Eko magazín

  • Věžový vodojem v Albrechtičkách se modernizuje
  • Regulace vody v novojičínské Žilině
  • Dobrovolné dohody zlepšují životní prostředí v MS kraji
  • Větřkovická přehrada se upravuje
  • Stoletá voda na řece Bělá v Jeseníkách
  • Lukáš Choleva, Ostravská univerzita, Slimáci škodí na zahradách

I o prázdninách vám přinášíme nová zelená témata, začíná Ekomagazín na polaru, dobrý den. Tentokrát vám ukážeme co vše je spojeno s rekonstrukcí vodojemu v Albrechtičkách, řeku Bělou v Jeseníkách prozkoušela stoletá povodeň, Větřkovická přehrává má nové oblázkové dno a v závěrečném rozhovoru s Lukášem Cholevou prozradíme podrobnosti ze života slimáků. Ekomagazín přináší nová zelená témata, tak se dívejte.

Věžový vodojem v Albrechtičkách se po zhruba 30 letech dočkal kompletní rekonstrukce. Speciální jeřáb ho snesl z výšky 39 metrů. Vodojem slouží pro zásobování Albrechtiček a části Studénky Nová Horka na Novojičínsku. V novém kabátě bude zpět umístěn na podzim.

Věžový vodojem v Albrechtičkách se modernizuje

Rekonstrukce věžového vodojemu sebou přináší výjimečnou podívanou, zejména na začátku, když se sundává obří kopule o objemu 300 metrů krychlových. Musí ji snést jeřáb ze čtyřiceti metrové výšky dolů. Podle zhotovitelů je to nejtěžší operace celé rekonstrukce.

JOSEF DULOVČÍK, zástupce zhotovitele stavby: “Bylo to náročné, musel tu být těžký jeřáb, uzavřená silnice, omezený prostor, takže jsme odstraňovali cyklisty, auta atd. Ale povedlo se, kopule je na svém místě a začne rekonstrukce na zemi.”

MAREK SÍBRT, mluvčí SmVaK: “Vodojem pochází z počátku 90. let a téměř po 30 letech spolehlivého fungování jsme se rozhodli přistoupit ke kompletní modernizaci stavební konstrukce vodojemu.”

Modernizace potrvá zřejmě tři až čtyři měsíce. Práce musí odborníci stihnout do zimy, protože některé úkony nelze provádět v mrazech.

Josef Dulovčík, zástupce zhotovitele stavby: “Kopule má obsah 300 kubíků, takže teoreticky váží 300 tun, nic méně napouští se zhruba do větší poloviny.”

I tak je zatížení dříku s průměrem 2,2 metru docela velké, samotná kopule má průměr 8,7 metru. Během stavby bude renovován už zmíněný dřík, který následně obrostou popínavé rostliny. Nový bude i žebřík a na kopuli bude ukotvena anténa pro přenos internetového signálu.

MAREK SÍBRT, mluvčí SmVaK: “Naším cílem je prodloužení životnosti, proto jsme se rozhodli kromě vnitřních konstrukcí a technologií, obměnit také opláštění nádrže včetně zateplení.”

Součástí rekonstrukce vodojemu za 14 milionů korun je také nové potrubí, které bude z nerezu. Kompletní výměnou projde také elektroinstalace včetně topných kabelů.

Regulace vody v novojičínské Žilině

Téměř každý vydatnější déšť ještě nedávno zatopil okolí bytových domů v novojičínské Žilině a mateřskou školu pod nimi. Teď už se ale místní obyvatelé vody obávat nemusí. Provedená opatření ji drží v kanálech.

Dva bytové domy a mateřskou školu na ulici Beskydská v novojičínské Žilině trápil poslední léta každý vydatnější déšť, voda kolem budov vytvořila lagunu a dostávala se do sklepů.

JOSEF RIVEC, zastupující obyvatele domů Beskydská 442 a 443: “Největší problém tohoto prostoru byl ten, že voda z celého Puntíku a tady z těch přilehlých pozemků je svedena do silniční příkopy a ta příkopa byla napojena na stávající kanalizaci. Kanalizace se stala nefunkční z toho důvodu, že veškerá voda šla do této příčné příkopy, neudržovala se a ta voda zaplavoval tyto pozemky, zaplavoval 2 krát 12 bytových jednotek a také majetek města, tedy mateřskou školku.”

Situace se ještě zhoršila po výstavbě rodinných domků ve svahu, která zmenšila možnost vsakování vody. V loňském roce byly bytové domy zaplaveny jedenáctkrát. Obyvatelé na problém upozornili zastupitelstva loni v říjnu. Na radikální nápravu si museli počkat do letošního května.

KAMIL ŽÁK, vedoucí odboru správy majetku, MěÚ Nový Jičín: “Nám se podařilo díky kamerovým zkouškám a díky tomu, že jsme toto území odkryli, tak jsme zjistili, že prakticky v bezprostřední vzdálenosti je dešťová kanalizace, která by tu vodu měla být schopna bez problémů odvést. Podařilo se nám zajistit firmu a výsledkem je to, že kanalizace je propojena.”

Problémová situace tak byl nakonec vyřešena během jednoho měsíce, práce vyšly na zhruba 100 tisíc korun. Účinnost opatření už prověřilo několik vydatnějších dešťů a bouřek.

Dobrovolné dohody zlepšují životní prostředí v MS kraji

Dobrovolné dohody kraje s průmyslovými podniky zavazují k aktivitám nad rámec zákona. Je to jedna z cest, jak zmírnit zatížení životního prostředí v regionu. S MS krajem už dobrovolné dohody podepsalo 7 podniků. Kraj se zavázal financovat z krajského rozpočtu například nadlimitní čištění komunikací II. a III. tříd, ozdravné pobyty pro děti, kteří žijí v místech s nejvyšší mírou znečištění ovzduší a přispívá na výměnu ekologických kotlů.

Větřkovická přehrada se upravuje

Větřkovická přehrada má upravené pláže. Téměř 90 tun praného kačírku zpříjemní rekreantům vstup do vody. Jedná se o první krok v rámci postupné rekultivace, jejímž cílem je zvýšení rekreačního potenciálu vodní plochy a jejího okolí. V příštích letech by měly být úpravy zásadnější.

Stoletá voda na řece Bělá v Jeseníkách

V Jeseníkách na řece Bělé v polovině července vydatně pršelo. Jen díky dobrému stavu koryta řeky a vydání včasné varovné informace vodohospodářů, nedošlo ke ztrátě lidských životů. Pršet začalo v noci 17. července a za první tři hodiny napadlo kolem 90 mm a vydatné srážky pokračovaly i další den. Celkový srážkový úhrn za 12 hodin byl 150 mm. Povodeň dosáhla úrovně kolem 50 leté až 100 leté vody. Škody na majetku vodohospodářů se odhadují na 35 mil. Kč.

Lukáš Choleva, Ostravská univerzita, Slimáci škodí na zahradách

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat