Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Dopravní revue

Dopravní revue

  • U silnic se válí spousta odpadu, ŘSD ročně odveze stovky tun
  • Nová opatření pro vyšší bezpečnost chodců a cyklistů
  • V Dobré museli provést rychlou opravu poškozeného mostu
  • V Kunčicích pod Ondřejníkem vznikla nová plocha pro UL letadla, host: L. Liška

U silnic se válí spousta odpadu, ŘSD ročně odveze stovky tun

Prasklé pneumatiky, upadnuté díly z aut nebo dokonce celý střešní box. Nejen to se dá najít u silnic. Střediska údržby Ředitelství silnic a dálnic ročně takto sesbírají u cest stovky tun odpadu.

Jarní měsíce umožňují údržbě silnic a dálnic v České republice zahájit další etapu úklidu. Čištění komunikací i sběr odpadků probíhá celoročně, ale jarní měsíce přináší příjemnější pracovní podmínky a po ústupu sněhu ještě lépe vyniknou pohozené nebo odložené pozůstatky, které neubývají.

Miroslav Mazal, tým komunikace ŘSD: "Tuzemské dálnice opatrují střediska správy a údržby dálnic (SSÚD), zhruba 20 takových jednotek rovnoměrně pokrývá dálniční síť vyžadující údržbu. Součástí zázemí SSÚD je oddíl odpadového hospodářství, které řeší zodpovědnou likvidaci nashromážděného odpadu. Dělníci neúnavně sbírají části vozidel a doplňkovou výbavu, po dálnicích běžně leží také obaly, nádoby, kusy nákladů atd. Úklidové čety se setkávají také s uhynulými zvířaty a nebezpečným materiálem, pro takové případy slouží speciální kontejnery."

---

Nová opatření pro vyšší bezpečnost chodců a cyklistů

Hned dvě opatření zvýší bezpečnost chodců a cyklistů na Jablunkovsku. Na mezinárodní cyklotrase od polské hranice bude v úseku mezi obcí Písek a Jablunkovem snížena rychlost vozidel ze současné devadesátky na 50 km/h.

Ve stejném úseku město postaví chodník, který by mohl být současně i cyklostezkou.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Je to docela frekventované místo, protože je to mezinárodní cesta, je tady hodně cyklistů. Chodci, když chodí v noci, tak je dost těžko vidět.”

Anketa: “Chybí tady ten chodník,. je to tady nebezpečné, lidi tady jezdí jako blázni. Je to hodně nebezpečné a ten chodník tady měl být už dávno.”

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Záleží na tom, jak to bude potom napojené, protože my se napojíme na obec Písek a ta má krásný chodník a my, když budeme mít sdruženou cyklostezku, tak musíme ty cyklisty potom někde napojit.”

Věra Szkanderová (SPOLEČNĚ PRO PÍSEK), starostka Písku: “Samozřejmě využívají tuto cestu především občané Písku a Bukovce a budeme za to strašně rádi, protože to zvýší jejich bezpečnost. Je to skutečně rizikový úsek, jezdí tady auto za autem, je to tady nepřehledné.”

Zatímco stavba chodníku s cyklostezkou nebude dříve než za rok, omezení rychlosti na padesátku v krátkém lesním úseku bude platit už brzy.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “V letošním roce přesuneme ceduli začátku obce blíž k obci Písek tak, aby tady byla pořád v průběhu celé komunikace padesátka.”

---

V Dobré museli provést rychlou opravu poškozeného mostu

Jako na ostrově se cítili v tomto týdnu obyvatelé lokality Na Kamenci mezi Frýdkem-Místkem a Dobrou. Statik totiž musel kvůli poškození okamžitě uzavřít most přes řeku Morávku a další přístupová cesta byla neprůjezdná kvůli stavbě kanalizace. 

Tomáš Chýlek, vedoucí odboru správy majetku a investic: “Zjistili jsme, že vznikla díra v jednom tom jednom z roštů. Zavolali jsme statika, ten přijel a řekl okamžitě uzavřít most."

