řekl, že ty výhody nejsou pouze pro ty děti, ale i pro ty rodiče. Jedna z těch největších výhod, co já pociťuji a mám zpětnou vazbu od rodičů, je doprava. Doprava, protože rodič v podstatě veze své dítě do bodu A a poté ho z bodu B vyzvedává. To znamená, je tam velké ušetření toho času pro ty rodiče a to je jednou z priorit, na které my spoléháme. Samotný hokejista, jak praví klasické klišé, čím víc budu trénovat, tím bych měl být lepší. U nás mají dopolední tréninky navíc jak na ledě, tak na suchu. To znamená, pokud v té dopolední činnosti hokejista jde na led, kde má individuální přípravu, musí se logicky zlepšovat. Máme to zaměřené na ty herní dovednosti jednotlivce. Střelba, bruslení, práce s kotoučem a hokejkou. Co se týká té letní přípravy nebo ledního tréninku kompenzační a koordinační cvičení. Takže toto jsou výhody pro toho žáka. Samozřejmě pro mne jako ředitele základní a mateřské školy je důležité vzdělání. Na tom jsme se domluvili s vedením vítkovického hokeje, jsou s tím seznámeni rodiče, že chceme, aby opravdu to bylo skloubení vzdělání se sportem. Na to klademe důraz. To je velmi důležité pro nás.

Tomáš Tikal, TV Polar: Budete mít od nového školního roku už opravdu specializované hokejové třídy?

Miloš Kosík, ředitel ZŠ a MŠ B. Dvorského, Ostrava - Bělský Les: Pro nás je otázka, zda vůbec ty specializované třídy by měly být čistě chlapecké. Toto rozhodnutí já ještě nechávám do budoucna. Protože my máme třídy, která je od první do deváté třídy a áčka jsou sportovní, momentálně tam máme hokejisty, ale s nimi tam jsou také gymnastky, atletky atd. Takže i ten ženský nebo dívčí faktor může hrát určitou roli. Momentálně tedy máme nejvíce v budoucí 4. A, kde je 13 hokejistů, doplnili samozřejmě o další sportovce z různých sportovních odvětví. My teprve budeme analyzovat, zda je dobré, aby byly čistě hokejové třídy s chlapci, anebo i s těmi děvčaty. Ale specializovaná třída přímo s chlapci v dalším školním roce určitě nebude.

Tomáš Tikal, TV Polar: Že to přinese užitek hokejovým Vítkovicím, to je jasné. Co to přinese vaší škole? Proč vlastně tolik práce? O co jde? Abyste měli více dětí?

Miloš Kosík, ředitel ZŠ a MŠ B. Dvorského, Ostrava - Bělský Les: Samozřejmě každá dnešní doba je tak nastavena, že každý ředitel bojuje o ty počty dětí. Nicméně my těch žáků máme dostatek a tím, že naše škola je, řekl bych, vyhlášená, těch dětí máme dostatek, ale vždy můžeme samozřejmě mít více. To je logické. Co to přinese? Přinese to prestiž. Tím, že jsme školou, která spolupracuje s Baníkem Ostrava, tím, že spolupracujeme s florbalovými Vítkovicemi, atletikou Poruba, Baník judo a i další, atletika Poruba jsem říkal a plno dalších subjektů. Hokej Vítkovice mají jméno, takže prestiž. Tím, že se naše škola často objevuje v médiích různého charakteru, to bude zase o stupínek výš. Ale já jenom chci říci k tomu prosím, že nejsme pouze sportovní školou, že máme mnoho úspěchů i v rámci angličtiny. Máme matematické borce, kteří se umísťují na předních místech v rámci ČR. Takže je to prestiž, ale i pocit toho ředitele školy, že pokud žák odejde z deváté třídy a my budeme pečliví v tom vzdělávání, tak si bude moct vybrat teoreticky školu, na kterou by chtěl jít. To je velmi důležité pro nás. Takže osobní pocit i těch učitelů i vedení školy z toho, že těm žákům dáme opravdu maximum jak ve vzdělání, tak v tom sportu.

Tomáš Tikal, TV Polar: S jakou podobu tohoto projektu byste byl spokojen třeba za deset let?

Miloš Kosík, ředitel ZŠ a MŠ B. Dvorského, Ostrava - Bělský Les: Aby byly kompletní hokejové třídy. Ať už tedy v rámci chlapecké, nebo v kombinaci s těmi děvčaty. Pro to ještě bude analýza. Toto je naším cílem.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pane řediteli, děkuji za rozhovor. Jsem rád, že jste rozjeli tak zajímavý projekt. Budeme držet palce a někdy příště si řekneme, jak to běží. Na shledanou

Miloš Kosík, ředitel ZŠ a MŠ B. Dvorského, Ostrava - Bělský Les: Děkuji za pozvání a na shledanou.

Tomáš Tikal, TV Polar: Sportovní chytrý region končí. Přeji Vám hezké prázdninové dny a příště se budu těšit na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/chytry-region/chytry-region-28-07-2022-17-14