V novém díle Eko magazínu se dozvíte o tom, proč lidé čím dál víc napouštějí bazény z cisteren. Ukážeme vám, jak se Ostrava stala evropským lídrem v mapování přírody. V Karviné bodoval nejlepší eko výrobek roku – a u Ludgeřovic zahlédli losa. A nakonec v rozhovoru se Šárkou Laštovičkou zjistíte, co sbírat, sušit a jak si vytvořit malou domácí lékárnu.
Zájem o naplnění bazénů z cisteren roste
Bazénová sezóna začala a od covidového roku 2020 prudce roste poptávka po jejich napouštění z cisteren. Vyplývá to z údajů Severomoravských vodovodů a kanalizací, kteří v loni takto naplnili skoro 500 bazénů, což odpovídá 13% navýšení od roku 2023. Nejvíce službu žádají na Frýdecko-Místecku.
Začátek léta a teplého počasí sebou přináší i častější trávení času na zahradách a koupání v bazénech. Mnoho lidí si je tak nyní napouští. Například Igor Homa ze Třinecka, který letos poprvé využil možnosti napuštění bazénu z cisterny vodárenskou společností.
Igor Homa, majitel bazénu: „Je málo vody a není od města zajištěna tady centrální voda. Tak zjišťoval jsem, tušil jsem, viděl jsem tady jezdit auta, k sousedovi, takže jsem se optal.“
Luboš Klus, montér vodovodů: „Vodu nabíráme z našich vodovodů, z hydrantů, kde je to kvalitní voda. Nabere se voda, přijedeme, roztáhnou se hadice, víme, kde máme jet, čas je domluvený, roztáhne se a napouštíme, tak jak se to teď dělá a těch deset, dvanáct minut trvá vypuštění těch sedmí kubíků vody.“
Naplnění bazénu z vodovodní sítě má kromě pomalejšího tempa i další nevýhody.
Marek Síbrt, mluvčí SmVaK Ostrava: „Druhá nevýhoda je ta, že vy v tom momentě, kdy zvýšíte ten odběr vody z vodovodní sítě, tak tam zrychlíte ten průtok té vody a to sebou může nést negativní efekty v podobě toho proudění, které uvolňuje potom inkrusty, které jsou v tom potrubí. Taky změníte tlak v té vodovodní síti a můžete tím značně omezit sousedy v lokalitě, kde bydlíte nebo v poměrně rozsáhlé zástavbě, kdy se jim může v síti výrazně snížit tlak.“
Opatrnost je na místě i při napájení bazénu ze studny. Voda ke koupání totiž nemusí být vhodná.
Zájem o napájení bazénů z cisteren celkově v posledních letech významně roste.
Marek Síbrt, mluvčí SmVaK Ostrava: „Velký zlom v tomto ohledu znamenala pandemie o nemocní COVID-19, protože v době, kdy bylo omezené cestování, lidé nemohli jezdit na dovolené atd., tak se uchylovali na své zahrady, kupovali bazény. A ten trend od té doby se drží nadále.“
Dalším důvodem je zlepšování socio-ekonomické situace obyvatelstva MS kraje a s tím spojené stěhování do domů na městské periferie. Nejvíce bazénů si lidé loni nechali navézt cisternou vodárenské společnosti na Frýdecko-Místecko a Karvinsko. Nejméně jich pak bylo na Novojičínsku a Opavsku.
Ostrava se stala evropským lídrem v mapování přírody
Ostrava se v globálním projektu City Nature Challenge umístila na 4. místě ze 669 měst světa. Obyvatelé během čtyř dnů zaznamenali přes 100 tisíc pozorování rostlin, živočichů a hub. V Evropě tak Ostrava obsadila první místo, předčila i Prahu s 27 tisíci záznamy.
Tomáš Ocásek, koordinátor projektu, Ostravské muzeum: Čísla jsou úplně fantastická. Bylo skoro přes dva tisíce pozorovatelů, kteří se do toho zapojili a bylo přes sto tisíc pozorování, což je naprosto fantastické. Nejvíce co byl pozorovaný druh, tak byla pampeliška lékařská, společně se sedmikráskou a z hmyzího světa to byla ruměníce pospolná, a hlemýžď zahradní."
Eko výrobek roku z dílny školáků
Žáci karvinských základních škol soutěžili o nejlepší ekovýrobek z recyklovatelných materiálů.
V rámci Dne Země představili 14 originálních projektů na téma budoucnosti města.
Ocenění získaly práce, které zaujaly veřejnost i odbornou porotu z Odboru komunálních služeb
Losa v Ludgeřovicích zachytili přímo v obci
V Ludgeřovicích lidé na začátku června spatřili volně se pohybujícího losa. Na místo vyrazili profesionální i dobrovolní hasiči, zásah si převzala Policie ČR ve spolupráci s ochránci přírody. Výskyt losa v obydlené oblasti je vzácný, ale ne zcela ojedinělý.