Obyvatele lokality Na Kamenci čeká další uzavírka mostu, a to v průběhu letních prázdnin, kdy se bude konat plánovaná oprava.

---

Lukáš Zavadil, TV Polar: Zůstáváme u dopravy, i když teď trochu odlehčeně. Možná to nevíte, ale v Kunčicích pod Ondřejníkem začala fungovat nová plocha pro ultralehká letadla a 5. března tam zahájil svou činnost nový letecký spolek. Hostem Dopravní revue je jeho spoluzakladatel a bývalý armádní letec Leoš Liška, vítejte.

Leoš Liška, spoluzakladatel Leteckého spolku Kunčice p/O: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Plocha vznikla z původní louky na dolním konci obce. Ta plocha je připravena pro rekreační a sportovní létání. Kdy vlastně ten nápad vznikl a proč? Jaká byla potřeba?

Leoš Liška, spoluzakladatel Leteckého spolku Kunčice p/O: Ten nápad vznikl tak, že když jsme se přistěhoval do Kunčic pod Ondřejníkem, tak ze třemi svými sousedy, teď kamarády, řekl bych i parťáky, jsme začali létat na malých letadlech, na ultralehkých. A najednou se přišlo na to, že jeden z těch našich kamarádů, Peťa Adamec, má velkou louku, na které by se dalo přistávat. Tak jsme to zkusili a od té doby tam létáme.

Lukáš Zavadil, TV Polar: To i přesto, že máte v okolí například ve Frýdlantu další letiště nebo plochy a podobná jsou i v poměrně blízkém okolí, tak proč?

Leoš Liška, spoluzakladatel Leteckého spolku Kunčice p/O: Každé to letiště okolo má nějaké omezení. Mošnov je velké mezinárodní letiště, tam malé letadlo se hůř dostává. Frýdlant nad Ostravicí má svoje specifika tím, že to letiště je často podmáčené a není v provozu. Všude jsme vždycky byli řekl by v nájmu, kdežto tady bychom byli doma. Ta plocha pro to malé létání, pro to létání malé intenzity je opravdu příjemná. Navíc je to krásné prostředí mezi horami. A ještě navíc ta půda patří našemu členovi, takže o to lepší, abychom si tam mohli udělat něco, co patří nám a mohli jsme tam mít pohodové a klidné zázemí.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Kdy jste s budováním vaší plochy začali a co všechno jste museli splnit? Veškeré předpisy požadavky, předpokládám tedy, že jsou.

Leoš Liška, spoluzakladatel Leteckého spolku Kunčice p/O: My jsme s tím začali zhruba před třemi lety, kdy jsme začali chodit po té louce a dívali jsme se, jestli by to bylo vhodné. Dívali jsme se, jestli vítr, který fouká okolo nás nám bude příznivě nakloněn. Potom jsme zkusili s jedním letadlem přistát. Šlo to. Přišli jsme na to, že ta louka je opravdu dobrá v tom, že když zaprší, tak není rozbahněná, není tam žádný nějaký problém. Takže jsme říkali: "Začneme provozovat tu plochu". My lítáme podle zákona o civilním letectví a prováděcí vyhláška, která právě stanovuje specifika jakým způsobem na tady takovýchto plochách létat a my tam všechno splňujeme. Je to neveřejná plocha, kdokoliv tam chce přistát, tak musí kontaktovat někoho teďka už z výboru spolku, aby mu to v podstatě povolil. Takže je to opravdu pro úzký okruh lidí, pro nás a spíš je to zaměřené na to, abychom my těm našim sousedům a kamarádům, které máme v Kunčicích nabídli něco zajímavého, něco nového.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jak velká ta plocha je?

Leoš Liška, spoluzakladatel Leteckého spolku Kunčice p/O: Ta plocha má čtyři sta metrů, což pro nás je dostatečné na to, abychom mohli bezpečně létat.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Můžete ještě přiblížit ten provoz? Vy jste říkal, že kdyby tam někdo chtěl přistát musí kontaktovat někoho z provozu nebo ze spolku. Tak jak možná i do budoucna ten provoz bude vypadat?

