Dobrý den, sledujete nový díl Ekomagazínu, ve kterém se tentokrát zaměříme zelené projekty v Ostravě. .. Tak například Hrabůvka se může pochlubit novým parkem s jezírkem, který vznikl přímo mezi paneláky. Krásné místo k odpočinku má v horkých letních dnech zlepšovat i klima v okolí.
Sídliště v Hrabůvce oživil vodní biotop
Unikátní vodní biotop, zahrnující zeleň, jezírko i trvalkový záhon vyrostl mezi panelovými domy v Ostravě-Hrabůvce. Jezírko je díky propustného betonu, jenž ho obklopuje zcela soběstačné a doplňovat ho bude dešťová voda. V případě velkého sucha je ale jímka napojena i na vodovodní řád. Jedná se o projekt města Ostravy.
Břetislav Riger (OSTRAVAK), náměstek primátora Ostravy: „Náklady byly kolem 27 miliónů korun s tím, že doby stavby byla poměrně rychlá, protože jsme měli možnost využít norských fondů a byl to taky důvod, proč jsme tu zakázku zadali in-house.“
Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Tahle lokalita je v nějakých našich plánech, kdy revitalizujeme celé sídliště tuto stranu. Začalo to Zelení Savarin, z druhé strany máme hotové náměstí, teď děláme prostor před poliklinikou a kousek odsud plánujeme další parčík. To znamená, že nám město v tomto pomohlo a dochází vlastně k celkové revitalizaci toho sídliště.“
V jezírku se lidé koupat nesmí, ale v případě, že by do něj někdo neštěstím spadl, je zde vybudován bezpečností pás z kamenů.
anketa, obyvatelé Hrabůvky: „Je to moc hezké, ale samozřejmě je trochu škoda, že se tu člověk nemůže ovlažit, že se to nesmí.“
anketa, obyvatelé Hrabůvky: „Já jsem z Ukrajiny a nám se tady strašně tohle líbí.“
Prozatím se o park starají pracovníci Ostravských městských lesů, ale ne nadlouho.
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Po pětileté záruce, kterou budou držet Ostravské městské lesy obvod převezme plně toto do své kompetence a počítáme s tím, že veškeré další práce budou řešit naše technické služby.“
Květinové louky v Ostravě
Už v roce 2021 začal porubský obvod s výsevem květinových luk na Francouzské ulici a tato praxe se okamžitě stala fenoménem. Od té doby jich každým rokem přibývá. Mimo Porubu například i v centru Ostravy.
Květinové louky slouží jako potrava a úkryt pro hmyz a zadržují vodu v přírodě. Letos se objeví hned na 14 místech obvodu Ostrava-Poruba. Mimo jiné i na Hlavní třídě.
Renáta Hovjacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: ”Vyséváme letničkové směsi, tady konkrétně třeba Motýlí romanci, která obsahuje neuvěřitelné množství letniček v barevné škále od bílé až do tmavě fialové.”
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “My v letošním roce chystáme první etapu realizace koncepce nových výsadeb na Hlavní třídě. První etapa se bude týkat prvního úseku, čímž je úsek od kruhového objezdu směrem k Nezvalovu náměstí."
Novinkou je louka u Oblouku s názvem Včelí léto, kde bylo vyseto více jak 40 druhů rostlin a porostou až do výšky 70 cm.
Renáta Hovjacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Ubrali jsme na Oáze klidu, kde jsme nechali v podstatě dvě plochy přesemenit. V této chvíli už tam kvetou chrpy, nějaké jitrocele, různé trávy. Francouzskou stále doplňujeme, aby to mělo ten správný efekt, aby ta květinová louka byla kompaktní a krásná."
Trvalkové záhony přibyly také v Husově sadu v centru města. Na jejich výsadbě se podíleli studenti zahradnických oborů a architektury. Podobně jako v Sadu Boženy Němcové.
Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně, TS MOaP: "Ta samotná realizace spočívá v podstatě v rozmístění toho materiálu, samotné výsadbě, pak je to namulčování těch provedených výsadeb a v neposlední řadě v zálivce. Bude se jednat zase o trvalky v té části za památníkem, tak se bavíme o nějakých čemeřicích, sasankách a podobně. Jedná se o to, že jsou to už trvalky přímo napěstované. Ten materiál, byli jsme se na něj podívat, tak je velmi pěkný. Tak už na první pohled hned to půjde vidět. A jedná se o materiál téměř stejný nebo hodně podobný tomu, co už tady vysazováno bylo. Takže opět taková ta koncepce celého toho parku, aby byla zachována."
Petr Kuś (ANO), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Vnímám to tak, že jako Ostravan chci tady ten veřejný prostor mít hezký. A určitě proto je důležitá revitalizace."
Ostravské včely mají výhled z radniční věže
Věž nové radnice v Ostravě má nový netradiční účel. Na ochoze totiž městské lesy nainstalovaly úly pro včely, které pomohou s opylováním květinových záhonů i stromů v Komenského sadech a okolí centra. Podle odborníků může být vysoko položený úl výhodou.