Šárka Laštovičková, propagátorka přírodní rovnováhy a bylinkářka: Léto začíná – co sbírat, jak využít, co si připravit
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: EKO magazín pokračuje rozhovorem ve studiu, ve kterém už vítám propagátorku přírodní rovnováhy a bylinkářka Šárku Laštovičkovou. Dobrý den, vítejte u nás.
Šárka Laštovičková, propagátorka přírodní rovnováhy a bylinářka: Krásný dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Skočíme hned do tématu, poraďme našim divákům, jak a kde šetrně sbírat bylinky?
Šárka Laštovičková, propagátorka přírodní rovnováhy a bylinářka: Já děkuju za to, že říkáte šetrně, že se ptáte touhle formou, protože to je ten základ. Sbíráme bylinky tam, kde považujeme přírodu za čistou, nesbírejme je ve městě, nesbírejme je tam, kde je průmyslová oblast, nesbírejme je tam, kde je velký výskyt venčení psů v takovýchto oblastech. Sbírejme je tam, kde se my v přírodě cítíme dobře a sbírejme je opravdu šetrně. Sbírejme jich tolik, kolik jich potřebujeme pro vlastní potřebu, ne kvanta. To považuji za velice důležité. Ohled máme brát i na to, jestli nasbíráme v chráněné krajinné oblasti, kde můžeme sbírat pouze pro vlastní potřebu. V rezervacích vůbec. V přírodních rezervacích, dokonce ani pro vlastní spotřebu. Takže na horách, ve volné přírodě. Já miluju ty Valašské Beskydy. Takže ty nám nabízejí širokou škálu bylin, na které si můžeme zajít teď v červnu i mateřídouška už zraje. Třezalka, řebříček, bylinky, které krásně poznáme. Většina už je pozná. Sbírejme jen bylinky, které poznáme. To je taky důležité.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: K tomu nám může pomoct i aplikace, která je běžně ke stažení.
Šárka Laštovičková, propagátorka přírodní rovnováhy a bylinářka: Ono často se zase stane v té přírodě, že tam není signál a pak je problém najít. Takže když si nejsem jistá, tak ji nesbírám.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak by měla vypadat naše bylinková lékárnička?
Šárka Laštovičková, propagátorka přírodní rovnováhy a bylinářka: V bylinkové lékárničce, pokud nejsem veliký bylinář, tak si nasuším 4 - 5 nějakých bylinek, které budu používat buďto samostatně nebo smíchám. Řeknu teď nějaký dobromysl, může tam být heřmánek, může tam být máta, může tam být meduňka, může tam být ten mnou oblíbený řepík, bylinky, které nám postačí. My víme, jak s nimi naložit a víme, že je zužitkujeme. Nedoporučuji pouštět se do bylin, o kterých nic nevím. Pak mi tam zůstanou a můžu je použít akorát tak do koupele.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ještě rada jak nejlépe sušit a pak uchovávat ty byliny, aby neztratily tu svoji sílu.
Šárka Laštovičková, propagátorka přírodní rovnováhy a bylinářka: Já hodně suším i v sušičce na byliny, mám ji ráda, tu sušičku, protože mi usuší tu bylinu kvalitně, takže nenasaje zpátky do sebe nějaké vlhkosti. A co je taky dobré mít fajn sklenice, do kterých budu posléze ukládat bylinky. Takže já používám sklo, které má dobrý uzávěr. Dávám to do takové řekněme temné komory a tím uchovávám tu bylinu co nejdéle ve vysoké kvalitě.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Máte nějaký rychlý letní recept pro naše diváky?
Šárka Laštovičková, propagátorka přírodní rovnováhy a bylinářka: Miluju melouny, miluju okurky salátové, to je rychlé a je to dostupné. Vodu, do které nakrájím meloun, nakrájím okurku, přidám bylinky, které mám k dispozici. Kdo má zahradu, vyjde na zahradu, kdo nemá na balkoně, jestli má nějakou meduňku, mátu, něco takového. Ta nejrychlejší dostupnost bývají ty ovocné vody. Je to osvěžující dodá to energii i potřebné látky. Meloun umí překvapit, když se podíváte, co všechno obsahuje.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ještě se vrátím k tomu sběru bylinek. Když je sbíráme, je asi nejlépe sbírat jenom listy nebo co má tu největší sílu?
Šárka Laštovičková, propagátorka přírodní rovnováhy a bylinářka: Tak u některých bylin je to třeba jen květ, u některých je to kvetoucí nať. Takže většinou, když se v tom červnu nyní, když ta bylina nasadí do toho květu a vykvete nám, tak je nejlepší doba, kdy ji sbírat. Nelze to paušalizovat, ale když mám odpovědět rychle, tak to je odpověď.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já vám děkuji za vaše odpovědi, opravdu času moc nemáme. Mějte se moc hezky. Dnešní EKO magazín končí. Na viděnou u dalšího tématu.
Šárka Laštovičková, propagátorka přírodní rovnováhy a bylinářka: Na shledanou.
Redakčně upraveno / zkráceno.