Leoš Liška, spoluzakladatel Leteckého spolku Kunčice p/O: Ta potřeba kontaktovat někoho z výboru spolků je jednoznačná. To jako se musí dodržet na takovýchto plochách všude, pokud jsou to neveřejné plochy. Pokud by to byla veřejná plocha, tak tam už ty pravidla jsou trochu jiné, ale to je jednoznačně neveřejná plocha. Tam ti lidé, kteří by tam přivítali nás musí kontaktovat. My máme stanovené pravidla, jakým způsobem se tam přistává, co ti lidé mají dělat. To máme zveřejněné. Teď už to všechno spadá pod spolek a ti lidé, kteří k nám chtějí lítat, tak mají povinnost se na tady toto podívat a podle toho se řídit.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Mě docela překvapilo, že hned po založení spolku se vám tam přihlásily desítky lidí. Teď už snad více než 50. Je létání tak oblíbené nebo to jsou všechno vaši přátelé, rodiny?

Leoš Liška, spoluzakladatel Leteckého spolku Kunčice p/O: Nás to příjemně překvapilo taky. My jsme ten spolek založili proto, protože jsme chtěli opravdu se nějakým způsobem institucionalizovat. A to, že se tam přihlásilo tolik lidí, tak je opravdu příjemné. A musím říct, že ti lidé spíš nás podporují a jsou rádi, že něco takového v Kunčicích je. Drtivá většina těch členů, co tam jsou v tom našem spolku, tak jsou opravdu z Kunčic.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Létání ve světě je oblíbené, to jsme se i bavili. Jak je na tom Moravskoslezský kraj? Létají tady lidé?

Leoš Liška, spoluzakladatel Leteckého spolku Kunčice p/O: Já si myslím, že lítají v celé ČR, my bychom řekli jako o duši.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Nezačíná nebo nezačne být ve vzdušném okolí Kunčic těsno? Jak jsme řekli nedaleko je další letiště. Skalka je oblíbená i pro paraglidisty.

Leoš Liška, spoluzakladatel Leteckého spolku Kunčice p/O: Tak zase takový provoz tady není, aby to byla jako přistávací sekvence na Ruzyni. Všichni, co tady lítají okolo nás, tak lítají v tom režimu toho sportovního létání. Pokud se bude letět na Mošnov, které je mezinárodní letiště, tak na to už potřebujete mít speciální školení a speciální povolení. Můžou tam jenom lítat lidé, kteří to umí. Takže to samo o sobě trošku limituje ten provoz. Samozřejmě je to všechno dělané kvůli tomu, aby i ten Mošnov byl bezpečný a bez nějakých problémů jste mohli odletět na dovolenou.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jak plánujete tu vaši plochu a celý spolek rozvíjet do budoucna? Co plánujete?

Leoš Liška, spoluzakladatel Leteckého spolku Kunčice p/O: Tady my máme celkem jasný záměr v tom, že bychom samozřejmě provozovali malá letadla. Ta malá letadla jsou k dispozici pro členy našeho spolku. Kromě leteckých aktivit děláme společenské aktivity. 19. dubna děláme po delší době, po té covidové pauze leteckou zábavu, kterou jsme dělali tradičně. Chceme dělat nějaký den s letadly, kde chceme přiblížit letadla a všem lidem, kteří jsou okolo, ne jenom členům spolku. Zaměřujeme se na mládež. Už teďka bychom rádi spolupracovali se střediskem Astra ve Frenštátě pod Radhoštěm. To je zatím záměr, ale vypadá to, že by to mohlo vyjít dobře. Samozřejmě u nás máme základní školu, takže zkusíme i tam, jestli by měli zájem se podívat na letadla. Je to prostě široké spektrum záležitostí.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ať se nové ploše v Kunčicích i vašemu spolku daří. Děkuju, že jste přišel k nám do studia.