Jan Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Snažíme se zvelebovat veřejné prostranství novou zelení a k tomu potřebujeme pomocníky. Vybrali jsme si 30 a 40 tisíc jedinců, kteří nám pomůžou město zvelebit. Myslíme si, že mít svůj úl je v pořádku a o včely se budou starat Ostravské městské lesy."
Chovem včel na střeše Nové radnice město zároveň přispěje k rozvoji včelařství. Hlavní přínos není jen v produkci medu, je to biomonitoring kvality životního prostředí a zabezpečování opylování vegetace.
Zelené zastávky MHD v Radvanicích a Bartovicích
Ostravský městský obvod Radvanice a Bartovice se snaží o co nejkvalitnější veřejný prostor, zejména se spoustou zeleně. Vedení radnice také začalo hospodařit s vodou v krajině a nejnovější projekt zahrnuje zelené střechy na zastávkách hromadné dopravy.
Radvanice a Bartovice mohou posloužit jako příklad pro ostatní. Vedení radnice pracuje na celém spektru projektů, které v této části Ostravy nabídnou lepší kvalitu veřejného prostoru, zlepší hospodaření s vodou v krajině a zkrášlí veřejný prostor. Nejnovějším projektem je 11 zelených zastávek MHD.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy Radvanic a Bartovic: "Naší snahou bylo vybudovat zelené střechy, které spolu s vegetací pomůžou nejen snížení prašnosti, nejen že jsou vzhlednější, ale i díky skladbě pomohou zadržet vodu."
Na střechy byly vysazeny například rozchodníky nachové, bezkolenec modrý nebo proso. Střechy jsou schopny zadržet prakticky všechny srážky a vznikla i rezerva. Vegetační souvrství u přístřešků se zasakovacím pásem a popínavými rostlinami eliminuje i vliv přívalového deště.
Stanislav Ruman, hydrolog, Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity: "Když je to všechno dobře uděláno, tak je to skvělá věc. Samozřejmě jsou ale o hodně vyšší pořizovací náklady. Každopádně to zadržovaní může být i kolem 90 procent."
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy Radvanic a Bartovic: "Myslím si, že dnes si už každý uvědomuje, že je potřeba hospodařit s vodou. Víme, že ty deště už nejsou takové, že 14 dní pokrapuje, ale často to jsou přívalové deště."
Náklady proměny 11 zastávek se pohybují ve výši zhruba tři miliony korun, dotační podpora pak přesáhla polovinu nákladů, je ve výši dva miliony korun. Novou „zelenou“ střechu získal i radvanický archiv. Nadbytečná voda je jímána a využívána k zalévání rostlin.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Ostrava patří mezi nejzelenější města Česka
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ostrava patří mezi nejzelenější města v České republice. Stávající podíl lesních pozemků města je zhruba 12% z celkové výměry. V souvislosti se změnami klimatu význam zelených ploch ve městě roste, a proto se realizují projekty, které ozeleňují větší veřejný prostor. Ve studiu vítám náměstka primátora Aleše Boháče. Dobrý den, pane náměstku, vítejte u nás.
Aleš Boháč (STAROSTOVÉ pro OSTRAVU), náměstek primátora Ostravy: Děkuji a pěkný den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, pojďme zmínit některé konkrétní kroky, které Ostrava dělá k tomu, aby zadržovala vodu, aby stále byla zeleným městem a patřila, jak už jsem řekla v úvodu, mezi nejzelenější. Já jenom zmíním, že v příspěvcích před tímto rozhovorem jsme viděli zelené zastávky květinové louky, biotop v Bělském lese a také včely na radnici. To ale není všechno. Pojďme zmínit další kroky, které už Ostrava buď realizuje, nebo chystá.
Aleš Boháč (STAROSTOVÉ pro OSTRAVU), náměstek primátora Ostravy: Tak já jsem rád, že už můžeme začínat více vnímat to, že Ostrava je zelená a nepřispívá tomu samotné jenom město, ale i městské obvody a jeho jednotliví starostové. Kdy v podstatě ty kvetoucí louky, které se kolem nás postupně objevují a ten veřejný prostor už začíná vypadat trochu jinak, už není tak šedý, už v podstatě se rozzáří a to jaro a léto můžeme vítat s větší radostí. Tak nám umožnilo zvyšovat biodiverzitu, zadržovat vodu v krajině a ve výsledku i snižovat prašnost. Je to vlastně spojené, nejenom kvetoucí louky, výsadba stromů, ale já jsem v předchozích pořadech říkal, že Ostrava jako taková podporuje právě tyto střední projekty, revitalizaci a úpravu parků a veřejných ploch, ale samotná by se chtěla zasadit o změnu těch největších míst. To znamená Bělského lesa, který dělá tu největší část z toho majetku lesního pozemku Benátek, Černé louky, haldy Ema tam podle mě teďka momentálně jdou ty priority. Nedávno jsme otevřeli Cestu vody v Bělském lese. Teďka můžu prozradit vašim divákům, že v těchto dnech v podstatě začíná další etapa nad rybníkem. Je to opět relaxačně, ale už trošičku více sportovní. Doplňuje se na fázi samotného skateparku a bude tam více pro děti více prvků, workoutové hřiště bude taková akčnější. Bělský les jsou to největší zelené plíce na sídlišti Ostrava-Jih a v tomto roce tam půjdou dva projekty. V příštím roce opět další projekt a troufnu si říct, že město udělá maximum pro to, aby každý rok v této velké oblasti se udělalo něco nového, což budou vítat nejenom lidé a návštěvníci, ale i samotná příroda.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Hlavní výhody vodního biotopu na sídlišti vysvětlete našim divákům.