Leoš Liška, spoluzakladatel Leteckého spolku Kunčice p/O: Já děkuji za pozvání.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Dopravní revue
30. března 2022, 18:20

U silnic se válí spousta odpadu, ŘSD ročně odveze stovky tun

Prasklé pneumatiky, upadnuté díly z aut nebo dokonce celý střešní box. Nejen to se dá najít u silnic. Střediska údržby Ředitelství silnic a dálnic ročně takto sesbírají u cest stovky tun odpadu.

Jarní měsíce umožňují údržbě silnic a dálnic v České republice zahájit další etapu úklidu. Čištění komunikací i sběr odpadků probíhá celoročně, ale jarní měsíce přináší příjemnější pracovní podmínky a po ústupu sněhu ještě lépe vyniknou pohozené nebo odložené pozůstatky, které neubývají.

Miroslav Mazal, tým komunikace ŘSD: "Tuzemské dálnice opatrují střediska správy a údržby dálnic (SSÚD), zhruba 20 takových jednotek rovnoměrně pokrývá dálniční síť vyžadující údržbu. Součástí zázemí SSÚD je oddíl odpadového hospodářství, které řeší zodpovědnou likvidaci nashromážděného odpadu. Dělníci neúnavně sbírají části vozidel a doplňkovou výbavu, po dálnicích běžně leží také obaly, nádoby, kusy nákladů atd. Úklidové čety se setkávají také s uhynulými zvířaty a nebezpečným materiálem, pro takové případy slouží speciální kontejnery."

---

Nová opatření pro vyšší bezpečnost chodců a cyklistů

Hned dvě opatření zvýší bezpečnost chodců a cyklistů na Jablunkovsku. Na mezinárodní cyklotrase od polské hranice bude v úseku mezi obcí Písek a Jablunkovem snížena rychlost vozidel ze současné devadesátky na 50 km/h.

Ve stejném úseku město postaví chodník, který by mohl být současně i cyklostezkou.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Je to docela frekventované místo, protože je to mezinárodní cesta, je tady hodně cyklistů. Chodci, když chodí v noci, tak je dost těžko vidět.”

Anketa: “Chybí tady ten chodník,. je to tady nebezpečné, lidi tady jezdí jako blázni. Je to hodně nebezpečné a ten chodník tady měl být už dávno.”

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Záleží na tom, jak to bude potom napojené, protože my se napojíme na obec Písek a ta má krásný chodník a my, když budeme mít sdruženou cyklostezku, tak musíme ty cyklisty potom někde napojit.”

Věra Szkanderová (SPOLEČNĚ PRO PÍSEK), starostka Písku: “Samozřejmě využívají tuto cestu především občané Písku a Bukovce a budeme za to strašně rádi, protože to zvýší jejich bezpečnost. Je to skutečně rizikový úsek, jezdí tady auto za autem, je to tady nepřehledné.”

Zatímco stavba chodníku s cyklostezkou nebude dříve než za rok, omezení rychlosti na padesátku v krátkém lesním úseku bude platit už brzy.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “V letošním roce přesuneme ceduli začátku obce blíž k obci Písek tak, aby tady byla pořád v průběhu celé komunikace padesátka.”

---

V Dobré museli provést rychlou opravu poškozeného mostu

Jako na ostrově se cítili v tomto týdnu obyvatelé lokality Na Kamenci mezi Frýdkem-Místkem a Dobrou. Statik totiž musel kvůli poškození okamžitě uzavřít most přes řeku Morávku a další přístupová cesta byla neprůjezdná kvůli stavbě kanalizace. 

Tomáš Chýlek, vedoucí odboru správy majetku a investic: “Zjistili jsme, že vznikla díra v jednom tom jednom z roštů. Zavolali jsme statika, ten přijel a řekl okamžitě uzavřít most."

Obyvatele lokality Na Kamenci čeká další uzavírka mostu, a to v průběhu letních prázdnin, kdy se bude konat plánovaná oprava.

---

Lukáš Zavadil, TV Polar: Zůstáváme u dopravy, i když teď trochu odlehčeně. Možná to nevíte, ale v Kunčicích pod Ondřejníkem začala fungovat nová plocha pro ultralehká letadla a 5. března tam zahájil svou činnost nový letecký spolek. Hostem Dopravní revue je jeho spoluzakladatel a bývalý armádní letec Leoš Liška, vítejte.

Leoš Liška, spoluzakladatel Leteckého spolku Kunčice p/O: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Plocha vznikla z původní louky na dolním konci obce. Ta plocha je připravena pro rekreační a sportovní létání. Kdy vlastně ten nápad vznikl a proč? Jaká byla potřeba?

Leoš Liška, spoluzakladatel Leteckého spolku Kunčice p/O: Ten nápad vznikl tak, že když jsme se přistěhoval do Kunčic pod Ondřejníkem, tak ze třemi svými sousedy, teď kamarády, řekl bych i parťáky, jsme začali létat na malých letadlech, na ultralehkých. A najednou se přišlo na to, že jeden z těch našich kamarádů, Peťa Adamec, má velkou louku, na které by se dalo přistávat. Tak jsme to zkusili a od té doby tam létáme.

Lukáš Zavadil, TV Polar: To i přesto, že máte v okolí například ve Frýdlantu další letiště nebo plochy a podobná jsou i v poměrně blízkém okolí, tak proč?

Leoš Liška, spoluzakladatel Leteckého spolku Kunčice p/O: Každé to letiště okolo má nějaké omezení. Mošnov je velké mezinárodní letiště, tam malé letadlo se hůř dostává. Frýdlant nad Ostravicí má svoje specifika tím, že to letiště je často podmáčené a není v provozu. Všude jsme vždycky byli řekl by v nájmu, kdežto tady bychom byli doma. Ta plocha pro to malé létání, pro to létání malé intenzity je opravdu příjemná. Navíc je to krásné prostředí mezi horami. A ještě navíc ta půda patří našemu členovi, takže o to lepší, abychom si tam mohli udělat něco, co patří nám a mohli jsme tam mít pohodové a klidné zázemí.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Kdy jste s budováním vaší plochy začali a co všechno jste museli splnit? Veškeré předpisy požadavky, předpokládám tedy, že jsou.

Leoš Liška, spoluzakladatel Leteckého spolku Kunčice p/O: My jsme s tím začali zhruba před třemi lety, kdy jsme začali chodit po té louce a dívali jsme se, jestli by to bylo vhodné. Dívali jsme se, jestli vítr, který fouká okolo nás nám bude příznivě nakloněn. Potom jsme zkusili s jedním letadlem přistát. Šlo to. Přišli jsme na to, že ta louka je opravdu dobrá v tom, že když zaprší, tak není rozbahněná, není tam žádný nějaký problém. Takže jsme říkali: "Začneme provozovat tu plochu". My lítáme podle zákona o civilním letectví a prováděcí vyhláška, která právě stanovuje specifika jakým způsobem na tady takovýchto plochách létat a my tam všechno splňujeme. Je to neveřejná plocha, kdokoliv tam chce přistát, tak musí kontaktovat někoho teďka už z výboru spolku, aby mu to v podstatě povolil. Takže je to opravdu pro úzký okruh lidí, pro nás a spíš je to zaměřené na to, abychom my těm našim sousedům a kamarádům, které máme v Kunčicích nabídli něco zajímavého, něco nového.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jak velká ta plocha je?

Leoš Liška, spoluzakladatel Leteckého spolku Kunčice p/O: Ta plocha má čtyři sta metrů, což pro nás je dostatečné na to, abychom mohli bezpečně létat.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Můžete ještě přiblížit ten provoz? Vy jste říkal, že kdyby tam někdo chtěl přistát musí kontaktovat někoho z provozu nebo ze spolku. Tak jak možná i do budoucna ten provoz bude vypadat?