Aleš Boháč (STAROSTOVÉ pro OSTRAVU), náměstek primátora Ostravy: Zadržování vody v přírodě, neodtečení dešťových vod ze všech střech. Hlavně z reakcí na klimatické změny, které nám dokazují to, že vlastně se otepluje a mění se nám počasí tak, že už neprší třeba 14 dní v kuse, ale bohužel máme více přívalových srážek. Tyto všechny projekty by měly tu vodu dokázat zadržet a postupně ji do té přírody uvolňovat, pouštět ji. Celý ten biotop tak, jak je vystaven, krom toho, že to je vizuálně zajímavý prvek a měl by klimaticky snižovat teplotu na tom sídlišti, tak všechno kolem něho i betony i chodníčky prosakují a dostává se ta voda do spodní části do jakési retence, místo to aniž by odtekla do kanalizace.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Všechny tyto projekty, které zmiňujeme, o kterých hovoříte, vymýšlejí odborníci. Město je realizuje. Ale teď, jaká je ta zpětná vazba od lidí, když jim tam například v sídlišti vzniká biotop nebo vidí osázené louky? Anebo, jak už jsme zmínili, i zelené zastávky.
Aleš Boháč (STAROSTOVÉ pro OSTRAVU), náměstek primátora Ostravy: Tak já chci začít od začátku v tom, že jsem rád, že se mění ta mentalita a hlavně vedení těch jednotlivých radnic a tak dál, že chtějí ty projekty dělat. Že nemají strach z toho, že se budou potom o to starat, že to bude stát nějaké peníze, ale že je chtějí rozjet. Pak jsou ti odborníci, nějaká metodika z města, zelená a modrá infrastruktura, taková kuchařka. A v neposlední řadě jsou ti lidé jako uživatelé. A já doufám, že jsou teda jako nadšení, protože Ostrava se mění, je barevná a jsou spolu s biodiverzitu, s přírodou v tom jednom městě a myslím si, že to musí být poznat na kvalitě toho bydlení a člověk má radost, když si sedne na tu lavičku a chce si odpočnout.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaký význam mají zelené střechy na zastávkách?
Aleš Boháč (STAROSTOVÉ pro OSTRAVU), náměstek primátora Ostravy: Je to vlastně další z prvků pro zadržování dešťové vody, té srážkové vody. Mají ten efekt, že snižují i tu klimatickou teplotu ve svém okolí. Je to jakýsi izolant a díky té svojí skladbě, té vrstvě, by tu vodu měly zachytit až skoro na 90%.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A teď pojďme k penězům, protože to jsou obvykle docela finančně náročné projekty. Dají se na ně získat peníze z nějakých fondů?
Aleš Boháč (STAROSTOVÉ pro OSTRAVU), náměstek primátora Ostravy: Myslím si, že můžeme být pozitivní, protože když chceme myslet do budoucna a chceme to tady změnit, tak k tomu ty evropské fondy jsou a díky tomu je můžeme využívat, což se bohužel v minulých letech moc nedělo. A bavíme se zde při vodě až o 80% dotacích. Takže ano, dá se to realizovat. Vlastně tomu skoro nic nebrání. Je to o tom jinak smýšlet. A to doufám, že je vidět, že se tak děje.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, a jaké změny byly provedeny v Tylově sadu a potom v parku u zámku Zábřeh?
Aleš Boháč (STAROSTOVÉ pro OSTRAVU), náměstek primátora Ostravy: Tak vzhledem k tomu, že se jedná o parky, tak je to zase veřejný prostor, kde se jedná o výsadbu, úpravu stromů na základě geologických průzkumů. Poměrně dost různých dřevin, cibulovin, úprava chodníků a mobiliáře. Nicméně tady toto jsou 2 parky vyseknuté z několika, které ukazují, že je dobré ten veřejný prostor vnímat, že jsou i zajímavé místa, které by se díky tomu mohly oživit. A ten Tylův park je vedle Modrého pavilonu vedle Ostravské univerzity. Je to přesně to místo, kde vlastně by ti lidé měli trávit ten volný čas.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za užitečné informace pro naše diváky. Dnešní díl končí. Mějte se hezky.
Aleš Boháč (STAROSTOVÉ pro OSTRAVU), náměstek primátora Ostravy: Děkuji Vám.
Redakčně upraveno / zkráceno.