Leoš Liška, spoluzakladatel Leteckého spolku Kunčice p/O: Ta potřeba kontaktovat někoho z výboru spolků je jednoznačná. To jako se musí dodržet na takovýchto plochách všude, pokud jsou to neveřejné plochy. Pokud by to byla veřejná plocha, tak tam už ty pravidla jsou trochu jiné, ale to je jednoznačně neveřejná plocha. Tam ti lidé, kteří by tam přivítali nás musí kontaktovat. My máme stanovené pravidla, jakým způsobem se tam přistává, co ti lidé mají dělat. To máme zveřejněné. Teď už to všechno spadá pod spolek a ti lidé, kteří k nám chtějí lítat, tak mají povinnost se na tady toto podívat a podle toho se řídit.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Mě docela překvapilo, že hned po založení spolku se vám tam přihlásily desítky lidí. Teď už snad více než 50. Je létání tak oblíbené nebo to jsou všechno vaši přátelé, rodiny?

Leoš Liška, spoluzakladatel Leteckého spolku Kunčice p/O: Nás to příjemně překvapilo taky. My jsme ten spolek založili proto, protože jsme chtěli opravdu se nějakým způsobem institucionalizovat. A to, že se tam přihlásilo tolik lidí, tak je opravdu příjemné. A musím říct, že ti lidé spíš nás podporují a jsou rádi, že něco takového v Kunčicích je. Drtivá většina těch členů, co tam jsou v tom našem spolku, tak jsou opravdu z Kunčic.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Létání ve světě je oblíbené, to jsme se i bavili. Jak je na tom Moravskoslezský kraj? Létají tady lidé?

Leoš Liška, spoluzakladatel Leteckého spolku Kunčice p/O: Já si myslím, že lítají v celé ČR, my bychom řekli jako o duši.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Nezačíná nebo nezačne být ve vzdušném okolí Kunčic těsno? Jak jsme řekli nedaleko je další letiště. Skalka je oblíbená i pro paraglidisty.

Leoš Liška, spoluzakladatel Leteckého spolku Kunčice p/O: Tak zase takový provoz tady není, aby to byla jako přistávací sekvence na Ruzyni. Všichni, co tady lítají okolo nás, tak lítají v tom režimu toho sportovního létání. Pokud se bude letět na Mošnov, které je mezinárodní letiště, tak na to už potřebujete mít speciální školení a speciální povolení. Můžou tam jenom lítat lidé, kteří to umí. Takže to samo o sobě trošku limituje ten provoz. Samozřejmě je to všechno dělané kvůli tomu, aby i ten Mošnov byl bezpečný a bez nějakých problémů jste mohli odletět na dovolenou.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jak plánujete tu vaši plochu a celý spolek rozvíjet do budoucna? Co plánujete?

Leoš Liška, spoluzakladatel Leteckého spolku Kunčice p/O: Tady my máme celkem jasný záměr v tom, že bychom samozřejmě provozovali malá letadla. Ta malá letadla jsou k dispozici pro členy našeho spolku. Kromě leteckých aktivit děláme společenské aktivity. 19. dubna děláme po delší době, po té covidové pauze leteckou zábavu, kterou jsme dělali tradičně. Chceme dělat nějaký den s letadly, kde chceme přiblížit letadla a všem lidem, kteří jsou okolo, ne jenom členům spolku. Zaměřujeme se na mládež. Už teďka bychom rádi spolupracovali se střediskem Astra ve Frenštátě pod Radhoštěm. To je zatím záměr, ale vypadá to, že by to mohlo vyjít dobře. Samozřejmě u nás máme základní školu, takže zkusíme i tam, jestli by měli zájem se podívat na letadla. Je to prostě široké spektrum záležitostí.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ať se nové ploše v Kunčicích i vašemu spolku daří. Děkuju, že jste přišel k nám do studia.

Leoš Liška, spoluzakladatel Leteckého spolku Kunčice p/O: Já děkuji za pozvání.

Zdroj: https://polar.cz/porady/dopravni-revue/dopravni-revue-30-03-2022-18-24